کد خبر : 74626
/ 13:46

همکاران آمریکایی آژانس در نظارت بر اجرای برجام کدامند؟

یک نشریه آمریکایی در تحلیلی به بررسی همکاران آمریکایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نظارت بر اجرای برجام پرداخته است.

همکاران آمریکایی آژانس در نظارت بر اجرای برجام کدامند؟

پایگاه خبری نشنال‌اینترست در تحلیلی به بررسی نهادها و افرادی پرداخته که در روند نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر اجرای تعهدات ایران ذیل توافق هسته‌ای با 1+5 (برجام) دخالت می‌کنند.

«نشنال‌اینترست» می‌نویسد: «ترامپ، بسیار منتقد توافق هسته‌ای بوده، اما تا کنون هیچ تغییری در وضعیت ایجاد نشده است.»

دولت ترامپ بعد از گزارش سه ماه پیش وزیر خارجه‌اش به کنگره که پایبندی ایران به توافق هسته‌‌ای را تأیید می‌کرد، اعلام کرد قصد بررسی سیاست‌هایش در قبال ایران را دارد.

هنوز نتیجه این بررسی‌ها مشخص نشده، اما «نشنال‌اینترست» می‌نویسد «توجهات انتقادی در این روند بررسی بر مفاد بنیادین برجام در مباحث غنی‌سازی و تسلیحاتی کردن (برنامه هسته‌ای ایران) متمرکز خواهد بود.»

در توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان نهاد ناظر بر اجرای تعهدات هسته‌ای ایران ذیل برجام در نظر گرفته شده است. آژانس در چندین گزارش از زمان اجرایی شدن برجام، پایبندی ایران به این توافق را تأیید کرده است.

با وجود این نشنال‌اینترست نوشته است: «به صورت غیررسمی، مجموعه‌ای از بازیگران دیگر درون‌دادهایی را درباره این فرایند نظارت و ارزیابی فراهم کرده‌اند. سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و برخی از اندیشکده‌های خصوصی از جمله این بازیگران هستند.»

رسانه آمریکایی از اندیشکده «علوم و امنیت بین‌الملل» و مدیر آن، «دیوید آلبرایت» به عنوان یکی از اندیشکده‌های دخیل در فرایند نظارت و ارزیابی توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 اسم برده و نوشته است: «با آنکه اندیشکده علوم و امنیت بین‌الملل خودش را به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی و غیرحزبی توصیف می‌کند منتقدان خاطرنشان می‌کنند که آلبرایت با یک اندیشکده نومحافظه‌کار 'بنیاد دفاع از دموکراسی' که رهبری نبرد اسرائیل علیه برجام را به عهده داشت، همکاری کرده است.»

«آلبرایت» بازرس سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بوده و سال‌ها به‌عنوان متخصص در حوزه مسائل هسته‌ای کار کرده است و در ژورنال‌هایی همچون بولتن دانشمندان اتمی قلم می‌زند. وی در سال‌های گذشته به‌عنوان بخشی از پروژه ایران‌هراسی ایالات متحده و لابی صهیونیست، نقش عمده‌ای در جریان‌سازی علیه برنامه هسته‌ای ایران داشته است.

«آلبرایت» روز 30 مه گزارشی با عنوان «آیا ایران در حال تولید انبوه اجرای سانتریفیوژهای گاز است؟» با همکاری «اولی هاینونن» منتشر کرد.

«اولی هاینونن»، معاون اسبق بخش پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و یکی از افرادی است که در طرح ادعاها علیه برنامه هسته‌ای ایران در دهه گذشته نقش‌آفرینی کرده است.

«هاینونن» و «آلبرایت» در گزارش ماه مه خود با یک گاف ترجمه‌ای ایران را به نقض توافق هسته‌ای متهم کرده‌اند.

پایگاه «لوب‌لاگ» در مطلبی کنایه‌آمیز با عنوان «استعدادهای پنهان آلبرایت» نوشته که او در گزارشی مشترک با «اولی هاینونن»، از مقام‌های سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که روز  سه‌شنبه روی وب‌سایت مؤسسه علوم و امنیت بین‌الملل قرار گرفت مدعی شده که ایران در حال تولید انبوه سانتریفیوژهای گازی پیشرفته است.

در ابتدای گزارش «آلبرایت ــ هاینونن» آمده است: «ایران می‌گوید تولید انبوه سانتریفیوژهای پیشرفته را آغاز کرده است. این بیانیه در شکل عیان آن به این معنی است که ایران ممکن است در حال نقض اساسی توافق هسته‌ای باشد. تولید انبوه این سانتریفیوژها (یا اجزای آنها) توانایی ایران برای گریز به سمت ساخت سلاح هسته‌ای را به شدت بالا می‌برد و یا اندازه برنامه سانتریفیوژی این کشور، در صورت شکست توافق هسته‌ای یا اتمام محدودیت‌های کلیدی آن را بزرگتر می‌کند. لازم است ایالات متحده آمریکا و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مشخص کنند که ایران در حال انجام چه کاری است و ضمانت کنند که ساخت سانتریفیوژهای ایران مغایرتی با توافق هسته‌ای ندارد.»  

با وجود این، کل استدلال‌های مطرح شده در گزارش موسسه علوم و امنیت بین‌الملل، آنطور که «لوب‌لاگ» نوشته بر ترجمه اشتباه یکی از اظهارات «علی اکبر صالحی»، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران استوار است. آلبرایت-هاینونن ادعا کرده‌اند صالحی در ماه آوریل گفته که ایران «تولید انبوه» چندین سانتریفیوژ پیشرفته را آغاز کرده است. طبق ادعای لوب‌لاگ، این اقدام می‌تواند نقض توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 باشد.

«علی واعظ»، تحلیلگر مسائل ایران در گروه بین‌المللی بحران در حساب کاربری‌اش در شبکه اجتماعی توئیتر به موسسه علوم و امنیت بین‌الملل تذکر داد که استدلال آنها بر اساس ترجمه نادرست اظهارات صالحی مطرح شده است. وی سه‌شنبه عصر در پاسخ به گزارش آلبرایت-هاینونن نوشت «صالحی گفته ایران ظرفیت تولید انبوه سانتریفیوژهای پیشرفته را دارد، نه اینکه دارد این کار را انجام می‌دهد.»

ضمن اینکه ادعای موسسه علوم و امنیت بین‌الملل در حالی مطرح شده که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها پایبندی ایران به مفاد توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 را مورد تأیید قرار داده است. حتی دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا که به شدت منتقد برجام است نیز در ماه آوریل اعتراف کرد که ایران به این توافق پایبند مانده است.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی