کد خبر : 74988
/ 23:03
در مراسم گرامیداشت شهدای حملات تروریستی اخیر افغانستان عنوان شد؛

دولت افغانستان به دنبال اجرای دستورات خارجی‌ها نباشد

مراسم گرامیداشت شهدای حملات تروریستی افغانستان، به‌ویژه حملۀ انتحاری به مسجد جوادیۀ شهر هرات و شهدای حملۀ تروریستی به منطقۀ میرزااولنگ ولایت سرپل ازسوی تشکل‌ها و نهادهای مردمی مهاجران افغانستانی مقیم مشهد در حسینیۀ هراتیها (خیابان بهار) برگزار شد.

دولت افغانستان به دنبال اجرای دستورات خارجی‌ها نباشد

خبرنگار: خالدی

به گزارش شهرآرا آنلاین / در این مراسم که صبح جمعه پس‌از قرائت دعای ندبه و با حضور خیل عظیم مردم آغاز شد، حاضران ضمن محکوم‌کردن این حملات، به انتقاد از سکوت نهادهای بین‎المللی و همچنین کشورهای مدعی حقوق بشر در این مسئله پرداختند. 

روز سه‌شنبه ۱۰مرداد در حملۀ یک عامل انتحاری به مسجد جوادیۀ شهر هرات ۳۰نمازگزار شهید و ۶۰تن دیگر زخمی شدند. همچنین چندروز پیش در حملۀ مشترک تروریست‌های داعش و طالبان در منطقۀ میرزااولنگ ولایت سرپل در شمال افغانستان ۶۰غیرنظامی شیعه که بین آن‌ها زن و کودک هم بودند به‌طرز فجیعی کشته و بیش‌از ۱۰۰تن دیگر زخمی شدند.

 

حمله به مسجد جوادیۀ هرات و کشتار مومنان اقدامی کم‌سابقه و خطرناک است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد روحانی، نخستین سخنران این مراسم، ضمن تسلیت به خانوادۀ قربانیان و ضمن کم‌سابقه‌خواندن حملۀ انتحاری به مسجد جوادیۀ هرات گفت: «گرچه حملات تروریستی در افغانستان سابقه داشته است، اگر مدتی پیش گفته می‌شد که تعدادی از مردم متدین و خداجو برای اقامۀ نماز به مسجد رفته‌اند و این‌گونه ناجوانمردانه به شهادت رسیده‌اند، کسی باور نمی‌کرد؛ چراکه این افراد نه مسلح بوده و نه کاری غیرانسانی انجام داده‌اند، بلکه تنها در پی پرستش معبود بوده‌اند.». 

محمد روحانی ضمن محکوم‌کردن سکوت مجامع بین‎المللی در‌قبال این حمله افزود: «عده‌ای از عوامل سرسپردۀ استکبار به سرکردگی آمریکا و صهیونیسم در درون امت اسلامی به‌جای آنکه صهیونیسم را نشانه بگیرند به اسم اسلام، ملت مسلمان را می‌کشند و کشورهای جهان نیز تنها نظاره‌گر این مسئله هستند. این در‌حالی است که اگر چند قاتل یا قاچاقچی را در کشور ما اعدام کنند، سروصدای همین کشورهای مدعی دفاع از حقوق بشر گوش فلک را کر می‌کند که این نشان‌دهندۀ رویکرد دوگانۀ آن‌ها در برخورد با مسئلۀ حقوق بشر است.».

روحانی حمله به مسجد جوادیۀ هرات را اقدامی بسیار خطرناک دانست و اظهار کرد: «بی شک عوامل پشت پردۀ این حملات در پی ایجاد توطئۀ مذهبی بوده‌اند تا بتوانند از این طریق ملت ما را به جان هم بیندازند و از آب گل آلود ماهی بگیرند و به اهداف خود برسند که در این مورد اخیر با واکنش خوب ملت ما اعم از شیعه و سنی این مسئله خنثی شد.». 

وی در ادامه تصریح کرد: «اما در شرایط کنونی، یکی از وظایفی که بر‌عهدۀ ماست این است که بصیرت خود را افزایش دهیم تا بتوانیم توطئه‌هایی که از سوی استکبار علیه ما طراحی می‌شود، شناسایی و خنثی کنیم.». 

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین محمد روحانی همچنین ضمن انتقاد از حکومت افغانستان گفت: «دولتمردان ما باید بدانند که با بی‌کفایتی و سهل‌انگاری زمینه‌ساز این‌گونه مسائل هستند، این در‌حالی است که آن‌ها که با رأی مردم بر سر کار آمده‌اند باید مسائل را با همین مردم در‌میان بگذارند و از آن‌ها کمک بخواهند و دنبال اجرای دستورات خارجی‌ها نباشند؛ دراین صورت می‌توانیم با مشارکت هم توطئه‌های داعش و طالبان را جواب بدهیم.».

 

در اسلام رفتار، گفتار و کرداری که بر‌مبنای میانه‌روی نباشد مورد تأیید نیست

استاد حاج‌عبدا... آرزو، از بزرگان اهل سنت هرات افغانستان نیز در ادامۀ این جلسه با قرائت چند آیه از قرآن کریم بر اعتدال در تمامی امور تأکید کرد و اظهار داشت: «به اعتقاد ما رفتار، گفتار و کرداری که بر‌مبنای اعتدال نباشد مورد تأیید نیست؛ همچنان‌که پیامبر(ص) امت اسلامی ر‌ا به میانه‌روی فراخوانده‌اند. با ‌این‌ ویژگی‌ها راه ما از افرادی که به اسم دین با سخت‌گیری و افراط‌گرایی مردم را می‌کشند، جداست؛ چراکه هرگز پیروز نخواهد شد کسی که دین را با افراط‌گرایی همراه کند؛ و این بشارتی است که پیامبر اکرم(ص) چهارده قرن پیش به ما داده است.». 

عبدا... آرزو افزود: «چیزی که اکنون برای ما مهم است این است که اسیر توطئه‌های دشمنان نشویم و عامل این‌گونه اقدامات را دیگر برادران دینی خود نپنداریم؛ چرا‌که قطعاً این حملات طرحی استکباری برای ایجاد اختلاف در جامعه ماست. خوشبختانه این توطئۀ دشمنان برای ملت ما شناخته‌ شده است و ما اعلام می‌کنیم که مکر آن‌ها برای ما آشکار شده است. ملت افغانستان اگر در گذشته با دست‌بسته در‌مقابل شوروی ایستاد و این ابرقدرت را از پای درآورد، امروز مقابل جریان کفر به سرکردگی آمریکا و صهیونیسم قرار دارد و قطعاً در‌برابر آن نیز پیروز خواهد شد. مسئله این است که آن‌ها انسان‌هایی ترسو هستند و به همین دلیل با استفاده از جریان‌های منحرف به‌دنبال آن هستند که از پشت به ملت افغانستان خنجر بزنند.». عبدا... آرزو در پایان تأکید کرد: «ما اکنون جمع نشده‌ایم که بگوییم دنبال وحدت هستیم، چراکه این رابطه وجود دارد، بلکه هدف از این اقدام تحکیم و تجدید وحدت است.».

 

سکوت و عدم موضع‌گیری جدی دولت و مردم، عامل گستاخی تروریست‌ها

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین استاد شیخ موسی رضایی، از حاضران در محل حادثۀ تروریستی مسجد جوادیه و یکی از مسئولان مجمع علمای شیعۀ شهر هرات، دیگر سخنران این مراسم پرشور بود. 

شیخ موسی رضایی با اشاره به روند حوادث تروریستی اخیر در افغانستان، واکنش ناکافی دولتمردان و مردم این کشور را در گستاخ‌شدن تروریست‌ها و تداوم این‌گونه اقدامات مؤثر دانست و افزود: «بی‌شک اگر این حملات به‌صورت جدی‌تری از‌سوی مردم و رهبران محلی محکوم می‌شد و دولت وحدت ملی نیز به‌صورت قاطعانه‌تری در مراحل ابتدایی وارد عمل می‌شد و عوامل این حوادث را شناسایی و اعدام می‌کرد، دیگر شاهد حملاتی مانند آنچه در هرات و میرزااولنگ روی داد نبودیم. این سکوت باعث گستاخی تروریست‌ها شد و کم‌کم حملات به هرات، که شهری امن بود و در گذشته کمتر از این اتفاقات در آن رخ می‌داد، کشیده شد. دربارۀ حملۀ تروریستی هرات نیز همین اتفاق روی داد و اگر‌چه در چند روز اول شاهد محکوم‌کردن این حادثه از‌سوی علمای شیعه و سنی منطقه بودیم، پس‌از چند‌روز این قضیه نیز به دست فراموشی سپرده شد و بدتر از آن این بود که عاملان این حمله نیز شناسایی و دستگیر نشدند.».

 

چگونگی انجام حملات تروریستی جای سؤال دارد

رضایی با وارد‌کردن انتقاداتی دربارۀ ناتوانی دولت وحدت ملی در حفظ امنیت مراکز دینی افزود: «همین مسئله باعث شد از مدت‌ها پیش ما طرحی را برای حفظ امنیت مراسم شیعیان به دولت ارائه کنیم. متأسفانه این طرح از‌سوی آن‌ها رد شد تا اینکه اتفاق اخیر در هرات به وقوع پیوست. امروز هم با‌توجه‌به شرایط موجود اگر از کنار این اتفاق راحت بگذریم باید منتظر حوادث بدتری در آینده باشیم؛ چراکه اولا دولتمردان ما بر سر تقسیم قدرت با هم دچار درگیری و اختلاف هستند، تا‌جایی‌که حتی نتوانسته‌اند بسیاری از مقامات و مناصب زیر‌مجموعۀ خود را کامل کنند. دوم اینکه بحث گسترش ناامنی مطرح است؛ ما در گذشته شاهد حملات تروریستی در روستاها و شهرهای کوچک بودیم، اما در چند‌سال اخیر حملات به شهرهای بزرگ و حتی پایتخت نیز کشیده شده و این مسئله علاوه‌بر اینکه هشداری برای ماست این علامت سؤال را برای ما ایجاد می‌کند که این حملات چگونه صورت می‌گیرد و چگونه است که دولت نمی‌تواند جلوی حملات تروریست‌ها را بگیرد.».

 

بی‌تفاوتی مردم افغانستان باعث گسترش ناامنی و غارت سرمایه توسط آمریکا شده است

وی در ادامه اظهار کرد: «حکومت اگر می‌خواهد کار کند درست کار کند و اگر نمی‌تواند کنار برود تا دولتی کارآمدتر روی کار بیاید که از پس مشکلات برآید، چراکه با این روند، مشکلات برطرف نخواهد شد. دولت باید با مخالفان، از هر گروهی که هستند، بدون تفاوت و با جدیت بجنگد؛ زیرا نیروهای امنیتی توان مقابله با تهدیدات را دارند، اما اقدام مناسب و کافی صورت نمی‌گیرد و حتی گاه از عملیات نیروهای امنیتی علیه تروریست‌ها جلوگیری می‌شود. مثلا در موضوع حمله به میرزا‌اولنگ، والی سرپل از شش‌ماه پیش دربارۀ احتمال سقوط این منطقه هشدار داده بود، اما دولت عملا هیچ کاری انجام نداد. دولت باید تصمیم قاطعانه‌تری بگیرد و نظامیان نیز از موضع انفعالی خارج شوند و حالت تهاجمی بگیرند. مردم افغانستان هم باید چند نکته را رعایت کنند. اول اینگه گرچه وحدت در جامعۀ ما وجود دارد، اما بی‌روح و بی‌برنامه است. ما باید این بی‌تفاوتی را کنار بگذاریم و با تلاش و کوشش، وحدت را در سطح همۀ اقشار جامعۀ افغانستان گسترش دهیم تا تروریست‌های داعش نتوانند از میان مردم یارگیری کنند. اگر مردم بی‌تفاوت نیستند، چطور دولت آمریکا که خود عامل ناامنی و ایجاد‌کنندۀ القاعده، طالبان و الان هم داعش است، با دولت افغانستان پیمان امنیتی امضا می‌کند و کسی هم به آن معترض نیست! ما یک روز درمقابل انگلیس و روز دیگر درمقابل شوروی ایستادیم و از کشور خود دفاع کردیم، اما اکنون از ورود کشورهای غربی، که خود عامل ایجاد ناامنی هستند، استقبال می‌کنیم. بنابر‌این بی‌تفاوتی دولت و مردم افغانستان است که باعث گسترش ناامنی و غارت سرمایۀ ما توسط آمریکا شده است. ».

در پایان این مراسم، قطعنامه‌ای یازده‌بندی در محکومیت این اقدامات تروریستی قرائت شد. همچنین از حمایت‌های ایران به‌ویژه خدمات درمانی به مجروحان حادثۀ تروریستی و همچنین دیدار مسئولان استان خراسان رضوی با این مجروحان قدردانی شد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی