• خانه
  • یادداشت
  • کشاورزی، زمینه‌ساز تولید و اشتغال پایدار (١)
کد خبر : 74638
/ 12:26
رئیس ادارۀ روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی/ سید وحیدرضا سیدین

کشاورزی، زمینه‌ساز تولید و اشتغال پایدار (١)

کشاورزی، زمینه‌ساز تولید و اشتغال پایدار (١)

با عنایت به شعار محوری امسال، که از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال» نام‌گذاری شد، در حقیقت، امسال به مصادیق تولید و اشتغال اشاره گردید تا فرایندهایی برای عبور از بحران بیکاری و توجه به تولید و پیامدهای اشتغال پایدار جهت برطرف کردن آسیب‌های احتمالی پایه‌گذاری شود.
بخش کشاورزی را می‌توان فضایی جهت مسیر اشتغال مولد و کسب‌وکار در نظر گرفت. این در صورتی است که به آن توجه ویژه‌ای گردد، چه از باب برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری چه از باب توجه به رونق تولید و اشتغال، چون در این بخش می‌توان، با تولید محصولات کشاورزی، شاهد کیفیت محصولات، کمیت، تنوع، نوآوری و خلاقیت بود. بنا به فرمودۀ مقام معظم رهبری، لازمۀ انقلابیگری بخصوص در این بخش می‌باشد. البته بخش کشاورزی نیاز به تحول جدی دارد چون اولا، به دلیل بحران آب و معضل معیشت کشاورزان، در برخی از مناطق، حرکتی ضدتولیدی داشته و بخش را به مخاطره انداخته است و، با توجه به مهاجرت روستائیان، بر جمعیت بیکاران به‌ویژه در روستاها افزوده است. در این زمینه، می‌بایست، با تغییر نگرش‌ها به توسعۀ بخش کشاورزی، به ظرفیت‌های پایدار در روستاها، که خط مقدم تولید است، توجه و نگاه ویژه‌ای گردد. ثانیاً، برای رونق تولید و اشتغال پایدار، می‌بایست نخست مشخص شود که کالای تولیدی (محصول کشاورزی) برای چه جامعۀ هدفی تولید می‌شود و، علی رغم مصرف آن کالا درون کشور، باید نگاه برون‌گرا باشد، یعنی هدف قرار دادن بازارهای جهانی و در حقیقت توجه به مدیریت توسعۀ بازرگانی در بخش کشاورزی، و باید، برای این مهم، راهبردهای مشخص تعریف شود؛ یعنی حمایت‌ها و هدایت‌ها و تزریق منابع و حذف موانع تولید بر پایۀ مدیریت جهادی در دستور کار قرار گیرد که لاجرم بر معیشت، تحرک و ایجاد فرصت‌های شغلی مولد در بخش کشاورزی اثرگذار خواهد بود.
توسعۀ بخش کشاورزی و توجه به بهره‌وری
بخش کشاورزی سهم مهمی در رشد تولید ناخالص ملی دارد. دستیابی به امنیت غذایی، کسب درآمدهای ارزی و رونق اقتصادی از جملۀ مواردی است که توجه بخش کشاورزی را ضروری می‌سازد. ارتقای بهره‌وری در عرصۀ کشاورزی را باید به نوعی ناشی از عزم کشاورزان و فعالان این عرصه دانست که می‌کوشند این بخش را در عرصۀ اقتصادی ارتقا بخشند و توانمندی‌های آن را احیا کنند. دولت باید از این رویکرد مثبت استقبال کند و با مشوق‌هایی مثل ارائۀ تسهیلات، مکانیزه کردن ماشین‌آلات کشاورزی و ارائۀ آموزش به کشاورزان در تحقق این مهم گام‌های مؤثری بردارد. مسیر توسعه در بخش کشاورزی باید با نگرشی پایدار به آن انجام گیرد. در غیر این صورت، موجب بروز مسائل و مشکلات عدیده‌ای همچون مصرف بی‌رویۀ مواد شیمیایی و تخریب محیط زیست خواهد شد. در واقع، کشاورزی پایدار با در نظر گرفتن کیفیت زندگی نسل‌های فعلی و آینده از طریق حفظ و بهبود فرایندهای اکولوژیکی و حفاظت بلندمدت از منابع طبیعی، تقویت درآمدزایی، تأمین نیازهای غذایی و تأمین نیازمندی‌های جامعۀ روستایی محقق می‌شود. توجه به خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی در دستور کار می‌باشد ولی به هر قیمتی نباید صورت بگیرد و بهای آن از بین بردن منابع، افزایش قیمت محصول، بالا رفتن هزینه تولید و ... باشد. کارشناسان بر این باورند که توسعه در بخش کشاورزی باید با نگاه به حفظ منابع و تولید پایدار به صورت توأمان حاصل شود. مثلا، در شرایطی که با بحران آب مواجه هستیم، اولویت مهم ما در بخش کشاورزی باید مصرف بهینۀ آب باشد، با توجه به عدم تنزل منابع تولید مثل محیط زیست و خاک.
 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی