کد خبر : 75127
/ 20:49
خوردن آب آن‌قدرها هم که فکر می‌کنید ساده نیست و این‌روزها بر سر تهیۀ آب سالم و باکیفیت سؤال‌های زیادی مطرح شده است؛

مثل آب خوردن

مثل آب‌خوردن آسان است ... از قدیم‌و‌ندیم وقتی می‌خواستند سادگی یک‌کار را نشان دهند، آن را به «آب‌خوردن» تشبیه می‌کردند. اما آیا واقعاً «آب‌خوردن» همان‌قدر که همه فکر می‌کنند ساده است؟

مثل آب خوردن

نویسنده: ایمان فروزان‌نیا

شهرآرا آنلاین / مثل آب‌خوردن آسان است ... از قدیم‌و‌ندیم وقتی می‌خواستند سادگی یک‌کار را نشان دهند، آن را به «آب‌خوردن» تشبیه می‌کردند. اما آیا واقعاً «آب‌خوردن» همان‌قدر که همه فکر می‌کنند ساده است؟ آب حیاتی‌ترین ماده برای بقای انسان است و کیفیت آن هم تأثیر مستقیم بر سلامت زندگی ما دارد. 

همین‌موضوع باعث می‌شود که انتخاب آب نوشیدنی‌مان نه‌تنها کار آسانی نباشد بلکه به تحقیق و توجه زیاد هم نیاز داشته باشد. تابه‌حال از خودتان پرسیده‌اید بین این‌همه آب‌معدنی که در مغازه‌ها وجود دارد کدام‌یک بهترین گزینه برای خرید است؟ آیا خوردن آب لوله‌کشی خانه به سلامت ما صدمه می‌زند؟ آیا باید در خانه از دستگاه‌های تصفیۀ آب

استفاده کنیم؟ اصلا دلیل به وجود آمدن تب خرید آب معدنی از بازار چیست؟ نگاه اقتصادی بنگاه های تولید آب معدنی چنین نیازی را در ما ایجاد کردند یا واقعا برای در امان ماندن از خطرات آب آشامیدنی باید به آب معدنی پناه برد؟

در مطلب این‌شمارۀ خانه و زندگی، به‌طورمفصل دربارۀ این سؤال‌ها پژوهیدیم، به کارشناسان آب‌وفاضلاب رجوع کردیم و مقالات دانشگاهی را نگاهی انداختیم؛ حاصلش هم شد مطلبی که در ادامه خواهید خواند.

پیشنهاد می‌کنم این مطلب را بادقت بخوانید، چون احتمالا از خیلی اطلاعات و حقایق آن تعجب خواهید کرد. به‌گمانم شما هم بعداز خواندن این‌مطلب به این نتیجه می‌رسید که از این به بعد به‌جای «آسان، مثل آب‌خوردن» بگویید «مهم، مثل آب‌خوردن»

..........................................

 

آب کم‌کیفیت که می‌گن یعنی چی؟

بوی بد، داشتن شن‌ریزه، گچ‌بستن دیوارۀ سماور و ... این‌ها مشکلاتی است که بسیاری از مردم را نسبت به کیفیت آب شهری بدبین کرده و خیلی‌های‌شان را به‌سمت استفاده از آب‌معدنی یا دستگاه‌های تصفیۀ آب خانگی سوق داده است. حالا سؤال این‌جاست که آیا این‌مشکلات که گاهی در آب شهری دیده می‌شود، نوشیدن این آب را برای ما خطرساز می‌کند؟ برای فهمیدن جواب این‌سؤال باید اول بفهمیم چه‌چیزی باعث به‌وجودآمدن این مشکلات در آب شهری می‌شود؟

تغییر بوی آب، خیلی‌مواقع، مربوط به راکد ماندن آن در لوله‌های خانه است؛ احتمالا مشابه آن را در کولرهای آبی دیده‌اید که بعضی‌وقت‌ها آب داخل کولر بر اثر راکدبودن بو می‌گیرد. لوله‌های فلزیِ فرسوده و رسوب‌گرفتۀ منازل هم دلیل دیگری است که آب تغییررنگ یا تغییربو می‌دهد؛ اما آزاردهنده‌ترین مشکل آب مشهد رسوباتی است که به بدنۀ سماور و کتری می‌چسبد. به‌گفتۀ کارشناسان، آب مشهد دارای سختیِ موقت است؛ املاحی مثل کلسیم در آب مشهد وجود دارد که بر اثر جوشاندن به بدنۀ کتری‌ها می‌چسبد ولی این‌موضوع اصلا به این‌معنی نیست که نوشیدن این‌آب به بدن ما ضرر می‌زند؛ سختی آب در بدن ما جذب نمی‌شود و ازطرفی مقدار استانداردی برای آن وجود دارد که سختی آب مشهد از این‌میزان استاندارد، کمتر هم هست. شن‌ریزه‌هایی که بعضی‌وقت‌ها در آب دیده می‌شود هم درحقیقت همین املاح هستند که کف لوله‌های انتقال آب ته‌نشین شده‌اند و در اثر افزایش فشار آب، به حرکت درمی‌آیند و از شیرهای آب خانۀ من و شما خارج می‌شوند. اما همۀ این مشکلات، مربوط به ظاهر آب است و مهم‌ترین چیزی که سلامت آب را مشخص می‌کند، میزان آلودگی میکروبی آن است که از این‌لحاظ باتوجه‌به تصفیه‌خانه‌های مجهز، باید آب مشهد را جزو بهداشتی‌ترین آب‌های شهری کشور بدانیم.

 

پس دستگاه تصفیۀ آب چی می‌گه؟

فرض کنید یک‌محصول تجاری تولید کرده‌اید که فروشش حسابی پُرسود است، بعد متوجه می‌شوید که این‌محصول برعکس فکر اولیه، به سلامت مردم کمک که نمی‌کند هیچ، برایشان ضرر هم دارد. چه‌کار می‌کنید؟ از تولید محصول دست می‌کشید؟ متأسفانه پاسخ دنیای تجاری امروز به این‌سؤال یک «نه» بزرگ است. همه می‌دانند که نوشابه مضر است، چیپس و پفک برای سلامت کودکانِ در‌حال‌رشد ضرر دارد، سیگار عامل اصلی سرطان است، ولی همچنان این محصولات را تولید می‌کنند.

ما برای این‌که بفهمیم دستگاه‌های تصفیۀ آب واقعاً چه‌تأثیری روی آب شرب دارند، مفید هستند یا بی فایده یا حتی مضر؟ حسابی تحقیق کردیم. مقالات دانشگاه علوم‌پزشکی را خواندیم، مصاحبه‌های کارشناسان این دانشگاه را بررسی کردیم، حتی با کارشناسان ادارۀ آب‌وفاضلاب تماس گرفتیم و با آن‌ها صحبت کردیم.

خلاصۀ کلام، به‌طورساده می‌شود اینکه این‌دستگاه‌ها درظاهر، آب باکیفیتی تحویل شما می‌دهند، چایی‌ای که با آب خروجی این‌دستگاه‌ها درست می‌شود شفاف است، سماور و کتری بعد از استفاده از این‌دستگاه‌ها رسوب نمی‌بندد، اصلا آدم احساس می‌کند این دستگاه‌ها آب را سبک‌تر و گواراتر می‌کنند، ولی حقیقت ماجرا این است که این‌دستگاه‌ها املاح آب را تا حدبسیار زیادی می‌گیرند و درحقیقت آب خروجی آن، چیزی نزدیک به آب مقطر است. خوردن این‌آب باعث می‌شود که املاح مفید در آب، به بدن ما نرسد و حتی املاح موجود در بدنمان دفع شوند. فیلترهای این دستگاه‌ها درصورت دیر تعویض‌شدن، خودشان به عاملی برای آلودگی میکروبی آب تبدیل می‌شوند و می‌توانند باعث بیماری باشند؛ پس توصیه می‌کنم بی‌خودی فریب تبلیغات را نخورید، پو‌لتان را توی جیبتان نگه دارید و در مشهد که آب آن کاملا سالم و بهداشتی است، از دستگاه تصفیۀ آب خانگی استفاده نکنید.

 

آب معدنی از ۵۰۰ تا ۵۰۰۰۰ تومان!

حتماً برای شما هم پیش آمده که در خیابان دچار تشنگی شده‌اید و برای رفع آن به یک سوپرمارکت رفته‌اید و یک بطری آب‌معدنی خریده‌اید؛ آب‌معدنی‌ای که هربطری کوچک آن ۵۰۰تومان قیمت دارد (اخیراً قیمت بعضی مارک‌ها با ۱۰۰تومان افزایش، به ۶۰۰تومان هم رسیده). ولی این روزها درکنار این آب‌معدنی‌های همیشگی، پای آب‌معدنی‌های وارداتی هم به بازار باز شده است. آب‌معدنی‌هایی با بسته‌بندی‌های شیشه‌ای و شکیل که قیمتشان از ۷هزار تومان شروع می‌شود و به ۶۰هزار تومان هم می‌رسد. بماند که یک‌عده، این‌آب‌معدنی را می‌خرند، فقط به‌خاطر اینکه عکسش را در اینستاگرام بگذارند، زیرش هم هشتک بزنند لاکچری؛ ولی برای خیلی‌ها این سؤال به‌وجود آمده که آیا گرانی این آب‌معدنی‌ها به‌خاطر این است که آن‌ها نسبت به آب‌معدنی‌های معمولی سلامت و کیفیت بیشتری دارند؟ احتمالا از شنیدن این جواب تعجب خواهید کرد ولی بعد از آزمایش و آنالیز این آب‌معدنی‌ها کاشف به‌عمل آمده که این محصولات ازلحاظ کیفیت با آب‌معدنی‌های معمولی هیچ‌تفاوتی ندارند و اصطلاحاتی مثل آب قلیایی و آبِ صددرصد طبیعی، تنها برای جذب مشتری و توجیه هزینۀ بالایی است که برای خرید این محصولات باید پرداخت. حتی به‌گفتۀ دبیر انجمن تولیدکنندگان آب‌معدنی و آشامیدنی، آب‌های معدنیِ داخلی گواراتر از این‌محصولات خارجی هستند. تنهاچیزی که باعث گرانی این محصولات می‌شود، بسته‌بندی‌های خاص، برند و مارک معروف آن، تعرفۀ بالای واردات (۵۵درصدی) و هزینه‌های دیگری مثل انبارکردن و انتقال آن‌هاست. بماند که مهم‌ترین حلقۀ گرانی، پول‌خرج‌کردنِ بدون‌حساب‌وکتاب یک‌عده برای خاص‌بودن و اثبات مایه‌داری‌شان است؛ پس توصیه می‌کنم بی‌خودی خودتان را وارد این بازی جاهلانه نکنید و اگر فکر می‌کردید با خرج‌کردن پول بیشتر دارید آب سالم‌تری می‌خورید، بدانید که سخت در اشتباه بوده‌اید.

 

هر آب‌معدنی‌ای، آب‌معدنی نیست!

«آقا یک آب‌معدنی لطف کنید»؛ صاحب‌مغازه هم دست می‌برد داخل یخچال و یک‌شیشه آب‌معدنی به شما می‌‌دهد. پول را می‌دهید و بدون نگاه‌کردن به شیشۀ آب، آن را باز می‌کنید و می‌نوشید به خیال این‌که دارید آب معدنی طبیعی می‌نوشید؛ ناگهان چشمتان به نوشتۀ روی شیشۀ آب می‌افتد: به‌جای «آب‌معدنی» نوشته است «آب آشامیدنی»!

در بازار دو نوع آب بسته‌بندی وجود دارد؛ «آب‌معدنی» و «آب‌آشامیدنی». طبق تعاریف استاندارد، آب‌معدنی آبی است که بعداز استخراج از چشمه، بدون‌انجام هیچ فرآیند شیمیایی‌ای بسته‌بندی شود و به ما برسد. قاعدتاً آب این چشمه باید از کیفیت مطلوب برخوردار باشد و مواد معدنی آن درطول سال کم‌وزیاد نشود و کیفیت آن بالاوپایین نرود. کارخانه‌ای هم که کار استخراج از این چشمه را انجام می‌دهد باید تا جای ممکن به سرچشمه نزدیک باشد و دور و برش هم هیچ‌گونه آلودگی صنعتی وجود نداشته باشد. خب به‌نظر شما چندتا چشمه با این‌مشخصات وجود دارد؟ جواب معلوم است: کم. پس تکلیف این‌همه آب بسته‌بندی موجود در بازار چیست؟ این‌جاست که پای آب آشامیدنی به میان می‌آید. آب‌های آشامیدنی آب‌هایی هستند که از طریق فرآیندهای شیمیایی گوارا می‌شوند و املاح و مواد معدنی، به‌مقدار مشخص، به آن‌ها اضافه می‌شود. درحقیقت آب‌های آشامیدنی آب‌های معدنی‌ای هستند که نه به‌دست مادر طبیعت بلکه به‌دست متخصصان آزمایشگاه، گوارا و دارای املاح مفید برای بدن شده‌اند. ازلحاظ کیفی، آب‌های معدنی و آشامیدنی مثل هم هستند ولی این‌موضوع که شما بدانید دقیقاٌ دارید چه آبی نوش‌جان می‌کنید مهم است؛ پس از این به بعد بیشتر دقت کنید که روی شیشۀ آب چه‌چیزی نوشته شده است و از جدول اطلاعات روی آن، میزان و نوع مواد معدنی و املاح داخل آب را چک کنید.

..........................................

 

دربارۀ آب گازدار چه‌ می‌دانید؟ همراه ما باشید تا از فواید و مضرات آن برای‌تان بگوییم 

  • آب گازدار؛ گاز آب‌دار

 

105227.pngآب گازدار یا سودا یک نوشیدنی جدید است که از زمان ورودش به بازار با استقبال نسبتاًخوبی مواجه شده است. این‌نوشیدنی، آب‌معدنی‌ای است که در آن دی‌اکسیدکربن تحت‌فشار حل شده است. این‌کار باعث به‌وجودآمدن یک‌نوشیدنی پُرحباب و جوشان می‌شود. مقدار کمی هم نمک در آب گازدار وجود دارد که باعث خوش‌طعم‌شدن آن می‌شود ولی در آن خبری از قند نیست؛ برای‌همین متخصصان تغذیه آن را گزینۀ خوبی برای جایگزین‌شدن با نوشابه می‌دانند. این‌نوشیدنی همان حس‌وحال خوردن نوشابه را در دهان شما ایجاد می‌کند ولی قند و مواد رنگی در آن نیست تا به بدن شما آسیب برساند. دکترها معتقدند آب گازدار برخلاف نوشابه روی استخوان‌ها تأثیر منفی ندارد و به پوکی استخوان که بیماری تهدیدکنندۀ آیندۀ بشر است، دامن نمی‌زند.

 

چه‌کسانی سودا نخورند؟

به‌گفتۀ محققان تغذیه، خوردن آب گازدار به‌خاطر اسیدکربنیک موجود در آن، برای افرادی که مشکل گوارشی دارند یا از ورم معده و سوزش سردل رنج می‌برند، مضر است و باعث تحریک بیماری‌شان می‌شود.اگرچه آب گازدار برای رفع تشنگی، نوشیدنی مناسبی است ولی متخصصان دندان‌پزشکی توصیه می‌کنند برای حفظ سلامت دندان، از خوردن آب گازدار خودداری کنید، مخصوصاً اگر مینای دندان شما حساس و نازک است. اسید موجود در سودا باعث تخریب آرام مینای دندان می‌شود، اگرچه تأثیر آن روی دندان به‌مراتب کمتر از نوشابه و دیگرنوشیدنی‌های قندیِ گازدار است.متخصصان، نوشیدن سودا را برای کودکان زیر ۵سال هم منع کرده‌اند و درمجموع آن را بیشتر به افردای توصیه می‌کنند که به عادت زیادخوردن نوشابه و نوشیدنی‌های قندی گازدار دچار شده‌اند.

 

پوست شاداب با آب گازدار

شاید تصورش سخت باشد ولی با استفاده از آب گازدار می‌توانید شادابی را برای پوست صورتتان به ارمغان بیاورید. با استفاده از آب گازدار پوست صورت کمی احساس خارش و سوزش خواهد داشت ولی این‌خارش هیچ‌آسیبی به پوست نمی‌زند. برای شستن پوست با آب‌گازدار، داخل یک کاسه به مقدار مساوی، آب گازدار و آب معدنی بریزید، یک‌عدد پَد پنبه‌ای داخل آن قرار دهید و بعد بردارید و بچلانید؛ سپس با حالت ضربه به پوست صورت و گردن بزنید. البته یادتان باشد قبل از انجام این‌کار صورتتان را کامل بشویید و بعد از استفاده از آب گازدار به پوست صورتتان مرطوب‌کننده بزنید.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی