کد خبر : 74770
/ 20:49
داستان موفقیت کارآفرین جوان یمنی که توانسته در کشور خود اشتغال‌زایی کند؛

کارآفرینی زیر سایۀ جنگ

در شرایط بحرانی یمن شنیدن این خبر که جوانی یمنی در حال کارآفرینی در این کشور آن هم بر بستر فضای مجازی است، بسیار امیدوار‌کننده بوده و نشان از جریان زندگی در این کشور اسلامی دارد.

کارآفرینی زیر سایۀ جنگ

شهرآرا آنلاین / پس از تجاوز عربستان و متحدانش به خاک یمن و استفادۀ روزانه از تسلیحات آمریکایی برای بمباران شهرهای این کشور، شاید کمتر کسی فکر می‌کرد که یمن تاب تحمل این حملات را داشته باشد و به زودی تسلیم عربستان می‌شود‌ اما مردم یمن با وجود دریافت خسارت‌های شدید جانی و مالی به دفاع از کشور خود پرداختند. در این شرایط بحرانی اما شنیدن این خبر که جوانی یمنی در حال کارآفرینی در این کشور آن هم بر بستر فضای مجازی است، بسیار امیدوار‌کننده بوده و نشان از جریان زندگی در این کشور اسلامی دارد.

 

کارآفرینی زیر سایۀ جنگ

روزی که سعید الفجیه، ۲۷ ساله با خبرنگار سایت فوربز مصاحبه و داستان خود را بازگو می‌کرد، خبر کشته‌شدن یکی از پیمانکاران ثابتش را در یکی از شهرهای نزدیک که زیر حمله‌های هوایی عربستان و متحدانش بود، دریافت کرد. بسیاری از شرکت‌ها، بازارهای بزرگ تره‌بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای وسایل الکترونیکی، پایتخت یمن را که هم‌اکنون آرامش نسبی در آن برقرار شده، ترک کرده‌اند. حدود یک سال پیش وقتی یک حملۀ هوایی گسترده در جریان بود، سعید در خیابان بود و می‌دید که چگونه خانه‌ها ویران شده، دختران فرار می‌کنند و جسدها در خیابان افتاده‌اند.

می‌گوید بسیاری از دوستانش کشته شده‌اند. موقع ترک خانه تضمینی برای سالم بازگشتن وجود ندارد‌ اما جنگ رشد شرکت او را متوقف نکرده است. کار او یک پلتفرم شغل‌های آنلاین و آفلاین است که انامهنی نامیده می‌شود. او می‌گوید دوازده کارمند او با وجود خطر حملات، به خیابان‌ها می‌روند تا کارگرانی را برای پلتفرم کاری‌شان ثبت‌نام کنند و کارگرانی را پیدا می‌کنند که آن‌ها نیز منتظر این گروه هستند؛ چرا‌که شرکت‌ها هنوز هم به کارمند نیاز دارند، مادران، پرستار بچه نیاز و همه نیاز به کار‌کردن دارند.

او شرکت خود را در سال ۲۰۱۵ با دو شریک به نام‌های اسامه الشامی و ماهر الرحومی و حدود یک سال پس از آغاز جنگ راه‌اندازی کرد. اخیراً یک مؤسسۀ مالی بین‌المللی به نام IFC شرکت او یعنی «انامهنی » را به عنوان یکی از بهترین استارت‌آپ‌های خاورمیانه معرفی کرده است. یکی از شرکای مدیریتی وی که از سال ۲۰۱۰ یعنی زمانی که سعید به عنوان یک فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعا وارد رقابت کسب‌وکار MIT شد، او را می‌شناسد، در مورد سعید می‌گوید: «او به‌طور خستگی‌ناپذیری در رویکردش به هر چیزی دقیق و نظام‌مند است، این کلید موفقیت هر کارآفرین به طور عمومی و به ویژه در این منطقه است.».

 

دیده‌شدن به کمک شبکه‌های اجتماعی

کارآفرینی به جامعه‌ای که در آن گزینه‌های محدودی برای کاریابی برای زنان و مردان جوان وجود دارد، امید به ارمغان می‌آورد. اما فناوری برای توسعۀ این فرهنگ جدید که در خاورمیانه در حال ظهور است، ضروری است. در مناطق جنگی یا ناحیه‌هایی که دچار تعارضات ژئوپولیتیک هستند، شبکه‌های اجتماعی اهمیت دارند؛ چرا‌که ابزاری حیاتی هستند که کسب و کارها را قادر می‌سازند حتی در بدترین شرایط تبلیغ کنند، ضمناً یک منبع خبری و شاید مهم‌تر از همه یک راه ارتباط همیشه تضمین شده با دنیای بیرون از منطقه هستند.

سعید الفجیه عضوی از شش گروه مختلف کارآفرینان در فیسبوک است. او از رابط‌های کاربری مثل اسکایپ و واتس‌اپ برای در تماس ماندن با مجامع بزرگ‌تر کارآفرینان استفاده می‌کند. او از این راه توانست خبرنگار فوربز را پیدا کرده و ماجرایش را برای او بازگو کند. او می‌گوید: «ما از طریق شبکه‌های اجتماعی شروع کردیم به استفاده از ابزارها؛ پست‌کردن و هم‌رسانی اندیشه‌ها، فعالیت‌ها، کسب و کارها، نوآوری و بیان داستان‌های موفقیت.».

 

رشد شگفت‌انگیر به رغم جنگ

با درآمد کنونی حدود ۱۶۲۰۰۰‌دلار، شرکت انامهنی پنج هزار کارگر ثبت شده در پلتفرم خود دارد و بیش از ۱۸هزار شغل آفریده است که فرصت‌های حرفه‌ای از‌جمله پرستاری بچه تا لوله‌کشی را شامل می‌شود. هفته‌ای دوبار شرکت از تبلیغات فیسبوکی و گوگلی برای پیدا‌کردن فرصت‌های کاری برای پیمانکارانش استفاده می‌کند. این استارت‌آپ هم‌اکنون یک تیم اجرایی شش نفره دارد.

در یمن نرخ بیکاری بیش‌از ۳۰درصد است. حتی بر اساس تخمین الفجیه ممکن است ۷۰درصد باشد. بانک مرکزی کشور که منبعی برای پایداری مالی محسوب می‌شد، سال گذشته از صنعا به عدن انتقال یافته و توان خود را برای اجرای سیاست‌های مالی از دست داده است. در نتیجه بر اساس یک منبع خبری در سازمان ملل، املاک یمنی بیش از ۴۰درصد ارزش خود را از دست داده‌اند. ۱۶‌میلیون نفر دچار مشکلی هستند که بانک جهانی آن را ناامنی غذایی می‌نامد و طبق آمار سازمان ملل هر ۱۰‌دقیقه یک کودک یمنی از گرسنگی می‌میرد. برق در بیشتر مواقع قطع است. تاجران ژنراتور یا برق تولیدی ژنراتورهایشان را می‌فروشند. انامهنی یک کسب و کار جانبی دارد. این بخش پیمانکارانی را که می‌توانند ژنراتورهای خورشیدی بسازند، تأمین می‌کند.

کسب و کار این کارآفرین یمنی چند جزء دارد. یک بخش کارگران کم‌مهارت هستند، یک بخش دیگر هدفش ایجاد کار خانگی برای زنانی است که به کار نیاز دارند و بخش دیگر نیز به حرفه‌ای‌ها اجازه می‌دهد تبلیغ کنند. مشخص است که الفجیه کار خود را به هر جایی که امکان درآمدزایی وجود داشته باشد، توسعه داده است. او گروه کوچکی از مربیان دارد. یکی از آن‌ها وزیر پیشین وزارت جوانان و ورزش بوده و یکی دیگر یک سرمایه‌گذار است.

سعید برنامه‌ریزی می‌کند که تا انتهای سال کار خود را به مصر توسعه دهد و امیدوار است که این حرکت به او کمک کند تا ۵۰۰‌هزار دلار سرمایه‌گذاری روی زمین‌های یمن صورت گیرد. او اذعان می‌کند که مردم نمی‌خواهند در یمن سرمایه‌گذاری کنند. با این حال می‌گوید ترس اندکی دارد و گمان می‌کند این ترس تا حدی به خاطر شرکت‌کردنش در میدان‌های نبرد آنلاین است و تا حدی به خاطر مأموریتش است که آن را چنین توصیف می‌کند: «من به تیم خود گفتم این فرصتی برای تغییر جامعه است. می‌خواهیم به جهان نشان دهیم که در یمن مردم نو آوری دارند اما شرکت‌های بزرگ اینجا تعطیل شدند و خواروبارفروشی‌ها و مغازه‌های فروش لوازم الکترونیکی از کار دست کشیده‌اند.». شناسایی و مرور داستان‌های موفقیت کارآفرینان ساکن خاورمیانه، به‌ویژه افرادی که در شرایط نابه‌سامانی کار خود را پیش می‌برند، این درس را به ما می‌دهد که برای راه‌اندازی کسب و کار خود بهانه نیاوریم و د‌رحالی‌که شرایط بسیار بهتری از کشورهای جنگ‌زده داریم، از فرصت‌های موجود استفاده کرده و به کارآفرینی بپردازیم.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی