کد خبر : 75133
/ 23:56

ناامنی، گریبان‌گیر زائران پاکستان

شهرآرا در گفتگو با مقامات کنسولگری پاکستان در مشهد، مشکلات زائران این کشور در آن سوی مرز ایران را بررسی کرد ...

ناامنی، گریبان‌گیر زائران پاکستان

خبرنگار: خالدی

شهرآرا آنلاین /  «سرگردانی هزاران زائر بازگشته از ایران در مرز با پاکستان»؛ خبری که هر‌از‌چند‌گاهی در رسانه‌ها مطرح شده است و برای افرادی که اهل دنبال‌کردن اخبار هستند، مسئله‌ای جدید نیست. واقعیت آن است که هر‌ساله هم‌زمان با تشرف خیل عظیم زائران امام هشتم شیعیان از کشورهای مختلف به مشهد مقدس، زائرانی نیز از کشور همسایۀ شرقی ما، پاکستان، با سودای زیارت مضجع نورانی امام‌رضا(ع) به این شهر سفر می‌کنند. این زائران که عمدتاً از خانواده‌های فقیر هستند پس‌از تحمل رنج سفر طولانی همواره در مرز ایران با پاکستان با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند. دلیل این سرگردانی، مسئله‌ای تکراری است؛ «مناسب ‌نبودن شرایط امنیتی در پاکستان». گفتنی است نیروهای امنیتی پاکستان باید زائران بازگشته از ایران را طبق مقررات و با هدف تأمین امنیت، در مسیر زمینی و بیش‌از ۶٠٠‌کیلومتری مرز تفتان تا کویته اسکورت کنند. همین مسئله باعث شده زائران به مدت چندین روز در آن سوی مرز ایران معطل شوند و این امر در سایۀ نبود امکانات رفاهی و بهداشتی برای آن‌ها مشکلاتی ایجاد کرده است.

 

معطلی ٢٠ روزۀ زائران در مرز تفتان

در آخرین مورد در خبری اعلام شد که زائران پاکستانی بیش‌از ۲۰روز است که از مرز ایران عبور کرده‌اند و سعی دارند به خانه‌های خود بازگردند، اما به دلایل امنیتی به آن‌ها اجازۀ عبور داده نمی‌شود. در‌حالی‌که ظرفیت پست مرزی پاکستان در مرز ایران ۲۰۰تن است، بیش‌از ۴هزارزائر در مرز تفتان بلاتکلیف هستند و مجبورند با اسکان در فضای باز مشکلات زیادی را تحمل کنند.‌ بر‌اساس آخرین اخبار رسیده، زائران پاکستانی از کمبود آب آشامیدنی، غذای مناسب، کمبود امکانات پزشکی و گرمای هوا رنج می‌برند.‌ از سوی دیگر تعداد زیادی از افراد مسن و کودکان نیز بین زائران هستند که امکان آسیب‌رسیدن به آن‌ها و بیمار‌شدنشان بیش‌از سایر افراد است‌. به‌طور معمول، نیروهای امنیتی پاکستان بعد‌از توقف ۱۵ تا ۲۰اتوبوس حامل زائران، آن‌ها را تا شهر کویته، مرکز ایالت بلوچستان، اسکورت می‌کنند، اما این‌بار چنین نکرده‌اند. براساس اخبار منتشرشده، زائران پاکستانی با برپایی تظاهرات در مرز خواستار رسیدگی به وضعیت خود شده‌اند.

 

انتقاد رئیس شورای علمای شیعه پاکستان از کم‌کاری دولت این کشور

سیدساجد‌‌علی‌‌ نقوی، رئیس شورای علمای شیعه پاکستان، رفتار ناشایست دولت پاکستان با زائران در مرز تفتان را برخلاف موازین انسانی دانست و خواهان حل این مشکل شد. نقوی با بیان اینکه «از چندی پیش خواستار اقدام جدی برای رسیدگی به زائران در مرز تفتان هستیم، اما هیچ پاسخی در این زمینه دریافت نکرده‌ایم»، افزود: «زائران با بهانه‌های مختلف از‌جمله نبود امنیت در مرز متوقف می‌شوند، در‌حالی‌که امکانات اولیه از‌جمله آب و مواد غذایی برای اسکان آن‌ها مهیا نیست.». وی اظهار داشت: «پاسخ وزارت امور خارجۀ پاکستان دربارۀ رسیدگی به وضع زائران قانع‌کننده نیست و فقط به‌معنای دلداری‌دادن است.». رئیس شورای علمای شیعه پاکستان با تأکید بر اینکه پست مرزی پاکستان ظرفیت کمی دارد، اما اسکان هزاران زائر در داخل و اطراف آن، از یک سو خطر هدف‌قرار‌گرفتن آن‌ها توسط تروریست‌ها را بیشتر می‌کند و از طرف دیگر، امکانات لازم برای ادامۀ توقف وجود ندارد، خواهان رسیدگی جدی به این موضوع از‌سوی دولت پاکستان شد. نقوی تصریح کرد: «با‌توجه‌به نزدیک‌شدن به ماه محرم و صفر تعداد زائران پاکستانی افزایش خواهد یافت؛ بنابراین ضروری است که اقدامات جدی‌تری برای سفر بدون دردسر آن‌ها صورت گیرد.».

 

متغیر بودن جمعیت زائران و کم‌بودن تعداد مأموران امنیتی، ٢ مشکل مهم

در‌راستای تشریح آخرین اقدامات انجام‌گرفته برای حل مشکلات این زائران، مقامات کنسولگری پاکستان در مشهد در گفتگو با خبرنگار شهرآرا اعلام کردند: «به‌دلیل نبود امنیت و در‌راستای فراهم‌شدن شرایط مناسب امنیتی، ٣‌هزار زائر پاکستانی تا روز سه‌شنبه در مرز تفتان متوقف شدند. با‌وجوداین پس‌از رایزنی‌های صورت‌گرفته تعداد هزارو۵٠٠تن از آن‌ها با اسکورت مأموران امنیتی به کویته منتقل شدند و در چند روز اخیر نیز افراد باقی‌مانده از مرز خارج شدند و اکنون فقط ١۵٠‌تن از زائران در مرز هستند که آن‌ها نیز به محض فراهم شدن شرایط به شهرهای خود منتقل خواهند شد.». مقامات کنسولگری پاکستان با اشاره به اینکه حضور زائران در مرز ایران در ایام مختلف متفاوت بوده (در ایام محرم و صفر حضور زائران بیشتر و در بعضی روزها حضور کمتر است) که این مسئله در‌کنار کم‌بودن تعداد مأموران امنیتی مشکلاتی ایجاد می‌کند، افزودند: «یکی از علل ازدحام جمعیت در برخی اوقات در مرز ایران و پاکستان، انجام مراحل اداری زائران است که ان‌شاءا... با ایجاد هماهنگی بیشتر از این مشکلات کاسته خواهد شد. ضمن اینکه ظرفیت اسکان در مرز تفتان ۵٠٠‌تن است و با‌توجه‌به اینکه حضور زائران در مرز ایران در ایام مختلف متفاوت است، برنامه‌ریزی با مشکلاتی مواجه می‌شود.».

 

ارتش پاکستان در تلاش برای تأمین امنیت زائران است

این مقام مسئول در کنسولگری پاکستان در مشهد با بیان اینکه اسلام‌آباد در‌تلاش است که تاحد ممکن امنیت زائران را فراهم کند، افزود: «در همین راستا ارتش پاکستان چندین عملیات علیه تروریست‌ها انجام داده و تا‌حدود زیادی موفق شده است امنیت بهتری فراهم کند.». وی تصریح کرد: «اکنون به‌وضوح شاهد نتایج این اقدامات هستیم، به‌طوری‌که عملیات‌های تروریستی کمتری علیه زائران صورت می‌گیرد و حتی در چند ماه اخیر هیچ عملیات تروریستی‌ای اتفاق نیفتاده است. از سوی دیگر دولت پاکستان به‌دنبال ایجاد کانال‌های ارتباطی بیشتر بین ارتش، مسئولان ایالتی و نیروهای مرزی است تا به این طریق بتواند امنیت بیشتری فراهم کند.». این مقام مسئول در کنسولگری پاکستان در ادامه تأکید کرد: «ایران و پاکستان از مکانیزم مرزی بسیار قدرتمندی برای مبارزه با تروریست‌ها برخوردارند و در همین راستا دو طرف برای تأمین امنیت مشترک در‌ارتباط هستند و به همین دلیل حملات تروریستی به شدت کاهش یافته است.».

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی