• خانه
  • یادداشت
  • طرح ترافیک و یک ایدۀ اجرایی
کد خبر : 75288
/ 12:19
ایمان فرهمندی

طرح ترافیک و یک ایدۀ اجرایی

طرح ترافیک و یک ایدۀ اجرایی

ظرفیت محدودۀ طرح ترافیک مرکز شهر مشهد، بر‌اساس مطالعات جامع حمل‌و‌نقل و ترافیک، ٣۵هزار خودروست. لذا با احتساب متوسط زمان ماندگاری ٣‌ساعت در طول ١٢‌ساعت اجرای طرح در هر روز، ورود مجاز ١۴٠هزار خودرو امکان‌پذیر است. با‌توجه‌به آمار حدود یک‌میلیون خودروی موجود در شهر مشهد، سهمیه هر خودرو برای ورود به این محدوده یک بار در هفته خواهد بود.
شاید یکی از راهکارهای ممکن برای حل مشکل ترافیک در محدودۀ مرکزی و در‌عین‌حال محدود‌نکردن امکان زیارت حرم مطهر امام رضا(ع)، تخصیص همین سهمیه به خودروهای شهر باشد؛
یعنی هر خودرو با ضوابطی بتواند یک بار در هر هفته، و هر بار به مدت سه‌ساعت، بدون پرداخت هزینه وارد محدودۀ طرح ترافیک شود و حداکثر سه‌ساعت در آن بماند.
البته باید توجه داشت که همواره تعدادی خودروی حمل‌و‌نقل همگانی و باری مجاز، امدادی، سوخت‌رسان و‌... هستند که در هر شرایطی بدون پرداخت وجه باید بتوانند وارد محدوده شوند. اگر تعداد این خودروها در هر روز کمتر از حدود ٣هزار دستگاه باشد (که هست)، اثری روی سهمیۀ سایر خودروها نخواهد گذاشت.
نکتۀ دیگر، فراهم‌آوردن امکان استفادۀ خودروهای زائران از ظرفیت محدوده در تعطیلات نوروز و تابستان است.
در این زمینه باید سیاستی اتخاذ شود که هم مانع‌از دسترسی این عزیزان به حرم مطهر نباشد و هم ماندگاری آنان در شهر را افزایش دهد.
لذا برای مثال می‌توان امکان استفاده از سهمیۀ هر ماه در چهار روز متوالی را فراهم آورد تا زائران بتوانند هر روز به زیارت بروند و برای افزایش ماندگاری آن‌ها نیز می‌توان ترتیبی اتخاذ کرد که مثلا خودروهایی که در یک بازۀ زمانی سه‌ماهه به محدوده وارد نشده‌اند (عمدتاً زائران) بتوانند سهمیۀ دو ماه خود را در روزهای متوالی استفاده کنند. به‌این‌ترتیب زمان ماندگاری زائران می‌تواند تا ٨ روز افزایش یابد.
بدیهی است برای اجرای این ایده، مثل هر روش کنترلی دیگر، لازم است همۀ ورودی‌ها و خروجی‌های محدودۀ طرح به دوربین‌های پلاک‌خوان و سامانه‌ای برای تجمیع و تحلیل اطلاعات پلاک‌ها تجهیز شود تا بتواند زمان‌های ورود و خروج، مجاز یا غیرمجاز بودن ورود خودرو و نیز مدت حضور در محدوده را محاسبه و در‌صورت نیاز برای اعمال قانون خودروهای غیرمجاز اقدام کند.
یکی از اشکالات اجرای این ایده، نیاز آن به سرمایه‌گذاری شایان‌توجه برای دوربین‌ها و سامانۀ کنترلی آن است. البته این هزینه در هر روش کنترلی دیگر نیز وجود دارد و می‌تواند از‌طریق جذب سرمایه‌گذار و برمبنای پرداخت سهمی از درآمد ناشی‌از «هزینۀ ماندگاری بیش‌از سه‌ساعت خودروها»، «جرائم تخلفات ورود غیرمجاز به محدوده» و نیز «عوارض دریافتی از شهروندان و زائران» تأمین شود.
یکی دیگر از مسائل اجرایی، موضوع ساکنان داخل محدوده است که با‌توجه‌به امکان شناسایی پلاک خودروها، می‌توان در ساعات مشخصی از روز، امکان ورود و تردد محدود در داخل طرح را برای ایشان فراهم آورد تا مشکلی برای ترددهای روزانه‌شان به‌وجود نیاید.
آنچه مطرح شد، تنها یک ایده است که باید با بررسی کامل و دقیق جزئیات، به یک طرح جامع اجرایی تبدیل شود و در‌صورت تصویب در مراجع مربوط و وجود سرمایه‌گذار به اجرا برسد.
 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی