کد خبر : 74869
/ 22:09
مدیرعامل مؤسسۀ جوانان آستان قدس رضوی از بزرگ‌ترین عملیات فرهنگی کشور می ‌گوید؛

زیر سایۀ خورشید پرچم‌دار مهربانی و وحدت

دربارۀ کاروان «زیر سایۀ خورشید» که چند سالی است سفیر مهر و محبت و پیغام‌رسان خدمتگزاران به زائران امام رضا(ع) از مشهد به دیگر شهرهاست، با مجتبی مختاری، مدیرعامل مؤسسۀ جوانان آستان قدس رضوی گفتگو کرده‌ایم

زیر سایۀ خورشید پرچم‌دار مهربانی و وحدت

خبرنگار: حمیده وحیدی

گفتگوی شهرآرا آنلاین / در ماه ذی‌قعده، ماه منسوب به امام رضا(ع) هستیم، ماهی که زائران زیادی سفر به مشهد مقدس را انتخاب می‌کنند و همین امر شور و حال شهرمان را خیلی بیشتر کرده است. ایامی که مسئولیت میزبانی را بر دوشمان سنگین‌تر کرده است و هر کدام خادم معنوی حریم امام رضا(ع) محسوب می‌شویم. اگرچه این روزها نقدهای زیادی به فضای مجازی وارد است، به یمن دسترسی آسان به ارتباطات، مردم سراسر کشورمان می‌توانند از حال و هوای این روزهای پایتخت معنوی جهان اسلام آگاه شوند؛ همچنین از‌طریق مجاوران و همسایگان حضرت رضا(ع) از راه دور زیارت کنند. به همین بهانه و دربارۀ کاروان «زیر سایۀ خورشید» که چند سالی است سفیر مهر و محبت و پیغام‌رسان خدمتگزاران به زائران امام رضا(ع) از مشهد به دیگر شهرهاست، با مجتبی مختاری، مدیرعامل مؤسسۀ جوانان آستان قدس رضوی گفتگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

 

چند‌سالی است که در دهۀ کرامت و با اجرای طرح سراسری «زیر سایۀ خورشید» شاهد حضور خادمان حرم امام رضا(ع) در داخل و خارج از کشور به‌عنوان سفیران بارگاه رضوی هستیم. کمی دربارۀ این طرح توضیح دهید.

سال‌۹۶ طرح بزرگ «زیر سایۀ خورشید» وارد دهمین سال فعالیت خود شد که البته به فضل خدا و برکت نگاه حضرت رضا(ع) بوده است. برنامۀ ما در شروع فعالیت، این‌قدر‌ها وسعت نداشت و فقط قرار بود در ایام میلاد حضرت معصومه(س) و حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) مراسم و جشن‌هایی برگزار شود؛ چون مشاهده می‌کردیم در سطح کشور، آن‌طور‌که لازم و واجب بود، در شأن حضرت فعالیتی انجام نمی‌شود و جشن‌ها و مراسمی هم که برگزار می‌شود کاملا سلیقه‌ای و ذوقی است. برخی فعالیت‌های دولتی نیز که انجام می‌شد فراگیر نبود و برنامه‌ها صرفاً به مساجد و مدیحه‌سرایی قبل و بعد‌از نماز خلاصه می‌شد‌. بنابراین برای پرداختن به این موضوع در سطح کشور احساس نیاز شد‌. از‌طرفی بسیاری از مردم، علاقه‌مند به حضور در مشهد و زیارت بارگاه حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) در ایام ولادت بودند. اما از یک طرف ظرفیت مشهد و از طرف دیگر دلایل اقتصادی و شخصی، مانع‌از زیارت همۀ عاشقان حضرت شده بود. به این دو دلیل این طرح اجرا شد و از‌آنجا‌که همگی ما زیر سایۀ شمس‌الشموس هستیم، این حرکت بزرگ معنوی «زیر سایۀ خورشید» نام گرفت.

 

کار اجرایی و برنامه‌های خادمان در «زیر سایۀ خورشید» چیست‌؟

خادمان ما شامل مدیحه‌سرایان، مبلّغان دینی، اساتید دانشگاه و حوزه هستند. از‌طرفی برای اینکه کار وسعت پیدا کند و خلوص و مشارکت بیشتری در آن باشد کاملا مردمی انجام می‌شود. در همان سال اول در استان‌های مختلف، تشکل‌های مردمی را شناسایی کردیم و هشت‌استان برای شروع کار انتخاب شدند.

 

در این چند سال این طرح بزرگ با افت‌و‌خیز‌ نیز روبه‌رو بوده است؟

ما معتقد به این هستیم که سایه و نگاه امام رئوف در هر ساعت و ثانیه شامل حالمان بوده است. البته در این ۱۰‌سال کار با سختی‌هایی نیز روبه‌رو بوده است؛ چون برای اولین بار بود که این طرح عظیم اجرا می‌شد. خادمان و خدمتگزاران این بارگاه بسیار کوشیدند که کار به قوت خودش باقی بماند و وسعت یابد. هم‌اکنون بعد‌از گذشت ۱۰‌سال برکات آن شامل حال تمام مردم ایران شده است. بدون اغراق می‌گویم حمایت‌های مردمی از این طرح بسیار خوب بوده است. هم‌اکنون برخی استان‌ها برای اجرای طرح ۱۵۰ تا ۲۰۰میلیون تومان هزینه کرده‌اند. به‌جرئت می‌توان گفت زیر سایۀ خورشید، پایدارترین فرایند مردمی و بزرگ‌ترین عملیات میدانی در فرهنگ کشور است که یک شعار و پیام واحد دارد. ما هر‌ساله مراسم بزرگی را در روز عاشورا و اربعین شاهد هستیم، اما هنوز ستاد واحد و شعار واحدی برای آن شکل نگرفته است. «زیر سایۀ خورشید» هر سال با یک پیام ستاد و پیام ملی کار خود را به پایان می‌رساند. در سال‌۹۶ شعار اصلی ما «به تو اقتدا می‌کنیم» است که هم‌اکنون در سراسر کشور یک‌صدا توسط خادمان بیان می‌شود.

 

در حال حاضر برنامه‌ها در چند شهر اجرا می‌شود؟

کارمان را از ۱۵شهر شروع کردیم و هم‌اکنون به ۷۰۰شهر در داخل کشور رسیده‌ایم. اگر کرامت و نظر حضرت نبود، این اتفاق رخ نمی‌داد. در دهۀ کرامت امسال تقریباً ۷۰‌درصد شهرهای کشور تحت پوشش کاروان قرار گرفته‌اند. ۴۰۰‌نفر اعضای کاروان‌های «زیر سایۀ خورشید» در کشور فعالیت می‌کنند و بالغ‌بر ۳هزار تشکل، مدیریت و میزبانی این کار را برعهده دارند. هر تشکل کادر اجرایی خاصی دارد و برآورد کرده‌ایم که ۱۰‌هزار جوان و نوجوان در این فعالیت ما را همراهی می‌کنند.

 

در بسته‌های متبرک چه اقلامی وجود دارد‌؟

نبات، حرز، عطر، به‌علاوۀ کتاب و مجلۀ ویژۀ کودکان. تمام این‌ها از نذورات مردمی تهیه می‌شود. مردم به این تبرکات علاقه زیادی دارند. البته خاطرنشان کنم که تمام این کارها برگرفته از روایات و سفارش‌های دینی ماست. مردم در مناطق دور و نزدیک این بسته‌های متبرک را به نیت خیر نگهداری می‌کنند و جمعیت استقبال‌کننده در شهرها هر سال بیشتر از سال قبل می‌شود.

 

فکر می‌کنید این حرکت تا چه اندازه توانسته است در سطح کشور وحدت و همدلی بین مذاهب ایجاد کند؟

یکی از کارهای بسیار اثر‌گذار در طرح «زیر سایۀ خورشید» همین موضوع است. در این راستا با اقلیت‌های مختلف دیدار و در همۀ مکان‌های تلفیقی شرکت کرده‌ایم. این حرکت کاملا مردمی و از جنس پیوند بین قومیت‌هاست. همگی ما معتقدیم حضور بارگاه امام رضا(ع) در ایران می‌تواند عامل پیوند بین ادیان مختلف باشد. هم‌اکنون کاروان‌های «زیر سایۀ خورشید» از دورترین نقطۀ کرمانشاه تا سیستان‌و‌بلوچستان حضور دارند. اهل تسنن از ما بسیار خوب پذیرایی می‌کنند. اقلیت‌های مذهبی همچون زرتشتی، مسیحی و... میزبان کاروان «‌زیر سایۀ خورشید» هستند. هر دولتی هم تغییر کند باز هم «زیر سایۀ خورشید» به کار خود ادامه می‌دهد، چرا که این کار کاملا مردمی است.

 

افرادی که به‌عنوان سفیران امام رضا(ع) به شهرهای مختلف می‌روند، ویژگی خاصی دارند؟

از بین ۴۰‌هزار خادم که در مجموعۀ آستان مقدس رضوی به‌صورت افتخاری در‌حال خدمت هستند، هر سال تعدادی گزینش می‌شوند. البته هر‌ساله خادمانی که این تجربۀ معنوی را در سال‌های قبل نداشته‌اند، در اولویت انتخاب هستند. همچنین عموم خدام از افراد تحصیل‌کرده و دانشگاهی‌اند. از میان کارمندان، اصناف و بازاریان نیز خدامی داریم. این افراد باید در استان حضور داشته باشند و غالباً از روحانیون و فعالان فرهنگی محسوب می‌شوند. برنامه‌هایی که در هر شهر برگزار می‌شود با دیگری فرق دارد، این برنامه‌ها با‌توجه‌به بافت بومی شهرها اجرا می‌شود و میزبانان نیز خود این‌طور برنامه‌ریزی می‌کنند. استقبال از این برنامه بی‌نظیر و خاص است و شاید تنها برنامۀ مذهبی‌ای باشد که گاهی با حضور ۴۰ تا ۵۰‌هزار نفر برگزار می‌شود.

 

امسال برنامۀ جدید و خاصی به حرکت معنوی «زیر سایۀ خورشید» اضافه شد؟

سال‌۹۶ تا حد امکان به‌سراغ کارخانجات بزرگ کشور رفتیم و از مجاهدت این عزیزان تکریم کردیم و هدیه‌ای نیز به این افراد داده شد. ما در برنامۀ همیشگی‌مان دیدار با خانوادۀ شهدا‌، جانبازان‌، علما و نخبگان را داریم. همچنین سعی می‌کنیم با کسانی که نمی‌توانند در مراسم شرکت کنند دیدار کنیم، مانند زندانیان، بیماران و جانبازان؛ حتی خدام به خانۀ افرادی که چند بیمار دارند، می‌روند.

 

دیگر ارگان‌های دولتی نیز با شما همکاری می‌کنند؟

متولی اصلی آستان مقدس علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) است. خیّران فراوانی از بین مردم عادی به ما کمک می‌کنند. برای نمونه یکی از استان‌ها که هرساله وسیلۀ نقلیه را از مراکز دولتی دریافت می‌کرد امسال فراخوان همکاری مردم را منتشر کرده بود. جالب است که به فاصلۀ یک روز ظرفیت کاملا پر شد. افراد زیادی با ماشین‌های مدل‌بالا داوطلب شدند تا چند روز از وقتشان را صرف جابه‌جایی خدام کنند. ما معتقدیم این حرکتی همگانی است و هر شخص توفیق داشته باشد در مسیر خدمت‌رسانی به علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) قرار می‌گیرد و در این کار سهیم می‌شود. جلساتی نیز با دستگاه‌های مختلف گذاشته‌ایم و همکاری‌های خوبی نیز صورت گرفته است؛ ارگان‌هایی چون اوقاف، سپاه پاسداران، مجموعۀ وزارت کشور و به‌ویژه وزارت بهداشت، کمیتۀ امداد، نیروی انتظامی و به‌ویژه ائمۀ جمعه و نمایندۀ ولی‌فقیه و... در این راه با ما همکاری کرده‌اند.

 

در فضای بین‌الملل و خارج از کشور هم برنامه‌ای دارید؟

سابقۀ خدمات ما در فضای بین‌الملل به هفت‌سال قبل بر‌می‌گردد. امسال به لطف حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) و انتخاب مشهد به عنوان پایتخت معنوی جهان اسلام مدعی هستیم بزرگ‌ترین عملیات میدانی فرهنگی جمهوری اسلامی در حوزۀ بین‌الملل طرح «زیر سایۀ خورشید» است. به تأکید می‌گویم که «زیر سایۀ خورشید» در خارج‌از کشور مهمان ادیان و مذاهب مختلف است. در فضای بین‌الملل ما سراغ تشکل‌های مردمی رفته‌ایم و ارتباط بسیار خوبی بین ما و دیگر مردم کشورها برقرار شده است. «زیر سایۀ خورشید» سفیر مهربانی و رأفت امام هشتم(ع) است. ترکیب کاروان‌ها در سطح بین‌الملل متفاوت است و حتماً از اساتید حوزه و دانشگاه استفاده می‌کنیم که بعضاً به زبان بومی آن کشور صحبت می‌کنند و می‌توانند به گفتگو با اندیشمندان ادیان مختلف بپردازند. قاریان حرم امام رضا(ع) نیز در این برنامه حضور دارند و پرچم و بسته‌های متبرک را بین مردم توزیع خواهند کرد. نکتۀ ارزشمند و تأثیرگذار دربارۀ کاروان «زیر سایۀ خورشید» زیارت از راه دور است و اینکه در سایۀ امام رضا(ع) با تمام مذاهب به گفتگو می‌نشینیم.

 

کسانی که در خارج از کشور بخواهند به طرح کمک کنند چگونه می‌توانند با شما در‌ارتباط باشند؟

قبل‌از شروع کار در حوزۀ بین‌الملل از ۶۰، ۷۰‌نفر مشورت گرفتیم و سراغ دستگاه‌های مختلفی مانند مجمع جهانی اهل‌البیت(س) و جامعه‌المصطفی رفتیم. سعی کردیم گسترۀ فعالیتمان را در سراسر جهان افزایش دهیم. هم‌اکنون از جنوبی‌ترین بخش عراق گرفته تا شمالی‌ترین بخش‌های آن و حتی موصل را تحت‌پوشش این برنامه داریم. سعی کرده‌ایم به خانوادۀ شهدا، جانبازان و اهل تسنن سری بزنیم و پیام مهر و عطوفت امام رضا(ع) را منتقل کنیم. 

 

104762.jpg

 

..........................................

 

دریچه یک/ از خادمان قدیمی مشهد، امیر هاشمیان

  • زیارتی که بین‌المللی شد

 

سه سال گذشته به همراه کاروان «زیر سایۀ خورشید» به تبریز رفتیم. مردم استان آذربایجان‌شرقی حقیقتاً بسیار ولایتمدار و دوستدار اهل بیت(ع) هستند و استقبال از کاروان به اندازه‌ای است که از خاطر هیچ‌‌یک از خدام نمی‌رود. 

ما سعی می‌کنیم به همه‌جا سر بزنیم، به‌ویژه کسانی که قادر به استقبال از کاروان نیستند. معمولا خدام برای عیادت بیماران، زندانیان، مراکز تربیتی و توان‌بخشی پیش‌قدم می‌شوند. مردم چنان شور و شوقی دارند که شهرشان را «مشهد» دیگری می‌بینند، طوری‌که فضای معنوی روی خادمان نیز اثر می‌گذارد تا خودشان هم قدر مشهدی‌بودن را بیشتر بدانند. سه سال پیش حین اجرای طرح، اتفاق و دیداری رخ داد که واقعاً عجیب بود. 

کاروان «زیر سایۀ خورشید» به یکی از مهد‌های قرآن رفت و در آنجا ما با دختر‌بچه‌ای پنج‌ساله که حافظ ۱۳‌جزء قرآن و پسر‌بچه‌ای ۱۰ساله که حافظ کل قرآن بود، آشنا شدیم. 

دختر خانم محدثه وحیدی و آقا‌پسر علیرضا صفری نام داشت. سن و سال بچه‌ها و شرایط و صداقت کلامشان در آن زمان باعث شد احساس کنیم بهترین مزدی که می‌توانیم به این بچه‌ها بدهیم، این است که آن‌ها را به مشهد دعوت کنیم؛ بنابراین سفری یک‌روزه تدارک دیده شد و در خدمتشان بودیم. آن زمان به همان دختر خردسال یعنی محدثه وحیدی گفتیم اگر کل قرآن را حفظ کنی، از طرف ما یک بار دیگر مهمان امام رضا(ع) خواهی شد.

سال‌۹۵ قبل از ولادت حضرت علی(ع) پدر آن دخترخانم با من تماس گرفت و عنوان کرد که محدثه کل قرآن را حفظ کرده است. مجدداً این خانواده به مشهد دعوت شدند. به استقبالشان رفتیم. محدثه نذر کرده بود که آخرین آیات را در محضر امام رضا(ع) حفظ کند. بنده نیز افتخار داشتم که در لحظات آخر شاهد حفظ قرآن او باشم. محدثه‌خانم بعد‌از حفظ آخرین آیه به سجده رفت. بعد از سجده از او پرسیدم: چه خواستی؟ جواب داد: به حضرت رضا(ع) گفتم جایزۀ حفظ قرآنم کربلا باشد. از آن‌ها جدا شدم و به محل کارم رفتم. دوستی از میان خیران داشتم که غالباً در وقت نماز یکدیگر را می‌دیدیم. اتفاقاً ایشان در آن ساعت صبح تماس گرفت و متوجه حال منقلب من شد. قضیه را که تعریف کردم، ایشان بدون اینکه لحظه‌ای مکث کند از من خواست برنامۀ سفر کربلای خانوادۀ وحیدی را با هزینۀ شخصی خودش تدارک ببینم. برایم باور‌کردنی نبود که با فاصلۀ یک ساعت، امام رضا(ع) جواب محدثه را داده باشد. به پدرش تلفن زدم و قضیه را تعریف کردم. حال پدرش نیز منقلب شد، که حضرت رضا(ع) حتی یک روز هم نگذاشت پاداش محدثه به تأخیر بیفتد.

 

روزنامۀ شهرآرا بانی اتفاق بزرگی شد

همان وقت اولین مصاحبه با محدثه وحیدی توسط روزنامۀ شهرآرا انجام شد و خیلی زود خبر در سطح کشور پیچید. به همت روزنامه دیداری بین محمد‌حسین طباطبایی، نابغۀ قرآنی دهۀ۷۰ و محدثه وحیدی نابغۀ قرآنی دهۀ۹۰ در عید فطر اتفاق افتاد و او در آن مراسم هم کمک‌هزینه سفر به کربلا را جایزه گرفت. این مراسم کاملا رسانه‌ای شد، به‌طوری‌که بعد‌از آن سفر مرکز اسلامی در استانبول از محدثه دعوت کرد و ۱۵‌شب تمام شبکه‌های اسلامی از او برنامه پخش کردند. 

خانوادۀ وحیدی به‌همراه علیرضا صفری، دیگر حافظ کوچک تبریزی در آبان‌ماه‌۹۶ به سفر کربلایشان رفتند. بنده در سفرهای متعددی توفیق داشته‌ام مدیر کاروان باشم، اما در آن سفر برای اولین‌بار بود که همۀ اعضا به برکت این دو نوگل حافظ قرآن در مهمان‌سرای حضرت علی(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) مهمان شدند.

..........................................

 

دریچه/ مهدی نباتی، از قاریان بین‌المللی قرآن کریم

  • همچون رئیس جمهور از ما استقبال کردند

 

آقای نباتی، شما جزو کسانی هستید که از ابتدای اجرای حرکت معنوی کاروان «زیر سایۀ خورشید» به‌عنوان قاری بین‌المللی آن را همراهی کرده‌اید. کمی در‌این‌باره توضیح دهید.

من ۹بار این کاروان را همراهی کردم و به کشورهای مختلفی نیز سفر کردم و توانستم تلاوت‌های زیادی در مکان‌های مختلف داشته باشم.

 

به کدام کشورها سفر کردید؟

هندوستان، اندونزی، آذربایجان، قطر، ترکیه. ما در جمع شیعیان و اهل تسنن مراسم داشته‌ایم؛ البته جمع شیعیان غالباً بیشتر بوده است.

 

استقبال مردم را در این ۱۰سال چگونه ارزیابی می‌کنید؟

می‌دانید که کاروان‌های «زیر سایۀ خورشید» هم داخل و هم خارج از کشور برنامه دارند. معمولا آن‌طور‌که داخل کشور استقبال صورت می‌گیرد در خارج از کشور شور و حال نیست، اما در برخی کشورهای آسیایی واقعاً استقبال‌ بی‌نظیر و فراتر از انتظار است. مثلا کشور هندوستان و اندونزی که شیعیان زیادی دارند، چشم‌انتظار آمدن ما در سال هستند و میزبانی‌شان فوق‌العاده است، یعنی دقیقاً مشابه ورود یک رئیس‌جمهور از ما استقبال می‌کنند. گروه سرود آماده می‌کنند، صلوات می‌فرستند، مجالس خاصی اجرا می‌کنند. در سال‌های ابتدای اجرای طرح «زیر سایۀ خورشید» تبلیغات در کشورهای دیگر کم بود، اما در حال حاضر از مدت‌ها قبل برای میزبانی ما برنامه‌ریزی می‌شود. جمعیت زیادی از شیعیان اصلا ایران را ندیده‌اند و ما را از امام رضا(ع) می‌شناسند. عکس و تصویر حرم را می‌گیرند و اشک شوق می‌ریزند و دعا می‌کنند، به‌طوری‌که وقتی خادمان در جمع آن‌ها حضور پیدا می‌کنند از گریۀ این شیفتگان حضرت اشک می‌ریزند.

 

یعنی هنگام برگشت از سفر، همیشه حامل نذورات مسلمانان دیگر کشورها نیز هستید؟

همین‌طور است. برخی وقت‌ها نذرشان را با واحد پول خودشان اهدا کرده‌اند تا داخل ضریح بیندازیم‌. بسته‌های تبرکی که ما با خود به همراه داریم شامل نمک‌، نبات و تصاویر ضریح است که به گفتۀ خودشان بارها با آن‌ها حاجت گرفته‌اند.

 

برنامۀ قرائت شما در کشورهای خارجی چگونه است؟

قبل‌از هر برنامه‌ای قرآن تلاوت می‌کنیم. تلاوت و قرائت قرآن در تمام دنیا مشترک است و همه قرآن را دوست دارند. خیلی‌ها شاید زبان مداحی را متوجه نشوند، اما قرآن را می‌فهمند. در برخی جاها رسانه‌های بیگانه چنان علیه ایران تبلیغ ضد‌دینی و قرآنی کرده‌اند که گویی باور ندارند ما هم قرآن را تلاوت می‌کنیم! بنابراین وقتی قرآن تلاوت می‌شود و اساتید به سبک قاریان مصری تلاوت می‌کنند خیلی‌ها تعجب می‌کنند و می‌گویند شما با زبان فارسی چه خوب قرائت می‌کنید.

 

کدام‌یک از این کشورها خاص‌تر بوده است؟

اندونزی خوب است؛ چرا‌که کشوری قاری‌پرور و معمولا در موضوع تلاوت مدعی است. تشویق‌هایی که می‌کنند حقیقتاً برایمان خاطره‌انگیز است. 

 

فکر می‌کنید رابطۀ ما با کدام کشور بعد‌از انجام سفر کاروان «زیر سایۀ خورشید‌» بهتر شده است؟

امام رضا(ع) پیوند‌دهندۀ دل‌هاست. می‌دانید که خادمان امام رضا(ع) با تشکل‌های مردمی ارتباط دارند و می‌کوشند پیام امام رضا(ع) را برسانند. کسانی که عاشق امام رضا(ع) هستند خودشان ما را دعوت می‌کنند. جامعه‌المصطفی در این امر بسیار فعال است و ما تلاش می‌کنیم حامل مهربانی امام رضا(ع) باشیم.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی