کد خبر : 75070
/ 23:32
مراسم بزرگداشت دو شهید مقاومت اسلامی‌ در حرم مطهر رضوی و در حال‌و‌هوایی شاعرانه برگزار شد؛

دردسر است سر که نیفتد به پای یار

عصر امروز مراسم بزرگداشت شهید محسن حججی و شهید احمد محمد مَشلَب، از شهدای حزب‌ا... لبنان، با حضور خانوادۀ این‌دو شهید، حجت‌الاسلام پناهیان، محمدمهدی سیار، حسن روح‌الامینی و سیدرضا نریمانی در سالن «قدس» حرم مطهر رضوی برگزار شد.

دردسر است سر که نیفتد به پای یار

به‌گزارش شهرآرا آنلاین /  در این جلسه که با استقبال کم‌نظیر بانوان مشهدی روبه‌رو شد حجت‌الاسلام پناهیان با بیان اینکه از‌دست‌دادن چنین نیروهای ارزشمندی اولا برای خانواده‌هایشان سخت است و ثانیاً برای امت اسلام گفت: «ما به امام زمان تسلیت می‌گوییم که چنین‌یارانی را از‌دست دادند، مردهایی که در جامعه گمنام‌اند، اما اصل اسلام را حفظ می‌کنند. خبر شهادت این آدم‌ها شنیدن مارش پیروزی است.».وی افزود: «من یادم نمی‌آید در زمان جنگ چنین مراسم باشکوهی برای شهدای دفاع مقدس گرفته باشند. شهادت شهید حججی این ولوله را در مملکت ایجاد کرده که همه علامت نصرت نهایی است. من به خانوادۀ این شهید بزرگوار می‌گویم شما در آستانۀ نصرت نهایی شهید دادید. همین‌که شهید شما غریب نیست این علامت فتح قریب است. خدا می‌خواهد طومار ظالمان را بپیچد. دشمنان اهل بیت (علیهم السلام) فکر کردند، اگر خانوادۀ اهل بیت را به‌اسیری ببرند، می‌توانند پیروز شوند، اما امروز هرچه از کربلا مانده از برکات اسرای شهداست. داعشی‌ها می‌خواستند با انتشار تصویر اسارت شهید حججی دل ما را خالی کنند، اما خدا خواست و آن تصویر همه را به‌هم ریخت.».

پناهیان با اشاره به اینکه امروز غربت دوران دفاع مقدس به قدرت تبدیل شده است و این جای شکرگزاری دارد تأکید کرد: «این غربت روزبه‌روز بیشتر برطرف خواهد شد. شهید حججی در غریب‌ترین وضعیت به‌شهادت رسید، ولی امروز مردم نمی‌گذارند نام و راه او غریب بماند. بنده از صمیم دل این شهادت را به خانوادۀ ایشان تبریک می‌گویم. شهید شما فتح‌الفتوح کرد. این تقدیرهای ما بسیار کوچک‌تر از آن است که لایق مقام او باشد. من از خانوادۀ شهدای مدافع حرم که از شهدای دفاع مقدس خیلی غریب‌ترند تقاضا می‌کنم این غربت را تحمل کنند؛ به‌زودی فرج محقق خواهد شد و همۀ این غربت‌ها سرمایه‌ای می‌شود برای آن روز. مادران شهدا باید به مادران جامعۀ ما یاد بدهند چه‌کار کردند که این شیربچه‌ها را تقدیم جامعه کردند؛ از نان حلالی که به آن‌ها دادند بگویند. این شهدا از هر خانه‌ای بیرون نمی‌آیند. باید نشست و از زبانشان شنید که چطور شد فرزندشان این‌گونه به استقبال مرگ رفت.». وی افزود: «ما امروز قهرمانانی داریم که موجب آزادی ملت‌ها هستند و مردم دیگر‌کشورها از آن‌ها تقدیر می‌کنند.».

 

عاشورا بارزترین مدرسه برای فرزندان ماست

مادر شهید مشلب، از شهدای حزب‌ا... لبنان، هم در این مراسم با بیان اینکه «ما افتخار می‌کنیم فرزندانی داریم که در این راه تقدیم کنیم تا اسلام زنده بماند.» گفت: «ائمۀ ما در راه این دین خون خود را دادند و بچه‌های ما دنباله‌رو ائمۀ ما هستند. عاشورا بارزترین مدرسه برای جوانان ماست و این مدرسه تا زمانی که منتقم خون شهدا بیاید دانشجو می‌پذیرد، شهدایی که با ندای «هیهات منا الذلة» مسیر تاریخ را عوض کردند. همۀ دختران باید بدانند فردا فرزندانی را باید تربیت کنند که آیندۀ تاریخ را رقم بزنند.».

 

دشمن هیچ‌گاه اشک مرا نخواهد دید

همسر شهید حججی هم گفت: «دشمن بداند، اگر دنیا به‌کامشان شده است، خوشحال نباشند، زیرا در قرآن آمده است که مهلت‌دادن به کافران عذابی خوار‌کننده است. به‌زودی دنیا خواهد دید آن‌ها که به‌خیال خودشان سر از تن محسن بریدند بر پیکر خودشان ضربه وارد کردند. خون امثال محسن بعد از ریخته‌شدن در بدن تک‌تک حق‌طلبان جاری می‌شود. دشمن همۀ توانش را به‌کار گرفته که ما را از صحنۀ روزگار محو کند، ولی زهی خیال باطل! این انقلاب زنده است، خون دارد، جان دارد.». وی در پایان صحبت‌های خود گفت: «من به شما قول می‌دهم دشمن هیچ‌گاه اشک مرا نخواهد دید.».

گفتنی است در این جلسه محمد‌مهدی سیار هم غزلی را به شهید حججی تقدیم کرد:

ای تیغ عشق از سر ما دست برمدار

دردسر است سر که نیفتد به پای یار

آخر چگونه زیسته بودی که داده جان

جان‌دادنت به پیکر بی‌روح روزگار؟

آخر چگونه زیسته بودی که برده‌ای

از چنگ این زمانه چنین مرگ شاهوار؟

در چشم‌های حسرتیان خیره مانده‌ای

شرم از تو کشتمان نگهت را نگاه‌دار

بی‌سر رسیده‌ای و ورق‌خورده سر رسید

شد ابرویت هلال محرم در این دیار

آتش زدی به عالم و آدم چه کرده‌ای

با آن نگاه نافذ آتش‌به‌اختیار.

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی