کد خبر : 74739
/ 23:10
رئیس جمهور با بی‌اثر خواندن تحریم‌های تکراری ایالات متحده بر واکنش قطعی ایران به اقدامات خصمانۀ آمریکا تأکید کرد؛

تکرار تحریم‌های گذشته

طرح تحریم‌های ایران، روسیه و کرۀ شمالی سه‌شنبه‌شب با ۴۱۹ رأی موافق و فقط ۳ رأی مخالف به تصویب کنگرۀ آمریکا رسید.

تکرار تحریم‌های گذشته

خبرنگار: مجید کمالی‌زاده

به گزارش شهرآرا آنلاین / این طرح، که سابقاً در سنای آمریکا به تصویب رسیده بود، با اضافه شدن بندهاى مربوط به تحریم کرۀ شمالى، دوباره نیاز به تصویب سنا دارد و، پس از آن، امضای رئیس جمهور ایالات متحده شکل قانونی به آن خواهد بخشید.اگر ترامپ از امضاى طرح خوددارى کند، مصوبه به کنگره بازمی‌گردد، دوباره به رأى گذاشته می‌شود و، در صورت کسب رأى مثبت دوسوم نمایندگان هریک از مجلس‌ها، لازم‌الاجرا مى‌شود.

در واکنش به این اقدام کنگرۀ آمریکا، حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌ جمهور، در جلسۀ هیئت دولت گفت: «این‌گونه تحریم‌ها بر ملت ایران اثرگذار نیست و نه مقاومت مردم و ایستادگی نظام جمهوری اسلامی ایران را کاهش می‌دهد و نه راه و روش و سیاست‌های ما را تغییر خواهد داد.».

 

بدون توجه به تحریم‌ها راه خودمان را ادامه می‌دهیم

روحانی در سخنان خود، با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران مطمئناً در برابر حرکت جدید کنگره آمریکا، عکس‌العمل متقابل نشان خواهد داد، گفت: در اولین قدم مجلس شورای اسلامی در این زمینه قدم‌های خودش را برخواهد داشت و هر قدم دیگری هم لازم و مورد نیاز بدانیم برای تقویت و مصلحت کشورمان برداشته و بدون توجه به تحریم‌ها و سیاست‌های آن‌ها به راه خودمان ادامه خواهیم داد. روحانی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها ۴۰ سال فشار، تحریم، تحریک و بسیج برخی از کشورهای منطقه علیه ملت ایران را تجربه کرده و در همه مراحل با شکست مواجه شده‌اند، خاطرنشان 

کرد: آمریکایی‌ها باید از شکست‌هایی پیاپی خودشان در مواجهه با ملت ایران، درس عبرت بیاموزند.رئیس‌ جمهوری با بیان اینکه برجام دست و پای آمریکا را بسته است، ادامه داد: «در همین لایحه‌ای که مجلس نمایندگان آمریکا تصویب کرده و علی القاعده به سنا خواهد رفت، می‌بینید تحریم ایران نسبت با تحریمی که برای کره شمالی یا روسیه مطرح است بسیار تفاوت دارد. تحریم‌های ایران در واقع تکرار تحریم‌های گذشته بودو این نشان آن است که حربه تحریم آمریکا نسبت به گذشته بسیار کند شده است.».

 

اقدام اخیر بهره‌مندی ایران از برجام را کاهش می‌دهد

علی‌اکبر ولایتی، عضو کمیتۀ نظارت بر برجام، در این زمینه اظهار کرد: «مسئولان نظام قطعاً به اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران توسط مجلس نمایندگان آمریکا واکنش نشان می‌دهند. این موضوع در کمیتۀ نظارت بر برجام بررسی می‌شود.».

وی افزود: «قطعاً کمیتۀ نظارت بر برجام تصمیمات جدیدی در مقابل اعمال تحریم‌های جدید توسط نمایندگان آمریکا علیه ایران خواهد داشت.».

همچنین بهرام قاسمی، سخن‌گوی وزارت امور خارجۀ کشورمان، ضمن محکومیت این اقدام غیرقانونی و توهین‌آمیز، اظهار داشت: «مجلس نمایندگان آمریکا، با تصویب این تحریم‌های غیرهسته‌ای و در صورت نهایی و اجرایی شدن آن، اجرای موفقیت‌آمیز برجام که یک توافق چندجانبه و بین‌المللی و حاصل تلاشی چندین‌ساله است را نادیده می‌انگارد و آن را به خطر می‌اندازد.». در همین راستا، سید عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجۀ ا، گفت: «این اقدام می‌تواند اجرای موفق برجام را تحت تأثیر قرار دهد و می‌تواند بهره‌مندی ایران از برجام را کاهش دهد و با بندهای مختلف برجام ناسازگار است.».

 

آمریکایی‌ها برجام را در موارد متعددی نقض کرده‌اند

در همین زمینه، جوادکریمی قدوسی، نمایندۀ مردم مشهد و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با خبرنگار روزنامۀ شهرآرا و در پاسخ به این سؤال که چرا رئیس جمهور برجام را مؤثر می‌داند و معتقد است برجام توانسته است تحریم‌های آمریکا را در همان حد قبل نگاه دارد و نگذارد اضافه شود در حالی که قرار بود تحریم‌ها را بردارد گفت: «واضح و آشکار است که آمریکایی‌ها، بلافاصله بعد از اجرای برجام و از بین بردن آب سنگین اراک و خارج کردن قلب رآکتور، زمانی که مطمئن شدند ایران راه بازگشت‌ناپذیری را طی کرده است و کاملا به خواسته‌های خودشان دست یافتند، بلافاصله اقدام به بازگرداندن تحریم‌ها به شکل شدیدتر آن کردند. این در حالی است که متن برجام اشاره دارد می‌کند که ایران نباید به ‌هیچ ‌بهانۀ دیگری مورد تحریم جدید قرار بگیرد و هرگونه وضع تحریم جدید برخلاف مفاد برجام است.».

وی ادامه داد: «در موارد بسیاری بعد از برجام شاهد این بودیم که آمریکایی‌ها دست به نقض برجام زدند و لیست‌های جدیدی از افراد و شرکت‌ها را تحریم کردند. قانون مربوط به محدودیت سفر به آمریکا در صورت سفر به ایران را تصویب کردند، دست به مصادرۀ اموال ایران زدند و همین‌طور به‌روز کردن و تمدید قانون داماتو تا ۱۰سال و نمونۀ جدید این اقدامات این قانون اخیر است که آن‌قدر دقیق تدوین شده است که بیش از ۱۰۰صفحه پیوست دارد و حداکثر توان برای فلج کردن اقتصاد و قدرت دفاعی جمهوری اسلامی در آن لحاظ شده است.».

 

روحانی معتقد است اگر برجام پاره هم شد باید آن را با چسب چسباند

نمایندۀ مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: «این قانون تحریم کاملا جدید است و خود آمریکایی‌ها هم می‌گویند که کار پیچیده‌تری از تحریم‌های قبلی است و واقعاً کار جدیدی هم هست. بنابراین، بر فرض که بگوییم همان تحریم‌های قبلی را تصویب کرده‌اند، از این به بعد، قرار است لیست‌های جدید اضافه بشود و تمام کسانی که با نیروهای مسلح، دولت و صنعت ما سر و کار داشته‌اند، همۀ این‌ها، قرار است دوباره در لیست تحریمی 

قرار بگیرند و در آن حتی اختیارات رئیس جمهور آمریکا هم سلب شده است. همۀ اختیارات را کنگره به دست گرفته است که دیگر حتی رئیس جمهور آمریکا در معادلات سیاسی قدرت مانور هم نداشته باشد.».

کریمی با تأکید بر اینکه با این قانون برجام عملا پاره‌پاره شده است گفت: «آقای روحانی اعتقاد دارند که، اگر آمریکایی‌ها برجام را پاره هم کردند، ما باید آن را با چسب بچسبانیم! خب، نتیجه هم همین می‌شود که، بعد از اجرایی شدن برجام، یک گام در نقض برجام برداشتند و از ما عکس‌العملی ندیدند و گام دوم و سوم را برداشتند تا رسیدند به

اینجا و، اگر دولت بر اساس همان قانونی که مجلس مصوب کرده است عکس‌العمل مناسبی نداشته باشد و قانون را اجرا نکند، قطعاً باعث ایجاد مشکلاتی بیشتر برای امنیت و اقتصاد کشور خواهد شد.».

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی