کد خبر : 74848
/ 21:49
ولادت امام رئوف موقعیت خوبی‌ است تا تمرین با هم مهربان‌تر بودن کنیم؛

ممنون که مهربونی

امام‌رضا(ع) دریای کرامت و بزرگی هستند، سرشار از ویژگی‌های خوب و دوست‌داشتنی و در بین تمام صفات امام، رأفت و مهربانی بیشتر از هر صفت دیگری دیده می‌شود.

ممنون که مهربونی

نویسنده: ایمان فروزان‌نیا

شهرآرا آنلاین / داستان‌های زیادی از امام‌رضا(ع) نقل شده است که در آن‌ها میزان چشمگیری از محبت و مهربانی دیده می‌شود؛ داستان‌هایی که باید بیشتر آن‌ها را بخوانیم و بشنویم تا بعضی‌وقت‌ها یادمان نرود که با هم مهربان باشیم و به‌جای لبخند، اخم تحویل هم ندهیم. به‌گمانم لازم است به بهانه‌های مختلف این موضوع را به خودمان یادآوری کنیم که از «از محبت دُردها صافی شود/ وز محبت دَردها شافی شود.». اصلا به بهانه‌های مختلف باید تمرین مهربان بودن کنیم، از هر نوعی و با هر کسی که در طول روز با او مواجه می‌شویم و چه بهانه‌ای بهتر از ولادت امام مهربانی؟

..........................................

 

  • امام‌رضا(ع): 

«بر تو باد اطاعت کردن از پدر و نیکى و فروتنى و خضوع و بزرگ شمردن و احترام به او، و همیشه صداى خود را در حضور او آهسته کن، زیرا که پدر ریشۀ فرزند است و فرزند شاخه‌اى از او. اگر او نبود، خدا تو را مقدر نمى‌کرد و جاه و جان و اموال را در راه او نثار کن.».

 

  • مهربانی با پدر و مادر

 

در مخیلۀ من نمی‌گنجد کسی باشد که پدر و مادرش را دوست نداشته باشد اما خیلی‌وقت‌ها یادمان می‌رود که باید مهر و محبتمان را به آن‌ها نشان بدهیم. بعضی‌وقت‌ها هم می‌خواهیم این کار را بکنیم ولی بلد نیستیم از کجا شروع کنیم.

چند ایده برای محبت به پدر و مادرها:

بگویید که قدردانشان هستید: ممکن است کمی سخت باشد ولی باید یاد بگیریم که برویم پیش پدر و مادرمان و به آن‌ها بگوییم که قدردان زحماتشان هستیم و دوستشان داریم. اگر این کار برایتان سخت است، بروید و دستشان را ببوسید. این شیوه اگرچه قدری کلاسیک است، همیشه جواب می‌دهد و کلی هم کیف دارد. اگر باور ندارید، همین الان امتحان کنید.

پای صحبتشان بنشینید: یک روز عصر بی‌هوا بروید و اگر سرشان خلوت بود، ازشان بخواهید برایتان از گذشته یا هر چیز دیگری که دوست دارند، بگویند. بگذارید بفهمند که می‌توانید هم‌صحبت و سنگ صبورشان باشید.

با تکنولوژی آشنایشان کنید: یکی از کارهای سخت برای پدر و مادرها استفاده از تکنولوژی‌های جدید و ارتباط برقرار کردن با آن است، پس اگر سؤالی دارند، با اخم یا تحقیر جواب ندهید و به اندازۀ کافی برایشان وقت و حوصله بگذارید. افزایش آگاهی همیشه به آدم‌ها اعتمادبه‌نفس می‌دهد،‌ پس بگذاریم پدر و مادرمان هم این حس را تجربه کنند.

 

امام‌رضا(ع) به یکی از اصحابشان دربارۀ پدر و مادر این‌گونه فرمودند: «همان‌طور که در زمان حیات پدر و مادر به دیدار آن‌ها می‌روید، پس از مرگشان هم به زیارت قبورشان بروید و درکنار مزارشان ضمن دعا برای آن‌ها، از خداوند خواسته‌های خود را طلب کنید که بی‌تردید به‌واسطۀ دعای خیر آن‌ها، دعای شما هم اجابت خواهد شد.».

..........................................

 

  • مهربانی با همسر

 

گاهی سختی‌ها و فشارهای زندگی باعث می‌شود فراموش کنیم شریک زندگی‌مان بیشتر از هرکس دیگری در زندگی به ما نزدیک است و به همین دلیل بیشتر از هر کس دیگری باید با مهربانی و محبت با او برخورد کنیم.

چند ایده برای دلبری از همسر:

از نگاه مهربان غافل نشوید: گاهی یک نگاه می‌تواند بیشتر از ساعت‌ها صحبت تأثیرگذار باشد، پس هر روز برای چند لحظه هم که شده، با مهربانی و محبت به همسرتان نگاه کنید.

دوستت دارم را زیاد بگویید: از گفتن دوستت دارم به همسرتان غافل نشود. این‌‌گونه هم فکر نکنید که تابه‌حال بیشتر از هزاربار این جمله را گفته‌ام و تکراری شده. اگر واقعاً از گفتن این جمله خجالت می‌کشید، در تلگرام یا به‌صورت پیامک، آن را برای همسرتان بفرستید تا از احساس شما به خودش آگاه شود.

برای هم هدیه بخرید: با بهانه و بی‌بهانه برای هم هدیه‌های کوچک بخرید. آقایان از خریدن گل فراموش نکنند و خانم‌ها هم بدانند که پختن غذای موردعلاقۀ همسرشان، می‌تواند جزو بهترین هدیه‌ها برای او باشد.

سنگ صبور هم باشید: به حرف‌های همسرتان گوش کنید. از او بخواهید دربارۀ چیزهایی که برایش اهمیت دارد، با شما صحبت کند. هیچ‌وقت حرف‌هایش را مسخره نکنید و کم‌اهمیت ندانید و از قضاوت کردن و سرزنش کردنش پرهیز کنید. درعوض او را تشویق و راهنمایی کنید و بگویید که درکنارش هستید.

 

یکی از اصحاب به دیدن امام(ع) می‌رود. می‌بیند امام محاسنشان را رنگ کرده‌اند؛ مشکی و زیبا! می‌گوید: «مبارک باشد!». حضرت می‌فرماید: «همیشه تمیز و آراسته باش؛ مخصوصاً برای همسرت. تو دلت می‌خواهد وقتی می‌روی خانه، همسرت را ناآراسته ببینی؟». یار امام می‌گوید: «نه، یابن‌رسول‌ا...!» . علی‌بن‌موسی(ع) می‌فرماید: «او هم از تو چنین انتظاری دارد. این کار علاوه‌بر داشتن پاداش نزد خدا، باعث پاکدامنی خانواده می‌شود.».

 

  • امام‌رضا(ع):

«بدان که زنان گوناگونند. برخی از آنان دستاوردی گران‌بها و پاداش [رنج‌های آدمی] هستند و این زن کسی است که به شوهرش محبت می‌کند و عاشق اوست.».

..........................................

 

  • مهربانی با دوستان و خویشاوندان 

 

زندگی ماشینی و گرفتاری‌های بی‌شمار دنیای مدرن، ما آدم‌ها را از هم دور کرده است. این روزهایم را که با دوران کودکی‌ام مقایسه می‌کنم، می‌بینم گذشته‌ام پر بود از رفت‌وآمدهای فامیلی و دوستانه و دیدوبازدیدهای فراوان. حالا ولی جمع‌ها تلگرامی شده و محبت‌ها مجازی، درحالی‌که هم من و هم شما خوب می‌دانیم که هیچ محبت مجازی‌ای نمی‌تواند جای خالی مهربانی‌های واقعی را پر کند.

چند ایده برای مهربانی با دوستان:

یار کمکی باشید: اگر همکار هستید، در روزهایی که مشغلۀ کمی دارید ولی کار دوست‌تان زیاد و سرش شلوغ است، در انجام کارها به او کمک کنید.

تشویق کنید: اگر دوست‌تان نقطه‌قوتی دارد، آن را پررنگ کنید و با تکرار آن، او را به جلو هل بدهید.

احوال‌پرس باشید: مدام احوال خویشاوندان و دوستانتان را بپرسید. این پرس‌وجو حتی اگر به کمک منجر نشود، به آدم این حس خوب را القا می‌کند که تنها نیست.

 

یکى از یاران امام‌رضا(ع) مریض شد و در بستر بیمارى افتاد. حضرت چون مطلع شدند، به عیادت مرد رفتند و از احوال او پرسیدند. مرد گفت: «مرگ را بسیار سخت و دردناک مى‌بینم.». امام فرمود: «این ناراحتى‌ای که احساس مى‌کنى، اندکى از حالات و علائم مرگ است، پس اگر تمام حالات و سکرات مرگ بر تو عارض شود، چه خواهى کرد؟». امام به گفتگو با مرد ادامه داد و به او گفت: «اگر می‌خواهی که مرگ برایت نیک و لذت‌بخش باشد، ایمان و اعتقادات خود را نسبت‌به خداوند متعال و رسالت حضرت محمد(ص) و نیز ولایت ما اهل‌بیت عصمت‌ و طهارت(ع) تجدید کن و شهادتین را بر زبان و قلب خود جارى گردان.». پس مرد طبق دستور امام، شهادتین را گفت. پس از آن همان‌طور که امام بر بالینش نشسته بود، چشم‌هایش را بست و گفت: «السلام‌علیک‌یابن رسول‌ا...!». پیغمبر اسلام، امیرالمؤمنین و دیگر امامان(سلام‌ا...علیهم) آمدند و او با آرامش جان ‌به جان‌آفرین تسلیم کرد.

 

  • امام‌رضا(ع): 

«پیوند خویشاوندى را برقرار کنید؛ گرچه با جرعۀ آبى باشد و بهترین پیوند خویشاوندى، خوددارى از آزار خویشاوندان است.».

 ..........................................

 

  • امام‌رضا(ع): 

«اظهار دوستی و محبت به مردم، نیمی از خردورزی است.».

 

  • مهربانی با مردم

 

به‌گمانم آن زمانی که پای بیشتر ما در مهربانی کردن می‌لنگد، وقت مهربانی با مردم است. معمولا بیشتر اخم‌هایمان در خیابان، پشت چراغ‌قرمز یا در مترو و به مردمی است که نه ما آن‌ها را می‌شناسیم و نه آن‌ها ما را، ولی سیرۀ بزرگان دین ما و حتی مشاهیر و اندیشمندانمان پر است از درس‌هایی که اول و آخرشان یک پیام دارد و به‌قول حافظ شیرازی: «چو غنچه گرچه فروبستگی است کار جهان/ تو همچو باد بهاری، گره‌گشا می‌باش.».

چند ایده برای مهربانی با مردم 

لبخند بزنید: اصلا کار سختی نیست، فقط کافی است در مواجهه با مردم، اخم را از صورت‌تان پاک کنید و یک لبخند کوچک به آن‌ها هدیه بدهید تا کلی انرژی خوب از شما بگیرند.

هوای افراد مسن را داشته باشید: مهربانی به افراد مسن فقط منحصر به اتوبوس و مترو و بلند شدن از روی صندلی نیست. داخل صف عابربانک، صف نانوایی، آسانسور و... هم آن‌ها را فراموش نکنید.

خداقوت بگویید: اگر به بانک، اداره یا مغازه‌ای می‌روید، به کسی که پشت میز یا پیشخوان نشسته است، یک خداقوت بگویید و باور کنید همین جملۀ کوتاه، کلی از خستگی روزانۀ طرف مقابلتان را کم می‌کند.

 

مرد پشت در اتاق به انتظار نشسته بود. صدای امام از پشت در آمد: «کجایی مرد خراسانی؟». بعد امام دستشان را از لای در بیرون آوردند و یک کیسه پر از طلا را به مرد دادند: «این‌ها را بگیر و برو.». مرد کیسه را گرفت و رفت. یاران امام تعجب کردند: «آقاجان! آیا کار خطایی کرده بود؟ چرا او را ندیده، راهی کردید؟». امام فرمود: «نه، اگر مرا می‌دید، خجالت می‌کشید.».

..........................................

 

  • مهربانی با حیوانات

 

فقط آدم‌ها نیستند که مهربانی را می‌فهمند و نیازمند محبت هستند. حیوانات هم با تمام وجود مهر و محبت را درک می‌کنند. ما آدم‌ها درقبال حیوانات هم مسئولیت‌هایی داریم که مهم‌ترینش، مهربانی و آزار نرساندن به آن‌هاست.

چند ایده برای مهربانی با حیوانات:

آب‌خوری درست کنید: در روزهای گرم تابستان یک ظرف آب برای پرنده‌ها پشت پنجره بگذارید. اگر در کوچۀتان گربه زندگی می‌کند، درکنار یک درخت، ظرف آبی هم برای گربه‌ها بگذارید تا در گرمای تابستان تشنه نمانند.

ریختن غذا در ظرف زباله، ممنوع: خرده‌های نان و برنج را روی یک روزنامه بریزید و بگذارید پشت پنجره. آشغال‌های مرغ و گوشت را هم در یک ظرف پلاستیکی بگذارید بیرون از خانه تا گربه‌ها و بچه‌گربه‌ها که در این فصل در حال رشد هستند، از آن بخورند.

به بچه‌ها هم یاد بدهیم: خدا من را ببخشد، در کودکی کلی مورچۀ بی‌چاره را کشته‌ام. بچه‌ها باید از همان کودکی بفهمند که موجودات زندۀ دیگر هم از حق و حقوقی برخوردارند و نه‌تنها نباید آن‌ها را کشت و اذیت کرد، بلکه باید در حد توان به آن‌ها مهربانی هم کرد.

 

گنجشک خودش را انداخت روی عبای امام. بی‌تاب بود و جیک‌جیک می‌کرد. امام رو کردند به یکی از یارانشان: «عجله کن، این چوب را بگیر، برو زیر سقف ایوان و مار را بکش.». مرد چوب را برداشت و دوید. چون به ایوان رسید، دید جوجه‌های گنجشک مانده‌اند توی لانه و مار در حال حمله به آن‌هاست. مار را کشت. در راه برگشت با خودش فکر می‌کرد: «امام و حجت خدا باید هم با زبان همۀ موجودات آشنا باشد.».

 

  • امام‌رضا(ع):

خطاب به مردی که قوچ خودش را سر بریده بود، گفت: «کار تو را نمی‌پسندم، نباید حیوانی را بپروری و آن‌گاه سرش را ببری.».

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی