• خانه
  • خبرهای سایت
  • جزئیات بررسی طرح مقابله با اقدامات آمریکا
کد خبر : 74990
/ 23:12
سخن‌گوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تشریح کرد؛

جزئیات بررسی طرح مقابله با اقدامات آمریکا

طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه، که صبح روز چهارشنبه به تصویب کمیسیون امنیت رسید، در دستور کار روز یکشنبۀ مجلس قرار دارد.

جزئیات بررسی طرح مقابله با اقدامات آمریکا

شهرآرا آنلاین / سخن‌گوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: «طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه، که صبح روز چهارشنبه به تصویب کمیسیون امنیت رسید، در دستور کار روز یکشنبۀ مجلس قرار دارد.».

سید حسین نقوی حسینی در مصاحبۀ اختصاصی با خبرگزاری صداوسیما افزود: «در پی ادامۀ رفتار خصمانه و ماجراجویانۀ آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، مجلس شورای اسلامی طرح یک‌فوریتی اقدام متقابل در مقابل اقدامات تروریستی و ماجراجویانۀ آمریکا در منطقه را تصویب کرد.». 

وی اضافه کرد: «این طرح، پس از تصویب، به کمیسیون امنیت ملی به عنوان کمیسیون تخصصی موضوع ارجاع شد و کمیسیون نیز به دریافت نظرها، دیدگاه‌ها و پیشنهادها از دستگاه‌های مختلف ذی‌ربط و همچنین فراکسیون‌ها و کمیسیون‌های مجلس اقدام کرد.».

سخن‌گوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: «حجم وسیعی از پیشنهادها به کمیسیون ارجاع شد و کمیسیون نیز، مطابق آیین‌نامه، همۀ پیشنهادها را، به رغم تعطیلات مجلس، بررسی کرد.».

نقوی حسینی در ادامه با اشاره به جلسات فوق‌العادۀ کمیسیون افزود: «کمیسیون امنیت چهار جلسۀ فوق‌العاده برگزار کرد تا همۀ پیشنهادها را بررسی کند. در آخرین جلسه، که صبح روز چهارشنبه برگزار شد، در نهایت، طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه به تصویب کمیسیون امنیت رسید و تقدیم هیئت رئیسۀ مجلس شد.».

وی ادامه داد: «هیئت رئیسه نیز طرح مذکور را در دستور کار قرار داده است و ان‌شاءا... روز یکشنبه این طرح در جلسۀ علنی مجلس مطرح و بررسی می‌شود.».

سخن‌گوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ابعاد مختلف این طرح گفت: «در این طرح، ابعاد اقدامات دشمنانۀ آمریکایی‌ها در منطقه مدنظر قرار گرفته است و رفتار آن‌ها در حوزه‌های مختلف رشتۀ عملیات تروریستی و رفتارهای ناقض حقوق بشر کاملا تحت نظارت قرار می‌گیرد.».

نقوی حسینی افزود: «در این طرح، به برخی از دستگاه‌ها از جمله وزارت امور اقتصادی و دارایی، سپاه پاسداران، سپاه قدس، وزارت امور خارجه و همچنین قوۀ قضائیه مأموریت‌های ویژه‌ای داده شده است و هر‌کدام مسئولیت‌هایی در این زمینه بر عهده خواهند داشت.».

وی با اشاره به اعتبارات پیش‌بینی‌شده در این طرح گفت: «۲هزار میلیارد تومان به دستگاه‌هایی اختصاص یافته است که اعتبار لازم را برای بررسی‌ها، تهیۀ گزارش‌ها و تحقیقات و نظارت کافی بر رفتار آمریکا در منطقه در اختیار گرفته‌اند تا بتوانند وظایفی، که قانون بر عهدۀ آن‌ها گذاشته است، را به نحو احسن انجام دهند.». سخن‌گوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: «با پیشنهادهایی که برای کمیسیون ارسال شده و جلساتی که برگزار شده و مشورت‌هایی که با رئیس مجلس و مرکز پژوهش‌های مجلس صورت گرفته و البته نظرهایی که ستاد کل نیروهای مسلح و پدافند غیرعامل ارسال کرده است، همچنین، با توجه به نشست‌های متعددی که با دستگاه‌های ذی‌ربط برگزار شده است، یک طرح مستحکم، اجرایی و باقوام تصویب شده است که بتوانیم همۀ ابعاد اقدامات تروریستی و ناقض ‌حقوق بشر آمریکا را در دستور داشته باشیم.». نقوی حسینی در ادامه با اشاره به تصویب نهایی این طرح در صحن علنی مجلس گفت: «یک فوریت طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه با ۹۳درصد آرای نمایندگان در صحن علنی به تصویب رسید که یک رأی قاطع و کوبنده بود.». وی تأکید کرد: «قطعاً نمایندگان این طرح را در صحن علنی با رأی قاطع تصویب می‌کنند و روز یکشنبه شاهد تصویب این طرح با رأی قاطع نمایندگان خواهیم بود.».

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی