کد خبر : 75053
/ 21:52
با هدف ارائۀ تاریخ و هویت مشهد به گردشگران امروز انجام شد؛

گشایش موزۀ «گوهرشاد» در بوستان وکیل‌آباد

موزۀ «گوهرشاد» با هدف زنده‌نگاه‌داشتن یاد و نام شهدای این واقعۀ بزرگ در کوشک ملک بوستان وکیل‌آباد افتتاح شد.

گشایش موزۀ «گوهرشاد» در بوستان وکیل‌آباد

به‌گزارش شهرآرا آنلاین / در این مراسم معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد با اشاره به اینکه بیش از ۸۰ سال از واقعۀ قیام گوهرشاد می‌گذرد گفت: «باوجوداین اقدامی شایسته و درخور برای تجلیل از شهدای گران‌قدر و غریب گوهرشاد صورت نگرفته است و افتتاح این موزه در‌کنار سایر اقدامات صورت‌گرفته طی سالیان اخیر گامی در راستای آواربرداری از این واقعۀ عظیم است.».

وحید جلیلی با اشاره به آثار تولید‌شده در رشته‌های مختلف هنری با موضوع واقعۀ گوهرشاد گفت: «بیش از ۴۰ مجسمه از شخصیت‌های درگیر در قیام گوهرشاد ساخته شده و در این موزه درمعرض دید علاقه‌مندان قرار دارد.». وی همچنین به ثبت و ضبط بیش از ۳۰هزار دقیقه خاطرۀ تصویری از این واقعه و چاپ چند کتاب از این خاطرات اشاره کرد و گفت: «باوجود کشتار عظیمی که رضاخان وحشی و حیوان‌‌صفت در جوار حرم مطهر امام هشتم (ع) به‌راه انداخت شبکه‌های مجازی و ماهواره‌ای این روزها تلاش می‌کنند تصویرسازی کنند و او را به‌گونه‌ای دیگر نمایش دهند.». جلیلی تصریح کرد: «جا دارد برای پاسداشت یاد شهدا و گسترش فریاد آرمان‌خواهی آن‌ها بیش از این‌ها تلاش کنیم و خوب است فرهیختگان مشهدی به حفظ میراث فرهنگی و هویتی شهر مشهد توجه بیشتری کنند.».

 

توسعۀ گردشگری براساس هویت شهر

همچنین مدیر گردشگری و امور زائرین شهرداری مشهد با اشاره به افتتاح موزۀ واقعۀ گوهرشاد اظهار کرد: «با‌توجه‌به دغدغه‌های مدیریت شهری در‌راستای ترویج فرهنگ انقلابی و اتفاقات هویتی شهر مشهد ایجاد مراکز ایثار و شهادت در میادین، خیابان‌ها، بوستان‌ها، مساجد و مدارس در دستور‌کار بوده است.». قناویزچی با بیان اینکه تاکنون ۳۸ مکان شناسایی شده و در ۱۸ مورد از این مکان‌ها یادمان درحال جانمایی است افزود: «هفتمین مرکز همین موزۀ «گوهرشاد» است که در محل کوشک شمارۀ یک موقوفه حاج‌حسین ملک قرار گرفته است.». وی تأکید کرد: «این اقدام شاخص درراستای حفظ و احیای بناهای تاریخی و هویتی و مرمت آن‌ها نیز حائز‌اهمیت است.».

قناویزچی بااشاره به اینکه بوستان وکیل‌آباد یکی از شاخص‌های گردشگری مشهد است گفت: «یکی از سیاست‌ها و برنامه‌های مدیریت شهری شناسایی جذابیت‌های شهری و معرفی آن به گردشگران و زائران است.». گفتنی است موزۀ «گوهرشاد» همه‌روزه از ساعت ٩ صبح الی ١٨ بعد‌ازظهر پذیرای عموم زائران خواهد بود.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی