کد خبر : 75114
/ 21:42
رئیس پلیس فتای خراسان‌ رضوی از شگرد جدید کلاهبرداران در فضای سایبری پرده برداشت؛

کلاهبرداری با تراکنش‌های جعلی

رئیس پلیس فتای خراسان‌ رضوی از شگرد جدید کلاهبرداران در فضای سایبری، که با تراکنش‌های جعلی اقدام به سرقت می‌کردند، پرده برداشت.

کلاهبرداری با تراکنش‌های جعلی

خبرنگار: ابوعطا

شهرآرا آنلاین / سرهنگ جواد جهانشیری در تشریح این خبر گفت: «در پی ارجاع شکایت شهروندی مشهدی از مرجع قضایی و ایجاد پرونده‌ای در پلیس فتا مبنی‌بر کلاهبرداری، کارشناسان تحقیقات خود را آغاز کردند.».
سرهنگ جهانشیری ادامه داد: «شاکی این پرونده، برای فروش سی‌دی‌های بازی پی‌اس‌۴ خود، آن‌ها را در سایتی واسطه‌گر تبلیغ می‌کند تا اینکه مشتری خود را از این طریق پیدا می‌کند. سپس، برای ادامۀ فرایند فروش سی‌دی‌ها، با توجه به در نظر گرفتن هشدارهای پلیس فتا، از خریدار می‌خواهد وی را از نزدیک ملاقات کند و ادامۀ فرایند فروش سی‌دی و دریافت وجه به صورت فیزیکی و در حضور یکدیگر انجام شود.».
وی تصریح کرد: «هنگام مواجهه با یکدیگر، خریدار، با نمایش تراکنش واریزی به حساب فروشنده، اثبات می‌کند که وجه موردنظر به حساب او واریز شده است و سی‌دی‌ها را به همراه می‌برد اما، لحظاتی بعد، فروشنده یا شاکی متوجه می‌شود هیچ وجهی به حسابش واریز نشده است.».
رئیس پلیس فتای خراسان‌ رضوی گفت: «پس از تشکیل پرونده و رسیدگی به موضوع شکوائیه و همچنین با تلاش‌های صورت‌گرفته، متهمی در همین رابطه مشخص شد و، پس از بررسی‌های لازم، مکان وی نیز شناسایی شد و، با هماهنگی قضایی، دستگیر گردید.».
جهانشیری تصریح کرد: «با دستگیری متهم ۲۳‌ساله، پرده از راز تراکنش جعلی برداشته شد و مشخص شد نرم‌افزارهایی وجود دارد که مجرمین و کلاهبرداران با استفاده از آن‌ها قادر خواهند بود انواع فیش‌های واریزی و تراکنش‌های پرداخت‌شده را طراحی کنند و فقط کافی است رقم و شمارۀ حساب بانک و نام و نام خانوادگی قربانی را وارد و این تراکنش جعلی را ایجاد کنند.».رئیس پلیس فتای خراسان‌ رضوی خاطرنشان کرد: «در این پرونده نیز شاکی به همین روش مورد کلاهبرداری واقع شده بود که، با تلاش کارشناسان پلیس فتای استان، راز فیش واریزی جعلی به روش گفته‌شده روشن شد.».
جهانشیری از شهروندان درخواست کرد، برای انجام معاملات خود، به رویت تراکنش اکتفا نکنند و، با استعلام از بانک، از گردش حساب خود آگاهی یابند تا قربانی شگرد مجرمان به روش فوق نشوند.

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی