کد خبر : 75324
/ 22:06

تجلیل از قهرمانان پارالمپیک کشور در مشهد

طی مراسمی با حضور مسئولین کشوری از قهرمانان پارالمپیک کشور در مشهد تجلیل شد.

تجلیل از قهرمانان پارالمپیک کشور در مشهد

خبرنگار: جواد طاری‌بخش

به گزارش شهرآرا آنلاین / آیین تجلیل از مدال‌آوران هشت دورۀ بازی‌های پارالمپیک از سال ۱۹۸۸ سئول تا ۲۰۱۶ ریو با حضور ۱۴۵ نفر از مدال‌آوران این بازی‌ها دیروز در سالن مرکز همایش‌های آستان قدس رضوی در مشهد برگزار شد.

در این مراسم مسئولان وزارت ورزش و جوانان، استاندار خراسان رضوی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، و جمعی از مسئولان کشوری، از‌جمله در آستان قدس رضوی و مسئولان کمیتۀ ملی پارالمپیک و فدراسیون‌های جانبازان و معلولان و نابینایان و کم‌بینایان و همچنین ورزش‌کاران و خانواده‌های آن‌ها، حضور داشتند.همچنین در ادامۀ این برنامه ضمن تقدیر و تجلیل از پیش‌کسوتان و مسئولان پیشین فدراسیون جانبازان و معلولان از اعضای هیئت‌رئیسۀ کمیتۀ ملی پارالمپیک و فدراسیون‌های جانبازان و معلولان و نابینایان و کم‌بینایان و همچنین تعدادی از پیش‌کسوتان رشته‌های ورزشی این مجموعه نیز تجلیل و تقدیر به‌عمل آمد.

 

برگزاری این مراسم در مشهد انگیزۀ ورزش‌کاران را افزایش داد

رئیس فدراسیون جانبازان و معلولین و رئیس کمیتۀ ملی پارالمپیک درباره برگزاری این مراسم گفت: «نخستین حضور نمایندگان کشورمان در بازی‌های پارالمپیک در سال ۱۹۸۸ اتفاق افتاد و تا ۲۰۱۶ ریو که ۸ دوره می‌گذرد ۱۳۶ مدال طلا، نقره و برنز توسط ۱۴۵ ورزش‌کار به‌دست آمده است. تعدادی از این ورزش‌کاران دوران بازنشستگی خود را طی می‌کنند و برخی هنوز فعال هستند.». وی افزود: «چند سال پیش نیز طی مراسمی از ورزش‌کارانی که بازنشسته شده و فعال بودند تجلیل شده است. به‌نظر می‌رسید، اگر این اتفاق بار دیگر روی دهد و ورزش‌کاران در همایش یک‌روزه‌ای دور‌هم جمع شوند، مناسبت خوبی خواهد بود.». مسعود خسروی‌وفا دلیل اصلی این گردهمایی را یادآوری افتخارآفرینی مدال‌آوران پیش‌کسوت بازی‌های پارالمپیک عنوان کرد و اظهار داشت: «ورزش‌کاران پارالمپیک، به‌ویژه کسانی که بازنشسته شده‌اند، باید این تصویر ذهنی را داشته باشند که کمیتۀ ملی پارالمپیک افتخارآفرینی و عملکرد خوب و تلاش آن‌ها در مدت ورزش قهرمانی را به‌یاد خواهد داشت که این امر می‌تواند تأیر روانی خیلی خوبی بر‌روی آن‌ها داشته باشد.». رئیس کمیتۀ ملی پارالمپیک دربارۀ دلیل انتخاب مشهد برای برگزاری این همایش گفت: «در برگزاری این گردهمایی دو هدف را دنبال کردیم. یکی بزرگداشت یاد و خاطرۀ عزیزانی است که با مدال طلای خود باعث افتخارات زیادی برای کشور شدند. همچنین این مراسم می‌تواند وجهۀ فرهنگی نیز دربرداشته باشد. به‌هر‌حال ورزش‌کاران ما هر‌زمان که افتخار‌آفرینی کردند و دل مردم را شاد کردند به‌لطف امام رضا (ع) بوده است. لازم دیدیم که علاوه‌بر نشان‌دادن عشق و معرفت خود به امام مهربانی‌ها بتوانیم در‌کنار حرم ایشان از انگیزۀ مضاعفی برخوردار شویم.».

 

سرمایۀ ورزش ورزش‌کاران هستند

علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان رضوی، نیز در این مراسم پیش‌کسوتان و قهرمانان ورزشی را هویت و تاریخ کشور دانست و افزود: «هویت هر ملتی تاریخ پرافتخار آن است. تاریخ پرافتخار ما از آریوبرزن‌ها تا دلاور‌مردانی که در هشت سال دفاع مقدس مردانه جنگیدند تا مدافعان حرم که دفاع آن‌ها نه‌نها از حرم اهل‌بیت (علیهم السلام)، بلکه دفاع از شرف و انسانیت بود شکل گرفته است.».وی ابراز کرد: «همچنین قهرمانانی مانند محسن حججی‌ها و سردار قاجاریان‌ها و بسیار دیگری که در‌مقابل دشمن سینه سپر کردند و مفهوم حمایت از مستضعفان را در جهان اسلام زنده کردند تاریخ پر‌افتخار کشور ما را ساخته‌اند.».استاندار خراسان رضوی خطاب به پیش‌کسوتان تأکید کرد: «شما قهرمانانی هستید که علاوه‌بر پیروزی با فائق‌آمدن بر مشکلاتی که بر‌حسب ظاهر داشتید برای این ملت و کشور افتخار آفریدید. شما سرمایه‌هایی هستید که مرزهای توانایی در عرصه‌های مختلف را با پیروزی و برآوردن ظرفیت‌هایی که بسیاری فکر می‌کردند نمی‌توانید جابه‌جا کردید.».وی گفت: «سرمایۀ ورزش ما ساختمان‌ها و ابنیه‌ها نیستند، بلکه ورزش‌کارانی هستند که در دوران خود توانستند مرزهایی را فتح کنند که ورزش‌کاران پس از آن‌ها توانستند راه آن‌ها را ادامه دهند.».

رشیدیان تصریح کرد: «اعتبار امروز جامعۀ ورزشی به دستاوردهای شماست که این مرزها را شکستید و توانستید ظرفیتی ایجاد کنید که جوانان امروز به خود‌باوری برسند و مرزهای جدیدی را کشف کنند.».

وی خاطر‌نشان کرد: «واژۀ «پهلوان» در فرهنگ ما همرا با «ارشاد» و «دستگیری» است. شما کسانی هستید که راه را برای جوانان ما روشن کردید و ما به شما افتخار می‌کنیم.».

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی