کد خبر : 75056
/ 00:53
سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان برای انتخاب پنجاه و نهمین شهردار مشهد؛

شورای پنجم خامسی را برگزید

انتخاب پنجاه‌ونهمین شهردار دومین کلان‌شهر ایران اتفاقی بود که شامگاه گذشته در آستانۀ صدمین سال تأسیس شهرداری مشهد رقم خورد.

شورای پنجم خامسی را برگزید

خبرنگار: بنیامین یوسف‌زاده

شهرآرا آنلاین / ٩٩سال از زمانی که سرتیپ کاشف‌الملک، نخستین شهردار مشهد در واپسین سال‌های حکومت قاجاریه، تکیه بر کرسی بلدیۀ شهر امام‌رضا(ع) زد، می‌گذرد و انتخاب پنجاه‌ونهمین شهردار دومین کلان‌شهر ایران اتفاقی بود که شامگاه گذشته در آستانۀ صدمین سال تأسیس شهرداری مشهد رقم خورد. 

دیشب، منتخبان پنجمین دورۀ شورای اسلامی شهر مشهد درحالی رأی اعتماد به قاسم تقی‌زاده‌خامسی ۶٠ساله دادند که رقابتی تنگاتنگ بین او و رقیب دیگرش یعنی غلامرضا انصاری که حائز بالاترین آراء در فرایند چندین‌هفته‌ای انتخاب سکاندار شهر بهشت شده بود، به وجود آمد. 

بااین‌حال پس از شنیدن نظرات دو نامزد تصدیگری شهرداری مشهد، اعضای پنجمین دورۀ شورای شهر در جلسه‌ای غیرعلنی وارد شور شده و تقی‌زاده‌خامسی درحالی‌که غلامرضا انصاری به نفعش از فرایند انتخابات کناره‌گیری کرد، با ١۵رأی به‌عنوان شهردار مشهد انتخاب شد. 

درهمین‌راستا با استقرار شورای پنجم، شهردار مشهد نیز به‌صورت رسمی درشهریور‌ماه امسال و در صحن علنی این مجموعه انتخاب خواهد شد.

غلامرضا انصاری و قاسم تقی‌زاده‌خامسی، آخرین مطالب خود را در جلسۀ نهایی فرایند انتخاب شهردار مشهد مطرح کردند و سؤالات اعضای شورای پنجم مشهد را پاسخ دادند که غلامرضا انصاری به نفع اجماع اصلاح‌طلبان انصراف داد.

قاسم تقی‌زاده‌خامسی متولد مشهد، مدرک لیسانس عمران خود را از نیویورک آمریکا و ارشد همین رشته را نیز از دانشگاه امیرکبیر تهران اخذ کرده‌ است.

او سابقۀ معاونت فنی و عمران استانداری خراسان بزرگ در سال‌های ۶۶ تا ٧١ را داشته و در دهۀ٧٠ شمسی نیز در ٣ حوزۀ معاونت خدمات شهری، فنی و عمران و شهرسازی، همراه و همپای غلامحسین کرباسچی، شهردار وقت تهران، و دو شهردار بعد از او بوده است.

یکی از شعارهای مهم و اولویت‌های منتخبان پنجمین دورۀ شورای اسلامی شهر مشهد که تحت‌عنوان لیست امید به کرسی‌های ساختمان تالار شهر تکیه زدند، انتخاب شهرداری کارآزموده و باتجربه در حوزۀ مدیریت شهری بود که پس از هفته‌ها جلسۀ مداوم و کارشناسی، به انتخاب نهایی سکاندار انجامید.

ازطرف‌دیگر باوجود اینکه قرار بود روند انتخاب شهردار مشهد تا نخستین روزهای شهریورماه امسال ادامه پیدا کند، اما عدم اعلام زمان قطعی آغازبه‌کار شوراهای اسلامی شهر و روستا ازسوی وزارت کشور و همچنین زمزمه‌هایی که درجهت شروع‌به‌کار زودتر‌از‌موعد این مجموعه‌ها در رسانه‌ها منعکس می‌شود، اعضای شورای جدید را بر آن داشت تا این فرایند را در زمان کمتری انجام دهد.

 

شهروندمحوری، محور برنامه‌های شهردار جدید

به‌گزارش شهرآرا، شهردار منتخب اعضای پنجمین دورۀ اسلامی شورای اسلامی شهر مشهد در جلسۀ نهایی انتخاب سکاندار این شهر که در محل سالن جلسات شورا برگزار شد، درخصوص دفاع از برنامه‌های خود، اظهار کرد: «١٢سال است که هیچ پست دولتی نداشته‌ام و به‌خاطر دفاع از حقوق مردم از آخرین پست خود استعفا کرده‌ام، اما در همۀ این سال‌ها بیکار نبوده‌ام و مشغول به فعالیت اقتصادی هستم.». 

قاسم تقی‌زاده‌خامسی با بیان اینکه «محور برنامه‌های من، شهروندمحوری است»، افزود: «برای اولین‌بار پارک لجستیک را راه‌اندازی خواهیم کرد و ایدۀ راه‌اندازی این پارک را به دولت ارائه کرده‌ام.».

 

انسان شفافی هستم

وی با بیان اینکه انسان شفافی هستم و تمام فعالیت‌ها و عملکرد من روشن است، اعلام کرد: «من تابع قانون هستم و می‌خواهم به شهرم خدمت کنم. درهمین‌راستا از همۀ مردم، جوانان، زنان و از نیروهای لایق و جناح‌های مختلف براساس شایسته‌سالاری در شهرداری استفاده خواهد شد.».

شهردار جدید مشهد با بیان اینکه از ادارۀ شهر شناخت کامل دارم، عنوان کرد: «از موضع اصلاح‌طلبی می‌گویم که شهرداری جای فعالیت سیاسی نیست و شهردار باید فقط دغدغۀ حل مشکلات مردم و پیشرفت شهر را داشته باشد.».

وی خاطرنشان کرد: «با راه‌اندازی بانک ایده در سه ماه اول و دسته‌بندی آن‌ها، شورا و شهرداری می‌تواند از نظرات کارشناسان استفاده کند.».

تقی‌زاده‌خامسی با تأکید بر اینکه تقاضا برای سرمایه‌گذاری در شهر مشهد زیاد است، اضافه کرد: «درحال‌حاضر شهرداری مانع‌تراش است و ما باید تسهیلگر باشیم.».

وی همچنین با اشاره به نقش ویژۀ رسانه‌ها و اولویت او در ارتباط‌گیری با اصحاب رسانه، عنوان کرد: «ما باید از طریق فضای مجازی ارتباط نزدیک با مردم داشته باشیم و مردم را در جریان امور قرار دهیم.».

شهردار جدید مشهد اعلام کرد: «نباید فضای مجازی را فراموش کرد و قطعاً ما از این فضا برای ارتباط با مردم استفاده خواهیم کرد.».

وی با بیان اینکه شهرداری‌ها شفافیت درستی ندارند و مردم عموماً ناراضی هستند، گفت: «شهرداریِ عاری از فساد، باید تمامی قراردادها و مناقصات را به‌صورت مکتوب از طریق سایت‌ها به اطلاع مردم برساند.».

تقی‌زاده‌خامسی خاطرنشان کرد: «درحال‌حاضر موضوع هنر در مشهد مغفول مانده و باید به هنرمندان توجه شود.». 

 

تحسین روش مردم‌سالارانه

اما غلامرضا انصاری، دیگرنامزد تصدی شهرداری مشهد نیز با تحسین شورای جدید شهر مشهد درخصوص روند انتخاب شهردار، گفت: «روشی که شورای پنجم مشهد انجام داد، مردم‌سالاری را به‌صورت واقعی محقق کرد و برنامه‌ها و اهداف خوبی ازسوی همۀ کاندیداها مطرح شد و شهردار آینده باید از برنامۀ همۀ افراد استفاده کند.».

وی یادآور شد: «قطعاً شهرداری تحت‌نظر این شورا و اطلاح‌طلبان باید نهادی پاسخ‌گو و عاری از فساد شود؛ همچنین باید در خدمت به مردم پیشگام باشد.».

محمدرضا حیدری، سخن‌گو و دبیر منتخبان پنجمین دورۀ شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این مراسم با اشاره به فرایند پیچیدۀ انتخاب شهردار ازسوی اعضای این شورا، گفت: «از تمامی نامزدهایی که در این فرایند حضور به هم رساندند و همچنین کسانی که به نفع نامزدهای دیگر کناره‌گیری کردند، کمال سپاس و تشکر را دارم.».

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی