کد خبر : 75095
/ 20:36

بفرمایید نوموفوبیا!

اگر دنبال یک واژۀ باکلاس برای قسمت شرح‌حال صفحۀ مجازی‌تان می‌گردید، روی «نوموفوبیا» حساب باز کنید. این را همه داریم. خوبش را هم داریم. خارجی‌اش را هم داریم...

بفرمایید نوموفوبیا!

نویسنده: مجتبی نخعی‌راد

طنز سرسره شهرآرا آنلاین / اگر دنبال یک واژۀ باکلاس برای قسمت شرح‌حال صفحۀ مجازی‌تان می‌گردید، روی «نوموفوبیا» حساب باز کنید. این را همه داریم. خوبش را هم داریم. خارجی‌اش را هم داریم. اصلا یک نان و نوموفوبیایی هست، دور هم می‌خوریم! دانشمندان در زمینۀ نوموفوبیا یا «ترس از جداشدن از موبایل» هم طبق معمول حدس‌شان اشتباه از کار در آمده و قبلا تصور می‌کردند دلیل اصلی‌اش نگرانی دربارۀ تماس‌های مهمی است که شخص از دست می‌دهد. اما اخیراً دریافته‌اند که زهی خیال باطل، رفتن به‌سمت موبایل هنگامی که یک اتفاق جالب رخ می‌دهد، «تبدیل به امری غریزی شده است.». یعنی همان‌طور که ماهی را در آب رها کنید به‌طور غریزی شنا می‌کند، شما را هم رها کنند به‌طور غریزی به‌سمت موبایلتان لیز می‌خورید!

کارشناسان سرسره، دلایل این لیزخوردگی را در اقشار مختلف بررسی کرده‌اند:

افراد مشهور: به نوموفوبیای این بندگان خدا گیر ندهید، حق دارند. با این شبکه‌های مجازی باید ۲۴ساعته آنلاین باشند تا ببینند شایعۀ فوت، طلاق، مهاجرت، دستگیری و حتی وزیدن بادهای سوئیسی گریبان‌گیرشان نشود.

کارمندان: باید آنلاین باشند تا از بین‌التعطیلین‌های یهویی زودتر باخبر شده و مرخصی بگیرند.

بچه‌های بازار: اگر فردا صبح «کیم» عطسه‌اش گرفت و اشتباهی دستش روی دکمۀ شلیک موشک رفت و گوام را ترکاند، می‌دانید قیمت دلار چقدر می‌شود؟ ما هم نمی‌دانیم! ولی بچه‌های بازار خوب می‌دانند و در کسری از ثانیه نرخ‌های جدید را اعمال می‌کنند.

زیرخط‌فقری‌ها: پیامک واریز یارانه مهم‌ترین رویداد در زندگی این افراد محسوب می‌شود. کار دیگری با موبایل ندارند، ولی همین‌کار خودش نوموفوبیای حاد ایجاد می‌کند.

   ..........................................

 

خوش به حال جنگل‌ها

کار که به حذف یا ادغام برسد، جوری همه‌چیز سریع جفت‌وجور می‌شود که آن سرش ناپیداست. نمونه‌اش همین شرکت مخابرات است که اعلام کرده: «پروسۀ حذف قبوض کاغذی تلفن ثابت از مرحلۀ مطالعات شروع شده و تا پایان سال به اتمام می‌رسد.». تا اینجایش خوب است و خوش‌به‌حال جنگل‌ها! ولی کار به اینجا ختم نمی‌شود، چون «سرویس دایرکت دبیت یا پرداخت صورت‌حساب توسط بانک از طرف مشترک نیز ارائه خواهد شد!». آقا دیگر خیلی خارجی می‌شود، چرا بانک تو زحمت بیفتد؟ خودمان بعد دوتا‌یکی کرده و پرداخت می‌کنیم! 

در همین راستا:

بانک‌هایی که بدون اصل شناسنامه، اصل کارت ملی، اصل خودتان، اصل ضامن معتبر و اصل اثر انگشت‌تان، هیچ‌کاری را از پیش نمی‌برند، حالا می‌خواهند خدمات «پرداخت از طرف مشترک» ارائه کنند؟ چه کاریه حالا؟

پیشنهاد می‌شود این برداشت‌ها را فی‌المجلس درست بعد از واریز حقوق یا یارانه، از حساب بردارند که یک وقتی خدای نکرده خرج کارهای غیرضروری مثل خرید مرغ و برنج نشود.

اگر با چند هزار تومان باقی‌ماندۀ ته حساب، دست عیال و بچه‌ها را گرفتید و به رستوان رفتید و از بخت بدتان همانجا ناغافل پیامک کسر از حساب بابت قبض تلفن آمد، سعی کنید کاملا خونسرد رفتار کنید، به‌هر حال هر رستورانی یک تعداد ظرف نشسته دارد که می‌توانید رویش حساب باز کنید!

   ..........................................

 

صدر بی‌خاطره

صدرِ بی‌خاطره مثل زنبور بی‌عسل است. اصلا برنامۀ ورزشی است و خاطرات حمیدرضا صدر! اما سارقان از غیبتش سوء‌استفاده کرده و «از منزل وی، لپ‌تاپ و هاردهایش که شامل بسیاری تصاویر و بریده جراید قدیمی است را به سرقت بردند.». با سرقت‌هایی که از فردوسی‌پور و اخیراً صدر شده، بهتر است کارشناسان و مجریان تلویزیون، هنگامی که روی آنتن هستند توجه داشته باشند گروهی از بینندگان‌شان از صنف نامحترم دزدها هستند!

آقای صدر به مخاطبان سرسره پیام داده‌اند اگر فردا دیدید یک کارشناس گمنام وارد تلویزیون شده و از «پوشکاش» و فینال‌های رؤیایی دهۀ۷۰ و ۸۰ میلادی خاطره تعریف می‌کند، بلافاصله بازداشتش کنید، دزد خود نامردش است!

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی