کد خبر : 75146
/ 23:02
شهرآرا استراتژی جدید آمریکا در‌ قبال دولت کابل را واکاوی می کند؛

رویکرد کاسب‌کارانۀ ترامپ در افغانستان

رئیس‌جمهور آمریکا پس‌از ماه‌ها کشمکش میان مقامات واشینگتن دربارۀ کاهش یا افزایش تعداد نظامیان این کشور در افغانستان، سرانجام استراتژی جدید ایالات متحده در این کشور را اعلام کرد.

رویکرد کاسب‌کارانۀ ترامپ در افغانستان

خبرنگار: خالدی

شهرآرا آنلاین / دونالد ترامپ در سخنرانی در یک پایگاه نزدیک گورستان نظامی «آرلینگتون» در نزدیکی واشینگتن، که محل دفن تعداد زیادی از نظامیان آمریکایی کشته‌شده در جنگ افغانستان بود، ضمن عقب‌نشینی از وعده‌های پیشین خود مبنی‌بر خروج نظامیانش از افغانستان و پایان سریع‌تر طولانی‌ترین جنگ آمریکا، با تأکید بر اینکه خروج ناگهانی به قدرت‌گرفتن تروریست‌ها می‌انجامد، تصریح کرد که قصد دارد نظامیان ایالات متحده را در افغانستان حفظ کند. ترامپ همچنین در سخنرانی خود پاکستان را به‌دلیل تأمین پناهگاه امن برای «عاملان هرج‌ومرج» محکوم کرد. وی افزود: «ما دربارۀ شمار نظامیان یا برنامه‌های خود برای افزایش فعالیت‌های نظامی در افغانستان حرف نمی‌زنیم. از‌این‌به‌بعد، شرایط موجود و نه جدول زمانی است که راهبرد ما را هدایت می‌کند.». رئیس‌جمهور آمریکا هشدار داد که رویکرد کنونی ما در حال حاضر بیش‌‌از آنکه ایدئال‌گرا باشد، واقع‌بینانه است و تصریح کرد که کمک امنیتی به افغانستان «یک چک سفید‌امضا نیست». دونالد ترامپ همچنین برای اولین‌بار درِ توافق احتمالی سیاسی با طالبان را باز گذاشت و گفت: «روزی بعد‌از تلاش‌ نظامی مؤثر، شاید احتمال آن وجود داشته باشد که توافق های سیاسی داشته باشیم که شامل عناصر طالبان نیز باشد.». رئیس‌جمهور آمریکا سپس وعده داد: «ایالات‌متحده به حمایت از دولت و ارتش افغانستان ادامه می‌دهد. ».

 

طالبان: تا خروج آخرین نظامی آمریکایی می‌جنگیم

در‌همین‌راستا و در‌حالی‌که محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان، از استراتژی جدید آمریکا در‌قبال کشورش قدردانی کرده است، گروه طالبان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که تا خروج آخرین نظامی آمریکا به جنگ ادامه خواهد داد. طالبان پیش‌از این نیز در بیانیه‌ای، خواستار خروج نظامیان ایالات متحده شده بود. همچنین نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان و جمعی دیگر از دموکرات‌های ارشد آمریکایی در انتقاد از طرح جدید ترامپ عنوان کردند که وی فاقد راهبردی در این کشور است. وی از رئیس‌جمهور آمریکا به‌خاطر اعلام برنامه‌ای که با اظهارات قبلی‌اش مغایرت دارد، انتقاد کرد و گفت: «ما خون و سرمایۀ زیادی در افغانستان از دست دادیم. بیایید از این کشور خارج شویم.». رهبر اقلیت سنای آمریکا افزود: «خودداری ترامپ از ارائۀ جزییات، تعهدی نامحدود و البته «بدون پاسخ‌گویی به مردم آمریکا» ایجاد می‌کند.».

 

ترامپ در پی تأمین هزینۀ جنگ از جیب مردم افغانستان است

دکتر حسن هانی‌زاده، تحلیلگر مسائل افغانستان در گفتگو با شهرآرا در تبیین استراتژی جدید آمریکا در افغانستان گفت: «پس‌از گذشت ۱۶‌سال از اشغال افغانستان، نیروهای مشترک آمریکا و ناتو در دستیابی به اهداف خود ناموفق بوده و با شکست فاحشی مواجه شده‌اند. با‌وجود هزینۀ ۶‌هزار‌میلیارد دلاری ایالات متحده در افغانستان، اکنون دولت ترامپ بر سر یک دو‌راهی قرار گرفته است؛ به این معنی‌که اگر نظامیان آمریکایی افغانستان را ترک کنند، این یک شکست بزرگ برای هژمونی واشینگتن است و از سوی دیگر به‌علت ضعف دولت کابل گروه‌های مسلح از خلع قدرت استفاده خواهند کرد و حکومت را به دست خواهند گرفت. اما اگر آمریکا در افغانستان بماند این به معنی تداوم مرگ نظامیان و هزینۀ بیهودۀ دولت این کشور برای جنگی بی‌سرانجام است. به همین دلیل ترامپ در ادامۀ سیاست‌های کاسب‌کارانۀ خود می‌خواهد تعداد نظامیان آمریکایی را در افغانستان کاهش دهد، اما هزینۀ آن را از دولت کابل بگیرد؛ درست همان چیزی که رئیس‌جمهور آمریکا در موضوع رابطه با عربستان دنبال می‌‌کرد. بر‌این‌اساس ترامپ به‌دنبال تسلط بر منابع معدنی افغانستان در‌راستای جبران هزینه‌های جنگ است.».

این تحلیلگر مسائل افغانستان در ادامه با اشاره به احتمال مذاکره میان آمریکا و بخشی از طالبان بر‌اساس استراتژی ترامپ اظهار داشت: «طالبان چه بخواهیم و چه نخواهیم، بخشی از جامعۀ افغانستان است و در امنیت و ناامنی این کشور دخیل است؛ به‌همین‌دلیل ایالات متحده نمی‌تواند آن‌ها را نادیده بگیرد. احتمالا دولت آمریکا می‌خواهد توافق‌نامه‌های نظامی را به اقتصادی و سیاسی تبدیل کند و در همین راستا وارد گفتگو با طالبان شود تا بتواند با تأمین امنیت، راحت‌تر منابع معدنی افغانستان را غارت کند.». هانی‌زاده در ادامه افزود: «با‌توجه‌به استراتژی ترامپ در آیندۀ نزدیک نمی‌توان انتظار تحول داشت، اما در یکی‌دو سال آینده احتمال این وجود دارد که آمریکا به‌تدریج نیروهای خود را از افغانستان خارج کند و به‌جای آن به تأسیس پایگاه نظامی برای کنترل کشورهای رقیب(روسیه، چین، هند و ایران) روی بیاورد.».

 

رویکرد پاکستان درقبال طالبان تغییر نخواهد کرد

رضا عابدی‌گناباد، دیگر تحلیلگر مسائل افغانستان با بیان اینکه از زمان روی‌کار‌آمدن دولت ترامپ شرایط امنیت افغانستان به دلایل مختلف از‌جمله چند‌دستگی در ساختار قدرت کابل، نارضایتی افکار عمومی، بیکاری و فساد گسترده رو به وخامت گذاشته است، گفت: «شاید یکی از دلایل این امر، توطئۀ برخی نهادهای امنیتی غرب باشد تا بتوانند به این طریق افغانستان را به کشورهای غربی وابسته و از سوی دیگر پای آمریکا را به منطقه باز کنند و نهایتاً بتوانند قدرت روز‌افزون روسیه، چین و ایران را مهار کنند.». عابدی‌گناباد دربارۀ احتمال مذاکره میان آمریکا و طالبان افزود: «باید توجه کرد واشینگتن به‌دنبال تأمین منافع سیاسی و اقتصادی خود است، نه مردم افغانستان و بر همین اساس حاضر است با طالبان نیز وارد مذاکره شود، اما مسلماً راه به جایی نخواهد برد.». وی دربارۀ احتمال تغییر رویکرد پاکستان در‌مقابل طالبان با‌توجه‌به هشدار آمریکا نیز عنوان کرد: «اسلام‌آباد از گذشته، رویکردی دوگانه در‌قبال طالبان در پیش گرفته است و در‌حالی‌که از یک طرف، خود را داعیه‌دار مبارزه با تروریسم می‌داند، از سوی دیگر از‌آنجا‌که بخشی از گروه‌های افراطی در ارتش پاکستان نفوذ دارند، این افراد با استفاده از کارت گروه‌های تروریست و تندرو به‌دنبال فشار بر دولت افغانستان برای جلوگیری از گسترش نفوذ هند در این کشور هستند که این مسئله به ناامنی افغانستان دامن زده است. به همین دلیل آمریکا نیز درزمینۀ فشار بر اسلام‌آباد برای تغییر رویکرد آن در‌قبال طالبان ناموفق است و این سیاست به جایی نخواهد رسید. فشار بر پاکستان در دورۀ بوش و حتی اوباما نیز وجود داشت، اما این کشور همچنان به حمایت از طالبان ادامه داد.».

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی