• خانه
  • یادداشت
  • «پادشاه دیوانه» و جنگ جهانی سوم
کد خبر : 75005
/ 08:04
دکتر علیرضا رضاخواه

«پادشاه دیوانه» و جنگ جهانی سوم

«پادشاه دیوانه» و جنگ جهانی سوم

همان‌طور‌که قابل‌پیش‌بینی بود فشارهای داخلی بر ترامپ و کاهش مشروعیت سیاسی وی در داخل آمریکا باعث شد کاخ سفید رویکردی تهاجمی در عرصۀ بین‌المللی اتخاذ کند. در جدیدترین نمونۀ چنین رفتاری ترامپ ونزوئلا را به اقدام نظامی‌ تهدید کرده است. رئیس‌جمهوری آمریکا هشدار داده که دست به حملۀ نظامی‌ علیه ونزوئلا می‌زند، اقدامی‌ که واکنشی شدید ازسوی واشینگتن به بحران سیاسی در این کشور آمریکای لاتین به‌شمار می‌رود. این واکنش غیر‌منطقی به تحولات ونزوئلا در‌حالی رخ می‌دهد که تنش میان واشینگتن و پیونگ‌یانگ به‌دنبال لفاظی‌های ترامپ به‌حدی بالا گرفته که برخی از کارشناسان امنیتی و تحلیلگران سیاسی از احتمال آغاز جنگ جهانی سوم خبر داده‌اند. رئیس سابق اطلاعات ملی آمریکا گفته نگران این است که جنگ لفظی میان رئیس‌جمهوری آمریکا با رهبر کرۀ‌شمالی از کنترل خارج شود و به‌سوی یک درگیری نظامی‌ در سطح بین‌المللی سوق یابد. جیمز کلَپر، رئیس سابق اطلاعات ملی آمریکا، هشدار داده که دو کشور آمریکا و کرۀشمالی ممکن است به‌صورت کورکورانه به‌سمت یک جنگ سوم جهانی سوق پیدا کنند، چون رویکرد خصمانۀ دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا درقبال کیم‌ جونگ‌اون، رهبر کرۀشمالی، افزایش یافته است.
ترامپ می‌گوید طرح‌های نظامی‌ این کشور برای واکنش در‌برابر اقدام احتمالی کرۀشمالی آماده شده است. نخست‌وزیر استرالیا هم اعلام کرده که کشورش در‌صورت حملۀ کرۀشمالی به آمریکا به‌کمک واشینگتن خواهد رفت. هم‌زمان چین اعلام کرده که در‌صورت حملۀ آمریکا به کرۀشمالی در کنار کرۀشمالی خواهد ایستاد. ژاپن از استقرار موشک‌های پاتریوت در مرزهای خود خبر داده و شینزو آبه برای دفاع از کشورش در‌برابر کرۀشمالی سوگند یاد کرده است. کرۀجنوبی از کشورهای منطقه و نیز آمریکا و کرۀشمالی خواسته خویشتن‌دار باشند. درهمین‌حال روز گذشته رسانه‌های محلی کرۀشمالی گزارش دادند نزدیک به ۳.۵میلیون تن از مردم این کشور برای پیوستن به ارتش به‌منظور شرکت در جنگ با آمریکا درخواست داده‌اند.
تنش میان آمریکا و کرۀشمالی در‌حالی رو‌به‌افزایش است که می‌تواند تبعات غیر‌قابل‌کنترلی برای جامعۀ بین‌الملل داشته باشد؛ از‌همین‌رو بخش عقلایی حاکمیت آمریکا تلاش دارد بحران به‌وجود‌آمده را کنترل کند. جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، اخیراً هشدار داده که هرگونه جنگ با کرۀشمالی «فاجعه‌بار» خواهد بود و این کشور تلاش می‌کند از راه دیپلماتیک بحران را حل کند، اما واقعیت این است که تعداد افراد عاقل در اطراف ترامپ بسیار محدود است و حلقۀ اصلی مشاوران و اطرافیان وی را افرادی از جنس خود او تشکیل می‌دهند؛ به‌عنوان‌نمونه می‌توان به اظهارات اخیر جان بولتون، دیپلمات سابق و از مشاوران ترامپ، اشاره کرد. وی اخیراً در توئیت‌هایی عنوان کرده فرصت برای دیپلماسی با کرۀشمالی به‌پایان رسیده و زمان حملۀ نظامی‌ به این کشور است. سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد همچنین در مصاحبه با «فاکس‌نیوز» گفته است: «آمریکا نمی‌تواند با اطمینان تصمیم کیم جونگ‌اون، رهبر کرۀشمالی، و فرماندهان نظامی‌ این کشور را پیش‌بینی کند و این دلیل خوبی است که، اگر قرار است به گزینۀ نظامی‌ متوسل شویم، تا دیر نشده این کار را انجام دهیم.».
همین موضع‌گیری‌های ترامپ و اطرافیانش باعث شده بسیاری او را یک کارگزار غیر‌قابل‌پیش‌بینی با رفتاری غیر‌منطقی ارزیابی کنند، پدیده‌ای که می‌تواند امنیت بین‌الملل را به‌طور‌جدی با مخاطره مواجه سازد. بیخود نیست که استفان والت، استاد روابط بین‌الملل در دانشگاه‌ هاروارد، ضمن انتقاد شدید از مواضع متغیر رئیس‌جمهور آمریکا در‌قبال کرۀشمالی او را یک «پادشاه دیوانه» خوانده است. او می‌نویسد: «آیا پادشاه دیوانه، ترامپ، می‌داند که رفتار دمدمی‌مزاج و تحریک‌آمیزش متحدان آمریکا را بیشتر از دشمنانش مضطرب می‌کند؟ موضوع ترسناک آن است که شاید اصلا برای او مهم نیست.».
 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی