کد خبر : 74985
/ 21:38
سیدمهدی شجاعی در مشهد:

سرانۀ مطالعۀ کتاب، شاخص‌ ارزیابی فرهنگ ملت‌هاست

سیدمهدی شجاعی: همۀ ما در هر مقوله‌ای و در هر شأن و جایگاهی سخن از ارتقای فرهنگ مملکت می‌زنیم، اما واقعیت این است که فرهنگ با فضاهایی مثل تلگرام یا اینستاگرام یا حتی فیلم و سینما ارتقا نمی‌یابد.

سرانۀ مطالعۀ کتاب، شاخص‌ ارزیابی فرهنگ ملت‌هاست

شهرآرا آنلاین / سیدمهدی شجاعی، نویسندۀ مطرح ادبیات کشور که در آیین تجلیل از چهره‌های ماندگار و برجستۀ ادبی در نمایشگاه بین‌المللی مشهد حضور یافته بود، اظهار کرد: آنچه در دنیا برای فرهنگ و کتاب رخ می‌دهد، متفکران، روشن‌فکران و اندیشمندان به انجام می‌رسانند و اگر حکومت‌ها به ترویج کتاب تن می‌دهند، به‌دلیل مطالباتی است که اهل فرهنگ و اندیشه از آنان دارند. 

وی خاطرنشان کرد: هریک از ما باید نقش و وظیفه‌ای را که در عرصۀ هنر داشته‌ایم، ارزیابی کنیم و شاید این بزرگ‌ترین دستاوردی باشد که می‌توانیم از این مناسبات و مجالس داشته باشیم. 

شجاعی با اشاره به اهمیت و جایگاه کتاب ادامه داد: همۀ ما در هر مقوله‌ای و در هر شأن و جایگاهی سخن از ارتقای فرهنگ مملکت می‌زنیم، اما واقعیت این است که فرهنگ با فضاهایی مثل تلگرام یا اینستاگرام یا حتی فیلم و سینما ارتقا نمی‌یابد. 

 

سینما جزو شاخص‌های فرهنگی بین‌المللی برای ارزیابی ملت‌ها نیست

وی در تکمیل سخنان خود گفت: همان‌طور‌که می‌دانید، سینما جزو شاخص‌های فرهنگی بین‌المللی برای ارزیابی ملت‌ها نیست؛ به‌طور مثال مردم هند فیلم می‌بینند، درحالی‌که فرهنگ متعالی ندارند اما تئاتر سازوکار خاص خود را دارد و می‌تواند از شاخص‌های فرهنگی باشد.

شجاعی سرانۀ مطالعۀ کتاب را از شاخص‌های ارزیابی فرهنگ ملت‌ها خواند و افزود: هرکدام از ما وقتی سخن از فرهنگ می‌زنیم، دیگران را موظف به کار فرهنگی می‌دانیم که سعی در ارتقای فرهنگ مملکت داشته باشند، اما متأسفانه به خودمان برنمی‌گردیم تا ببینیم هرکدام از ما در جایگاهی که هستیم، چه‌کاری برای فرهنگ و کتاب می‌توانیم انجام دهیم. 

 

ترویج کتاب مهم‌ترین عنصر در بخش فرهنگ است

این نویسنده خاطرنشان کرد: آنچه می‌خواهم به‌عنوان شاگردی کوچک تقاضا کنم، این است که به این مقوله توجه کنیم که وظیفۀ هریک از ما در عرصۀ فرهنگ چیست و چه میزان می‌توانیم در این عرصه گام برداریم؛ خاصه در عرصۀ ترویج کتاب که مهم‌ترین عنصر در بخش فرهنگ است. 

وی ضمن تشکر و قدردانی از این دعوت ادامه داد: کتاب، فرهنگ و ادبیات، بسیار مظلوم است و هرکس قدمی در این جهت بردارد، محترم است، ضمن اینکه این تجلیل را تجلیل از کتاب و فرهنگ می‌دانم و به‌عنوان سرباز کوچکی از این مجموعه، ارزشمندی این دعوت را به‌خاطر بهایی می‌دانم که چنین برنامه‌هایی برای کتاب و فرهنگ برگزار می‌کنند. شجاعی با تبریک ولادت امام‌رضا(ع) و روز خبرنگار گفت: آنچه داریم، از وجود مبارک این امام همام است و افتخار ما این است که زیر سایۀ ایشان و در این کشور زندگی می‌کنیم.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی