کد خبر : 74946
/ 22:02
کد QR چیست و چگونه آن را بخوانیم یا بسازیم؟

بارکدهای شطرنجی

کد Quick Response یا پاسخ سریع یک نوع بارکد دو بعدی است که می‌تواند با استفاده از گوشی‌های هوشمند و دستگاه‌های اختصاصی خواندن کد QR خوانده شود...

بارکدهای شطرنجی

شما ممکن است تاکنون مطالبی را درمورد کد QR شنیده باشید اما دقیقا مفهوم کد QR چیست؟

کد Quick Response یا پاسخ سریع یک نوع بارکد دو بعدی است که می‌تواند با استفاده از گوشی‌های هوشمند و دستگاه‌های اختصاصی خواندن کد QR خوانده شود، که به طور مستقیم به متن، ایمیل، وب‌سایت، شماره تلفن و… وصل می‌شود. شما حتی ممکن است با اسکن یک کد QR به سایت مربوطه متصل شوید‌.

کد QR در ژاپن و سراسر شرق با وسعت زیاد و در غرب به آرامی شروع به تبدیل شدن به امری عادی شده است. به زودی شما بیش از پیش با کد QR روی بسته‌بندی محصول، نمایش فروشگاه، تبلیغات چاپی و هر تبلیغاتی که روی دیوار نصب شود و همچنین در ایمیل و وب‌سایت روبه‌رو خواهید شد. دامنۀ استفاده از کد QR بسیار وسیع است، به ویژه برای بازاریابی و تبلیغات محصولات، علامت‌های تجاری، خدمات و هر چیز دیگری که به فکر شما می‌رسد.

 

چرا باید به کد QR اهمیت دهیم؟

بیش از نیمی از ما در‌حال‌حاضر گوشی‌های هوشمند داریم که این تعداد به صورت روزانه در حال رشد است، کد QR این پتانسیل را دارد که تنها با یک اسکن از راه دور، تأثیر مهمی بر تبلیغات، بازاریابی و خدمات به مشتریان داشته باشد و حجم اطلاعات مشخصی از محصول را به سادگی به دست مشتریان برساند.

 

کد QR چه تفاوتی با بارکد‌های قدیمی دو بعدی دارد؟

معمولا تعریف ما از یک بارکد مجموعه‌ای از خطوط عمودی است؛ کد QR این امکان را دارد که داده‌ها در هر دو جهت ذخیره شوند و می‌تواند به صورت عمودی یا افقی اسکن شود. همچنین بارکد‌های قدیمی فروشگاهی تا ۳۰‌عدد را نشان می‌دهد، در‌حالی‌که یک بارکد QR می‌تواند اطلاعاتی به وسعت ۷۰۸۹ عدد را ذخیره کند. این مقدار عظیمی از اطلاعات است که لینک‌دهی به چیزهایی از قبیل فیلم‌ها، فیس‌بوک یا توییتر یا مجموعه‌ای از صفحات وب‌سایت‌های دیگر را توسط کد QR ممکن می‌سازد.

 

چگونه یک کد QR را اسکن کنم؟

اگر شما یک گوشی هوشمند داشته باشید، تعدادی از برنامه‌های مختلف اسکنر بارکد را در اختیار خواهید داشت، مانند Red Laser و Barcode Scanner. اسکنر QR قادر به خواندن و رمزگشایی داده‌ها از یک کد QR است. بیشتر این امکانات کاملا رایگان بوده و شما برای استفاده از آن کافی است یک‌بار آن را نصب کنید و با استفاده از دوربین مبایل خود کد QR را اسکن کنید تا گوشی شما به طور خودکار داده‌های کد‌گذاری شده را برای شما رمزگشایی کند.

 

چه چیزی را می‌توان به صورت یک کد QR درآورد؟

در ساده‌ترین مفهوم‌، کد QR یک تصویر مبتنی بر لینک است که می‌تواند به صورت آنلاین استفاده شود‌، هر آدرس اینترنتی یا URL می‌تواند به یک کد QR تبدیل شود و اساساً هر صفحه وب را می‌توان به طور خودکار به عنوان یک نتیجه از اسکن بارکد معرفی کرد. اگر شما می‌خواهید کسی را تشویق کنید که از صفحه فیس‌بوک شما دیدن کند، می‌توانید صفحه پروفایل فیس‌بوک خود را به عنوان URL به صورت کد QR درآورید. علاوه براین شما می‌توانید کد QR را طوری برنامه‌ریزی کنید که پس از اسکن، گوشی کاربر با شماره خاصی تماس بگیرد یا یک پیامک متنی محتوی اطلاعات از پیش تعیین شده به شما ارسال کند. گوشی هوشمند شما به راحتی دستورات کد QR را تشخیص داده و نرم‌افزارهای مورد نیاز را فراخوان می‌کند. امکانات بی‌نظیر این کدها استفاده از آن‌ها در تبلیغات را هرروز بیشتر از پیش می‌کند.

 

کد QR را چه جاهایی می‌توان قرار داد؟

پاسخ این است که تقریباً در هر نقطه، کد QR چاپ شده را می‌توان در روزنامه‌ها، مجلات، جزوه و روی کارت‌های ویزیت قرار داد. علاوه بر این می‌توان آن‌ها را روی بسته‌بندی محصول یا برچسب یا در تابلوهای تبلیغاتی یا حتی دیوار به نمایش گذاشت.

شما می‌توانید کدهای QR را روی یک وب‌سایت استفاده کنید‌ اما آن‌ها را نباید به‌طور‌کلی به عنوان یک جایگزین برای لینک‌های قدیمی استفاده کرد؛ زیرا بدیهی است که کاربر آنلاین هنوز ترجیح می‌دهد که به جای اسکن یک کد QR با تلفن همراه، روی لینک سایت کلیک کند.

 

استفاده از کد QR در بازاریابی

اگر شما می‌خواهید از کدهای QR برای کسب و کار یا اهداف بازاریابی خود استفاده کنید، باید در نظر بگیرید که مردم از اسکن یک کد QR انتظارات بیشتری از ورود به یک سایت را دارند؛ چراکه این کار را به سادگی کلیک کردن روی یک لینک در یک وب‌سایت نیز می‌توان انجام داد. شما باید برای افرادی که زمان صرف می‌کنند و برای اسکن بارکد تلاش کرده‌اند، چیزی خاص و منحصر به فرد ارائه دهید.

همچنین به یاد داشته باشید که بسیاری از مردم نمی‌دانند که کد QR چیست یا چگونه می‌توان از آن استفاده کرد. تا زمانی که استفاده از کد QR گسترش یابد، شما باید دستور العمل استفاده از آن را در اختیار مخاطب قرار دهید.

 

چگونه می‌توانم کد QR بسازم؟

شما می‌توانید کدهای QR را با استفاده از برنامه‌های طراحی بارکد دو بعدی بسازید. با این حال در ابتدا شما باید در نظر بگیرید که چه استفاده‌ای می‌خواهید از آن داشته باشید. همچنین اگر مایل به دانلود و نصب برنامۀ بارکد ساز نیستید، وب‌سایت‌هایی وجود دارند که به وسیلۀ آ‌ن‌ها می‌توانید کد QR مورد نظر خود را بسازید. بعضی سایت‌های ساخت کد QR که د‌رحال‌حاضر در دسترس هستند، عبارتند از: quikqr.com و qrcode.kaywa.com که در آن‌ها می‌توانید به صورت رایگان کد مورد نظرتان را بسازید.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی