کد خبر : 75112
/ 21:13
چندوچون اختصاص تسهیلات وام برای کتاب‌فروشی‌ها از زبان اهالی فرهنگ‌وهنر و مسئولان؛

تقویتی به کتاب‌فروشی‌ها تزریق شد

یکی از اقدامات اخیر معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد کشور، اعطای تسهیلات حمایتی وام برای تأسیس، توسعه، نوسازی و تعمیر کتاب‌فروشی‌ها (با اولویت مناطق کم‌برخوردار) است.

تقویتی به کتاب‌فروشی‌ها تزریق شد

خبرنگار: طیبه ثابت

شهرآرا آنلاین / طی چندسال اخیر معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد کشور، برای بهبود اوضاع چاپ و نشر، کتاب‌خوانی و حمایت از کتاب‌فروشی‌ها حرکت‌های خوبی انجام داد. یکی از این‌اقدامات اخیر، به‌جز اجرای سراسری طرح «تابستانۀ کتاب»، اعطای تسهیلات حمایتی وام برای تأسیس، توسعه، نوسازی و تعمیر کتاب‌فروشی‌ها (با اولویت مناطق کم‌برخوردار) است. برای آگاهی بیشتر از چندوچون این‌وام، به‌سراغ معاون فرهنگی و مطبوعاتی ادارۀ فرهنگ‌وارشاد خراسان رضوی و تعدادی از کتاب‌فروشان شناخته‌شدۀ شهر مشهد رفتیم:

 

آیا ویترین کتاب با حمایت میلیونی بهبود می‌یابد؟

معاون فرهنگی و مطبوعاتی ادارۀ فرهنگ‌وارشاد اسلامی خراسان رضوی درخصوص وام۳۰۰میلیونی به کتاب‌فروشان گفت: «برمبنای مطالعات و آسیب‌شناسی‌ای که توسط کارشناسان حوزۀ ترویج فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی انجام شد، نتیجه این بود که نحوۀ عرضۀ کتاب مناسب نیست و آن‌جذابیت لازم را برای مخاطب ندارد.». یوسف امینی در همین‌خصوص ادامه داد: «اعطای این‌وام در ادامۀ طرح‌های حمایت از کتاب‌فروشی‌ها و برای ۴موضوع ساخت کتاب‌فروشی، تجهیز و نوسازی و بازسازی تعلق می‌گیرد.». امینی با اشاره به این‌مطلب که طرح تسهیلات حمایتی از کتاب‌فروشی‌ها ناشرین را هم شامل می‌شود، تصریح کرد: «ناشرینی هم که متقاضی هستند که کتاب‌فروشی تأسیس کنند، مشمول این طرح می‌شوند.». این‌ مدیر فرهنگی ارشاد درخصوص میزان وام حمایتی از کتاب‌فروشان گفت: «سقف تسهیلات اعلام‌شده۳۰۰میلیون تومان است که مدت بازپرداخت آن چهارساله با ۸درصد سود می‌باشد.».

 

خواب شش‌ماهۀ تسهیلات

امینی درخصوص دیگرشرایط این وام حمایتی اظهار کرد: «یکی از امتیازهای اعلام‌شده برای این‌وام، خواب شش‌ماهۀ تسهیلات است.». وی ضمن بیان این‌مطلب که کتاب‌فروشی ها می‌توانند بعد از گذشت۶ماه که کتاب‌فروشی‌شان به بهره‌برداری رسید، به پرداخت اقساط وام اقدام کنند، تصریح کرد: «این خواب ۶ماهه برای تسهیلات اعطاشده، درواقع فرصتی برای شروع فعالیت کتاب‌فروشان است که از ابتدا دچار مشکل نشوند.». امینی دربارۀ اولویت‌های اعطای این وام حمایتی گفت: «در مرحلۀ اول این‌طرح، اولویت برای کتاب‌فروشی‌های مناطق کمتربرخوردار است.». معاون فرهنگی ادارۀ فرهنگ‌وارشاد اسلامی خراسان رضوی ادامه داد: «براساس تقسیمات کشوری، مناطق کمتربرخوردار تعریف دارد و مسلماً اگر طرح قابل‌دفاع و خوبی ازسوی متقاضی کتاب‌فروشی برسد، قابل‌بررسی و تصمیم گیری است که کتاب‌فروشی در منطقۀ برخوردار هم از این تسهیلات بهره‌مند گردند.».

 

طرحی که مشارکتی است

یوسف امینی در پایان، از کتاب‌فروشی‌های استان خراسان رضوی و ناشران و کسانی که می‌خواهند در کتاب‌فروشی سرمایه‌گذاری کنند، خواست تا از این فرصت استفاده کنند. معاون مطبوعاتی ادارۀ فرهنگ‌وارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: «خیلی از شهرستان‌های استان و بخشی از مناطق مشهد که از امکانات فرهنگی و اجتماعی محروم هستند، شامل این طرح می‌شوند.» وی اضافه کرد: «هر کتاب‌فروشی متقاضی، فارغ از اینکه در کجای مشهد باشد، می‌تواند طرح خود را تکمیل و برای دفتر توسعۀ کتاب و کتاب‌خوانی ارسال کند تا مورد‌ارزیابی قرار بگیرد.». امینی با اشاره به این‌مطلب که چندشاخص در بررسی طرح‌های ارائه‌شده توسط کتاب‌فروشان برای تعلق‌گرفتن این وام درنظرگرفته می شود، ادامه داد: «مشارکت و بحث متقاضی در طرح، یکی از این‌شاخص‌هاست.» وی افزود: «شاخص دیگر متراژ کتاب‌فروشی است که هرچه بزرگتر باشد، زودتر در اولویتِ دریافت این تسهیلات قرار می‌گیرد.».

 

معضل زیرساختی وتجهیز و نوسازی کتاب‌فروشی

مدیر کتاب‌فروشی «آبان» ضمن اشاره به این‌مطلب که وضعیت فروش کتاب در این کتاب‌فروشی، مثل همیشه، عالی است، درخصوص این تسهیلات حمایتی گفت: «قطعاً هرجایی که تزریق مالی شود، با خود آورده خواهد داشت.». محمد خواجه محمودآبادی افزود: «اگر این‌وام گرفته شود و به‌دلیل نبود نظارت و مدیریت قوی، درجای خود استفاده نشود و طرف برود ماشین و خانه و مبل برای خود بخرد، این طرح جواب نمی‌دهد.». وی افزود: «متأسفانه این‌تصور وجود دارد که باوجود شرایط خاص اقتصادی مردم در ابتدا بخش زیادی از این وام را به زندگی اختصاص دهند و اندکی را برای تجهیز کتاب‌فروشی بگذارند.». خواجه محمودآبادی اظهار داشت: «متأسفانه این‌معضل زیرساختی جامعۀ ماست و من نمی‌خواهم صنف خاصی را متهم بکنم، اما مردم آن‌قدر معضل دارند که دغدغۀ اصلی‌شان این نیست که این‌وام را بگیرند و به‌صورت تمام‌وکمال خرج فرهنگ جامعه و به‌سازی کتاب‌فروشی خود کنند.». 

 

یک کار کیفی و متحول‌کننده باید اتفاق بیفتد

مدیر «شهر کتاب مشهد» نیز در ادامۀ این گزارش گفت: «در این‌طرح‌های حمایتی که فصلی برگزار می‌شود، چندنکته وجود دارد.». ابراهیم بالاپژوه ادامه داد: «این‌طرح‌ها اگرچه خوب هستند اما نقایصی دارد که آسیب به کتاب‌فروش‌ها را جبران نمی‌کند.». وی با اشاره به این‌مطلب که این طرح‌های تخفیفی خوب است، تصریح کرد: «این‌ها همه مسکّن هستند چون یک‌ماه هست و تمام می‌شود و می‌رود.». وی ادامه داد: «باید فکر اساسی‌تری کرد که فرهنگ مطالعه در بین اقشار مختلف مردم جا بیفتد و خرید کتاب منحصر به زمان تخفیف کتاب نباشد.».

بالاپژوه دربارۀ این وام حمایتی برای کتاب‌فروشی‌های خراسان گفت: «باید ازسوی ادارۀ فرهنگ‌وارشاد استان یک‌نظارت دقیق صورت بگیرد.». وی ادامه داد: «باعث تأسف است که شهر مشهد باتوجه‌به جمعیت و صبغۀ ادبی‌ای که دارد، به‌دلیل کم‌کاری و کم‌توجهی مسئولان ازنظر کتاب‌فروشی فقیر باشد.».

بالاپژوه ادامه داد: «ما چندبار به بانک شهر مراجعه کردیم، اما جواب درستی نشنیدیم، چراکه گفته شد این وام حمایتی به کتاب‌فروشی‌های مراکز استان‌ها تعلق نمی‌گیرد و ما را با کلی اما و اگر روبرو کردند.».

وی تصریح کرد: «من به استان‌های دیگر سفرکردم و شاهد تبلیغات خوب اداره‌های فرهنگی آن‌ها در شهرهایی مثل قم و اصفهان درخصوص تبلیغات بیلبوردیِ تخفیف کتاب در طرح‌های «عیدانه» و «تابستانه» بودم، اما در طرح‌های «تابستانه» در مشهد خبر چندانی برای اطلاع مردم نیست.».

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی