کد خبر : 75104
/ 23:55
تولیت آستان قدس رضوی در جمع علمای سنی و شیعه:

دشمنان در‌پی دور‌کردن اذهان مسلمین از مسئلۀ فلسطین هستند

۳۰ مرداد سال ۱۳۴۸ صهیونیست‌ها مسجدالاقصی را آتش زدند. سال‌ها بعد و به‌همین‌مناسبت به‌پیشنهاد جمهوری اسلامی‌ ایران و با تصویب اعضای «سازمان کنفرانس اسلامی‌» در سی‌امین نشست این سازمان این روز به‌نام «روز جهانی مسجد» نام‌گذاری شد.

دشمنان در‌پی دور‌کردن اذهان مسلمین از مسئلۀ فلسطین هستند

امروز به‌همین‌مناسبت گردهمایی «مدافعان مسجدالاقصی» در صحن «قدس» بارگاه رضوی برگزار شد.

در این گردهمایی اساتیدی از علمای اهل‌سنت و طلاب «جامعة المصطفی العالمیة» از ۱۶ کشور حضور داشتند. حجت‌الاسلام سید‌ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی، ضمن تبریک «روز جهانی مسجد» این مکان الهی را محل ارتباط با خدا و حضرت حق دانست و خاطرنشان کرد: «خانۀ خدا صرفاً برای ارتباط انسان با خدا و اقامۀ نماز نیست؛ بلکه در پرتو خداخواهی دگرخواهی هم باید در مساجد شکل بگیرد.».

تولیت آستان قدس رضوی افزود: «مسجد محل انسجام و وحدت امت اسلامی‌ است. بندگان خدا با محور مسجد گره از مسائل سیاسی و اجتماعی خود می‌گشایند؛ فلذا برای امت اسلامی‌ مسجد کارکرد بسیار مهمی‌ دارد و برای انسجام و بصیرت‌افزایی و روشن‌بینی و دشمن‌ستیزی مسلمانان است.».

 

مسجد محل وحدت امت اسلامی‌ است

وی ادامه داد: «از‌همین‌روست که امام عظیم‌الشأن ما فرمودند: «مسجد سنگر است. سنگرها را حفظ کنید.». مسجد در نبرد با طاغوت مرکز تشکیل مبارزات بود، در دوران دفاع مقدس محل بسیج نیروهای مردمی‌ و امروزه نیز محل وحدت امت اسلامی‌ است و کارکرد ویژه‌ای دارد.».

رئیسی در ادامه خاطر‌نشان کرد: «راهبرد ما این است که مسجد را به‌عنوان یک پایگاه سیاسی-اجتماعی حفظ کنیم و راهبرد دشمنان ما هم این است که مردم را از مساجد و زیارتگاه‌ها دور کنند.».

وی در قسمت دیگری از سخنرانی خود با اشاره به اینکه از اول انقلاب امام مسئلۀ قدس را به‌عنوان مسئلۀ اول جهان اسلام مطرح کردند خاطرنشان کرد: «دشمن در‌صدد آن است که مسجدالاقصی دیگر مسئلۀ اول امت اسلامی‌ نباشد. جریانات دست‌ساختۀ استکبار جهانی، یعنی جریان‌های تکفیری، سلفی، داعش و امثالهم، را دشمنان به‌جان امت اسلامی‌ انداخته‌اند تا اذهان را از مسئلۀ قدس دور کنند.».

تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: «تمام سعی دشمن برای به‌حاشیه‌راندن مسئلۀ اصلی قدس شریف است که کشور‌های مسلمان را از این مسئله غافل کند.».

 

دفاع انقلاب اسلامی‌ از فلسطین بی‌نظیر است

رئیسی با اشاره به اینکه مسئلۀ قدس مسئله شیعه و سنی نیست افزود: «مگر فلسطینی‌ها شیعه هستند که ما از آن‌ها حمایت کنیم یا مگر مردم غزه هم‌مذهب ما هستند؟! نه؛ مسئلۀ شیعه و سنی نیست؛ مسئله مسئلۀ اسلام است؛ مسئله مسئلۀ شریعت محمدی است. همه، چه مسلمان و چه غیرمسلمان، شاهد این هستند که انقلاب اسلامی‌ دفاع جانانه‌ای از فلسطین و قدس شریف می‌کند، دفاعی که نه کم‌نظیر، بلکه کاملا بی‌نظیر است.».

وی ادامه داد: «کشورهای مدعی حمایت از قدس شریف در‌میان راه دچار چرخش در مواضع خود شدند و امروزدیگر حافظ منافع مردم فلسطین و قدس شریف نیستند، اما سیاست امام خمینی و تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی‌ باعث آن شده است که قدس شریف مسئلۀ اول جهان اسلام باقی بماند.».

عضو «مجمع تشخیص مصلحت نظام» افزود: «در این «روز جهانی مسجد» که ما از مسجدالاقصی گفتیم در محضر امام رئوف پیمان سنی و شیعه، زن و مرد، پیر و جوان این است که ما با همۀ وجود از قدس شریف و مسجدالاقصی، به‌عنوان مسئلۀ اصلی جهان اسلام، دفاع می‌کنیم و مسئلۀ آزادی قدس شریف را امری حتمی‌ و شدنی می‌دانیم. همان‌طور که شنیدیم خرمشهر آزاد شد، همان‌طور‌که شنیدیم موصل آزاد شد و همان‌طورکه خبر آزادی حلب را شنیدیم روزی خواهد آمد که خبر آزادی قدس شریف نیز به گوش ما خواهد رسید.».

در این گردهمایی و پیش از سخنان حجت‌الاسلام رئیسی مولوی احمد صارمی‌، امام‌جماعت و مدرس حوزۀ علمیۀ تربت‌جام، نیز در سخنانی به اهمیت وحدت شیعه و سنی برای آزادی قدس شریف پرداخت.

استاد حوزۀ علمیه تربت‌جام گفت: «محبت اهل‌بیت پیامبر یکی از نشانه‌های مؤمن است، همان‌طور‌که نداشتن بغض و کینه درقبال دشمن اهل‌بیت نشان نفاق است. ما اهل‌سنت بدین اصل معتقدیم و اعتقاد داریم باید در نمازها بر پیامبر و اهل‌بیت او درود فرستاد، و‌گرنه آن نماز ناقص خواهد بود. و در خطبه‌های نماز جمعه نیز این حدیث را حتماً می‌گوییم که «حسن و حسین سرور جوانان اهل بهشت هستند.». این عبارت جزء اصلی خطبه‌های ماست.».

وی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: «محبت و دوستی اهل‌بیت پیامبر مایه وحدت همۀ امت اسلامی‌ است و سیرۀ زندگی حسنین با‌توجه‌به اتفاقاتی که در جهان اسلام شاهد آن هستیم می‌تواند بهترین الگو برای امت اسلامی‌ باشد.».

 

امت اسلامی‌ با وحدت می‌تواند قدس را نجات بدهد

مولوی احمد صارمی ادامه داد: «اصلاح جامعه با الگو‌گرفتن از صلح امام حسن و ایجاد همدلی در‌میان امت اسلامی‌ و همچنین با اقتدا به امام حسین در قیام علیه طاغوت برای ما ممکن است.».

وی ادامه داد: «امروز مدافعان قدس در اینجا جمع شده اند که انزجار خود را از صهیونیست‌ها ابراز کنند و تأکید کنند که امت اسلامی‌ حتماً می‌تواند با وحدت و انسجام توطئه‌های دشمنان را خنثی کند و نقشۀ آن‌ها را نقش‌بر‌آب سازد.».

استاد حوزۀ علمیۀ تربت‌جام ادامه داد: «حتماً مسلمانان درمقابل صهیونیست‌ها پیروز خواهند شد، چون این وعدۀ خداست و قرآن به ما این وعده را داده است.».

مولوی احمد صارمی در ادامه خاطرنشان کرد: «اگر مسلمانان خواهان آزادی و نجات بیت‌المقدس هستند، تنها راه‌حل بازگشت به‌سوی فرامین خدا و پایبندی به شریعت اسلام و عمل به قرآن و سیرۀ عملی پیامبر اسلام است که می‌تواند اعتلای کلمۀ حق را درپی داشته باشد.».

وی گفت: «مسلمانان باید با اعتماد به خدا به دستورهای رسول‌ا... عمل کنند تا مصداق حدیث پیامبر شوند که فرمود: «قیامت بر‌پا نمی‌شود، تا مسلمانان با یهودیان وارد میدان جنگ شوند و آن‌ها را از‌بین ببرند.».».

این استاد حوزۀ علمیۀ تربت‌جام افزود: «مقام معظم رهبری تنها‌کسی است که قلبش برای مسئلۀ فلسطین و امت اسلامی‌ می‌تپد.».

شایان ذکر است که در انتهای این مراسم تولیت آستان قدس رضوی از پدر و مادر شهید کمال کورسل، شهید فرانسوی هشت سال دفاع مقدس، تقدیر کرد.

ضمناً در این مراسم نماز مغرب و عشا با حضور علمای شیعه و سنی به‌امامت حجت‌الاسلام رئیسی اقامه شد تا نماد وحدت مسلمانان علیه صهیونیست‌ها باشد.

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی