کد خبر : 74849
/ 21:57
گفتگوی شهرآرا با مؤسس پیام‌رسان «گپ» که در بازار شلوغ شبکه‌های اجتماعی خارجی به تولید ملی دست زد؛

پیام‌رسانی از جنس تلاش و امید

این روزها همه درگیر گوشی‌های هوشمند هستیم و شاید بتوان بیشترین استفاده از این دستیار الکترونیکی را برقراری ارتباط هم از نوع صوتی و هم نوع مجازی آن در شبکه‌های اجتماعی گفتگو‌محور مانند تلگرام دانست.

پیام‌رسانی از جنس تلاش و امید

خبرنگاران: غیبی/ سرادار

شهرآرا آنلاین / این روزها همه درگیر گوشی‌های هوشمند هستیم و شاید بتوان بیشترین استفاده از این دستیار الکترونیکی را برقراری ارتباط هم از نوع صوتی و هم نوع مجازی آن در شبکه‌های اجتماعی گفتگو‌محور مانند تلگرام دانست. شاید در این بین خبرهای کشمکش بین دولت و تلگرام برای انتقال سرورهای این شبکۀ اجتماعی را خوانده باشید و با خود گفته باشید چرا این همه درگیری در این زمینه وجود دارد. شاید مهم‌ترین دلیل را بتوان حفاظت از اطلاعات شخصی ایرانی‌ها دانست و بتوان این اطلاعات را از دسترس دشمنان کشور دور نگه داشت. البته دلایل متعدد دیگری همچون ارائۀ محتوای بومی، صرفه‌جویی در هزینه و افزایش سرعت نیز وجود دارد. بهترین راه‌حل این کشمکش‌ها نیز ایجاد و حمایت از شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان ایرانی است. اما با وجود چنین فرصت مناسبی سهم نرم‌افزارهای ایرانی کم است و شاید بگوییم ناچیز اما این روزها حرکت چند ساله یک تیم حرفه‌ای در مشهد امیدهایی را در عرصه پیام‌رسان‌های داخلی را به وجود آورده است و کم‌کم می‌توانیم شاهد مهاجرت کاربران به این پیام‌رسان بومی با نام «گپ» باشیم.

گپ همانند سایر پیام‌رسان‌های معروف بین‌المللی تمامی امکانات ارتباطی از‌جمله چت دو نفره، گروه و کانال را در اختیار مخاطب خود قرار می‌دهد اما در کنار این قابلیت‌ها برای افزایش کارایی پیام‌رسان، گپ، یک بستر ارائۀ محتوای ارزشمند و معتبر نیز فراهم کرده است. شرکت‌ها و افرادی که دارای محتوا و خدمات ارزشمند هستند، می‌توانند از طریق پیام‌رسان گپ، خدمات و اطلاعات خود را در اختیار مخاطبین گپ قرار دهند. در مطلب امروز مصاحبه ما با آقای مهندس مهدی انجیدنی، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان توسعه سامان می‌خوانید، مردی که سخت‌کوشی و اعتقاد به کارش را می‌توان در انتخاب موضوع محصول جدید شرکتش یافت. در فضای رقابتی شدید و حضور گزینه‌هایی مانند تلگرام، ورود به عرصۀ تولید پیام‌رسان بومی که به شدت هزینه‌بر هم هست، در وهلۀ اول حرکتی شجاعانه و میهن‌پرستانه است که تنها از یک کارآفرین واقعی می‌توان انتظار داشت.

 

تجربه پشتوانۀ موفقیت ما

مهندس مهدی انجیدنی که کارشناسی خود را در رشتۀ کامپیوتر و دکترای خود را نیز در گرایش بازی و رسانه‌های تعاملی به دست آورده است، شروع کار خود را این‌گونه بیان می‌کند که شرکت توسعه سامان از سال ۱۳۸۰ کار خود را آغاز کرد و از سال‌۸۴ با این نام رسمی فعلی ثبت شد و تا قبل از آن تحت‌نظر یک مؤسسۀ فرهنگی فعالیت می‌کرد. از سال‌۲۰۰۹ نیز دفتر فروشی را در انگلستان در زمینۀ خدمات زیرساخت‌های اس‌ام‌اس، زیرساخت‌های بازی، دیتاسنتر، درگاه‌های پرداخت ایران، درگاه‌های پرداخت بین‌المللی، اس‌ام‌اس‌های بین‌المللی، بازی‌های آنلاین، موتور ‌بازی‌سازی و زیرساخت‌های حوزۀ استریمینگ راه‌اندازی کردیم.

وی ادامه داد: «از سال ۱۳۹۱ وارد حوزۀ نشر دیجیتال شدیم و با توجه به اینکه تجمیع‌سازی خدمات دیجیتالی یکی از نیازهایی بود که به شدت در کشور احساس می‌شد‌، ما موضوع بررسی تولید زیرساخت پیام‌رسان گپ را در دستور کار خود قرار دادیم. در ابتدا زیرساخت تا مراحلی پیش رفت و پس از تکمیل زیرساخت‌ها، تولید کلاینت‌ها شروع شد.».

 

رسوب تکنولوژی و دانش

انجیدنی در مورد ریسک انتخاب این محصول و خدمت بیان می‌کند: «وجود یکسری پیام‌رسان‌های بزرگ مثل تلگرام یا پیام‌رسان‌های دولتی را که حمایت‌های دولتی را همراه خود دارند، باید جزو ریسک‌های کار ما دانست. اما سعی می‌کنیم با ایجاد یکسری مسیرهای جدید در بازار و تعریف یکسری کاربرد‌های جدید از پیام‌رسان، سهم خاص خود را از بازار داشته باشیم و زیاد تداخل بازاری با نمونه‌های داخلی و خارجی نداشته باشیم.».

وی ادامه داد: «تولید در داخل کشور آن هم در حوزه‌هایی مثل پیام‌رسان که حوزه‌هایی تک محسوب می‌شود، تأثیرات خیلی متنوع و زیادی برای کشور دارد، از‌جمله اینکه در‌حال‌حاضر به طور مستقیم و غیر‌مستقیم، در توسعه سامان بیش از ‌۱۰۰نفر مشغول به کار هستند. اگر نمایندگان توسعه سامان را هم لحاظ کنیم، این عدد از ۲۰۰نفر هم عبور خواهد کرد. این مسئله برای شرکتی که توسط تعدادی جوان راه‌اندازی شده، عدد خوبی است. در ضمن با توجه به اینکه زمینۀ کاری ما در حوزۀ تکنولوژی هست، باعث می‌شود هم نیرو‌ها در خلال کار به تکامل و پختگی برسند‌ و هم رسوب تکنولوژی و دانش به وجود بیاید که این مسئله نه‌تنها برای این پروژه که برای انواع پروژه‌های بعدی کاربرد خواهد داشت و مفید خواهد بود.».

 

نا‌امید از حمایت‌های دولتی

مدیرعامل شرکت توسعه سامان دربارۀ تجربیاتی که تاکنون در طی مسیری که منجر به ساخت پیام‌رسان گپ شده است، بیان می‌کند: «تجربیات به‌دست آمده تا الان خیلی ارزشمند است و به جز تجربیات در بُعد فنی، باید بیان کنم زمانی ما در مورد نیازهای مهم و حیاتی شرکتمان انتظاراتی از دولت داشتیم و تجربۀ ما این شد که شرکت‌های خصوصی نباید هیچ انتظاری از دولت داشته باشند و باید تمام تمرکز خود را روی کار خود بگذارند. از تجربیات دیگر اینکه تولید در بخش‌های تک فوق‌العاده پر‌هزینه، مشکل‌ و با ریسک بالا همراه است و باید این را در نظر گرفت که اگر قصد ورود به این حوزه را دارید، باید خود را برای سختی‌های زیاد آماده کنید. البته این بخش جذابیت و شیرینی خاص خود را هم دارد؛ چراکه احساس می‌کنید به غیر از اینکه در حال انجام کسب و کاری هستید، در واقع خدمتی در حد خود برای اطرافیانتان یا در حد کشور و سعی در برآورده‌کردن نیازهای اساسی مردم انجام داده‌اید.».

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی