• خانه
  • یادداشت
  • مشت بر سندان / چه کسانی از افزایش بی‌رویۀ قیمت‌ها سود می‌برند؟
کد خبر : 75060
/ 09:34
محمدحسین جعفریان

مشت بر سندان / چه کسانی از افزایش بی‌رویۀ قیمت‌ها سود می‌برند؟

مشت بر سندان / چه کسانی از افزایش بی‌رویۀ قیمت‌ها سود می‌برند؟

هر‌روز در رسانه‌ها اخبار متناقضی از اوضاع اقتصادی کشور منتشر می‌شود. عمدۀ این اخبار بر دو دسته‌اند: بخشی از آن‌ها تولیدی کارشناسان و متخصصان این عرصه، یعنی به‌طور‌خاص فوق‌تخصص‌های اقتصاد در دانشگاه‌ها، هستند، استادانی که در این عرصه مو سپید کرده‌اند و حالا مدتی است پشت‌سر‌هم هشدار می‌دهند. حتی برخی اقتصاد کشور را در آستانۀ فروپاشی می‌دانند و خواهان علاجی فوری‌اند. آن‌ها سخت معترض‌اند که تیم اقتصادی معرفی‌شدۀ دولت برای این بخش در چهار سال بعدی تناسبی با اوضاع پیچیدۀ امروز اقتصاد
ندارد. خیلی شفاف بخواهم بگویم، حرف این کارشناسان خبره آن است که این مردان اقتصادی دولت پیشتر امتحانشان را پس داده‌اند؛ آن‌ها توانایی مدیریت این برهۀ بسیار سخت را
ندارند. در سمت دیگر دولت‌مردان و دستگاه‌های متبوع آن‌ها قرار دارند. این‌ها مرتب نوید می‌دهند که همه‌چیز رو‌به‌بهبود است و متعاقب آن، چپ‌و‌راست، آمارهایی خیره‌کننده از رشد اقتصادی مملکت منتشر می‌کنند.در‌این‌میان زمزمه‌هایی دربارۀ تلاش و تبانی عده‌ای برای افزایش نرخ ارز و متعاقب آن افزایش تورم به‌گوش می‌رسد. خبرگان اقتصاد مدعی‌اند که منافع کلان عده‌ای از بازیگران پشت‌پردۀ اقتصاد ایران در افزایش نرخ ارز و افزایش تورم است.
آن‌ها مدعی‌اند که این‌ها حتی در برخی رسانه‌ها نفوذ کرده‌اند و در مواردی رسانه‌های مستقلی برای این کار دارند که مرتب در این بوق بدمند که «نرخ ارز باید خیلی بیشتر از این باشد و برای از‌بین‌رفتن رکود تورم باید وجود داشته باشد و ... .».
آن‌ها که الفبای اقتصاد را خوانده‌اند خوب می‌دانند که رونق اقتصادی بدون تورم نیز ممکن است. مگر تمام ممالک اروپایی که در دوره‌های متعدد رونق اقتصادی را تجربه کرده‌اند و می‌کنند این را همراه با تورم داشته‌اند؟! این بحث کلی را از‌آن‌رو در یک روزنامۀ محلی یادآوری می‌کنم که هنوز، به‌قول خراسانی‌ها، نه به‌دار است و نه به‌بار است هرروز هفته که ملت از خواب برمی‌خیزند یک قلم از اجناس موردنیازشان، اعم‌از تخم‌مرغ و گوشت و پیاز و امثالهم، قیمتش سر به فلک زده است؛ اکنون که دولت مدعی است به‌طور کامل بر بازار مسلط است و قیمت‌ها را تحت‌کنترل دارد وضعیت این است؛ وای به روزی که آن تورم تحمیلی که بناست جیب عده‌ای را پر کند از راه برسد! جناب آقای روحانی! بپذیرید که مهم‌ترین هنر دولت شما در عرصۀ اقتصاد کنترل نسبی نرخ ارز و نیز تا‌حدی کنترل رشد تورم بود. اگر این دو ویژگی نیز از سیاست‌های اقتصادی دولت جناب‌عالی حذف شود، آنچه باقی خواهد ماند چیزی جز فاجعه نخواهد بود. علت هم فجایع کمرشکنی است که، پیامد رهاسازی این دو مقوله، برای مردم رخ خواهد داد. مراقب فرصت‌طلبان باشید و همچنان نرخ ارز و نرخ تورم را، حتی بیشتر از گذشته، کنترل کنید که مردم بیش از این صدمه نبینند و، اگر مردان اقتصادی شما خبرگان این عرصه‌اند، بسپارید بدون تحریک این‌دو فکری به حال رکود بفرمایند.
 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی