کد خبر : 74886
/ 00:25
مدیریت گردشگری و امور زائرین شهرداری مشهد در ایام دهۀ کرامت، خدمتی متفاوت را به زائران و مجاوران ارائه داد؛

همه خادمیم

با توجه به اینکه شهر مشهد به‌عنوان قبله‌گاه مسلمانان جهان در ایام دهۀ کرامت پذیرای میلیون‌ها زائر است، اجرای برنامه‌های شهری درقالب بیان سیره و معارف رضوی درخور نیاز زائران و مجاوران حضرت، ازجمله‌وظایف دستگاه متولی این حوزه است.

همه خادمیم

شهرآرا آنلاین / با توجه به اینکه شهر مشهد به‌عنوان قبله‌گاه مسلمانان جهان در ایام دهۀ کرامت پذیرای میلیون‌ها زائر است، اجرای برنامه‌های شهری درقالب بیان سیره و معارف رضوی درخور نیاز زائران و مجاوران حضرت، ازجمله‌وظایف دستگاه متولی این حوزه است. درهمین‌راستا شهرداری مشهد امسال هم مانند سال‌های گذشته به‌همت مدیریت گردشگری و امور زائران با همکاری سایر دستگاه‌ها به میزبانی زائرانی رفت که با دل‌های خسته پا به شهری گذاشتند که میزبان اصلی آن آقا علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) است.

به‌همین‌منظور مدیر گردشگری و امور زائرین شهرداری مشهد درخصوص اهداف اجرایی برنامه‌های تدارک‌دیده‌شده دراین‌زمینه گفت: «برای نشان‌دادن چهرۀ شهر مشهد به‌عنوان قطب گردشگری در حوزۀ زیارت نیازمند اجرای برنامه‌های متنوع شهری با مشارکت شهروندان در جهت جذب زائر هستیم.».

به‌گزارش شهرآرا به نقل از مدیر گردشگری و امور زائرین شهرداری مشهد، علی قناویزچی افزود: «شهروندان مشهدی باید تلاش کنند به‌واسطۀ مجاورت خود با بارگاه منور رضوی، خدمت خود را به زائران افزایش دهند، چراکه این کار باعث کاهش معضلات اجتماعی، حسن خلق، کاهش آسیب‌های اجتماعی، تنزل جرم و جنایت و همچنین رشد اخلاق معنوی و سیرۀ رضوی می‌شود.». وی با بیان اینکه هدف ما در شهرداری مشهد این است که شهروندان با حمایت مدیریت شهری با انجام فعالیت‌های خدمت‌رسانی به زائران پای‌کار بیایند، ادامه داد: «هر شهروندی وظیفه دارد تا درراستای ترویج سیرۀ رضوی فعالیت کند و برای رضایت‌مندی زائران و افزایش ماندگاری آن‌ها در شهر مشهد باید در زمینۀ توسعۀ این امر تلاش شود.». مدیر گردشگری و امور زائرین شهرداری مشهد تصریح کرد: «شهر مشهد از گذشته‌های دور، یکی از شهرهای باجاذبۀ گردشگری بالا ازلحاظ تاریخی و مذهبی به‌دلیل بارگاه منور رضوی شناخته شده است که هرساله از تمام شهرهای ایران برای زیارت امام‌هشتم(ع) به این شهر سفر می‌کنند و این امر بیان‌کنندۀ جایگاه شهر مشهد است.». وی اذعان کرد: «درجهت عمق‌بخشیدن به برنامه‌های شهری برای معرفی هویت این شهر نیاز به حضور گردشگر داریم، چراکه حضور زائران و گردشگران می‌تواند تأثیر بسزایی در رشد اقتصادی داشته باشد.». قناویزچی با بیان اینکه باید برای زائران و همچنین مجاوران علی‌‌بن‌موسی‌الرضا(ع) برنامه‌ریزی فرهنگی در مسیر ترویج و تبیین زیارت و معارف رضوی انجام داد، گفت: «یکی از اولویت‌های ما در اجرای برنامه‌های شهری، توجه به جذب گردشگر و توسعۀ درآمد پایدار در این حوزه است.».

 

شهروندان پای کار بیایند

وی افزود: «برای امر ماندگارکردن زائر و به‌دست‌آوردن درآمد پایدار در حوزۀ گردشگری این شهر هر شهروند وظیفه دارد درجهت رضایتمندی زائر تلاش کند.».

مدیر گردشگری و امور زائرین شهرداری مشهد با اشاره به اینکه عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال۲۰۱۷ قطعاً جایگاه بسیار مهمی در معرفی شهر مشهد در بین کشورهای اسلامی دارد، گفت: «به لحاظ موقعیت فرهنگی‌مذهبی خاص این شهر در میان شهرهای دیگر، گردشگری مذهبی در شهر ما جای رشد و توسعه دارد.». وی انجام اقدامات فرهنگی را امری مهم درراستای توسعۀ فرهنگ میزبانی عنوان کرد و گفت: «استفاده از ظرفیت‌های شهری درراستای تعمیق‌بخشیدن به برنامه‌ها و افزایش رضایت زائران می‌تواند به رونق گردشگری و اقتصاد زیارت در شهر مشهد کمک کند.».

 

«همه خادمیم» درراستای اجرای طرح خادمان افتخاری

قناویزچی با اشاره به ظرفیت‌های شهری و برنامه‌هایی که با مشارکت مناطق سیزده‌گانۀ شهرداری مشهد و خادمان افتخاری در ایام دهۀ کرامت برگزار شد، افزود: «طبق هماهنگی‌های انجام‌شده، بیش از صد برنامه دراین‌زمینه با توجه به نیاز مناطق در فضای شهر اجرایی شده است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به طرح "همه خادمیم" اشاره کرد.». وی متذکر شد: «٣٩ سرفصل برای این طرح در نظر گرفته شده که درراستای اجرای آن تاکنون بیش از ۲۸هزار نفر از شهروندان خدمت ارائه کرده و افزون‌بر ۴۲۱هزار نفر نیز خدمات موردنیاز خود دریافت کرده‌اند.». وی در ادامه به اهداف این طرح پرداخت و تصریح کرد: «با اجرای طرح "همه خادمیم" به‌دنبال این بودیم که شهروندان در هر موقعیت اجتماعی که هستند، به‌عنوان خادم افتخاری بارگاه منور رضوی پای‌کار بیایند تا با همکاری یکدیگر درراستای کاهش معضلات اجتماعی، اخلاق معنوی و بیان سیرۀ رضوی تلاش کنند.». مدیر گردشگری و امور زائرین شهرداری مشهد با بیان اینکه تاکنون بیش از ۴هزارو۵۰۰ نفر در سطوح مختلف در این طرح شرکت کرده‌اند، اذعان کرد: «این برنامه‌های راهبردی درجهت خدمت‌رسانی به زائران با عنوان خدمت داوطلبانه طی یک فراخوان اعلام شده است.». وی گفت: «به‌همین‌منظور ۲۵ پروژه با عنوان ویزیت رایگان، تورهای انتقال رایگان زائران با وسیلۀ شخصی به حرم مطهر رضوی، بازدید از مراکز سالمندان، نظافت منازل خانوادۀ شهدا، طرح بیمارستان صحرایی، اسکان زائران، محله‌آرایی و... در سطح شهر اجرا شد.». قناویزچی همچنین به طرح ویژۀ انتقال سالمندان به حرم توسط شهروندان اشاره کرد و افزود: «این کمپین با هدف خدمت‌رسانی به نیازمندان و درماندگانی که نیاز به حمایت دارند، طی فراخوانی با عنوان خادمان افتخاری حریم رضوی تشکیل شد و تاکنون بیش از ۲۲هزار‌و۵۵۰ نفر از خدمات این طرح بهره‌مند شده‌اند.».

 

برگزاری بیش از ۵۰۰ تور توسط مناطق شهرداری

وی همچنین با اشاره به اینکه در ایام دهۀ کرامت بیش از ۵۰۰ تور توسط مناطق شهرداری برگزار شد، اضافه کرد: «افراد در ۳ مرحلۀ استفاده از وسیلۀ شخصی خود، پرداخت هزینۀ ایاب‌وذهاب و تماس با تلفن خدمات گردشگری و زیارت به شمارۀ ۳۱۲۰۸ جهت استفاده از تسهیلات قرار زیارت حضور پیدا کردند.». مدیر گردشگری و امور زائرین شهرداری مشهد در ادامه با بیان اینکه در این ایام بیش از ۱۰۰۰ سازه آویز، ۱۴۰سازه ۲ *۳ و ۹۱۰ پوستر تحویلی به مناطق برای فضای سطح شهر نصب شد، افزود: «مکان‌هایی مانند پایانۀ مسافربری امام‌رضا(ع) و راه‌آهن برای استقرار ثابت و سالیانۀ خادمان حریم رضوی برنامه‌ریزی شد که این خادمان از دهۀ کرامت فعالیت خود را آغاز کردند.».

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی