کد خبر : 74822
/ 21:52
گفتگوی شهرآرا با حجت الاسلام دکتر محمدحسین توانایی مسئول امور استان‌های ستاد امر به ‌معروف و نهی از منکر کشور؛

باید نظارت همگانی افزایش یابد

هرجای قرآن کریم را که نگاه می‌کنیم، درکنار فرایض بزرگی چون نماز و زکات به این عمل شایسته، که متأسفانه این روزها در جامعۀ ما و بین عموم مردم مورد کم‌توجهی قرار گرفته، می‌رسیم.

باید نظارت همگانی افزایش یابد

خبرنگار: حمیده وحیدی

گفتگوی شهرآرا آنلاین / اهمیت فریضۀ «امر به معروف و نهی ازمنکر» برکسی پوشیده نیست و هرجای قرآن کریم را که نگاه می‌کنیم، درکنار فرایض بزرگی چون نماز و زکات به این عمل شایسته، که متأسفانه این روزها در جامعۀ ما و بین عموم مردم مورد کم‌توجهی قرار گرفته، می‌رسیم. برای پرداختن بهتر به این مسئله گفتگویی با حجت‌الاسلام دکتر محمدحسین توانایی ، مسئول امور استان های ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور داشته ایم که در ادامه می خوانید. 

 

با‌وجود اهمیت «امر به معروف و نهی از منکر» در تمام شئون، چرا وقتی صحبت از این مقولۀ مهم به میان می‌آید، افکار عمومی به‌سمت مسئلۀ عفاف و حجاب و حاشیه‌های آن جهت‌دار می‌شود؟ دلیل مهجوربودن این اصل مهم چیست؟

در پاسخ به سؤال شما ابتدا باید به تصویب قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر اشاره کنم که در آن تقریباً تمام مطالب مربوط به جامعه به‌خوبی ذکر شده است و اگر کسی بخواهد با حقیقت امر به معروف و نهی از منکر و مصادیق آن آشنا شود با مطالعۀ این قانون به‌آسانی می‌تواند به گسترۀ این موضوع و جوانب آن احاطه پیدا کند. اما در‌راستای تکمیل پاسخ به سؤال شما باید اضافه کنم از‌نظر شرعی هر انسانی تکالیفی دارد همانند نماز و روزه و‌... . یکی از مهم‌ترین آن‌ها امر به معروف و نهی از منکر است که مسائل مربوط‌به آن از سنین پایین‌تر نیاز به آموزش دارد. همان‌گونه‌که اشاره فرمودید، صحبت از امر به معروف و نهی از منکر که می‌شود مردم با حساسیت بیشتری به موضوع عفاف و حجاب می‌پردازند که دلیل آن را می‌توان فراوانی این مقوله در جامعه دانست. حساسیت مردم عزیزمان دربارۀ بی‌حجابی شدیدتر است؛ چراکه از پیامدهای ناشی از بی‌حجابی که رابطۀ مستقیمی با نهاد خانواده و از‌بین‌رفتن حریم‌ها دارد، آگاه هستند و این مهم برایشان دغدغه‌ شده است.

 

فرمودید که امر به معروف و نهی از منکر فریضه‌ای آموزشی و تربیتی است که نیاز به برنامه‌ریزی از کودکی دارد؛ چرا در آموزش‌وپرورش کار شاخصی در‌این‌باره انجام نمی‌شود؟

نمی‌خواهم نامش را کوتاهی بگذارم؛ چرا‌که شأن و جایگاه آموزش‌وپرورش و دبیران ما به‌اندازه‌ای بالاست که نمی‌توان خدمات این دوستان و دلسوزان را زیر‌سؤال برد، اما به‌عنوان کارشناس مسائل اجتماعی و مهارت‌های زندگی از آن به «کوتاهی» یا «کم‌توجهی» یاد می‌کنم و معتقدم که باید بیش از این، دربارۀ این موضوع کار می‌شد. در سال‌های اخیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر با تعامل و هم‌اندیشی با آموزش‌وپرورش سعی کرده است حساسیت و اهمیت این مسئله را نشان دهد تا نگاه کتاب‌های آموزشی به این سمت و سو جهت‌دار شود. در کتاب «هدیه‌های آسمانی» مقاطع پنجم و ششم ابتدایی و نیز دوره‌های هفتم و هشتم و نهم متوسطه، موضوع نظارت همگانی و مسئولیت اجتماعی یا همین امر به معروف و نهی از منکر به شکل‌های مختلف تبیین شده است. البته از نظر بنده به‌عنوان کارشناس و محقق این دایره هنوز محدود است. به گفتۀ مقام معظم رهبری امر به معروف و نهی از منکر از شیوه‌های تعامل اجتماعی است که در احادیث و قرآن بی‌شمار بر آن تأکید شده است.

 

دایره مسئولیت و نظارت ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور شامل نظارت بر کدام بخش‌ها می‌شود و به‌ویژه تا چه اندازه با فساد اقتصادی که دغدغه و سؤال این روزهای مردم است مقابله می‌کنید؟

اصل هشتم قانون اساسی، ملت ایران را موظف کرده است به موضوع امر به معروف و نهی از منکر حساسیت بسیار داشته باشد. در این قانون آمده است که امر به معروف و نهی از منکر، وظیفۀ متقابل دولت نسبت به مردم و مردم نسبت به دولت و مردم نسبت به مردم است. اگر ما به این اصل که در سال۹۴ تصویب شد با دقت بیشتری بپردازیم متوجه می‌شویم که امر به معروف ونهی از منکر، سه ضلع مثلث هستند. ارشاد، توجه و دعوت به خیر توسط مسئولین فرهنگی و آموزش‌وپرورش، وزارت علوم و سایر دستگاه‌های فرهنگی صورت می‌گیرد و آن‌ها مسئول رواج معروف در کشورند. از‌طرفی مردم هم نسبت به دولت دارای مسئولیت و حقوقی هستند، یعنی علاوه‌بر سازمان‌های نظارتی، دیوان محاسبات و حراست‌ها و... عموم مردم هم نسبت به دولتمردان باید حساس شوند و از هر‌گونه رشوه و رانت با بی‌تفاوتی عبور نکنند. البته ستاد امر به معروف و نهی از منکر در اصل هماهنگ‌کنندۀ بین دستگاه‌ها و مردم است و خود متولی اجرا نیست، بلکه بر عملکرد این حرکت نظارت دارد. در اصل شوراهای حاضر در دستگاه‌ها متولی اصلی اجرای امر به معروف و نهی از منکر هستند. ستاد امر به معروف و نهی از منکر نمی‌تواند به‌طور مستقل وارد عمل شود و سازوکار و مکانیسم شوراهای تشکیل‌شده کار را پیش می‌برند، ولی فارغ از این بحث‌ها ما باید عموم مردم را در این مقوله درگیر کنیم؛ چرا‌که هر‌چه حساسیت اجتماعی بیشتر شود منکرات زیادتری نیز از جامعه حذف خواهد شد.

 

در این سال‌ها تا چه اندازه به موفقیت‌های رضایت‌بخشی دست پیدا کرده‌اید؟

همیشه گفته‌ام مردم ما مسئولیت‌پذیرند، یعنی از نظر مسئولیت اجتماعی شاخصه‌های جمهوری اسلامی بسیار بالاست. در انقلاب و دوران دفاع مقدس ما تثبیت این موضوع را مشاهده کردیم، چراکه اگر مردم نبودند هم‌اکنون آب و خاک مستقلی وجود نداشت. همچنین حضور چشم‌گیر مردم در انتخابات و راهپیمایی روز قدس و... نشان‌دهندۀ روحیۀ ماست. در‌عین‌حال گاهی احساس می‌شود مردم شریف ما در برخی مسائل اجتماعی جزئی‌تر بی‌تفاوتند و چه خوب است با تقویت رسانه‌ها روحیۀ مسئولیت‌پذیری نیز بیشتر و بی‌تفاوتی‌ها کمتر شود. کسی نباید فکر کند مشکلات دیگران به او ربطی ندارد. باید دغدغه‌مندی را در همۀ مردم افزایش دهیم. رسانه‌ها، نخبگان علمی، اساتید دانشگاه، هر‌کدام به‌نوعی در این حساسیت‌زایی نقش داشته باشند.

 

تا چه اندازه سعی کرده‌اید در جذب نخبگان علمی و افراد فرهیخته و کمک به آن‌ها در ایجاد محیطی مناسب در موضوع امر به معروف و نهی از منکر مؤثر عمل کنید؟

برگزاری بالغ‌بر ۳۰همایش ملی علمی و پژوهشی در محیط‌های دانشگاهی در سطح کشور، که آخرین آن همایش ملی مسئله‌شناسی و پاسخ‌گویی به قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر بود و در تاریخ ۲۸تیرماه همین امسال توسط ستاد امر به معروف خراسان رضوی و با همکاری شهرداری مشهد و سایر ارگان‌ها برگزار شد، ازجمله فعالیت‌ها در این زمینه است. فراخوان مقاله و دعوت از اندیشمندان و نخبگان و کرسی‌های آزاداندیشی ستاد امر به معروف نیز تاحد زیادی تلاش می‌کند نظر نخبگان و فرهیختگان را به این موضوع جلب کند.

 

به نظرتان کارهایی که در شهرداری و شورای چهارم مشهد و ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان‌رضوی انجام شد تا چه اندازه خلاقانه و موفقیت‌آمیز بود؟

من حقیقتاً کارهای بسیار خوبی را در مشهد شاهد بودم و همین‌جا از ریاست امر به معروف و نهی از منکر استان خراسان رضوی، حضرت آیت‌ا...علم‌الهدی، تشکر ویژه‌ای می‌کنم که در بین نخبگان کشور زبان گویایی دارند. ای کاش سایر نخبگان و اندیشمندان اجتماعی هم به‌اندازۀ ایشان دغدغه‌مند بودند. آقای ارجاعی هم برای هم‌افزایی بسیار تلاش کردند. شهرداری مشهد نیز در ترویج امر به معروف و نهی از منکر کارهای خوب و بارزی انجام داده است.

 

دربارۀ فریضۀ مهم امر به معروف و نهی از منکر، مسلمانان بر سخن امام حسین(ع) و واقعۀ کربلا تأکید می‌کنند، در‌‌صورتی‌که این تأکید مهم دینی حتی به امت‌های پیشین و دیگر پیامبران بر‌می‌گردد و هم‌اکنون نیز امر به معروف و نهی از منکر در بسیاری از کشور‌ها در‌حال اجراست. لطفاً کمی در‌این‌باره توضیح دهید.

تمام انبیای الهی با هدف اصلاح جامعۀ بشری مبعوث شده‌اند و مؤثرترین ابزار برای رسیدن به این هدف امر به معروف و نهی از منکر بوده است. بنابراین پیشینۀ آن، نه‌فقط به صدر اسلام بلکه قبل‌تر از آن یعنی زمان بعثت اولین پیامبر الهی برمی‌گردد. اما اگر بخواهیم تاریخچۀ امر به معروف و نهی از منکر را در جوامع اسلامی بررسی کنیم، می‌بینیم از صدر اسلام پیامبر گرامی(ص) و اصحاب ایشان و همچنین پیشوایان معصوم(ع) از امر به معروف و نهی از منکر در جهت پاسداری از اصول مکتب به‌عنوان مؤثرترین ابزار و نیز تکلیفی الهی بهره گرفته‌اند. بنابراین متوجه هستیم که این فریضه از گذشته تا امروز برای برقراری سلامت جامعه اجرا می‌شده است. نکتۀ دوم اینکه هم‌اکنون در سطح جهان موضوع نظارت عمومی و همگانی مطرح است و پیوسته بزرگ‌ترین سیستم‌های جهانی بر این امر اجتماعی و مردم‌سالاری تأکید می‌کنند. دنیا نیز به این نتیجه رسیده است که صرفاً با اختیارات پلیس نمی‌توان بر تخلفات اجتماعی غلبه کرد. در کشور فرانسه قانون جرائم علیه عدالت مطرح شده است و در سال‌۲۰۱۵ این مجازات‌ها تشدید شده‌اند. آن‌ها قانونی به نام امر به معروف و نهی از منکر را به‌طور مصوب ندارند، اما قوانینی برای مردم وضع کرده‌اند که مثلا اگر شخص شاهد بروز جرمی باشد، اما آن را گزارش نکند مجرم محسوب می‌شود. در آلمان نیز مسئله‌ای شبیه امر به معروف را با عنوان شهامت مدنی شاهد هستیم و بالاترین نشان آلمان همین شهامت مدنی است. امرور بحث نظارت‌ها، مسئولیت اجتماعی و تفکر انتقادی تقریباً همه جا مطرح است.

..........................................

 

سردار مولوی، مسئول مجمع «رهروان امر به معروف و نهی از منکر»

  • مردم درقبال جامعه مسئولند

 

لطفاً کمی دربارۀ اهداف تأسیس مجموعۀ «رهروان امر به معروف و نهی از منکر» توضیح دهید.

104685.jpgمجمع رهروان امر به معروف و نهی از منکر کاملا به‌صورت مردمی و بنا به خواسته‌های مردم و مطالباتی که افراد جامعه از دولت و حکومت دارند، تشکیل شده است. استان خراسان‌رضوی به‌عنوان یکی از استان‌هایی که با حساسیت و تمرکز بیشتری به این موضوع توجه کرده است این روزها در سطح کشور مطرح است‌.

 

چند سال از شروع فعالیت‌های این مجمع می‌گذرد؟

سابقۀ تشکیل این مجمع به چهار سال گذشته بر‌می‌گردد. دلسوزان و دوستانی که متولی کار بودند مجموعه‌هایی را در سطح مشهد شکل دادند که کاملا بر محوریت مساجد و شخصیت‌های تأثیرگذار در محله و منطقه استوار بود. شروع کار توسط خواهران و برادرانی انجام گرفت که به نظام اسلامی و چهارچوب قانون اساسی اعتقاد داشتند و اصل امر به معروف و نهی از منکر دغدغه‌شان بود.

 

کار مردمی را در فریضۀ امر به معروف و نهی از منکر تا چه اندازه مهم می‌دانید‌؟

در اصل هشتم قانون اساسی بر نقش مردم نسبت به دولت و مردم به مردم اشارۀ مستقیمی شده است. پایۀ اساسی امر به معروف و نهی از منکر را مردم بر مردم تشکیل می‌دهند که با فعالیت آموزشی و فرهنگ‌سازی می‌توانند به خوبی کار و فعالیت کنند. می‌دانیم که مقام معظم رهبری بارها بر کار خودجوش و مردمی تأکید کرده‌اند. این مجموعه نیز که متشکل از افراد خبره است به‌صورت تشکیلات خودجوش در سطح استان هیئت‌مدیره‌ای تشکیل داده است. در سطح مشهد به‌ازای هر منطقۀ شهرداری و در شهرستان‌ها نیز در محدودۀ جغرافیای شهری هیئت‌امنایی وجود دارد که برخاسته از مردم است. در گام بعدی، موضوع محلات ما پررنگ می‌شود که در هر محله، مجمعی از عزیزانی که داوطلب این کار باشند به‌عنوان رهروان امر به معروف و نهی از منکر انتخاب می‌شوند.

 

اولویت شما در امر به معروف و نهی از منکر به چه بر‌می‌گردد؟

اولویت اساسی کار در سطوح امر به معروف و نهی از منکر، آموزش و سپس اقدام لسانی است و با حمایت دستگاه‌های قضایی و نهادهای مردمی انجام خواهد شد. هم‌اکنون اولین کار ما بنا به اصل هشتم قانون اساسی انجام این کار به‌صورت همگانی است. در بعد همگانی ما فرهنگ گفتن و نهراسیدن، گسترش و پیگیری‌های اوامر مقام معظم رهبری را دارا هستیم. در حوزه‌های مختلف و بنا به گفتۀ مقام معظم رهبری بالغ‌بر ۵۰مسئله را پیگیری می‌کنیم که مسئلۀ عفاف و حجاب، تنها یکی از این ۵۰مورد است.

 

بازتاب کارهای مجمع تا به امروز چقدر بوده است؟

این موضوع به این بستگی دارد که ما موضوع امر به معروف و نهی از منکر را از چه موضعی ببینیم. اگر بخواهیم صرفاً به موضوع امر به معروف و نهی از منکر بپردازیم، ظلم به امر به معروف و نهی از منکر است. ما در کشور مسائلی داریم که آسیب‌های جدی وارد کرده‌اند؛ در حوزۀ اقتصاد و سرمایه‌گذاری، در حوزۀ فرهنگ اجتماعی مشکلاتی وجود دارد که آن‌ها را در اولویت است. البته در این راستا سعی کرده‌ایم از جوانان مستعد، انقلابی و باانگیزه دعوت به همکاری و همراهی کنیم.

 

104688.jpg

 

..........................................

 

دیدگاه یک/ دبیر ستاد امر به‌ معروف خراسان رضوی، سید‌عبدا... ارجاعی

  • تقویت احساس مسئولیت‌پذیری و مبارزه با بی‌تفاوتی

 

با امر به معروف و نهی از منکر تمامی فرایض اقامه می‌شود. وقتی امر به معروف و نهی از منکر چنین جایگاهی در دین مبین اسلام دارد، آیا می‌توان آن را منحصر به چند مصداق دانست؟

104686.jpgامر به معروف و نهی از منکر، دو واجب بزرگ است که به کلام و مستند فرمایش امیرالمومنین(ع) مَثَل آن درمقابل بقیۀ فرایض و خوبی‌ها شبیه آب اقیانوس‌ دربرابر قطره‌ است، یعنی اگر ما تمام خوبی‌ها را ازجمله جهاد فی‌سبیل‌ا... در یک کفۀ ترازو قرار دهیم و امر به معروف و نهی از منکر را در کفۀ دیگر ترازو بگذاریم، به‌هیچ‌وجه قابل مقایسه نیستند. همچنین امام‌باقر(ع) می‌فرمایند: با امر به معروف و نهی از منکر است که تمامی فرایض اقامه می‌شود، یعنی راه‌ها با آن امن می‌شود و روزی‌ها با آن حلال گردد و کسب‌ها رونق می‌گیرد. طبیعتاً یک مصداق نمی‌تواند تمام فرایض را زنده کند و یا اینکه شرط اقامۀ همۀ خوبی‌ها باشد؛ پس این مسئله جایگاه بسیار ویژه‌ای دارد که همان نظارت همگانی و مسئولیت‌پذیری است. 

 

ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان چه فعالیت‌هایی در این سال‌ها داشته است؟

کار ستادهای امر به معروف و نهی از منکر پرداختن به مصادیق منکر نیست بلکه پرداختن به اصل امر به معروف و نهی از منکر است که همان تقویت احساس مسئولیت‌پذیری و مبارزه با بی‌تفاوتی است. 

 

برای تحقق آن چه اقدامی انجام داده اید؟

در این راستا در ستادهای امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی در سه‌حوزه کارهای وسیعی صورت گرفته است. حوزۀ اول در بخش فرهنگ، تحقیقات و آموزش است. برای اولین بار در کشور فرهنگ‌سرای امر به معروف و نهی از منکر با کمک شورای اسلامی شهر مشهد تصویب و راه‌اندازی شده است. همچنین برای اولین بار در کشور مرکز آموزش‌های تخصصی امر به معروف و نهی از منکر با همکاری آستان قدس رضوی افتتاح شد و اولین دورۀ آن با موفقیت به پایان رسید. در مراسمی در جشنوارۀ «مفلحون» از اقشار مختلف و آمران برتر تجلیل شد. چندین نماهنگ و کلیپ کوتاه در مصادیق مختلف تولید شد. اولین همایش ملی «مسئله‌شناسی و قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر» برگزار شد که چهار مرجع تقلیدبرای آن پیام صادر کردند و بیش‌از ۳۰۰مقاله به دبیرخانۀ آن ارسال شد. در همین راستا مجموعه مقالات و چکیدۀ آن نیز چاپ شد و دراختیار علاقه‌مندان و فرهیختگان قرار گرفت. به‌زودی و با عنایت خداوند متعال اولین شهرک موضوعی و پارک کودک امر به معروف و نهی از منکر کشور را در مشهد راه‌اندازی خواهیم کرد. بخش بعدی فعالیت تشکل‌های مردمی است، یعنی آنجایی که باید امر به معروف و نهی از منکر ظهور و بروز عملی داشته باشد. در این چارچوب گروه‌های تخصصی امر به معروف و نهی از منکر تشکیل شده‌اند که اساس کار و محور فعالیت آن‌ها شناسایی مشکلات و گوشزدکردن آن‌ها به عزیزان و مدیران دولتی است. در این راستا نیز فعالیت‌های مختلفی صورت گرفته است که جای بحث طولانی مدت دارد، اما همین بس که در عرصۀ ورزش، هنر، خدمات شهری حتی فعالیت‌های قضایی گره‌هایی شناسایی و به مسئولان استان منتقل شده است. همچنین درزمینۀ اقتصاد مقاومتی ماه‌هاست که افراد در کارگروه‌هایی مشغول فعالیت هستند. خوشبختانه توانسته‌ایم فعال‌ترین افراد درزمینۀ اقتصاد مقاومتی و امر به معروف و نهی از منکر را از میان اصناف شناسایی و به جامعه معرفی کنیم.

 

..........................................

 

دیدگاه دو / مشاور شهردار و دبیر شورای امر به معروف و نهی از منکر شهرداری مشهد، مصطفی صفایی

  • فرهنگ‌سازی مهم‌ترین اصل امر به معروف و نهی از منکر

 

اغلب مردم خدمات شهرداری را از نگاه عمرانی ارزیابی می‌کنند، درصورتی‌که شهرداری در بخش فرهنگی نیز بسیار فعال است. کمی دربارۀ ضرورت ورود شهرداری مشهد در موضوع امر به معروف و نهی از منکر توضیح دهید.

104687.jpgشهرداری‌ها علاوه‌بر عمران و معماری شهری، یکی از کارهایی که می‌توانند به‌طور مؤثر انجام دهند همین فرهنگ‌سازی و کمک به بهتر‌شدن نیازهای شهروندی است. 

در مصوبۀ قانون اساسی از شهرداری‌ها خواسته شده است در کارهای درون‌سازمانی و برون‌سازمانی فعالیت داشته باشند که یکی از مهم‌ترین بخش‌ها همین فریضۀ «امر به معروف و نهی از منکر» است. 

در اهمیت این فریضۀ الهی همین بس که از مجموع آیات و روایاتى که در موضوع امر به معروف و نهى از منکر وجود دارد، می‌توان فهمید اسلام نگاه بسیار ویژه‌ای به امر به معروف و نهی از منکر دارد، یعنی باید افراد جامعه به‌گونه‌اى تربیت شوند که دربرابر رفتار یکدیگر احساس مسئولیت کنند؛ زیرا روشن است که مصالح و سعادت دنیوى و اخروى افراد جامعه به یکدیگر مرتبط است و اعمال و رفتار هریک از افراد اجتماع در سرنوشت دیگران تأثیر‌گذار خواهد بود.

آثار اصلاح و فساد افراد به خود آن‌ها محدود نمى‌شود، بلکه نتایج مثبت و منفى بسیارى از اعمال اعضاى جامعه به کسانى بر‌مى‌گردد که در آن جامعه زندگى مى‌کنند. براى مثال سود و زیان، رعایت یا عدم رعایت قوانین اجتماعى به همه مى‌رسد. 

کارهاى خوب نیکوکاران در سعادت دیگران مؤثر است و کارهاى بد بدکاران نیز در جامعه اثر مى‌گذارد و اساساً افراد جامعه مانند اعضاى یک پیکرند که اگر یکى از عضوها سلامت خود را از دست بدهد، دیگر اعضا را نیز با مشکل روبه‌رو مى‌کند. از‌همین‌رو حتى در جوامع غربى که فردگرا هستند و معمولا در کار یکدیگر دخالت نمى‌کنند، دربارۀ امورى که در جامعه اثر منفى دارد و منافع مادى آنان را به‌خطر مى‌اندازد، حساسیت نشان می‌دهند و دربارۀ این‌گونه امور، نظارت و کنترل می‌کنند.

 

مهم‌ترین دغدغه‌مندی شما در شهرداری برای فریضۀ امر به معروف و نهی از منکر فرهنگ‌سازی در کدام مقوله و معضل اجتماعی است؟

شاید خیلی‌ها گمان برند که عفاف و حجاب، مهم‌ترین دغدغۀ فریضۀ امر به معروف و نهی از منکر است، در‌صورتی‌که خود بنده صد‌در‌صد مخالف هستم و معتقدم اگر رتبه‌بندی نیز صورت بگیرد، مسئله و معضل بد‌حجابی در موضوع عظیم امر به معروف و نهی از منکر در رده‌هایی بسیار پایین‌تر قرار می‌گیرد. 

می‌دانیم اصل رسالت پیامبران الهی بر این اساس استوار بوده است که اختلافات، تعارضات، انحرافات و آسیب‌هایی که اجتماع بشری را تهدید می‌کند از بین برود تا مردم بتوانند به‌خوبی در‌کنار هم زندگی کنند. بنابراین مهم‌ترین دغدغۀ ما نیز این روزها فرهنگ‌سازی در این بخش است. 

نمونۀ بسیار سادۀ امر به معروف و نهی از منکر را می‌توان پرتاب زباله در خیابان ذکر کرد که طی زمان و با فرهنگ‌سازی عمومی این مشکل تقریباً کنترل شد و هم‌اکنون از نگاه عموم مردم این حرکت، بی‌فرهنگی محسوب می‌شود. 

در انجام امر به معروف و نهی از منکر از داخل ارگان‌های شهرداری شروع کرده‌ایم و با ایجاد جلسات متعدد سعی داریم معروفات و منکرات را در سازمان‌ها و ارگان‌ها شناسایی کنیم و در جهت تقویت معروف گام برداریم و منکرات را حذف کنیم.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی