کد خبر : 75240
/ 20:54
گفت‌وگو با سینا یزدانیان کارآفرینی که می‌خواهد فرهنگ کار تیمی در ایران را تقویت کند؛

کار تیمی آرزوی ماست

یکی‌از نکات مهم در دنیای کارآفرینی این است که یک‌ایده به‌تنهایی خوب نیست، بلکه وجود یک‌تیم برای اجرای آن ایده، شرط لازم است؛ اما کار تیمی برای خود ملزوماتی دارد ...

کار تیمی آرزوی ماست

یکی‌از نکات مهم در دنیای کارآفرینی این است که یک‌ایده به‌تنهایی خوب نیست، بلکه وجود یک‌تیم برای اجرای آن ایده، شرط لازم است؛ اما کار تیمی برای خود ملزوماتی دارد که اگر اعضای تیم از عمل به آن‌ها بپرهیزند، قطعاً دچار شکست خواهند شد. برای ما ایرانی‌ها که معمولا کار گروهی را خوب بلد نیستیم و به انجام انفرادی کارها، بدون کمک دیگران، بیشتر علاقه داریم، ایده‌ی «تیم‌کمپ» می‌تواند به یک‌ابزار کمک‌کننده برای انجام بهتر کارگروهی تبدیل شود. سینا یزدانیان ۳۲ساله و حمیدرضا کریمی ۲۷ساله با علم به همین‌خلاء فرهنگی پایه‌گذاران استارتاپی شده‌اند که می‌خواهد کار گروهی را در کشور کمی سامان ببخشد. سینا، مهندسی نرم افزار خوانده و مدیر اجرایی «تیم‌کمپ» است. حمیدرضا هم مهندسی صنایع را در دانشگاه صنعتی مازندران خوانده است و مدیریت فنی «تیم‌کمپ» را برعهده دارد.

سینا یزدانیان از ایدۀ اولیۀ شکل‌گیری این‌استارتاپ می‌گوید، استارتاپی که به‌قول خودشان مخاطبش تنها تیم‌های نرم‌افزاری و تخصصی حوزۀ رایانه نیست، بلکه هرتیمی که با تعدادی اعضا و باهدفی مشخص دورهم جمع می‌شوند، می‌توانند مخاطب «تیم‌کمپ» باشند.

 

برای تحقق کار تیمی

سینا یزدانیان دررابطه با اینکه استارتاپ آن‌ها چگونه می‌خواهد وضعیت کار تیمی را در کشور بهبود بخشد، این‌گونه بیان می‌کند: «تیم کمپ ابزاری است که به تیم‌ها اجازه می‌دهد اطلاعات داخلی، اعم از ارتباطات داخلی و فعالیت‌های کاری خودشان، را بدون‌نیاز به تغییر در روند کاری‌شان مدیریت کنند. به‌عبارت دیگر وقتی اعضای یک‌تیم با هدف مشخص گرد هم می‌آیند، به ابزارهایی جهت مدیریت پروژه احتیاج دارند؛ این‌ابزارها ضمن اینکه هرروز نیاز به آپدیت‌کردن دارند، بسیار زمان‌بر هستند و پس‌از مدتی این‌فرآیند برای تیم خسته‌کننده خواهد شد. محدودیت دیگری نیز وجود دارد که تیم در استفاده از ابزارهای مدیریت پروژه با آن روبه‌رو می شود. درحین کار اعضای تیم نیاز دارند تا درخصوص مباحث مختلف صحبت‌هایی را در فضای مجازی باهم ردوبدل کنند، این‌صحبت‌ها ممکن است در هرفضایی مثل تلگرام، فیسبوک، ایمیل، اسکایپ یا سایر ابزارهای ارتباطی انجام گیرد. اگر اعضا درحال استفاده از ابزارهای مدیریت پروژه باشند، هرگز نمی‌توانند صحبت‌هایی که در فضاهای مختلف انجام داده‌اند، یک‌جا ببینند؛ درواقع محدودیت دیگر این‌ابزارهای مدیریت پروژه همین است. بخش اصلی فعالیت‌های اعضای تیم ازطریق صحبت‌های مستقیم و چت‌کردن هماهنگ می‌شود که ابزارهای مدیریت پروژه نمی‌توانند این‌بخش از فعالیت‌های تیم را مستند کنند. ما با دیدن این‌خلأها در کار تیم‌ها به فکر «تیم‌کمپ» افتادیم و سعی کردیم راه‌حلی برای این‌مسئله بیابیم که بتوانیم رابطۀ اعضاء با یک‌دیگر را به فرآیند طبیعی کار تبدیل کنیم. سعی کردیم «تیم کمپ» را طوری برنامه‌نویسی کنیم که کار استاندارد بتواند بدون‌تغییر در روند تیم انجام شود. در «تیم‌کمپ» هرعضوی از تیم می‌تواند در هرفضایی که تمایل دارد، با دیگر اعضای تیم خود صحبت کند.».یزدانیان دررابطه با اینکه چگونه این‌ایده به ذهن آن‌ها خطور کرده است، عنوان کرد: «ما پیش از اینکه ایدۀ «تیم‌کمپ» به ذهنمان برسد، در یک شرکت نرم‌افزاری فعالیت می‌کردیم. با گذشت زمان حجم کارهایمان زیادتر و آپدیت‌کردن ابزارهای مدیریت پروژه سخت‌تر می‌شد. ازطرف‌دیگر نیاز به اینکه همۀ بخش‌های کار را یک‌جا در اختیار داشته باشیم، مسئله‌ای بود که همیشه با آن درگیر بودیم. تقریباً یک‌سال‌پیش بود که ابزاری برای خودمان طراحی کردیم و دراختیار چندنفر از دوستانمان قرار دادیم. جالب بود که دوستان ما هم از این‌سرویس بسیار رضایت داشتند. همین‌مسئله باعث شد به فکر گسترش این ایده بیفتیم؛ درواقع ایده را از نیاز خودمان گرفتیم.».

 

کاربرها، بزرگترین حامی ما

به‌گزارش دانش‌بنیان، مدیر اجرایی «تیم‌کمپ» دررابطه با اینکه استارتاپ آن‌ها با چه سرمایه‌ای آغاز به‌کار کرد و هم‌اکنون چه تعداد نیرو در اختیار دارند، بیان کرد: «از آن‌جاکه قبلاً ما در یک‌شرکت با هم کار می‌کردیم و راه‌اندازی «تیم‌کمپ» هم از همان‌زمان آغاز شده بود، هرجا که هزینه‌ای لازم بود، کم‌کم پرداخت می‌کردیم. اگر بخواهیم برآوردی از هزینه‌ها ارائه دهم، می‌شود گفت حدود ۱۰۰میلیون تومان تا به امروز هزینه کرده‌ایم. درحال‌حاضر هم در «تیم‌کمپ» پنج‌نفر هستیم با تخصص‌های گرافیک، برنامه‌نویس و مدیر پروژه.». یزدانیان دررابطه با اینکه «تیم‌کمپ» چگونه درآمدزایی می‌کند؛ بیان کرد: «از آن‌جاکه «تیم‌کمپ» یک پلت‌فرم است باید به درآمدزایی آن نگاه بلندمدت داشت. مهم‌ترین نکته در پلت‌فرم‌ها ایجاد یک‌جامعۀ بزرگ از کاربران است. ازطرف‌دیگر چون «تیم‌کمپ» بخش‌های مشتریان مختلفی دارد، می‌تواند مدل‌های درآمدزایی متنوعی را تعریف و اجرا کند. هدف ما این است که «تیم‌کمپ» جامعۀ بسیار بزرگی از مخاطبان را جذب کند و به‌واسطۀ این‌مخاطبان با مشتریان دیگر آشنا شویم. ما چندمدل درآمدزایی داریم که یکی از آن‌ها تبلیغات هوشمند است.». 

وی دررابطه با اینکه در این‌راه آیا حمایت‌هایی ازسوی نهادها دریافت کرده‌اید یا خیر، گفت: «در این‌پروسۀ یک‌ساله خودمان را از خیلی‌مسائل حاشیه‌ای مثل حمایت‌های دولتی دور نگه داشتیم. حتی سراغ دریافت وام شرکت‌های دانش‌بنیان هم نرفتیم، چراکه معتقدیم این‌اقدامات ارزش‌افزودۀ چندانی ایجاد نمی‌کند. به‌اعتقاد من بزرگ‌ترین حامی ما کاربرهای ما هستند.».

 

نیاز مخاطب خود را بشناسید

یزدانیان با عنوان اینکه در مسیر استارتاپی‌شدن خود، مشکلات فراوانی را متحمل شدیم، چالش‌هایی را که پست‌سر گذاشته‌اند اینگونه بیان کرد: «بزرگ‌ترین چالش هر استارتاپ، شناسایی دقیق مخاطب و ایجاد ارزش برای آن است، ارزشی که جامعۀ هدف را به کاربر وفادار و همراه تبدیل کند. نباید فراموش کنیم که اگر می‌خواهیم یک‌تولید ارزشمند داشته باشیم، باید نیاز مخاطب خود را بشناسیم و با کاربر در ارتباط باشیم. چالش بعدی، نیروی متخصص است. دراصل این‌تخصص شماست که کمک می‌کند تا خروجی قابل‌قبولی به کاربر ارائه دهید. مخاطبان می‌دانند و می‌فهمند سرویس یا محصول خوب چیست. این‌مسئله نیز مهم است که یک‌متخصص باید باهوش باشد و چندقدم جلوتر از جایی که هست را ببیند. البته مشکلات مالی هم که همیشه وجود دارد و نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت که به عقیدۀ من قابل‌حل است.».

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی