کد خبر : 74928
/ 20:46
در مراسم رونمایی از پلاک افتخار پیش‌کسوت و مربی فوتبال کشور استاد «سیدمهدی قیاسی» مطرح شد:

او یک انسان کامل نیست، اما کاملا انسان است

در شب میلاد حضرت رضا(ع) مراسم رونمایی از پلاک افتخار پیش‌کسوت و مربی فوتبال کشور استاد «سیدمهدی قیاسی» با حضور پیش‌کسوتان فوتبال ایران در فرهنگ‌سرای کودک و آینده برگزار شد.

او یک انسان کامل نیست، اما کاملا انسان است

خبرنگار: حمیده صفائی

شهرآرا آنلاین / مدت‌ها رسم بر این بود که با فوت هر یک از چهره‌های سرشناس شهر، همه زانوی غم بغل بگیرند و در مدحش مراسم یادبود برگزار کنند تا یادش را گرامی بدارند. همه دور هم جمع می‌شدند و از خوبی‌هایش می‌گفتند. آدم‌هایی که تا زنده‌بودن آن چهرۀ سرشناس، حتی نمی‌دانستند خانه‌اش کجاست. یکی‌دوسالی است که تربیت‌بدنی شهرداری مشهد اقدامی بجا و مناسب انجام داده و در زنده‌بودن چهره‌های سرشناس، برایشان مراسم یادبود برگزار می‌کند تا پس از فوتش افسوس روزهای قبل را نخورند. این‌بار در شب میلاد حضرت رضا(ع) مراسم رونمایی از پلاک افتخار پیش‌کسوت و مربی فوتبال کشور استاد «سیدمهدی قیاسی» با حضور پیش‌کسوتان فوتبال ایران در فرهنگ‌سرای کودک و آینده برگزار شد. در این جلسه قدیمی‌های عرصۀ فوتبال دور هم جمع شدند تا دیداری تازه کنند، ما هم به جمع آن‌ها رفتیم تا خاطرات‌شان را دربارۀ استاد بشنویم. 

................................................

 

دچار غفلت نشویم

عباس دهقانی مسئول ورزش‌ همگانی شهرداری مشهد می‌گوید: «همیشه به‌دنبال این بودیم که با روش‌های گوناگون از پیش‌کسوتان ورزشی که عمر مفیدی در عرصۀ ورزش گذاشته و شاگردان زیادی آموزش داده و در طول زندگی قوی عمل کرده‌اند، قدردانی کنیم. مدت دو سال است با توجه به اولویت‌ها، بانک اطلاعاتی از ورزشکاران و پیش‌کسوتان ورزشی فراهم و به چاپ کتاب چهره‌های شاخص، پلاک افتخار و کتاب خاطره‌ها اقدام کرده‌ایم. همچنین پلاک افتخار پیش‌کسوتان را با هماهنگی خودشان بر سَردر منزلشان نصب کرده‌ایم.

وقتی خدمت پیش‌کسوتان بودیم و پای صحبت‌هایشان می‌نشستیم، به این نکته اشاره می‌کردند که بسیاری از پیش‌کسوتان فراموش شده و پس از فوت به یاد آن‌ها مسابقه برگزار می‌کنند. پس از هم‌فکری به این نتیجه رسیدیم که در زنده‌بودن آن‌ها یادشان را گرامی بداریم و دچار غفلت نشویم.

 

انسانی شریف

قاسم زردکانلو، پیش‌کسوت فوتبال خراسان توضیح می‌دهد: «از ۱۵سالگی استاد قیاسی را می‌شناسم. او فوتبالیست توانمند و اخلاق‌گراست. مربی برجسته‌ای که همیشه دارای ایده و هدف است و جزو مربیان انگشت‌شماری که مسائل اخلاقی را هیچ‌وقت کنار نگذاشته است. قیاسی نوگرا دارای اخلاق و شخصیت خوبی است. او انسانی مهربان و شریف است.».

 

104859.jpg

 

کسی بزرگ نمی‌شود مگر به‌خاطر تفکر

بیژن ذوالفقاری‌نسب یکی از پیش‌کسوتان عرصۀ فوتبال می‌گوید: «نزدیک به ۴۳سال قبل با سیدمهدی قیاسی آشنا شدم. او کسی است که ویژگی‌های انسان کامل را دارد. قصد نداریم دربارۀ او بزرگ‌نمایی کنیم. به‌طور مسلم کسی بزرگ نمی‌شود، مگر به‌خاطر تفکر و رفتار خوب اجتماعی‌اش.».

 

اخلاقش موجب صمیمیت می‌شد

محمد پنجعلی، کاپیتان اسبق تیم ملی ایران می‌گوید: «سیدمهدی قیاسی، بیشتر از اینکه مربی فوتبال من باشد، پدری مهربان و معلمی وفادار بود. فردی قابل احترام که در کنار ایشان‌بودن در آن سال‌ها، افتخار هر بازیکنی بود. سال ۱۳۵۴ به مشهد آمدم و با حمایت‌های ایشان توانستم عضو تیم ابومسلم خراسان شوم. تیمی که در آن سال‌ها، به‌خاطر تلاش استاد، از تیم‌های مطرح کشوری محسوب می‌شد. یادم هست زمانی که از زمین بازی برمی‌گشتیم و نتیجۀ خوشایندی نگرفته بودیم، ایشان با صبر و متانت، ما را راهنمایی می‌کردند. همین رفتار و مودتی که در اخلاق داشت، باعث شده بود که بازیکنان هم رابطۀ صمیمانه‌ای با هم داشته باشند. روزهای خوبی بود و من به آن روزها افتخار می‌کنم که چند سال شاگردی این مربی توانمند را در کارنامۀ ورزشی‌ام دارم.».

 

استاد نمونۀ اخلاق 

عباس آریک: الفبای فوتبال را در ۱۵سالگی از استاد آموختم. سال‌های‌۴۵ و ۴۶ به تیم فوتبال ۲۵شهریور زیرپوشش آتش‌نشانی رفتم و اولین مربی من آقای قیاسی بود. او علاوه‌بر اینکه مربی فوتبال بود، مربی اخلاق هم بود. استاد نمونۀ اخلاق است و اگر چیزی دارم از او دارم. عباس آریک مجلس مهمی به مناسبت شب تولد امام رضا(ع)در منزلش داشت، اما عشق و علاقۀ او سبب شده بود تا حضور در این جلسه را از دست ندهد.

 

عشق را به دیگران می‌آموخت 

امیر حاج‌رضایی کارشناس ورزش می‌گوید: «عنوان پلاک افتخار برای من تازگی دارد. بزرگان زیادی داشتیم که از دنیا رفتند و یادی از آن‌ها نشد. این غفلتی بود که انجام شد. خوشحالم که در حیات پربرکت سیدمهدی قیاسی از او قدردانی می‌شود. نصب پلاک به رهگذران و عابران یادآوری می‌کند چه بزرگ‌مردی در این خانه زندگی می‌کند و چه افتخاراتی در محله و شهر و کشور کسب کرده است. ما وظیفه داریم خدمتگزاران جامعه را به نسل‌های بعد معرفی کنیم. قیاسی جزو نوادر فوتبال در سلامت اخلاق است. او یک انسان کامل نیست اما کاملا انسان است. قیاسی عشق است، او عاشق بودن و با عشق زندگی کردن است. حس نوع‌دوستی، انسان‌دوستی و معلمی را با هم آمیخته بود و به دیگران می‌آموخت، ویژگی‌هایی که این روزها در فوتبال ما کمرنگ است.».

 

104860.jpg

 

به ناپاکی‌های فوتبال پشت کرده است

علی ایرانمنش مسئول کمیتۀ استان‌های کانون مربیان فوتبال ایران در معرفی استاد می‌گوید: «اکنون در جشن مرد بزرگی حاضر شده‌ایم که پیام‌آور جوانمردی و اخلاق است. استاد قیاسی همیشه در جستجوی رشد و پیشرفت جوانان گام برمی‌دارد. او از مربیان ارزشمند، باکفایت و شایسته است که برای تلاش حد و مرزی نمی‌شناسد و برای رسیدن به اخلاقیات به ناپاکی‌های فوتبال پشت کرده است. رسالت استاد قیاسی همیشه در ذهن، یاد و خاطرۀ فوتبال و جامعۀ مربیان جاویدان می‌ماند و در دفتر خوبی‌ها به نیکی ثبت می‌شود. پاکی او درس مدرسۀ فوتبال خواهد شد که بیاموزند چگونه پاک زندگی کنند. سیدمهدی قیاسی به نسل جوان ما آموخت چگونه در مقابل مشکلات و کمبودهای زمانه ایستادگی کنند، دستخوش ناجوانمردی نشوند و در شرایط سخت به فساد نروند. استاد قیاسی با کرامت معلمی کرده و هیچ‌وقت در مقابل زر و زور شرافت معلمی را زیر پا نگذاشته است.».

 

۴۰۰نفر شناسایی شده‌اند

مجتبی مجد، سرپرست مدیریت امور تربیت‌بدنی همگانی شهرداری مشهد دربارۀ این مراسم توضیح می‌دهد: «پیش‌کسوت در فرهنگ ما کسی است که صفاتی مانند دانایی، خرد، اندیشه، حکمت و تجربه داشته باشد، اما پیش‌کسوت ورزشی صفات دیگری مانند تواضع، گذشت، جوانمردی، فتوت، پهلوانی و دستگیری دارد.». یک‌سال قبل ایدۀ راه‌اندازی خانۀ پیش‌کسوتان شکل گرفت و پیروی آن۴۰۰نفر شناسایی و ۵هزار عکس جمع‌آوری شد. جمع‌آوری کتاب، گفتگو با اطرافیان و نصب پلاک افتخار در این مدت انجام شده است که امروز پنجمین پلاک افتخار در مراسم نکوداشت پیش‌کسوت فوتبال ایران که در کنار فوتبال، چهرۀ اخلاقی‌اش مطرح است، قرار است نصب شود. ما دنبال فرصتی بودیم تا به این برسیم که میدان ورزش میدان تربیت است. برای همین از چهره‌هایی که مردم می‌شناسند و با آن‌ها خاطرات خوبی دارند، استفاده کردیم.

 

جای خالی تجلیل از پیش‌کسوتان

کوروش صبوریان مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی در مراسم رونمایی از پلاک افتخار استاد سیدمهدی قیاسی پیش‌کسوت خراسانی و مربی فوتبال کشور، اظهار کرد: «همیشه گفته‌ام که یکی از آرزوهای قلبی من، این بود تا به بهترین شکل ممکن از پیش‌کسوتان عرصۀ ورزش استان که سال‌ها زحمات زیادی در این میادین کشیده‌اند، تجلیل و قدردانی کنیم. نصب پلاک افتخار اقدام زیبایی بود که به‌وسیلۀ آن می‌توان پیش‌کسوتان و بزرگان عرصۀ ورزش را در مناطق زندگی آنان شناخت و با گذشتۀ پرافتخار این بزرگان آشنا شد. فرهنگ، اخلاق و گذشته مسائل مهمی برای ماست، متأسفانه امروز به‌دلیل توسعۀ تکنولوژی از مسائل فرهنگی، اخلاق و دینی گاهی دور می‌شویم، لذا حفظ حرمت و توجه به بزرگان عرصۀ ورزش نکتۀ بااهمیتی است که باید همواره به آن توجه ویژه‌ای داشته باشیم.».

................................................

 

104861.jpg

 

ورزش، سلاحی ارزنده‌ برای رشد جوانان است

سیدمهدی قیاسی: گسترش ورزش و اهمیت‌دادن به آن برای مردم مشهد جایگاه خوبی دارد، امکانات خوبی برای آن در گوشه‌کنار شهر ساخته و آماده شده است. این‌ها یعنی خدمت به روح و روان جامعه. مراسم تقدیر از بزرگان و پیش‌کسوتان برنامۀ بی‌نظیری است که در هیچ‌جا برگزار نشده و در مشهد گام‌های خوبی در این راه برداشته شده و تأثیر خوبی برای پیش‌کسوتان دارد.

من فکر می‌کنم انجمن پیش‌کسوتان باید به‌صورت قانونی و رسمی با دریافت مجوز شروع به فعالیت کند. بهتر است از پیش‌کسوتان در عرصه‌های ورزشی استفاده کنند و برای آن‌ها برنامه داشته باشند. گام‌های اولیه را شهرداری برداشته و باید ادامۀ آن را با نگاه و شتاب بیشتری پیش ببریم.

امروز حس خوبی دارم وقتی می‌بینم این اتفاق در دهۀ کرامت رخ داده است. فکر می‌کنم کسانی که الگوی اخلاق هستند، در رشته‌های ورزشی نامشان برای همیشه ماندگار است. ما باید این را درنظر بگیریم که در کنار مهارت‌های فوتبال، انسان هم تربیت کنیم که سرلوحۀ آن اخلاق و تحصیلات باشد.

من کوچک‌تر از آن هستم که بخواهم مسیری را برای جوانان تعیین کنم، اما فکر می‌کنم خانواده‌ها می‌توانند فرزندانشان را به‌وسیلۀ فوتبال تربیت کنند و اخلاق‌مدار بار آورند. در این روزهایی که بیشتر کودکان و نوجوانان ما به ورزش به‌ویژه فوتبال علاقه دارند، ورزش حربۀ بسیار ارزنده‌ای است. به‌طور مثال با فرزندشان قرار بگذارند اگر در تحصیل پیشرفت کند، می‌تواند در زمینۀ فوتبال رشد کند.

 

نیم‌نگاهی از زندگی

سیدمهدی قیاسی بیست شهریور۱۳۲۰، در ایام تولد حضرت مهدی(عج)، در محلۀ سرشور، در خانواده‌ای مذهبی از دستۀ سادات متولد می‌شود. دوران تحصیلش را از مدرسۀ دارالتعلیم دیانتی در محلۀ سرشور آغاز می‌کند. سیدمهدی صدای خوبی داشت و برای قرائت قرآن او را به جاهای مختلف دعوت می‌کردند. برای تکمیل درس قرآن و صوتش به مؤسسۀ عسگریه می‌رفت که شاگردان زیادی در آنجا زیر نظر مرحوم عابدزاده و قاریان و معلمان برجستۀ مشهد آموزش می‌دیدند. خطاطی یکی دیگر از هنرهای اوست. او با قلمش، استعداد ذاتی‌اش را در عرصۀ هنر به نمایش گذاشت و تا مدت‌ها از آن کسب معاش می‌کرد.

از ۵سالگی پا به عرصۀ ورزش می‌گذارد و شنا را آغاز می‌کند. در ۸سالگی به تشویق و مربیگری عمویش سیدمحمد قیاسی که از مربیان برتر دهۀ۳۰ است، کار را به‌طور حرفه‌ای دنبال می‌کند. سال ۱۳۳۳ در مسابقات کشوری شنا در رشتۀ کرال‌پشت، مقام چهارم کشور را کسب می‌کند. تا سال ۱۳۳۸ در رشتۀ شنا فعالیتش ادامه دارد، اما بعد از آن به‌طور اتفاقی وارد رشتۀ دوومیدانی می‌شود. با پشتکار و تلاش بی‌وقفه‌اش و با مربیگری محمدرضا صابری، عضو تیم منتخب دوی صدمتر می‌شود و سال۱۳۴۱در مسابقات استانی در مشهد به مقام اول دوومیدانی دست پیدا می‌کند. ماجرای ورزشی آقای قیاسی به همین‌جا ختم نمی‌شود. انگار عرصه‌های ورزشی یک‌به یک به‌سراغش می‌آیند. همان سال۱۳۴۱ به‌سمت رشتۀ فوتبال می‌رود و در این رشته ماندگار می‌شود.

دهۀ۴۰ پس از آنکه مدرک دیپلم را می‌گیرد، عضو تیم‌های فوتبال مشهد می‌شود و تا سال ۱۳۴۷، بازی در زمین‌های مختلف را در مصاف تیم‌های برتر تجربه می‌کند. باشگاه سپه، باشگاه دیهیم و تاج، باشگاه برق خراسان، باشگاه شهربانی و در تیم‌های آریا و پرس مشهد بازیکن است. در ۳۳سالگی با بازی در فوتبال خداحافظی می‌کند و وارد عرصۀ مربیگری می‌شود.

سیدمهدی هم‌زمان با دریافت گواهینامه‌های بین‌المللی مربیگری، از سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۸۴ به‌صورت متناوب، سرمربی فوتبال تیم ابومسلم در باشگاه ابومسلم است؛ یعنی درست از بدو تأسیس باشگاه به‌طور متناوب حدود ۳۵سال وظیفۀ سرمربیگری تیم‌های ابومسلم و منتخب خراسان در لیگ برتر و لیگ قدس را برعهده داشت. مدیریت هیئت فوتبال خراسان در سال‌های ۱۳۶۱ و ۱۳۶۶ در دو دوره به مدت ۵سال، رئیس هیئت فوتبال خراسان و مدرس رسمی فدراسیون فوتبال ایران، مسئول کمیتۀ آموزش و مربیان در هیئت فوتبال خراسان به مدت ۳سال و طی چند دوره جمعاً حدود ۸سال از دیگر مسئولیت‌های ورزشی اوست.

حاج سیدمهدی قیاسی هم‌اکنون ۷۶ساله و بازنشستۀ ادارۀ آتش‌نشانی است و امروز ردای پرافتخار پیش‌کسوت و مربی نمونه و اخلاق‌مدار فوتبال، زیبندۀ قامت این مرد سرافراز مشهدی است. 

شایان ذکر است؛ گفتگوی اختصاصی با سید مهدی قیاسی ششم بهمن ۹۴ در شهرآرا محله منطقه۸ چاپ شده است.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی