کد خبر : 75384
/ 20:29
دوستی و هم‌نشینی منحصربه‌فرد شیعه و سنی در محلۀ کلاته‌برفی؛

همه، فرزندان ایرانیم

صحبت کردن از دوستی و هم‌نشینی شیعه و سنی آن‌هم در محله‌ای کم‌برخوردار کاری سخت و دشوار است اما می‌توان محلۀ کلاته‌برفی را یکی از نمونه‌های ‌موفق هم‌نشینی و برادری شیعه و سنی معرفی کرد.

همه، فرزندان ایرانیم

خبرنگار: حسین برادران‌فر

شهرآرا آنلاین / این روزها که دامن‌ زدن به تعصبات مذهبی و تفاوت‌های شیعه و سنی بلای جان کشورهای اسلامی شده و آتش جنگی خانمان‌سوز را برافروخته است و مزدوران داعشی و تکفیری قبل از عملیات انتحاری، به خیال خود، برای رفتن به بهشت غسل‌ شهادت می‌کنند، صحبت کردن از دوستی و هم‌نشینی شیعه و سنی آن‌هم در محله‌ای کم‌برخوردار کاری سخت و دشوار است اما می‌توان محلۀ کلاته‌برفی را یکی از نمونه‌های ‌موفق هم‌نشینی و برادری شیعه و سنی معرفی کرد. در گزارش پیش‌رو با دو امام‌جماعت مسجد شیعیان «الزهرا(س)» و مسجد اهل تسنن «حضرت محمد(ص)» محلۀ کلاته‌برفی هم‌کلام شدیم. این دو عالِم دینی، با درایت، علم و تدبیر خود، موجب پیوند شیعه و سنی در این محله شده‌اند.

..........................................

 

هم‌نشینی بیست‌وسه‌ساله با اهل تسنن

حجت‌الاسلام قاسم‌علی احمدی که از ۸سال قبل امامت جماعت مسجد الزهرا(س) محلۀ کلاته‌برفی را برعهده گرفته است، سابقۀ ۱۵سال خدمت دینی دربین اهل تسنن(شهرستان خواف) را دارد. این امام‌جماعت شیعه که متولد بهشهر مازندران است، می‌گوید: «دوران تحصیل ‌در حوزۀ علمیه دربارۀ افکار و عقاید فرق مختلف اسلامی، مطالعات گسترده‌ای انجام داده بودم و از همان زمان به هم‌نشینی و مراوده با اهل سنت علاقه‌مند شدم؛ به همین دلیل بعد از پایان درس حوزه، شهرستان خواف را برای‌ خدمت انتخاب‌ کردم. هنگامی که دوستان و آشنایان از این تصمیم آگاه شدند، با توجه به مطالب دروغینی که دربارۀ رفتار اهل سنت شنیده بودند، خواستند که این کار را انجام ندهم، اما من برای اینکه به حقیقت ماجرا برسم، به شهرستان خواف رفتم و در یکی از محلاتی که برادران اهل سنت و شیعه حضور داشتند، ساکن شدم. در همان روزهای ابتدای کار با امام‌جماعت(مولوی) مسجد اهل تسنن ارتباط برقرار کردم و با‌وجودی‌که برخی شیعیان به این کارم ایراد می‌گرفتند و از آن‌طرف برخی اهل تسنن تمایلی به این ارتباط نداشتند، ارتباط ما هر روز بیشتر و بیشتر شد. با هم‌نشینی در میان اهل سنت، متوجه شدم که آن‌ها مردمی مهربان، ساده و آرام هستند و اگر کسی به آن‌ها بی‌احترامی و اهانت نکند، دوست و همسایۀ خوبی خواهند بود؛ به همین دلیل باوجودی‌که تصمیم به اقامت دوسه‌ساله در این شهر گرفته بودم، سکونتم ادامه پیدا کرد و ۱۵سال را در هم‌جواری و همسایگی اهل سنت گذراندم.».

 

105596.png

 

اشتراکات، بیشتر از اختلافات

حجت‌الاسلام احمدی بعد از سکونت پانزده‌ساله در شهرستان‌ خواف، به مشهد هم که می‌آید، تصمیم می‌گیرد با حضور در محلۀ کلاته‌برفی به هم‌نشینی با اهل تسنن ادامه دهد. او با اشاره به مشترکات اسلامی و ملی میان این دو مذهب می‌گوید: «با وجود برخی تفاوت‌ها در برخی مسائل فقهی و دینی که توضیح و رسیدگی به آن برعهدۀ علمای مذهبی است، ما مشترکات زیادی داریم. قبلۀ ما یکی، پیغمبر و خدای ما هم یکی است. علاوه‌بر آن هر دین و مذهبی که داشته باشیم، همۀ ما فرزندان ایران و این سرزمین هستیم. سنی و شیعه برای حفظ کیان و تمامیت ارضی ایران عزیز، جان‌فشانی‌های زیادی انجام داده‌اند و همین امروز نیز مرزنشینان اهل سنتِ شهرهای مرزی خراسان مانند سرخس، تربت‌جام و تایباد درکنار نیروهای انتظامی، امنیت مرزها را حفظ کرده‌اند. حتی وجود یکی از همین مشترکات برای دوستی و هم‌نشینی شیعه و سنی کافی است. ما نیز با تأکید بر همین مشترکات و با محبت و روابط عاطفی خوب به‌دنبال برطرف‌ کردن مشکلات مردم محله و ایجاد رابطه‌های اثربخش هستیم و بدون هیچ مسئله‌ای و درکنار هم برای حل مسائل اجتماعی، اقتصادی و امنیتی تلاش خواهیم کرد.».

 

ما الگوی مردم در رفتار مسالمت‌آمیز هستیم

احمد نظام‌دوست، مولوی اهل تسنن محلۀ کلاته‌برفی، نیز با تأکید بر محوریت رهبری مقام معظم رهبری و سخنان ایشان، بر اهمیت نقش خواص تأکید می‌کند. او می‌گوید: «الگوی اتحاد سنی و شیعه، مقام معظم رهبری و سخنان ایشان است. ایشان بارها در سخنان خود اعلام‌ کرده‌اند هر فرد سنی‌‌ که بر ضد شیعه حرف بزند و هر شیعه‌ای که بر ضد سنی حرف بزند، نیروی دشمن است و با گام نهادن در جبهۀ نفاق به راه غلط و اشتباه می‌رود. ایشان همواره در سخنرانی‌های خود بر اهمیت نقش خواص(علمای دینی) بر عوام(تودۀ مردم) و بر نقش پیروی تودۀ مردم از علما تأکید کرده‌اند. عوام و تودۀ مردم به‌دلیل نداشتن اطلاعات وآگاهی از مسائل و جزئیات دینی، پیرو سخنان و حرکات علمای دینی هستند و فتوای آنان را سند می‌دانند. مردم رفتار ما را نگاه می‌کنند و الگو قرار می‌دهند؛ به همین دلیل این وظیفۀ ماست که با هدایت‌گری تودۀ مردم و نشان دادن سنت پیامبر(ص)، آن‌ها را به آرامش و زندگی مسالمت‌آمیز دعوت‌ کنیم و خوشبختانه با کمک حجت‌الاسلام احمدی در رسیدن به این هدف موفق بوده‌ایم و تاکنون هیچ‌گونه مشکلی در این مسیر به‌وجود نیامده است.».

 

مشارکت شیعه و سنی در فعالیت‌های اجتماعی

اهالی ساکن در محلۀ کلاته‌برفی حضور پررنگی در فعالیت‌های اجتماعی دارند و تاجایی‌که بتوانند، از فکر و عقیدۀ یکدیگر کمک می‌گیرند. حجت‌الاسلام احمدی در این‌باره می‌گوید: «تقریباً نیمی از ساکنان محلۀ کلاته‌برفی، اهل سنت و نیمی دیگر شیعه‌مذهب هستند، با این وجود مذهب، مانع همکاری و مشارکت آن‌ها نشده است. انتخابات یکی از فعالیت‌های اجتماعی است که ساکنان محله، مشارکت و حضور چشمگیری در آن داشته‌اند. اهالی با شور و حال زیادی در انتخابات نمایندگان(شورا، مجلس و..) شرکت می‌کنند. اگر کسانی به‌دنبال اطلاعاتی از نمایندۀ مدنظر بودند، بدون هیچ تعصب مذهبی به من و مولوی نظام‌دوست مراجعه می‌کنند. پارسال یکی از نمایندگان برای سخنرانی جلسۀ انتخاباتی خود به من مراجعه کرد و خواست که جلسه را در مسجد شیعه‌‌ها برگزار کنم، چون فکر می‌کرد اهل سنت در جلسۀ سخنرانی شرکت نمی‌کنند. به او گفتم جلسه را در هر مسجدی که برگزار کنید، همۀ اهالی(شیعه و سنی) شرکت می‌کنند. اتفاقاً جلسه را در مسجد حضرت محمد(ص) اهل سنت برگزار کردیم و همۀ اهالی در آن شرکت کردند. آن نماینده که فکر حضور شیعیان را در مسجد اهل سنت نمی‌کرد، با دیدن این صحنه دچار تعجب و شگفتی شده بود. زمان رأی‌گیری، اهالی بدون هیچ تعصبی به هر مسجدی که نزدیک بود، می‌رفتند و انتخابات خود را انجام می‌دادند. اهالی این محله در مراسم عروسی و عزای یکدیگر هم شرکت می‌کنند و زمانی که یکی فوت می‌کند، همۀ اهالی محل برای عرض تسلیت به مسجد می‌روند و با خانوادۀ مرحوم هم‌دردی می‌کنند. یکی از نمونه‌های درخشان این مشارکت اجتماعی، جشن فارغ‌التحصیلی صد نفر از اهل سنت محله بود. این افراد که در سنین مختلف قرار داشتند و بنا به‌دلایلی موفق به تحصیل نشده بودند، با کمک و حمایت چند معلم شیعه باسواد شدند. جشن فارغ‌التحصیلی آن‌ها نیز روز عید قربان در مسجد حضرت الزهرا(س) برگزار شد و همۀ اهالی در آن شرکت کردند.».

 

مشارکت اهل تسنن در عزای ماه محرم

اهالی ساکن در محله نه‌تنها به اعتقادات مذهبی یکدیگر احترام می‌گذارند، در مراسم و اعیاد یکدیگر نیز شرکت فعالی دارند. مولوی نظام‌دوست با اشاره به اعتقاد اهل سنت به خاندان حضرت محمد(ص) می‌گوید: «ما به‌عنوان پیروان اهل سنت، به پیامبر و خاندان او اعتقاد داریم و در صلوات پایان نماز خود اللهم‌صل‌علی‌محمد(ص)وآل‌محمد(ص) می‌گوییم. حضرت فاطمه(س)، امام‌حسن(ع) و امام‌حسین(ع) همان خاندان پیامبر هستند و احترام آن‌ها بر ما واجب و ضروری است. پیامبر در حدیثی از حسن(ع) و حسین(ع) به‌عنوان سید شباب اهل جنت یاد کردند و در وصف مادرشان، حضرت فاطمه(س)، او را با لقب سیدالنساءالعالمین معرفی کردند. ما به امام‌رضا(ع) به‌عنوان یکی از نوادگان پیامبر(ص) معتقد هستیم و ماهی یک‌بار به زیارت ایشان می‌رویم. برادران اهل تسنن بدون هیچ تعصبی به مسجد الزهرا(س) رفته و به امام‌جماعت شیعیان(آقای احمدی) اقتدا می‌کنند. شیعیان نیز بارها به مسجد حضرت محمد(ص) آمده‌ و پشت‌سر من نمازجماعت خوانده‌اند. همین هفتۀ گذشته که عید قربان برگزار شد، برادران شیعه برای تبریک عید به مسجد ما آمدند. جشن‌های هفتۀ وحدت نیز در هر دو مسجد برگزار می‌شود. اهالی با رفتن به مساجد همدیگر هفتۀ وحدت را تبریک می‌گویند. حتی حجت‌الاسلام احمدی به مسجد ما آمده و سخنرانی کرده‌اند. اوج این دوستی و برادری را می‌توان در مراسم ماه محرم مشاهده کرد. با شروع ماه محرم، برگزاری هرگونه جشن و سروری حرام می‌شود و برادران اهل سنت برای همراهی با شیعیان، لباس سیاه به تن‌ کرده و در مراسم عزاداری ماه محرم شرکت می‌کنند. نذری دادن یکی دیگر از کارهایی است که هر سال در ماه محرم، برادران اهل سنت انجام می‌دهند. محرم سال گذشته با کمک خیران، شش دیگ غذای نذری برپا کردیم. حجت‌الاسلام احمدی و چند نفر دیگر از شیعیان محله نیز در تهیه و طبخ شله به کمک ما آمدند. روز عاشورا هم عزاداران سیاه‌پوش اهل سنت درکنار برادران شیعۀ خود عزاداری می‌کنند.».

 

105597.jpg

 

ازدواج جوانان شیعه و سنی

در محلۀ کلاته‌برفی برخی خانواده‌های شیعه و سنی علاوه‌بر همسایگی، پیوند خانوادگی نیز برقرار و با یکدیگر وصلت کرده‌اند. مولوی نظام‌دوست می‌گوید: «باوجودی‌که ازدواج در بین افرادی با دو مذهب مختلف عمومیت ندارد، در محلۀ کلاته‌برفی ازدواج پسر و دختر از دو مذهب متفاوت(سنی و شیعه) امری عادی و معمولی است. در این محله، شیعه و سنی در جوار و همسایگی یکدیگر با مهر و محبت زندگی می‌کنند و گاهی‌اوقات نیز این دوستی و محبت، منتهی به عشق و علاقه بین فرزندانشان می‌شود که پسری از یک خانوادۀ شیعه، عاشق دختری از خانوادۀ اهل سنت می‌شود یا برعکس. خانوادۀ پسر بعد از مطرح کردن موضوع طبق رسومی که وجود دارد، به خواستگاری دختر می‌روند. خانوادۀ دختر نیز بدون هیچ‌گونه تعصب مذهبی آن‌ها را پذیرفته و جواب مثبت می‌دهند. من در این مدت صیغۀ عقد ۱۰نفر از این زوج‌های جوان را خوانده‌ام. خوشبختانه انجام چنین ازدواج‌هایی در تحکیم، دوستی و وحدت اهل سنت و شیعیان نقش مؤثری داشته است و با برقراری این پیوند خونی، اختلافات فراموش شده و فرزندان آ‌ن‌ها دیگر این تعصب مذهبی را نخواهند داشت.».

 

خشونت و ظلم، باطل است

همۀ اهالی ساکن در محلۀ کلاته‌برفی، چه سنی و چه شیعه به‌شدت با خشونت و قتل و کشتار بی‌گناهان توسط داعش مخالفند و این حرکت را یک حرکت آمریکایی و اسرائیلی می‌دانند. مولوی نظام‌دوست با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم(ص) می‌گوید: «پیامبراکرم(ص) می‌فرماید: هرگاه خواستید حیوانی را ذبح کنید، چاقو را در مقابل چشمان او تیز نکنید، چون ممکن است دچار ترس و وحشت شود. پیامبری که چنین حدیثی را دربارۀ گوسفند قربانی می‌فرماید و کشتن خشونت‌بار را منع می‌کند، چگونه اجازه می‌دهد که سر انسان بی‌گناهی بریده شود؟ افرادی که به‌نام داعش و جبهۀ النصره، غسل شهادت کرده و با بستن بمب به خود، عمل انتحاری انجام‌ می‌دهند و افراد بی‌گناهی را می‌کشند، نه‌تنها مورد تأیید اسلام و علمای شیعه و سنی نیستند، حرکتشان باطل است و گناهکارند. ما نیز حرکت آنان را محکوم می‌کنیم. شعارهای تفرقه‌افکنانۀ امروز نیز توسط یک عده افراد متعصب، جاه‌طلب و مزدور که فریب‌خوردۀ آمریکا و اسرائیل هستند، به وجود آمده است و مربوط به مرزها و کشور ما نیست. دشمنی بین شیعه و سنی از هر لحاظ به نفع امپریالیسم و صهیونیست‌ است و نتیجه‌ای جز ضعف و زوال قدرت اسلام ندارد. خوشبختانه در محلۀ کلاته‌برفی، تمام سنی و شیعه گوش به فرمان مقام معظم رهبری دارند و جان خود را برای حفظ ایران اسلامی فدا خواهند کرد.».

 

بیکاری و اعتیاد؛ ۲مشکل محله

با وجود همکاری و همجواری اهالی محلۀ کلاته‌برفی، این محله با کمبودها و محرومیت‌های زیادی مواجه است و نیازمند کمک و یاری مسئولان و خیران است. حجت‌الاسلام احمدی با تأیید این مطلب می‌گوید: «بیکاری و اعتیاد دو مشکل بزرگ خانواده‌های ساکن در این محله است. با وجود حمایت خیران و کمیتۀ امداد امام‌خمینی(ره) خانواده‌های زیادی از سوءتغذیه و نبود بهداشت رنج می‌برند. بسیاری از جوانان به‌دلیل بیکاری و نبود شغل مناسب به خریدوفروش مواد مخدر و اعتیاد روی آورده‌اند. خانواده‌های این افراد نیز در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار دارند. افزایش مشکلات و کمبودها زمینۀ پیوستن جوانان را به گروه‌های تندرو و افراطی فراهم خواهد کرد؛ موضوعی که از لحاظ امنیتی و آرامش محلی، به صلاح مردم و حکومت نیست، بنابراین از مسئولان و خیران می‌خواهم که توجه بیشتری به این محلۀ محروم و ساکنان آن نشان دهند.».

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی