• خانه
  • یادداشت
  • چرا آمریکا از داعش حمایت می‌کند؟
کد خبر : 74993
/ 12:34
دکتر علیرضا رضاخواه

چرا آمریکا از داعش حمایت می‌کند؟

چرا آمریکا از داعش حمایت می‌کند؟

شناخت رفتار آمریکا در‌قبال تحولات میدانی علیه داعش بیانگر آن است که هرگاه این جریان تروریستی و غدۀ سرطانی با یک تهدید جدی و حیاتی رو‌به‌رو می‌شود نیروهای آمریکایی رودربایستی را کنار می‌گذارند و وقیحانه به حمایت مستقیم از تروریست‌های داعش می‌پردازند.
این اتفاقی است که بارها و بارها در سوریه و عراق رخ داده است. آخرین نمونۀ چنین واکنشی را می‌توان در حملۀ مشترک نیروهای داعش و ائتلافِ به‌اصطلاح «ضد‌داعش» به‌رهبری آمریکا به مقر نیروهای گردان «سید‌الشهدا» در مرز عراق و سوریه دید.
در این حمله، به‌گفتۀ فرماندهان حشد شعبی عراق، آمریکایی‌ها با بهره‌گیری از موشک‌های هوشمند و هدایت‌شونده آتش تهیه را برای عملیات زمینی نیروهای داعش فراهم کردند.
این در‌حالی است که تروریست‌های داعش مدتی است که در منطقۀ مرزی التنف در مرز عراق و سوریه در محاصره قرار گرفته‌اند و موجودیت این گروه تروریستی در این منطقه در‌ خطر قرار گرفته است.
پیش از این نیز نیروهای آمریکایی و ائتلاف زمینی همسو با آن‌ها در همین منطقه با نیروهای مقاومت که در‌حال مبارزه با داعش بوده‌اند درگیر شده‌اند.
اما چرا آمریکایی‌ها این‌قدر بر تداوم موجودیت داعش به‌عنوان یک گروه تروریستی در قلب منطقۀ غرب آسیا تأکید دارند؟ داعش چه منافعی را برای آمریکایی‌ها تأمین می‌کند که واشینگتن تا این اندازه بر حفاظت از آن تأکید دارد؟
بخشی از پاسخ به این سؤالات را می‌توان در اظهارات اخیر هنری کیسینجر، وزیر خارجۀ سابق آمریکا و استراتژیست شهیر جمهوری‌خواه، دید. کیسینجر ٩۴ساله هفتۀ گذشته در یادداشتی برای خبرگزاری «کاپ‌ایکس» به حاکمان کاخ سفید در واشینگتن توصیه کرد که «داعش را برای جلوگیری از تأسیس امپراتوری ایران حفظ کنید.».
او با اشاره به شکل‌گیری کریدور زمینی مقاومت در مرز سوریه و عراق، دقیقاً همان منطقه‌ای که هفتۀ گذشته پنتاگون و داعش در آن عملیات نظامی‌ مشترکی را علیه نیروهای مقاومت انجام دادند، تصریح می‌کند: «اگر اراضی تحت‌کنترل داعش از‌سوی سپاه پاسداران انقلاب ایران یا نیروهای آموزش‌دیده و تحت‌مدیریت‌ آن‌ها تصرف شوند، درنتیجۀ آن یک کمربند از تهران تا بیروت ایجاد می‌شود که می‌تواند نشانه‌ای از ظهور یک «امپراتوی رادیکال ایرانی» باشد.».
واقعیت این است که، همان‌گونه که کیسینجر هم اعتراف می‌کند، داعش به‌عنوان یک گروه تروریستی ابزاری است در دست آمریکا برای ایجاد توازن در منطقۀ غرب آسیا و پیش‌برد منافع واشینگتن در این منطقه، واقعیتی که رفتار ضد‌و‌نقیض آمریکا در‌قبال این گروه را توجیه می‌کند.
آمریکایی‌ها به‌خوبی می‌دانند که چنین گروه‌های تروریستی‌ای خیلی زود از کنترل خارج می‌شوند؛ با‌این‌حال در منطق آن‌ها منافع این گروه‌ها بر هزینه‌های آن می‌چربد.
کیسینجر تصریح می‌کند: «مثال سنتی که می‌گوید دشمنِ دشمن شما می‌تواند دوست شما باشد دیگر کاربردی ندارد. در خاورمیانۀ کنونی دشمنِ دشمن شما می‌تواند دشمن شما باشد.»؛ به‌بیان‌دیگر او تأکید دارد که داعش باوجود دردسرهایی که برای بلوک غرب ایجاد می‌کند باز‌هم مفید است.
ترس آمریکایی‌ها از نفوذ منطقه‌ای ایران و آیندۀ منطقۀ غرب آسیا سیاست خارجی آمریکا را به‌سوی حمایت از تروریسم سوق داده است، سیاستی که پیشتر واشینگتن آن را در‌قبال اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان در‌پیش گرفت و منجر به شکل‌گیری شبکۀ تروریستی القاعده شد.
تروریسم پدیده‌ای است که بر‌خلاف محاسبات کیسینجر و دیگر‌استراتژیست‌های آمریکایی، هرچند در کوتاه‌مدت منافع نا‌مشروع آمریکا را تأمین خواهد کرد، اما در بلند‌مدت چاقویی خواهد شد که دستۀ خود را خواهد برید.
 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی