کد خبر : 75020
/ 22:52
چهارمین دورۀ اجرای طرح «تابستانۀ کتاب» از دیدگاه کتاب‌فروشی‌های مطرح مشهد؛

کتاب تابستان خواندنی‌ست

پاییز سال ۹۴ بود که اولین‌بار وزارت فرهنگ‌وارشاد اسلامی کشور طرح «فروشگاهی به‌وسعت ایران» را با هدف ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی و بالابردن میزان مطالعه در سراسر ایران به‌اجرا گذاشت.

کتاب تابستان خواندنی‌ست

خبرنگار: طیبه ثابت

شهرآرا آنلاین / از آن‌سال تا امروز زمان چندانی نمی‌گذرد و این‌طرح در فصل‌های مختلف همواره چتر حمایتی خود را از سر کتاب‌فروشان و کتاب خوانان برنداشته است؛ طرح‌هایی همچون «پاییزه»، «تابستانه» و «عیدانۀ» کتاب مورداستقبال مردم قرار گرفت اما کتاب‌فروشان همراه با موفق‌خواندن طرح، اعتبار آن را ناکافی دانستند. ششمین دورۀ این طرح حمایتی درحالی برگزار می‌شود که چهارمین دورۀ طرح «تابستانۀ کتاب» را در سراسر کشور شاهد هستیم. به همین مناسبت به‌سراغ تعدادی از کتاب‌فروشان مشهد رفتیم:

 

استقبال کم، اعتبار ناکافی

مدیر «پردیس کتاب» درخصوص میزان استقبال مردم از طرح «تابستانۀ کتاب» امسال گفت: «استقبال مردم نسبت به «تابستانۀ کتاب» سال گذشته کمتر بود.». رضا رجب‌زاده با اشاره به این مطلب که مدت اجرای طرح «تابستانۀ کتاب»۲۰روز است و ۸روز آن سپری شده، تصریح کرد: «اعتبار اختصاص‌یافتۀ طرح «تابستانۀ کتاب» به پردیس کتاب ۵میلیون است که به‌نظر تا پایان این ۲۰روز ناکافی باشد و مراجعه‌کنندگان معمولا در روزهای پایانی طرح «تابستانه»، برای تخفیف‌گرفتن بیشتر مراجعه می‌کنند. وی دربارۀ پرفروش‌های پردیس اظهار کرد: «رمان‌های ایرانی و خارجی مورداستقبال بیشتری از سوی خوانندگان قرار گرفت که رمان های «جز از کل»، «ملت عشق» و «سمفونی مردگان» پرفروش‌تر بوده است.».

 

«تابستانۀ کتاب» فروش ویژه‌ای را برای ما رقم نزد

مدیر« کافه‌کتاب آفتاب» با اشاره به این مطلب که در همۀ دوره‌های «تابستانه»، «پاییزه» و «عیدانۀ» کتاب شرکت کرده است، درخصوص استقبال مردم از «تابستانۀ کتاب» امسال گفت: «استقبال مردم به‌اندازۀ طرح «عیدانۀ کتاب» نبوده است و به‌دنبال تحلیل نرفته‌ام و دلیل آن را هم نمی‌دانم. عباس قدسی دربارۀ اعتبار اختصاص‌یافته به کتاب‌فروشی‌ها گفت: «اعتبار طرح گذشته، مثل عیدانۀ کتاب، زود به‌پایان رسید و فروش را متوقف کردیم.». وی ادامه داد: «معمولا اعتبار اختصاصی به کتاب‌فروشی‌ها کم است و ما با مخاطبانی روبرو می‌شویم که از ما تخفیف می‌خواهند.».

 

« آبان» بعد از «تابستانۀ کتاب» هم تخفیف می‌دهد

مدیر کتاب‌فروشی آبان درخصوص کیفیت طرح «تابستانۀ کتاب» امسال گفت: «استقبال مردم از طرح «تابستانۀ کتاب» در کتاب‌فروشی «آبان» خیلی‌خوب بوده است.». محمد خواجه محمودآبادی ادامه داد: «میزان اعتبار ما ۹میلیون برای طرح تابستانه بود که هنوز در این هشت‌روز مقداری از آن مانده است. این مدیر کتاب‌فروشی با اشاره به این مطلب که فروشگاه «آبان» بعد از پایان مهلت دورۀ برگزاری طرح «تابستانۀ کتاب»، باز هم با مشارکت دولت (۲۰درصد آبان و ۱۰درصد دولت) به کتاب‌خوانان تخفیف می‌دهد، تصریح کرد: «ما چه پیش‌از برگزاری طرح تخفیف کتاب و چه بعد از برگزاری دوره، حتی وقتی اعتبار مالی نداشتیم، به مراجعه‌کننده برای تخفیف نه نگفتیم.». خواجه محمودآبادی درخصوص پرفروش‌های کتاب‌فروشی خود گفت: «رمان های زرد خارجی، جزو پرفروش‌های ما بوده است.». وی ادامه داد: «کتاب‌های نشر «هوپا» و رمان‌های هری‌پاتر و کارهای «جوجو مویز» و «آنا گاوالدا» فروش خوبی داشته‌اند.».

 

۸۱کتاب‌فروش خراسان‌رضوی در «تابستانۀ کتاب» شرکت کردند

معاون فرهنگی و مطبوعاتی ادارۀ فرهنگ‌وارشاد اسلامی خراسان‌رضوی درخصوص تعداد کتاب‌فروشی‌های شرکت‌کننده در طرح «تابستانۀ کتاب» گفت: «در ادامۀ طرح‌های حمایتی وزارت فرهنگ‌وارشاد برای موردتوجه قراردادن کتاب‌فروشی‌ها و ترویج کتاب‌خوانی، حدود ۸۱کتاب‌فروش در خراسان‌رضوی در طرح «تابستانۀ کتاب» شرکت کردند.». یوسف امینی افزود: «در مرحلۀ فعلی هم کتاب‌فروشی‌هایی که تمایل به استفاده از این طرح را داشته باشند، می‌توانند با عضویت در خانۀ کتاب از طرح «تابستانۀ کتاب» برخوردار شوند.». امینی با اشاره به اینکه مهلت دورۀ طرح «تابستانۀ کتاب» برای کتاب‌فروش‌های شهرستانی بیشتر است، تصریح کرد: «پایان «طرح «تابستانۀ کتاب» در کتاب‌فروشی‌های مرکز استان‌ ۵شهریور و در شهرستان‌ها ۱۵شهریور اعلام شده است.». وی ادامه داد: «درحالی‌که ۸روز از اجرای طرح «تابستانۀ کتاب» در ۸۲۷کتاب‌فروشی عضو این طرح در سراسر کشور گذشته ، میزان فروش تعداد کتاب در این طرح، به ۱۴۲هزار و۱۸۲جلد کتاب رسیده است.». امینی در خصوص جایگاه کتاب‌فروشی‌های خراسان‌‌رضوی گفت: «دربین ۳۱استان‌ شرکت‌کننده در طرح «تابستانۀ کتاب»، استان تهران با ۱۴۹کتاب‌فروشی در صدر قرار دارد و پس‌ازآن، استان اصفهان با ۹۹کتاب‌فروشی و قم با ۹۵کتابفروشی در رده‌های بعدی طرح «تابستانۀ کتاب» قرار گرفته‌اند. همچنین خراسان‌‌رضوی با ۸۱،‌ فارس با ۵۰، کردستان با ۳۳، آذربایجان‌ شرقی با ۳۰،‌ کرمان با ۳۰‌، مازندران با ۲۵، خوزستان با ۲۳، آذربایجان غربی با ۲۱ و همدان با ۲۰‌کتاب‌فروشی در این طرح شرکت کرده‌اند.». پرفروش‌ترین تألیف‌های عمومی این طرح، سه‌کتاب «قهوه‌ی سرد آقای نویسنده» نوشتۀ روزبه معین از نشر نیماژ، «سلام بر ابراهیم» از نشر شهید ابراهیم هادی و «سمفونی مردگان» نوشتۀ عباس معروفی از نشر ققنوس هستند. اجرای طرح «تابستانۀ کتاب» با شعار «این‌چنین دوست کتاب است از او دست مدار» از پانزدهم مردادماه آغاز شده است و علاقه‌مندان و خریداران کتاب می‌توانند با همراه‌داشتن کارت ملی به‌مدت ۲۰روز در مراکز استان‌ها و تا ۳۰روز در شهرستان‌ها به کتابفروشی‌های عضو طرح مراجعه و از تخفیف ۲۰ تا ۲۵ درصدی خرید کتاب در این طرح تا سقف یک‌صدهزارتومان استفاده کنند. هم‌چنین علاقه‌مندان می‌توانند با استفاده از «اپلیکیشن کتاب‌فروشی» کتاب‌فروشی‌های سطح شهر را بر روی نقشه بیابند و بهترین مسیر برای رسیدن به آن را پیدا کنند. این اپلیکیشن با امکان به‌روزرسانی خودکار، شماره‌تماس و آدرس تمامی کتاب‌فروشی‌های دارای مجوز را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و آن‌ها را برای رسیدن به مقصد راهنمایی خواهد کرد. اپلیکیشن کتاب‌فروشی را می‌توانید از سایت خانۀ کتاب دانلود کنید.

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی