کد خبر : 74991
/ 23:22
اختتامیۀ باشگاه اجتماعی همسران مشهدی با حضور ۵۱۰ زوج جوان برگزار شد؛

مشق با هم بودن

دومین دورۀ باشگاه اجتماعی همسران مشهدی که به‌همت مدیریت شهری و درقالب ویژه‌برنامه‌های معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد از سال گذشته کلید خورده بود، عصر امروز به کار خود پایان داد.

مشق با هم بودن

عادل افتخاری

به گزارش شهرآرا آنلاین / در مراسم اختتامیۀ طرح «باهم» که عصر جمعه در محل سالن شهید بهشتی برگزار شد، شهردار مشهد، نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی و برخی از خانواده‌های معظم شهدا نیز حضور داشتند.

در این مراسم زوج‌های شرکت‌کننده در باشگاه اجتماعی همسران مشهدی، آغاز زندگی مشترک خود را پس از طی دوره‌های آموزشی و تفریحی، در کنار یکدیگر جشن گرفتند.

 

لزوم توسعۀ فرهنگ ازدواج ساده

شهردار مشهد در این مراسم گفت: «بزرگ‌ترین سرمایۀ هر جامعه‌ای، سرمایۀ انسانی است که هم به‌لحاظ کمیت و هم از نظر کیفیت اهمیت ویژه‌ای دارد.». سیدصولت مرتضوی افزود: «یکی از مظاهر تهاجم فرهنگی که در کشورمان اثرات خود را برجای گذاشته، کاهش نرخ باروری زوج‌هاست.». 

وی موفقیت در دنیا و آخرت را مستلزم قناعت در زندگی برشمرد و تصریح کرد: «توقعات بیجای دخترها و پسرها از همسران خود باعث دلسردی در زندگی مشترک خواهد شد.».

شهردار مشهد ادامه داد: «متأسفانه امروز تا امکانات رفاهی کامل نباشد، جوانان تن به ازدواج نمی‌دهند، درحالی‌که در دوران گذشته زوج‌های جوان با حداقل امکانات، زندگی مشترک خود را آغاز می‌کردند.».

وی گفت: «امروز مهم‌ترین آسیبی که فراروی زندگی ما قرار دارد، این است که متأسفانه جوانان پس از تشکیل زندگی مشترک زیربار فرزنددار‌شدن نمی‌روند.».

مرتضوی با بیان اینکه «اشتغال» و «مسکن»، دو مشکل اساسی کشور است، خاطرنشان کرد: «اگر همکاری مردم نباشد، قطعاً هیچ دولتی نمی‌تواند مشکل اشتغال را حل کند.».

وی گفت: «متأسفانه گاهی‌اوقات سرمایه‌هایی را جمع‌آوری می‌کنند که نه به درد دنیا و نه به درد آخرت می‌خورد.».

شهردار مشهد ابراز کرد: «در برخی موارد مراسم ازدواج با هزینه‌های میلیونی برگزار می‌شود، درصورتی‌که صرف این هزینه‌ها به‌هیچ‌عنوان ضرورت ندارد. امیدواریم با توسعۀ فرهنگ ازدواج ساده، شاهد افزایش ثبت ازدواج جوانان و کاهش تعداد طلاق‌ها در کشورمان باشیم.».

 

افزایش سن ازدواج، بحران اجتماعی کشور

نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: «متأسفانه افزایش سن ازدواج و ‌تمایل‌نداشتن به فرزندآوری، به یک بحران جدی در کشورمان تبدیل شده است که برای آن باید چاره‌اندیشی شود.».

حجت‌الاسلام پژمانفر افزود: «امروزه نمی‌توان از مشکلات اقتصادی چشم‌پوشی کرد، اما به نظر می‌رسد که مسائل فرهنگی و اجتماعی تأثیر بسزایی در امر ازدواج دارد.». وی تصریح کرد: «ازدواج یک امر ضروری است و نیازمندی‌های اقتصادی در طول زندگی مشترک قابل دستیابی است. امیدواریم با تلاش همگان شاهد کاهش سن ازدواج در کشورمان باشیم.». نمایندۀ مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: «همۀ ارکان کشور از هر برنامه‌ای که نتیجۀ آن ترویج فرهنگ ازدواج آسان و تشویق جوانان به ازدواج و فرزندآوری باشد، حمایت می‌کنند.». وی با اشاره به اثرات مثبت اجرای طرح «باهم» خاطرنشان کرد: «از شهرداری مشهد که با تشکیل باشگاه اجتماعی همسران جوان، علاوه‌بر ایجاد انگیزه در بین زوج‌های جوان، مهارت‌های زندگی مشترک را به جوانان آموزش می‌دهند، تقدیر و تشکر می‌کنم.».

نمایندۀ مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: «امیدواریم باشگاه اجتماعی همسران مشهدی بتواند خدمات خوبی را به زوج‌های جوان ارائه کند.».

 

«باهم» طرحی درجهت تحکیم روابط خانواده

قائم‌مقام سازمان فرهنگی‌تفریحی شهرداری مشهد به‌عنوان میزبان این مراسم، در تشریح جزئیات طرح «باهم» گفت: «باشگاه اجتماعی همسران مشهدی درجهت تحکیم روابط خانواده و زوج‌های جوان و تسهیل در امر ازدواج تشکیل شده است.».

جعفر رئیسیان‌زاده ادامه داد: «طراحی برنامه،‌ تشکیل اتاق فکر،‌ رصد برنامه‌های مرتبط با موضوع و تهیۀ بسته‌های آموزشی ویژۀ زوج‌های جوان مشهدی، ازجمله‌اقدامات انجام‌گرفته درجهت تشکیل باشگاه اجتماعی همسران مشهدی بوده است.».

وی تصریح کرد: «در فراخوان اولیۀ طرح باهم،‌ ۱۵هزار زوج جوان ثبت‌نام کردند که ازاین‌تعداد ۱۱هزار زوج در بسته‌های آموزشی عمومی و ۴هزار زوج نیز در بستۀ تکمیلی شرکت داده شدند.».

قائم‌مقام سازمان فرهنگی‌تفریحی شهرداری مشهد با بیان اینکه ثبت‌نام طرح «با هم» از آبان‌ماه سال گذشته آغاز شد، افزود: «در مدت ۶ ماه برگزاری دوره‌های آموزشی، اردوهای تفریحی و مهارتی نیز برای زوج‌های جوان شرکت‌کننده در باشگاه اجتماعی همسران مشهدی اجرا شد.».

وی ادامه داد: «در دوره‌های آموزشی باشگاه اجتماعی همسران مشهدی، مهارت‌های لازم به زوج‌های جوان و خانواده‌های آنان آموزش داده شد.».

قائم‌مقام سازمان فرهنگی‌تفریحی شهرداری مشهد ابراز کرد: «براساس جداول امتیازی که از زوج‌های جوان حاضر در این دوره‌های آموزشی تهیه شده، تسهیلات لازم برای آغاز زندگی مشترک به آنان اعطا می‌شود.».

در ادامۀ این مراسم، استاد دانشگاه و جامعه‌شناس به بیان نکاتی درخصوص زندگی مشترک پرداخت و گفت: «جنس خانم‌ها لطیف و حساس است، به‌همین‌خاطر کلمات و حرف‌ها بر احساس آن‌ها تأثیر بسزایی دارد.».

محمد نبی افزود: «اگر آقایان با نیت‌های پاک با همسر خود ارتباط برقرار نکنند، قطعاً کسانی در بیرون از خانه هستند که با نیت‌های ناپاک با او ارتباط برقرار کنند.».

وی تصریح کرد: «زیبنده نیست که ایران اسلامی چهارمین کشور به‌لحاظ تعداد طلاق‌های به‌ثبت‌رسیده بوده و شاهد بروز آسیب‌های اجتماعی متعدد در کشور باشیم.».

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی