• خانه
  • خبرهای سایت
  • واکنش ۱۶ بندی
کد خبر : 74826
/ 22:48
شهرآرا از جلسه هیئت نظارت بر اجرای برجام برای بررسی آخرین وضعیت قانون تحریمی آمریکا گزارش می دهد؛

واکنش ۱۶ بندی

هیئت نظارت بر اجرای برجام عصر دوشنبه با حضور تمامی اعضا به ریاست حسن روحانی تشکیل جلسه داد.

واکنش ۱۶ بندی

به گزارش شهرآرا آنلاین / در این جلسه، پس از استماع گزارش‌های وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی، آخرین وضعیت قانون تحریمی جدید آمریکا و تبعات آن مورد بحث و بررسی اعضا قرار گرفت. اعضای هیئت بر نقض تعهدات آمریکا در برجام بخصوص مفاد بندهای ۲۶، ۲۸ و ۲۹، و ضرورت پاسخ مقتدرانه، متناسب و هوشمندانۀ جمهوری اسلامی ایران به موضع‌گیری‌های دولت آمریکا تأکید کردند.هیئت نظارت ضمن استقبال و حمایت از پیش‌نویس طرح قانون «مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» که در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است تصمیماتی را در ۱۶بند برای واکنش متناسب به تحریکات آمریکا اتخاذ کرد که متعاقباً توسط رئیس‌ جمهور به دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی ابلاغ خواهد شد.در این جلسه اعضای هیئت نظارت همچنین از بیانیۀ اخیر کمیسیون مشترک برجام که توسط مسئول سیاست خارجی اروپا و رئیس کمیسیون مبنی‌بر ضرورت پایبندی همۀ اعضا به همۀ مفاد برجام همراه با حسن نیت و در فضایی سازنده منتشر شد استقبال کردند و، در عین حال، بر ضرورت پیگیری جدی مطالبات کشورمان از این کمیسیون در جلسۀ بعدی آن تأکید کردند.

 

کمیسیون امنیت در حال بررسی طرح ضدآمریکایی

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، روز گذشته دربارۀ این نشست در جمع خبرنگاران گفت: «در جلسۀ هیئت نظارت هسته‌ای بحث مفصلی دربارۀ تحریم‌های جدید آمریکا صورت گرفت و دقیقاً چگونگی و میزان تحریم‌ها تحلیل شد.».

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: «در جلسۀ هیئت نظارت هسته‌ای اینکه چه مقدار تحریم‌های جدید آمریکا با برجام مخالف است مورد بررسی قرار گرفت و معلوم شد که این موضوع با بندهای مختلف برجام تعارض دارد.».

لاریجانی همچنین عنوان کرد: «دربارۀ اعمال تحریم‌های جدید آمریکا، علاوه‌بر اینکه باید اقدامات دیپلماتیک صورت بگیرد، باید شکایتی نیز به شورا و کمیسیون مربوطه در این رابطه ارسال شود. این موضوع صورت گرفته است و، در این راستا، اطلاعیه‌ای که از سوی کمیسیون مربوطه صادر شده است بیانگر این است که آمریکایی‌ها تخلفاتی در اجرای برجام داشته‌اند و برخی از کشورها به صورت بسیار صریح بیان کردند که اقدامات آمریکا نقض برجام محسوب می‌شود. در جلسۀ بعدی، این موضوعات در سطح وزرا بررسی می‌شود.».

رئیس نهاد قانون‌گذاری گفت: «علاوه‌بر اقدامات انجام‌شده، کلیات طرحی دربارۀ مقابله با اقدامات آمریکا در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مصوب شده است و این کمیسیون در حال بررسی جزئیات طرح مذکور است.».

 

نقض برجام توسط آمریکایی‌ها برای ما روشن است

وی بیان کرد: «بنده به آقای بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، دربارۀ رسیدگی به طرح مذکور تأکیدات لازم را داشته‌ام و در این رابطه جلسۀ فوق‌العاده نیز برگزار شده است. بعد از مراسم تحلیف ریاست جمهوری، اگر کمیسیون امنیت ملی کارهای نهایی دربارۀ طرح را انجام بدهد، پیش‌بینی می‌شود این طرح در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در صحن علنی بررسی شود.». لاریجانی افزود: «در جلسۀ نظارت هسته‌ای دربارۀ ۱۶مورد تصمیماتی اتخاذ شد که برخی از آن‌ها به اقدامات دیپلماتیک مربوط می‌شود و برخی اقدامات را باید سازمان انرژی اتمی، وزارت امور خارجه و سایر دستگاه‌ها انجام دهند و مقرر شد رئیس جمهور تک‌تک این موارد را به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ کند تا انجام شود.».

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: «نقض برجام توسط آمریکایی‌ها از نظر ما در هیئت نظارت هسته‌ای، با توجه به استنادات، روشن است.».

 

آمریکایی‌ها به دنبال جلوگیری از اجرای برجام هستند

وی افزود: «آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که مانع اجرای توافق هسته‌ای شوند و در این موضوع تردیدی نیست. شاید تصمیم آن‌ها برای تصویب قانون جدید به این خاطر است که فضاسازی‌ای صورت بگیرد که در ایران سرمایه‌گذاری کمتری انجام شود.».

لاریجانی ادامه داد: «در اجلاس جی۲۰، آقای ترامپ به کشورهای دیگر توصیه کرده بود در ایران سرمایه‌گذاری نکنند. این‌گونه اظهارنظرها خلاف است و، براساس برجام، نباید چنین فضاسازی‌ای انجام شود. البته این بیانگر این موضوع است که قصد آنان چیست. بنابراین، ایران باید، با قاطعیت و درایت، به نحوی عمل کند که مانع دستیابی آمریکایی‌ها به هدفشان شود.».وی گفت: «رسانه‌ها باید به موضوعات مذکور توجه کنند تا در فضاسازی‌هایی که از سوی آمریکایی‌ها صورت می‌گیرد قرار نگیرند زیرا واقعاً این‌طور نیست که آمریکایی‌ها بتوانند به‌تنهایی چنین کاری انجام دهند مخصوصاً برای اینکه کشورهای مهم به آمریکایی‌ها خرده گرفته‌اند که عملکرد صحیحی ندارند. بعد از مصوبۀ آمریکایی‌ها روس‌ها، چینی‌ها، فرانسوی‌ها و دیگران به کار آمریکایی‌ها خرده گرفتند. بنابراین، باید تلاش شود در ایران روند سرمایه‌گذاری تسریع شود.».

 

آمریکا نگران قدرتمند شدن نظام جمهوری اسلامی

محمدجواد ظریف هم دربارۀ ۱۶بند نظارت بر برجام اظهار داشت: «سیاست‌هایی که آمریکا در برجام پیگیری می‌کند در کمیسیون نظارت مطرح شد. این سیاست‌ها نشان‌دهندۀ دو نکته است: یکی بدعهدی و دیگری خصومت ایالات متحده با جمهوری اسلامی.». وی در ادامه با تأکید بر اینکه آمریکا نگران قدرتمند شدن نظام جمهوری اسلامی است تصریح کرد: «ایالات متحدۀ آمریکا نگرانی شدیدی دارد که جمهوری اسلامی با برجام قدرتمندتر شود و هم‌اکنون نیز این توافق امکان مانور آن‌ها را کم کرده است.». ظریف دربارۀ اقدام‌های حقوقی و غیرحقوقی جمهوری اسلامی ایران در برابر رفتار طرف آمریکایی در توافق هسته‌ای بیان کرد: «در کمیتۀ نظارت بر برجام، تصمیم‌‌های مختلفی گرفته شد از جمله اقدامات حقوقی و پیگیری آن از طریق مجامع بین‌المللی و کمیسیون مشترک برجام. همچنین مقرر شد وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی اقدام‌های عملی متقابلی انجام دهند که در گذشته در مجلس شورای اسلامی شروع شده است.». وی افزود: «در وزارت خارجه نیز تحریم‌های اخیر کنگره به فهرست تحریم‌ها اضافه شده و اقدامات مشابهی هم باید توسط سازمان انرژی اتمی در اجرای مسئولیت‌هایش پیگیری شود.».

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی