• خانه
  • یادداشت
  • بازی بزدل ترامپ با کیم جونگ اون
کد خبر : 74971
/ 08:22
دکتر علیرضا رضاخواه

بازی بزدل ترامپ با کیم جونگ اون

بازی بزدل ترامپ با کیم جونگ اون

تنش میان کرۀ شمالی و آمریکا به‌صورت بی‌سابقه و تصاعدی در‌حال افزایش است. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه گفت که اگر کرۀ شمالی آمریکا را تهدید کند «با آتش و خشم روبه‌رو خواهد شد.».
هم‌زمان کرۀ شمالی تهدید کرده است که این کشور مشغول بررسی حملۀ موشکی به «گوام» متعلق به آمریکاست. خبرگزاری مرکزی کرۀ شمالی تصریح کرده است که ارتش این کشور «به‌دقت مشغول بررسی طرح عملیاتی برای گشودن آتشی فراگیر به‌سوی نواحی اطراف گوام با موشک‌های بالستیک استراتژیک میان-دوربرد از نوع هواسونگ-۱۲ است.». پیش‌تر و اوایل هفتۀ جاری سازمان ملل تحریم‌های شدید تازه‌ای علیه کرۀ شمالی اعمال کرد، تحریم‌هایی که صادرات کرۀ شمالی و سرمایه‌گذاری‌های این کشور را محدود می‌کند و باعث خشم پیونگ‌یانگ شده است.
رهبر این کشور قول داده آمریکا را «وادار به پرداخت هزینه» کند. تنش دو کشور پس از آن تشدید شده است که کرۀ شمالی، تهدیدات کاخ سفید را با امتحان‌کردن موشک‌های بالستیک قاره‌پیما پاسخ داد، موشک‌هایی که توانایی رسیدن به خاک آمریکا را
دارند. حالا جنگ لفظی میان رهبران دو کشور کم‌کم دارد شرایطی بحرانی ایجاد می‌کند، به‌گونه‌ای‌که بسیاری از سیاست‌مداران و تحلیلگران از آیندۀ آن نگران هستند؛ به‌ویژه آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کرۀ شمالی در یک ویژگی، یعنی غیر‌قابل‌پیش‌بینی‌بودن و داشتن رفتار غیرعقلایی، مشترک هستند.
از منظر تئوری بازی‌ها، رویه‌ای را که دو رهبر سیاسی در پیش گرفته‌اند، می‌توان در چارچوب بازی بزدل تفسیر کرد. بازی بزدل، مدلی مؤثر برای بررسی تلاقی منافع دو بازیکن در نظریۀ بازی‌هاست.
قانون بازی این است که در حین اینکه هیچ‌یک از دو بازیکن تمایلی به تسلیم‌شدن در مقابل دیگری ندارد، بدترین نتیجه این می‌شود که هیچ‌کدام تسلیم نشوند. انتخاب واژۀ «بزدل» برای این بازی ریشه در یک بازی خیابانی دارد که در آن، دو راننده روی یک پل در یک امتداد و در جهت مخالف به‌سمت هم حرکت می‌کنند.
در حالتی که یکی از راننده‌ها خود را از مسیر خارج کند، آن راننده بازنده است و او را به‌خاطر ترسو بودن «بزدل» خطاب می‌کنند و راننده‌ای که در مسیر باقی مانده، برنده اعلام می‌شود. اصطلاح «بازی بزدل» در مباحث سیاسی و اقتصادی بسیار رایج است.
اگر هیچ‌یک از راننده‌ها ماشین خود را از راه بیرون نکشد نتیجه، تصادفی شدید در وسط پل خواهد بود که می‌تواند به‌راحتی به مرگ راننده‌ها منجر شود.
باید درنظر گرفت کاری که هر راننده می‌خواهد انجام دهد این است که به راهش ادامه دهد تا حریف خود را از مسیر منحرف کند.
همچنین، تصادف بدترین نتیجه برای هر دو راننده خواهد بود. این دقیقاً وضعیتی است که در آن هر دوطرف برای به‌دست‌آوردن بهترین نتیجه برای خود باعث بدترین نتیجه برای همه خواهند شد.
براساس آنچه دربارۀ بهره‌گیری از بازی بزدل عنوان شد، می‌توان فهمید که استفاده از این روش به‌عنوان یک تاکتیک نظامی، ریسک بسیار بالایی دارد و می‌تواند فاجعه‌آمیز باشد، به‌ویژه اگر قرار باشد بازی بزدل میان دو کشوری صورت بگیرد که هر دو از بمب اتمی برخوردار هستند.
ترامپ تلاش دارد در‌مقابل کرۀ شمالی همان سیاست خارجی «دیوانه‌وار» نیکسون را دنبال کند، تا دشمنان مجبور شوند برای پرهیز از عصبانی‌کردن یک رئیس جمهور بی‌منطق آمریکایی که اختیار شلیک موشک هسته‌ای را دارد و آدمی غیرقابل پیش‌بینی است آهسته گام بردارند.
این در‌حالی است که رهبران کرۀ شمالی در سال‌های اخیر نشان داده‌اند نه‌تنها اهل تهدید و درشت‌گویی، حتی بیشتر از ترامپ، هستند، بلکه از ارادۀ شلیک هم برخوردارند. پیونگ‌یانگ آن‌قدر سابقۀ تقابل با آمریکا را در کوله‌بار تاریخی خود دارد که هزینه و تبعات ایجاد یک جنگ جدید را در منطقۀ شرق آسیا برآورد کند، اما سؤال اینجاست که آیا ترامپ بی‌تجربه هم چنین درکی دارد؟
از همین‌رو‌ست که حتی بسیاری از رهبران جنگ‌طلب واشینگتن نیز از رفتار و استراتژی ترامپ در‌مقابل کرۀ شمالی انتقاد کرده‌اند.
جان مک‌کین، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا با انتقاد از سخنان ترامپ گفته است: «رهبران بزرگی که من دیده‌ام کسی را تهدید نمی‌کنند، مگر آنکه آمادۀ عمل‌کردن به آن باشند و من مطمئن نیستم پرزیدنت ترامپ آماده اقدام باشد.».
داین فاینستاین، سناتور ارشد دمکرات هم در بیانیه‌ای نوشت که ترامپ با اظهارات اغراق‌آمیز به حل این مشکل کمکی نمی‌کند. او افزود: «منزوی‌کردن کرۀ شمالی مانع نشده که این کشور از دنبال‌کردن سلاح‌های اتمی دست بردارد.».
این سناتور دولت را ترغیب کرد فوراً به‌طور نامشروط در سطح بالا با پیونگ‌یانگ وارد گفتگو شود. چاک شومر، رهبر دمکرات‌های سنا هم گفت: «باید در‌مقابل کرۀ شمالی محکم و راسخ باشیم، اما شعارهای غیرمحتاطانه استراتژی خوبی برای حفظ امنیت آمریکا نیست.».
 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی