کد خبر : 74711
/ 22:49
گزارشی از یک فعالیت فرهنگی که مخاطب آن دختران مشهدی هستند؛

«آهوانه»، تاکنون بیش از ۶۰هزار مخاطب داشته است

از امروز یعنی هم‌زمان با فرارسیدن روز دختر و ولادت حضرت معصومه(س) و آغاز دهۀ کرامت، زائران حضرت در مبادی ورودی شهر با استقبال ویژه‌ای ازسوی دختران مشهدی روبه‌رو می‌شوند.

«آهوانه»، تاکنون بیش از ۶۰هزار مخاطب داشته است

خبرنگار: نجمه سرباز

به گزارش شهرآرا آنلاین / از امروز یعنی هم‌زمان با فرارسیدن روز دختر و ولادت حضرت معصومه(س) و آغاز دهۀ کرامت، زائران حضرت در مبادی ورودی شهر با استقبال ویژه‌ای ازسوی دختران مشهدی روبه‌رو می‌شوند. در ایستگاه راه‌آهن، ترمینال و حرم مطهر رضوی دختران مشهدی با اهدای عروسک‌های دست‌دوز آهو و جانماز از نوجوانان و کودکان زائر استقبال می‌کنند.

دهۀ کرامت سال گذشته بود که برای نخستین‌‌بار، طرح آهوانه در مشهد اجرا شد و دست‌های هنرمند دختران مشهدی عروسک‌های نمدی آهو را خلق کردند تا به‌عنوان هدیه‌ای فرهنگی، به زائران ضامن آهو اهدا شود. این طرح در فاز دوم خود در دهۀ آخر صفر سال گذشته نیز به اجرا درآمد تا زائران حرم رضوی به‌ویژه زائران پیاده، این هدیۀ فرهنگی و معنوی را به‌عنوان یادگاری از دیار رضوی به خانه‌هایشان ببرند. حالا در دومین سال اجرای طرح و به‌عبارتی فاز سوم این طرح قرار است تا میلاد امام‌رضا(ع) ۳۵هزار عروسک آهو با دستان هنرمند دختران شهر امام‌رضا(ع) تهیه شود و زائران آن‌ را به سوغات ببرند. درهمین‌راستا، اولین توزیع امروز هم‌زمان با میلاد حضرت معصومه(س) و روز دختر انجام می‌شود. 

اینجا همه شاغل‌اند و سرگرم هنرهایی که با دستانشان گره خورده است. یک روز تفریح روح‌بخش در تنهابوستان اختصاصی بانوان شرق کشور، بوستانی که زائیدۀ یک ایدۀ ناب و بکر بوده است، بوستانی که به یک پاتوق و یک بهشت‌ زمینی برای بانوان شهر بهشت تبدیل شده است؛ به‌ویژه بانوانی که درقالب تشکل‌های مختلف به اینجا می‌آیند.

 

دخترانی که مهم شده‌اند

اما بیشتر از همه، چیزی که این دخترها را تحت‌تأثیر قرار داده، این است که مهم شده‌اند و درگیر فعالیتی هستند که یک‌طرفش هنر دخترانه است و یک‌طرفش معنویت رضوی. امسال دومین سالی است که طرح آهوانه اجرا می‌شود، اما مخاطبان امسال طرح با سال گذشته کاملا متفاوت است. در سال گذشته دو فاز از طرح اجرا شد که در فاز اول ۲۰هزار دختر شرکت داشتند و در فاز دوم ۲۵هزار نفر، اما امسال یک رکورد تازه از مشارکت اجتماعی در فعالیت‌های فرهنگی شکسته شد و حدود ۳۵هزار دختر مشهدی در این طرح شرکت کرده‌اند.

..........................................

 

به گفتۀ مدیر فرهنگ‌سرای غدیر، تا ولادت امام رضا(ع) با شرکت ۳۵ هزار دختر مشهدی اتفاق می‌افتد

  • اهدای عروسک‌های آهو به زائران ضامن آهو

 

آرامش و خنکی‌اش از راه دور هم انرژی مثبت می‌دهد، منطقۀ درخت‌کاری و محوطه‌سازی‌شدۀ پارک ریحانه. با چشم‌اندازی زیبا و با مسیرهای سنگ‌فرش که در ادامه منتهی می‌شود به دامنه‌های تقریباً دست‌نخوردۀ بینالود. افتاده در حاشیۀ بولوار جمهوری اسلامی، حدفاصل میدان پرواز و پل غدیر. زنان و دختران زیادی را در قسمت ورودی این پارک که در صفوفی منظم و مرتب ایستاده‌اند، می‌بینم. اینجا همه باید از گیت ورودی رد شوند و وسایلشان کنترل شود. این‌طوری خیال همۀ زنان برای ورود به این بوستان راحت می‌شود. بوستان کاملا ایزوله و بسته است و ورودی‌های پارک مجهز به سیستم‌ رصد موبایل و دوربین است که این یک قلم کمی وقت عکاس ما را می‌گیرد و البته به لطف مسئولان بوستان اجازۀ ورود می‌یابیم.

در فاصلۀ بیش از یک ماه حدود ۳۵هزار نفر از دختران شهرمان دور هم در این بوستان جمع می‌شوند و در گعده‌های صمیمی و ساده و برای یک کار مشترک تفریح و شادی می‌کنند و فعالیت‌های مختلفی را که مسئولان فرهنگ‌سرای غدیر برایشان در نظر گرفته‌اند، انجام می‌دهند. انگار عهد کرده‌اند همین نیم‌روزی را که با‌هم هستند، شاد باشند. دورهمی‌هایی که با معصومیت چشمانشان پیوند خورده است. مدیر فرهنگ‌سرای غدیر، با ابراز خوش‌حالی از اینکه در دهۀ کرامت امسال هم زائران مشهدی می‌توانند کارِ دست دختران مشهدی را سوغات ببرند، می‌گوید: «طرح آهوانه از ابتدای تیرماه سال گذشته آغاز شد، ظرفیت‌هایمان را سنجیدیم و ازسوی‌دیگر نیاز زائرانمان را در نظر گرفتیم و این دو را با هم مرتبط کردیم، نتیجه شد "آهوانه". طرحی که در آن دخترانی که عمدتاً اوقات‌فراغت خود را در مساجد و فرهنگ‌سراها سپری می‌کنند، در یک کارگاه سه‌ساعتۀ آموزشی نحوۀ ساخت عروسک‌ آهو و جانماز را به‌منظور اهدا به زائران فرا گرفته و این سوغاتی‌ها را تولید می‌کنند. پس از اینکه سوغاتی‌ها آماده شد، عده‌ای از دختران به نمایندگی از دختران مشهدی سوغاتی‌های تولیدی خودشان را در ایستگاه تجمع زائر و ورودی‌های شهر (حرم مطهر، راه‌آهن، ترمینال) هم‌زمان با دهۀ کرامت توزیع خواهند کرد که جانمازها به دختران زائر نوجوان خواهد رسید و عروسک نمدی آهو هم به دختران کودک.». به گفتۀ وی، فرهنگ‌سرای غدیر همانند سال گذشته، می‌خواهد نشان دهد سوغات مشهدالرضا می‌تواند سوغاتی باشد متبرک از جنس محبت و عشق و در انطباق با روح فرهنگ و دین. در این طرح تعدادی از دختران به‌عنوان نمایندۀ دختران مشهدی، عهده‌دار توزیع هدایای فرهنگی خواهند بود تا ضمن برقراری ارتباط مؤثر بین آنان و زائران از سراسر کشور، نتیجۀ تلاش خود را در شادی زائران ببینند.

 

104506.jpg

 

وی همچنین دربارۀ چگونگی و روند اجرای فاز دوم طرح آهوانه با بیان اینکه در آن دوره، کارگاه‌های آموزش تولید عروسک نمدی آهو در ٢٢٠مدرسه برگزار شده‌، می‌گوید: «حدود ٢٠هزار دانش‌آموز در مدارس دورۀ اول و دوم دبیرستان و دبستان سطح شهر، آموزش دیدند که ازاین‌تعداد، ١۵هزار اثر جمع‌آوری شد.».

وی ادامه می‌دهد: «در سال گذشته، در این طرح ۲۰هزار دختر طی ۲ هفته در ۴۶۰ کلاس آموزشی که در روستاها، مساجد، مدارس و فرهنگ‌سراها دایر شد، آموزش دیدند و در فاز۳ نیز نزدیک به ۳۵هزار دختر شرکت دارند که امیدواریم بتوانیم همین تعداد یعنی ۳۵هزار عروسک آهو تولید کرده و به زائران تقدیم کنیم.». سلطانی یکی از اهداف «آهوانه» را توجه به بحث سوغات معنوی و بومی دانسته و خاطرنشان می‌کند: «مشهد سالانه پذیرای بیش از ۲۰میلیون زائر است و حدود ۷۰درصد از زائران ما اسباب‌بازی و پوشاک را که عمدتاً واردات چین هستند، به‌عنوان سوغات به شهرهای خودشان می‌برند. این درحالی است که در فرهنگ منور رضوی فرصت‌ها، ظرفیت‌ها و نمادهای فرهنگی بسیاری داریم که می‌توانیم پیام‌های خودمان را از آن طریق و درقالب سوغات به مخاطبانمان منتقل کنیم.».

وی از استقبال بی‌نظیر دختران به‌ویژه در فاز سوم طرح آهوانه یاد می‌کند و می‌افزاید: «طرح "آهوانه" درراستای انتقال مفهوم مهربانی و فلسفه ضمانت امام‌هشتم(ع) خیلی موفق و مؤثر بوده است. در این طرح ما به نوجوانان دختر اعتماد کردیم و آن‌ها نیز با استقبال بسیار خوب در این طرح شرکت کردند.».

مدیر فرهنگ‌سرای غدیر با بیان اینکه جشنوارۀ آهوانه چند هدف را دنبال می‌کند، می‌گوید: «نخستین هدفمان گفتمان‌سازی در حوزۀ سوغات فرهنگی مشهد و تأکید بر ضرورت و اهمیت آن است، زیرا در مشهد، سالانه ۵٠٠میلیارد تومان گردش مالی سوغات داریم که ٨٠درصد آن واردات از کشورهای خارجی است. از طرفی زائر می‌خواهد سوغاتی متناسب با فرهنگ رضوی تهیه کند و به‌عنوان یادگاری به شهر خود ببرد، درحالی‌که اکنون، سوغاتی‌های موجود هیچ سنخیتی با مشهدالرضا ندارد. بنابراین، زائر اگر جایگزین خوب، جذاب و متناسب با فرهنگ خود را ببیند، از آن استقبال زیادی می‌کند.».

..........................................

 

لیلا محمدی، دبیر اجرایی طرح آهوانه دربارۀ این طرح می‌گوید

  • ۳۵هزار دختر مشهدی، خادم هنری امام‌رضا(ع) شده‌اند

 

خبرنگار: سپهری

لیلا محمدی، دبیر اجرایی طرح فرهنگی، هویتی و اقتصادی آهوانه با تأکید بر اینکه هویت‌دهی به دختران مشهدی، آموزش هنر و افزایش اعتمادبه‌نفس از اهداف مهم اجرای طرح آهوانه است، می‌گوید: «آهو فقط یک نمونه است که به‌عنوان سوغات فرهنگی مشهد آماده می‌شود و در دستان زائران قرار می‌گیرد.».

وی درخصوص انتخاب طرح آهو برای عروسک‌های تولیدی دختران می‌گوید: «امام‌رضا(ع) در باور بسیاری از مردم ما به ضامن آهو معروف هستند، به‌همین‌خاطر این نماد برای عروسک‌های دست‌دوز تولیدی دختران انتخاب شد.».

محمدی می‌افزاید: «دخترانی‌که کیفیت تولیدات آنان خوب باشد، می‌توانند در گروه‌های مختلف برای ادامۀ کار قرار گیرند و بعد از پایان طرح عضو باشگاه جشنوارۀ فروش می‌شوند.».

وی با اشاره به‌ اینکه هزینۀ وسایل تولیدی به مبلغ ۵۰۰تومان از هر نفر دریافت می‌شود، بیان می‌کند: «یکی دیگر از دلایل ما در انجام این فعالیت این بوده است که دختران، خودشان هدیه‌هایشان را به زائران تقدیم کنند و شهرداری تنها به‌عنوان یک رابط فعال باشد.».

وی با تأکید بر اینکه دختران مشهدی عروسک‌های آهو را به‌عنوان نمادی فرهنگی می‌سازند، می‌گوید: «این عروسک‌های آهو علاوه‌بر کاربردداشتن به‌عنوان یادگاری، می‌تواند بحث پناه‌بردن به امام‌رضا(ع) را به ذهن‌ها متبادر کند.».

 

104507.jpg

 

محمدی با بیان اینکه امسال برای اولین‌بار طرح در بوستان ریحانه که تنهابوستان ویژۀ زنان است برگزار می‌شود، می‌افزاید: «درقالب اجرای این طرح، جشنوارۀ هنری ازقبیل عروسک‌سازی، ایستگاه‌های بازی برای دختران، تئاتر و آموزش آن توسط مربیان مجرب، شعرخوانی و آموزش گویندگی، اوریگامی (کار با کاغذ و تا) و... نیز اتفاق می‌افتد.».

این فعال فرهنگی مشهدی ادامه می‌دهد: «خدمت به زائران افتخار بزرگی است که این‌روزها نصیب دختران مشهدی شده است، چراکه آن‌ها به گفتۀ خودشان به خادمان هنری اما‌م‌رضا(ع) معروف شده‌اند.».

دختران مشهدی با تولید این هدایای زیبا زمینۀ ارتقای هنر و مهارت خود را فراهم کرده‌اند و با هدیه این آثار زیبای هنری زائران را نیز متوجه مهربانی و عظمت حضرت‌رضا(ع) کرده‌اند.

محمدی تصریح می‌کند: «زائران هر وقت آهو را نگاه کنند، یاد مشهد و فرهنگ این شهر می‌افتند، و این یعنی اینکه ما می‌توانیم درراستای حفظ میراث فرهنگی و داشته‌های خودمان گام‌های مؤثر و جدی برداریم.».

وی با یادآوری این نکته که در این دوره، دختران علاوه‌بر تولید عروسک‌ها، بخشی از توزیع آن‌ها را نیز برعهده دارند، ادامه می‌دهد: «در بخش جانبی توزیع، دو برنامه را لحاظ کرده‌ایم که یکی از آن‌ها گرفتن عکس یادگاری بچه‌ها با زائرانی است که آهو را هدیه گرفته‌اند و مورد دوم نیز این است که از زائرانی که هدیه را دریافت می‌کنند، می‌خواهیم احساس خود را از دریافت آن به سامانۀ پیامکی فرهنگ‌سرای غدیر ارسال کنند.».

محمدی با اشاره به مشارکت و همراهی خانواده‌ها در تکمیل کار ساخت عروسک آهو، می‌گوید: «اثر این مشارکت در تنوع عروسک‌های تولیدشده و بسته‌بندی متنوع و جالب‌تر آن‌ها دیده می‌شود.».

وی درخصوص مواد اولیۀ ساخت این عروسک‌ها خاطرنشان می‌کند: «مواد اولیه را با قیمت ۵٠٠تومان در اختیار دانش‌آموزان گذاشته‌ایم. درواقع، پول این هدیه را خود بچه‌ها داده‌اند.».

مسئول اجرای طرح آهوانه خاطرنشان می‌کند: «بانوان می‌توانند در عرصۀ تولید کالای ارزان و جذاب تأثیرگذار باشند و ما نیز در جشنوارۀ آهوانه، هدف سرمایه‌گذاری روی دختران و بانوان و ایجاد اعتمادبه‌نفس برای تولیدکننده‌بودن را دنبال می‌کنیم. برای این هدف نیز تاکنون بازخوردهایی داشته‌ایم و شاهد این خروجی بوده‌ایم که برخی از این بانوان و دختران بعد از شرکت در جشنوارۀ آهوانه، با روان ‌کار آشنا شده‌اند و تولیدات دیگری نیز داشته‌اند.».

او درخصوص نحوۀ آموزش دختران در طرح «آهوانه» می‌گوید: «به دو روش به داوطلبان دختر آموزش می‌دهیم، یکی از طریق شرکت در کارگا‌های آموزشی کوتاه‌مدت و دوم از طریق فیلم‌ آموزشی که در قالب یک لوح‌ فشرده دراختیار دختران قرار داده‌ایم. بعضی از آن‌ها تا قبل از شروع این طرح حتی یک بار هم سوزن به دست نگرفته‌اند، اما امروز توانسته‌اند زیباترین آثار را تولید کنند! این عده فقط یک انگیزه می‌خواستند و چه انگیزه‌ای بهتر از عشق خدمت به زائر آقا. خیلی‌ها عاشق خدمت به زائران حضرت هستند و این فرصت برای همه فراهم نمی‌شود. علت هم نوع نگاهی است که متأسفانه جاافتاده و همه فکر می‌کنند خدمت به زائر آقا فقط در حرم‌ مطهر امکان‌پذیر است. "آهوانه" فرصت خدمت به زائران مشهدالرضا را برای دختران مشهدی و بسیاری از خانواده‌های آنان فراهم کرد و این جز در سایۀ عشق و ارادت مردم ما به حضرت رضا(ع) و زائر ایشان امکان‌پذیر نمی‌شود.».

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی