• خانه
  • یادداشت
  • برند سوغات، جلوه‌گاه هویت فرهنگی و تاریخی، رونق‌بخش صنعت گردشگری
کد خبر : 75235
/ 15:03
علی قناویزچی

برند سوغات، جلوه‌گاه هویت فرهنگی و تاریخی، رونق‌بخش صنعت گردشگری

برند سوغات، جلوه‌گاه هویت فرهنگی و تاریخی، رونق‌بخش صنعت گردشگری

امروزه شهر‌های موفق و صاحب‌نام در عرصۀ گردشگری به بهترین شکل از برندسازی و ایجاد یک نماد هویتی و فرهنگی منحصربه‌فرد استفاده می‌کنند و هریک می‌کوشند شهر خود و خدمات مخصوص به خود را در چهارچوب یک نماد و یا سوغات ویژه در سطح بین‌المللی مطرح کنند. این نماد ویژه به‌صورت نام، محصول و یا خدمتی ارائه می‌شود که به ساده‌ترین شکل ممکن جلوه‌گر و تداعی‌کنندۀ هویت و ماهیت شهر است و به‌عنوان برندی انحصاری شناخته می‌شود.درحقیقت این شهرها با سرمایه‌گذاری اولیه برای تثبیت جایگاه یک برند ویژه نه‌تنها موجب مطرح‌شدن خود در عرصۀ بین‌المللی می‌شوند، بلکه در آینده نیز هزینه‌های کمتری برای تبلیغات گسترده می‌پردازند؛ به‌عبارت‌دیگر نماد و برند تولیدشده معرف آن‌هاست و هر گردشگر و بازدیدکننده با تهیۀ آن یک سفیر تبلیغاتی و نمایندۀ فرهنگی برای آن شهر محسوب خواهد شد. همین سوغات می‌تواند به‌عنوان یک جذابیت اساسی و انگیزۀ سفر شناخته شود و مسافران شهر را ملزم به تهیۀ آن در قالب‌ها و اشکال مختلف کند.
مشهد مقدس شهری مذهبی‌-زیارتی و دارای ظرفیت‌های عظیم در حوزۀ گردشگری و تاریخی است. علی‌رغم اینکه این شهر از دیرباز با نامِ نامی حضرت رضا(ع) و بارگاه ملکوتی ایشان درمیان زائران و مسافران شناخته شده و همچنین دارای سوغات متنوع و هویت فرهنگی و تاریخی غنی‌ای است، متأسفانه اقدامی مؤثر برای طراحی، تولید و اعتباربخشی انحصاری به یک یا چند نماد فرهنگی خاص ویژۀ آن صورت نپذیرفته و این موضوع به‌عنوان ضعف برند‌سازی این شهر در سطح ملی و جهانی محسوس است. همچنین در سال‌های گذشته به‌دلیل بی‌توجهی به این امر مهم، کالاهای نامطلوب خارجی، بازار سوغات شهر مشهد را تسخیر کرد و زائران و گردشگران با مجموعه‌ای از محصولات بی‌کیفیت مواجه شدند، کالاهایی که با هویت و فرهنگ این سرزمین بیگانه بودند و عرضۀ آن‌ها جز نارضایتی خریداران و دورشدن فضای مذهبی و گردشگری شهر از اصالت خود، نتیجه‌ای در پی نداشت.
در همین راستا باید با مطالعات گسترده و سنجیده، اقدام به شناخت ظرفیت‌های مذهبی، تاریخی و گردشگری شهر مشهد کرد و یک یا چند برند منتخب سوغات را متناسب با شرایط تاریخی و فرهنگی شهر طراحی و با تأکید بر استفاده از ظرفیت داخلی تولید کرد. این اقدام می‌تواند باعث حمایت از تولید محصولات باکیفیت داخلی و اقتصاد مقاومتی، احیای فرهنگی و هویتی شهر مشهد و برندسازی در سطح کلان شود.
نکتۀ حائز اهمیت این است که سوغات منتخب باید به‌صورت کاربردی تولید شود تا حوزه‌های مختلف و جنبه‌های زندگی انسانی و اجتماعی را دربرگیرد. به دیگر بیان، ابزار‌ها، المان‌ها، اشیا، تجهیزات، البسه و... باید بستر و جلوه‌گاه حضور این نماد باشد تا در زندگی مخاطبان نقش کاربردی ایفا کند.
درحقیقت تعریف‌ها و مأموریت‌های مختلف برای این نماد‌ها در قالب‌های متنوع، ضامن فراگیرشدن و تثبیت جایگاه آن‌ها درمیان همگان خواهد بود.
مدیریت شهری نیز باید در مراحل مختلف شکل‌گیری، تولید، معرفی و عرضۀ این محصولات، از آن‌ها حمایت کند. برگزاری جشنوارۀ ایده‌ها، کلاس‌های آموزشی ساخت و تولید و بهره‌گیری از المان‌های شهری، تهیه فیلم، خبر و... فضای گسترده‌ای در شهر فراهم می‌کند که درنهایت به تولید انبوه، شناخته‌شدن و تثبیت جایگاه این نماد منتهی می‌شود.
با تولید برند منحصر‌به‌فرد سوغات، علاوه‌بر احیای فرهنگی، هویتی و تاریخی شهر مشهد و تجلی اصالت و قدمت آن نزد زائران و گردشگران، شاهد درک بهتر آن‌ها از سفر خویش و ثبت خاطرات ماندگار خواهیم بود. هر مسافر با خرید سوغات و انتقال آن به شهر خود، پرچم‌دار معرفی شهر مشهد به شمار می‌رود و برند سوغات، تداعی‌کنندۀ شهر و حال و هوای آن خواهد بود. تولید این محصول نه‌نتها موجب توسعۀ گردشگری و رشد کمی سفر‌ها می‌شود، به‌صورت مستقیم در اشتغال‌زایی و بهبود شرایط اقتصادی مؤثر است.
 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی