• خانه
  • یادداشت
  • جنایت ساکت سعودی در العوامیه
کد خبر : 74949
/ 09:06
دکتر علیرضا رضاخواه

جنایت ساکت سعودی در العوامیه

جنایت ساکت سعودی در العوامیه

رژیم سعودی در پس سکوت معنادار جامعۀ جهانی و در سایۀ تحولات و ناآرامی‌های گستردۀ منطقه‌ای به‌ویژه در سوریه، یمن و عراق، جنگ تمام‌عیاری علیه شیعیان عربستان در منطقۀ شیعه‌نشین «العوامیه» آغاز کرده است؛ نبردی که منابع خبری و رسانه‌ای، میزان تخریب‌ها، درگیری‌های خونین، کشتارها و در پی آن، فرار جمعی مردم از این منطقه را، کمتر از جنگ «حلب» در سوریه نمی‌دانند.
با‌این‌حال رسانه‌های خبری جهان سعی کرده‌اند با سکوت از کنار جنایات سعودی علیه مردم خودش بگذرند. در یکی از گزارش‌های معدود و انگشت‌شمار چندی پیش روزنامۀ ایندیپندنت انگلستان نوشت: «جنگی سری و پنهان میان نیروهای نظام حاکم و معترضان در منطقۀ العوامیه از زمان به‌قدرت‌رسیدن دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در ماه مه گذشته آغاز شده و وقایع و رویدادهای این منطقه توسط رسانه‌های سعودی و خارجی تحت پوشش قرار نمی‌گیرد.».
العوامیه یکی از قدیمی‌ترین شهرهای عربستان به شمار می‌آید و قدمت آن به ۴۰۰‌سال پیش بر‌می‌گردد. بیشتر ساکنان این شهر را شیعیان تشکیل می‌دهند و ۳۰‌هزار تن در آن، که محل زندگی شیخ نمر باقر النمر از روحانیون برجستۀ مخالف عربستان نیز بوده، زندگی می‌کنند. مقامات عربستان در ۱۰‌مه تصمیم به تخلیۀ تعداد زیادی از ساکنان این شهر و تخریب بخش قدیمی به بهانۀ بازسازی آن گرفته‌اند، اما فعالان مخالف نظام پادشاهی عربستان تأکید دارند که هدف از این اقدامات، کاملا سیاسی است و این اقدام براساس سیاست سرکوبگرانه‌ به‌منظور ایجاد هول و وحشت در دل شیعیان مخالف و بازداشت افراد تحت تعقیب انجام می‌شود. لذا طرح تخریب مناطق مسکونی و جابه‌جایی اجباری ساکنان شیعۀ العوامیه خیلی زود و از همان روز اول به خشونت کشیده شد. سعودی‌ها نیز که پیش از این خود را مهیای یک پاک‌سازی خونین کرده بودند، با استفاده از سلاح‌های سنگین و حتی جنگنده‌های نظامی این شهر را گلوله‌باران کردند. اوضاع به‌گونه‌ای است که حتی جمع‌آوری جنازۀ کشته‌شدگان و کمک به مجروحان هم به‌سختی امکان‌پذیر است.
در‌بارۀ چرایی اتخاذ چنین رویکردی از‌سوی دربار سعودی دلایل متعددی ذکر شده است. از‌جمله اینکه شرق عربستان از سال‌٢٠١١ میلادی در اعتراض به بی‌عدالتی و توزیع ناعادلانه ثروت، صحنۀ اعتراض‌های شدید علیه خاندان آل سعود بوده که رژیم سعودی این اعتراضات را سرکوب کرده است. با‌‌این‌حال بی‌ثباتی سیاسی و امنیتی در عربستان که به‌دنبال کودتای سفید آل سلمان و برکناری محمد بن نایف از قدرت رخ داده باعث شده شاهزاده‌های جوان و تازه‌به‌قدرت‌رسیده تلاش کنند تا با سرکوبی خشونت‌آمیز، پیامی غیرمستقیم برای رقبای داخلی خود در دربار ارسال کنند. از سوی دیگر طبق گفتۀ ناظران، مسئولان عربستانی بر این باورند که با عملیات امنیتی خونین و غافلگیرانۀ خود علیه محله‌های شیعه‌نشین، برای از‌بین‌بردن هرگونه تحرکات مسلحانه احتمالی پیشی می‌گیرند به‌ویژه اینکه مسئولان عربستانی برای انتقال درگیری‌ها به ایران تلاش می‌کنند و طبیعی است که بخواهند در خاک خود دست به اقدامات پیشگیرانه بزنند. با‌این‌حال مهم‌ترین گزینه را می‌توان تغییر دموگرافیک و جمعیتی منطقۀ شرقی عربستان دانست. شیعیان در این منطقه از عربستان ساکن‌اند؛ این در‌حالی است که منطقۀ شرقی از نظر استراتژیک مهم‌ترین ناحیۀ عربستان به شمار می‌رود، زیرا اکثر چاه‌های نفت در این منطقه واقع شده‌اند و مناطق «غوار» و «قطیف» بزرگ‌ترین حوزه‌های نفتی جهان هستند. از سوی دیگر شیعیان استان شرقی عربستان در ثبات اقتصادی و سیاسی کشور در سطح داخلی و بین‌المللی نقش عمده‌ای ایفا می‌کنند؛ بدیهی است این امر تجارت جهانی و امنیت بین‌المللی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. علاوه‌بر‌این ٩۵- ٩٠ درصد از در‌آمد کشور و ١۵‌درصد از نفت جهان از این ناحیه تأمین می‌شود و کارگران شیعه، بین ۴٠تا۶٠ درصد نیروی کار صنعت نفت را تشکیل می‌دهند. همچنین اکثریت جمعیت شیعیان جهان در سه کشور هم‌جوار خلیج فارس و در همسایگی این منطقه متمرکزاند؛ زیرا ۶۵‌درصد از جمعیت بحرین،۶٠‌درصد از جمعیت عراق و بیش‌از ٩٠‌درصد از جمعیت ایران را شیعیان تشکیل می‌دهند. ظاهراً سعودی‌ها در اقدامی طولانی‌مدت تلاش دارند با کوچ اجباری شیعیان از منطقۀ شرقی، بافت جمعیتی این منطقه را دستخوش تغییر کنند، سیاستی جاه‌طلبانه که امکان تحقق آن بعید به نظر می‌رسد.
 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی