کد خبر : 75051
/ 21:38
فن‌آوری با زندگی روزمرۀ ما آمیخته شده است اما آیا نکات ایمنی کار با آن‌ها‌ را هم بلدیم؟

ایمن ببینیـد

چندروز پیش آماری دیدم که برایم شوکه‌کننده بود: میانگین حضور روزانۀ ایرانیان در شبکه‌های اجتماعی، ۹ساعت است!

ایمن ببینیـد

نویسنده: معین اصغری

شهرآرا آنلاین / چندروز پیش آماری دیدم که برایم شوکه‌کننده بود. حتی اگر منبعش هم موثق نباشد، بازهم عدد با آنچه که ما دور و اطراف خود می‌بینیم هماهنگ به‌نظر می‌رسد: میانگین حضور روزانۀ ایرانیان در شبکه‌های اجتماعی، ۹ساعت است! این عدد جدا از همۀ آثار و آفات اجتماعی و فرهنگی زیادی که دارد، بیش‌ازپیش لزوم توجه به مقولۀ سلامت را هشدار می‌دهد. تلویزیون، گوشی‌همراه و رایانه، سه‌ابزار ارتباط ما با دنیای رسانه و فضای مجازی است. اینکه چرا خیلی‌ها روش صحیح استفاده از این ابزارها را نمی‌دانند و اینکه چرا امروزه این ابزارها به یکی از دشمنان بزرگ خانواده تبدیل شده‌اند، خود مقالات مفصلی را می‌طلبد که باید به آن پرداخت. اما ما در این شماره قصد داریم به آن‌هایی که به‌هرحال درست یا نادرست با این سه‌وسیله، روز خود را شب می‌کنند (یا شب خود را روز می‌کنند) برای ایمنی بیشتر توصیه‌هایی داشته باشیم؛ پس با ما همراه باشید.

..........................................

 

«برو عقب‌تر بشین!»، جمله‌ای آشنا که همۀ ما هنگامی که درحال تماشای تلویزیون بودیم از والدین خود شنیده‌ایم. گفتن این جمله برای بسیاری از والدین به‌صورت غریزه در آمده است و هروقت که فرزندشان را نزدیک به صفحۀ تلویزیون می‌بینند، حتی بدون این‌که خودشان متوجه باشند، آن را به‌کار می‌برند. شاید قبولش سخت باشد؛ اما والدینمان تاحدزیادی حق داشته‌اند. شاید آن‌ها نیز دلیل اصلی این جمله‌شان را ندانند اما همۀ این چراغ‌های ریزی که در نمایشگر تلویزیون روبه‌روی ما درحال چشمک‌زدن هستند، می‌توانند تأثیرات مضری روی قدرت بینایی بیننده بگذارند. بیایید باهم چند نمونه از مضرات تماشای زیاد تلویزیون را بررسی کنیم.

 

سرت گیج نره

امروزه تلویزیون‌ها، با وجود تکنولوژی‌های LED یا دیگر هیچ اشعۀ رادیواکتیوی تولید نمی‌کنند. با این‌حال آیا هنوز نشستن نزدیک به صفحۀ نمایشگر کار درستی است؟ جواب، خیر است. شاید فرزند شما با نشستن نزدیک تلویزیون از هرگونه پرتوی خطرناکی ایمن باشد اما هنوز هم این فاصلۀ کم باعث ضعف در بینایی و سرگیجه خواهد شد. این‌موضوع به‌خاطر چراغ‌های بسیار کوچکی است که با سرعت فوق‌العاده زیاد مرتباً خاموش و روشن می‌شوند. همچنین زمانی‌که نور محیط بسیارکم است، خیره‌شدن به صفحۀ نورانی تلویزیون باعث سرگیجۀ فرد می‌شود. بنابراین از این به بعد علاوه‌بر اینکه به کودکان هشدار می‌دهید که از نمایشگر دور شوند، بهتر است چراغ‌های اتاق را نیز روشن کنید. بعضی از کودکان نیز علاقه دارند تا هنگام تماشای تلویزیون روی زمین دراز بکشند؛ این حالت باعث فشار زیاد روی گردن، سر و چشم‌ها می‌شود که نهایتا به سردردهای شدید منجر خواهد شد.

 

دیابت در کمین است

اختصاص بیش‌از سه‌ساعت زمان برای تماشای تلویزیون، استفاده از کامپیوتر یا بازی‌های ویدویی، می‌تواند ریسک ابتلا به دیابت نوع دو را در کودکان به‌میزان قابل‌توجهی افزایش دهد. با مطالعه‌ای که در کشور انگستان و روی ۴۵۰۰کودک ۹ تا ۱۰ ساله صورت گرفت، در بدن آن‌هایی که زمان بیشتری را صرف چشم‌دوختن به نمایشگرها می‌کنند، نشانگرهای زیستی مرتبط با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع دو یافت شد. خون این‌کودکان نشان می‌داد که سلول‌های بدن آن‌ها در فرآیند جذب قند به‌خوبی عمل نمی‌کنند. محققان متوجه شدند کودکانی که هرروز بیش‌از سه‌ساعت از وقت خود را صرف چشم‌دوختن به صفحۀ نمایش موبایل‌ها، تلویزیون‌ها و بازی‌های ویدیویی می‌کنند، سطح مقاومت به انسولین در خون آن‌ها ۱۱درصد افزایش می‌یابد؛ فاکتور شناخته‌شده‌ای که نشان‌دهندۀ خطر ابتلا به دیابت نوع دو است.

 

کاهش احتمال بارداری

به‌تصویرکشاندن روابط عاشقانۀ غیرواقعی در فیلم‌ها، باعث ایجاد انتظارات بی‌جا و غیرمنطقی همسران از شریک زندگی‌شان می‌شود و می‌تواند رابطۀ عاطفی آن‌ها را به چالش بکشاند. براساس بررسی‌ها مردانی که بیش‌از بیست‌ساعت در هفته به تماشای تلویزیون مشغولند، میزان اسپرم در بدن‌شان نسبت به سایرین تا حدود ۴۴درصد کاهش می‌یابد. همچنین تماشای بیش‌ازحد این برنامه‌ها، سبب افزایش خطر ابتلای مردان به بیماری‌های قلبی و عروقی، و درنتیجه کاهش توان جنسی آنان می‌شود.

 

مرگ زودرس

محققان ثابت کرده‌اند که یکی از دلایل مرگ زودرس، تماشای بیش‌ازحد تلویزیون است. افرادی که بیش‌از سه‌ساعت در روز به تماشای برنامه‌های تلویزیونی می‌نشینند، درمعرض خطر مرگ زودرس قرار دارند. اگر شما نیز از آن‌دسته افرادی هستید که برنامه‌های تلویزیونی را زیاد دنبال می‌کنید، به فکر راه چاره و تفریحات سالم دیگری، مانند ورزش‌کردن، باشید. برخی افراد تلویزیون را مانند یک چسب می‌دانند که نمی‌توانند از آن جدا شوند. برنامه‌ها و فیلم‌های تلویزیونی مانع دل‌کندن فرد و رفتن به رخت‌خواب می‌شود. یکی از دلایل مهمی که افراد را از قراردادن این‌وسیله در اتاق خواب منع می‌کند همین مسئله است.

..........................................

 

آیا شما هم از آن ‌دست افرادی هستید که زمان زیادی را برای کار با رایانه و یا پشت مانیتور می‌گذرانید؟ برای بسیاری از ما این مسئله یک عادت شده است. گاهی ساعت‌ها قبل از خواب و گاهی بعد از بیدارشدن ترجیح می‌دهیم با موبایل، تبلت، یا لپ‌تاپ کار کنیم. گاهی هم در یک‌روز تعطیل، وقتی در خانه هستیم، پشت میز کار پناه می‌گیریم و ساعت‌های طولانی را با رایانه خود می‌گذرانیم.

 

محیط را به‌نفع چشمانتان تطبیق دهید

شما می‌توانید با تطبیق محیط اطراف خود از فشار بر چشمتان کم کنید؛ برای مثال از مانیتورهای بزرگ یا بزرگ‌کنندۀ تصویر استفاده کنید و یا دقت کنید صندلی شما به‌اندازۀ کافی به مانیتور نزدیک باشد. صندلی در سلامتی چشمان شما تأثیر زیادی دارد؛ پس خرید یک صندلی مناسب ارزش وقت‌گذاشتن را دارد. نور اتاق خود را نیز جدی بگیرید. مانیتور خود را جایی قرار دهید که نور مستقیم پنجره و یا لامپ بالای سرتان را بازتاب ندهد؛ همان‌طورکه می‌دانید مردمک چشم متناسب با نوری که به آن می‌تابد باز و بسته می‌شود و اگر نور محیط با مانیتور، موبایل یا تبلت شما مطابق نباشد، چشم برای سازگارشدن با محیط به خود فشار می‌آورد؛ به‌همین‌دلیل هرگز در محیط تاریک برای مدت طولانی به صفحۀ نمایش موبایل یا تبلت خود نگاه نکنید.

 

تنظیم زاویۀ دید

صفحۀ نمایشگر خود را طوری تنظیم کنید که به آن کمی متمایل به پایین نگاه کنید و با چشمان شما فاصله داشته باشد. دقت کنید که صفحۀ نمایش شما به‌اندازۀ کافی بزرگ و نسبت سیاهی به سفیدی و روشنایی آن به‌خوبی تنظیم باشد تا برای دیدن یک نوشته و یا عکس به چشم خود فشار نیاورید. همچنین از قابلیت بزرگ‌نمایی متن یا تصویر، که در اکثر گجت‌های تصویری جدید وجود دارد، استفاده کنید.

 

پلک بزنید

وسایل الکترونیکی برای کارِ بدون‌وقفه طراحی می‌شوند اما شما یک ماشین نیستید و به استراحت برای شارژ مجدد احتیاج دارید؛ چشم یکی از اعضای بدن است که هرچنددقیقه یک‌بار باید استراحت کند. هر ۲۰دقیقه به‌مدت ۲۰ثانیه استراحت کنید و سپس به یک جسم که در فاصلۀ ۱۰متری شماست خیره شوید. پلک‌زدن را فراموش نکنید؛ پلک‌زدن به‌طورطبیعی چشم را شست‌وشو می‌دهد. ورزش چشم هم پیشنهاد می‌شود؛ به این‌صورت‌که چشم خود را در جهات مختلف حرکت دهید (همانند حرکات چرخشی دست) این‌کار به گردش خون در چشم و بهبود بینایی شما کمک خواهد کرد و از تنبلی چشم نیز جلوگیری می‌کند.

 

فاصلۀ چشم و مانیتور

بالاترین قسمت صفحۀ مانیتور باید در امتداد دید شخص قرار گیرد. فاصلۀ بین چشم‌ها تا صفحۀ مانیتور بین ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متر و در بعضی‌موارد در بهترین حالت ، ۴۶سانتی‌متر توصیه‌ شده است. صفحۀ مانیتور نباید درخشندگی داشته باشد و نور را نیز نباید منعکس کند؛ حتماً روشنایی و کنتراست مانیتور خود را تنظیم کنید. برای کاهش انعکاس نور محیط اطراف در مانیتور، باید ضمن تنظیم مانیتور، درخشندگی را نیز در منبع تولید آن کنترل کرد. مانیتورها باید در مکانی دورتر از پنجره و در امتداد قائم با آن‌ها قرار گیرند. برای جلوگیری از انعکاس نور، می‌توان پس از تنظیم محیط کار از یک فیلتر شیشه‌ای یا نوری استفاده کرد. مانیتور خود را طوری قرار دهید که نور پنجره یا روشنایی اتاق به آن نتابد.

..........................................

 

در این مطلب، مجموعه‌ای از نکات ایمنی برای کار با گوشی‌‌همراه جمع‌آوری شده است. توجه داشته باشید صرف ۱۰دقیقه زمان برای خواندن این‌موضوع و دریافتن نکاتی که شاید نمی‌دانستید یا به آن توجه نمی‌کردید، باعث جلوگیری از خسارات مالی به گوشی‌همراه شما و حتی مانع خسارات جانی ناشی از برق‌گرفتگی یا انفجار باتری گوشی می‌شود.

 

شارژرها

هرگز از شارژر یا باتری صدمه‌دیده استفاده نکنید. سیم‌های برق یا دوشاخه‌های آسیب‌دیده یا پریزهای برقِ شُل برای استفاده مناسب نیستند. اتصالات محکم‌نشده ممکن است باعث ایجاد برق‌گرفتگی یا آتش‌سوزی شود. در فضای بیرونی هنگام رعدوبرق از دستگاه استفاده نکنید. از باتری‌ها، شارژرها و لوازم‌جانبی و موادی که سازنده‌ی گوشی، آن‌ها را تأیید کرده، استفاده کنید؛ استفاده از باتری‌ها یا شارژرهای معمولی ممکن است عمر دستگاه شما را کوتاه کند. از قراردادن دستگاه و باتری درمعرض دماهای بسیار پایین یا بسیار بالا خودداری کنید. دماهای شدید ممکن است باعث آسیب‌دیدن دستگاه شود و ظرفیت شارژ و عمر گوشی یا تبلت و باتری را کاهش دهد.

 

فاصله‌ی سی‌سانتی‌متری را رعایت کنید

آژانس تحقیقات بین‌المللی سرطان، امواج الکترومغناطیسی گوشی‌همراه را در گروه «احتمال سرطان» طبقه‌بندی می‌کند. طبق گفته‌های سازمان بهداشت جهانی با فاصله‌گرفتن از موبایل، به‌سرعت قدرت امواج کاهش پیدا می‌کند. اگر بدن شخص استفاده‌کننده، هنگام استفاده (زمان‌های فرستادن پیام‌کوتاه و استفاده از اینترنت همراه و یا استفاده از هندزفری) ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متر از گوشی فاصله بگیرد، به‌مقدار خیلی‌زیادی امواج الکترومغناطیسی نسبت به هنگامی‌که موبایل نزدیک سر قرار دارد، کاهش پیدا می‌کند.

 

با گوشی می‌خوابید؟

کار‌کردن در رخت‌خواب برای ساعت‌های طولانی می‌تواند فُرم اندام شما را به‌شدت تحت‌تأثیر قرار دهد. اول از همه اینکه روشن‌ماندن نمایشگر یک گوشی یا کامپیوتر می‌تواند چرخۀ خواب شما را مختل کند. از آن بدتر اینکه هنگام کار در رخت‌خواب، فُرم ارگونومیک اندامی خود را از دست می‌دهید که ممکن است در آینده برای شما مشکلات جدی ایجاد کند؛ در این حالت، بدن‌تان را در وضعیت عجیب‌و‌غریب و بسیار مضری قرار می‌دهید یا مثلا آرنج خود را تکیه‌‌گاه بدن می‌کنید؛ کمرتان در نگه‌داشتن بدن کمکی نمی‌کند و معمولا گردنتان خمیدگی بیش‌ازحد دارد که منجر به درد نیز می‌شود.

 

مدت‌زمان مکالمه‌تان را کاهش دهید

بهترین راهکار برای کاهش مضرات امواج موبایل این است که مدت‌زمان مکالمه با تلفن‌همراهتان را کاهش دهید. مطالعات نشان می‌دهد اگر شما بیش‌از دودقیقه با موبایل صحبت کنید، امواج مغزی شما تحت‌تأثیر امواج تلفن همراه قرار می‌گیرد.

 

گوشی در جیب شلوار؛ ممنوع!

برای در امان‌ماندن از مضرات امواج موبایل بهتر است تلفن‌همراه را در جیب شلوارتان قرار ندهید، چون بافت‌های بخش پایینی بدن بیشتر از بافت‌های سر و صورت، اشعه‌های مضر موبایل را جذب کرده و آسیب می‌بینند. نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد مردانی که تلفن‌همراه را در جیب شلوارشان قرار می‌دهند، تعداد اسپرم‌های‌شان ۳۰درصد کاهش پیدا می‌کند و دچار عقیمی موقت می‌شوند.

 

صدا را روی بلندگو بگذارید

برای کاهش تماس با امواج مضر، هنگام صحبت‌کردن با تلفن‌همراه، از اسپیکر یا پخش صدا استفاده کنید؛ در این‌شرایط تلاش کنید تا می‌توانید تلفن‌همراه را دورتر از بدنتان قرار دهید. با بیشترشدن فاصله، میزان امواج الکترومغناطیس به‌میزان زیادی کاهش می‌یابد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی