کد خبر : 75385
/ 20:36
گزارشی از یک شهربازی متفاوت و رایگان که در منطقۀ ما برپا شده است ؛

یک دنیا‌ بازی معارفی

این شهربازی، تلفیقی است از مفاهیم گوناگون که در قالب بازی برای گروه‌های سنی مختلف طراحی شده است.

یک دنیا‌ بازی معارفی

خبرنگار: فاطمه سیرجانی

شهرآرا آنلاین / «ما بزرگ‌ترها به‌واسطۀ شناختی که از ائمه(ع) داریم، وقتی به مشهد و حرم می‌آییم،‌ آن حظ و لذت‌ معنوی حضور در حرم را به‌خوبی درک می‌کنیم، اما کودک ما در دنیای کودکانۀ خود از این‌ حس محروم است و گاه حضور در فضاهای معنوی ممکن است‌‌‌ او را خسته ‌کند و چه‌بسا که از حضور در چنین فضاهایی زده ‌شود.»

این‌ها ‌بخشی از صحبت‌های زائری است که به‌همراه فرزندش در «شهربازی معارفی» حضور یافته است؛ یک‌شهربازی متفاوت و رایگان که به‌تازگی ‌در جوار حرم امام‌رضا(ع) و در محل نمایشگاه‎ها و همایش‎های آستان قدس رضوی، واقع در ورودی باب‌الجواد(ع) و پارکینگ شمارۀ یک حرم، برای کودکان و نوجوانان برپا شده است. برپایی این شهربازی و نمایشگاهِ مجاورش شاید پاسخی باشد به همان دغدغه‌ای که ابتدا به آن اشاره کردیم؛ راهی برای دورنشدن کودکان از فضاهای معنوی.

..........................................

 

105601.jpg

 

میزبانی جهادی‌های قمی در مشهد 

بهشتی، مدیر نمایشگاه و شهربازی معارفی، درخصوص برپایی این مکان تفریحی می‌گوید: «مؤسسۀ «تبیان» قم پرچم‌دار برپایی این شهر بازی است که باحمایت آستان‌قدس‌رضوی میزبان کودکان و نوجوانان زائر و مجاور شده تا لحظات خوشی را از زیارت در خاطر آینده‌سازان این مرزوبوم ثبت ‌کنند.».

او اضافه می‌کند: «غرفه‌داران و عوامل اجرایی این نمایشگاه و شهربازی هم متفاوت‌ هستند؛ اول اینکه میانگین سنی آن‌ها ‌بین ۲۳ تا ۲۵ سال است و دیگر اینکه همۀ آن‌ها جزو گروه‌های جهادی هستند که رایگان در این محل خدمت می‌کنند.».

 

تناسب بازی‌ها و سن مخاطبان

او در تشریح برنامه‌های «شهربازی معارفی» می‌گوید: «این شهربازی، تلفیقی است از مفاهیم گوناگون که در قالب بازی برای گروه‌های سنی مختلف طراحی شده است.».

بهشتی ادامه می‌دهد: ‌«در این شهربازی، کودکان و نوجوانان درحین بازی به‌تناسب سنشان با احکام و مسائل شهروندی آشنا می‌شوند و شاید خیلی راحت‌تر این آموزه‌ها را برای همیشه به‌خاطر بسپارند.».

او با تأکید بر اینکه جذابیت این شهربازی با بازی‌های متنوعش، خیلی بالاست، اضافه می‌کند: «استقبال زیادی از نمایشگاه و شهربازی شده است. در‌حال‌حاضر با برنامه‌ریزی صورت‌گرفته، مخاطبان را در چهارگروه خردسال، کودک ۱، کودک ۲ و نوجوان پذیرا هستیم و نظارت داریم که هرکدام از مخاطبان ما در بازی‌های گروه سنی خود پذیرش شوند.».

 

105599.jpg

 

بازی‌های شهربازی

مدیر نمایشگاه و شهربازی معارفی ورود مخاطبان به نمایشگاه را براساس تاریخ مندرج در بلیط، رایگان عنوان می‌کند و توضیح می‌دهد: «مخاطبان ردۀ سنی ۳تا۶سال می‌توانند از مجموعه‌بازی‌های «خانۀ فوم»، «زنبور‌عسل» و «کشتی حضرت‌نوح(ع)» بهره‌مند شوند. گروه سنی ۷تا۹سال در بخش کودک ۱ نیز می‌توانند از بازی‌هایی چون «بازیافت»، «گردونه و صخره‌نوردی» استفاده کنند. دختران و پسران زائر و مجاور در گروه سنی ۱۰تا۱۲سال نیز که در بخش«کودک۲»گنجانده شده‌اند، تنها گروهی هستند که می‌توانند در پنج‌بازی «ماجراجو»، «آتش‌نشان»، «دشمن‌شناسی»، «کاروان زیارت» و «شهر ترافیک» شرکت کنند. «راه و بی‌راه»، «اتاق عمل» و «راه رسیدن» نیز ازجمله بازی‌های طراحی‌شده برای گروه سنی ۱۳تا۱۷سال در بخش نوجوان است که آموزه‌های دینی را انتقال می‌دهد.».

بهشتی یادآور می‌شود: «طرح «شهربازی معارفی» در این سطحِ کیفیت و کمیت برای اولین‌بار است که در مشهد راه‌اندازی شده است ‌و به‌صورت رایگان تا پایان شهریورماه، میزبان کودکان و نوجوانان زائر و مجاور است.».

باتوجه‌به نزدیکی سال تحصیلی در حاشیۀ این شهربازی، یک‌نمایشگاه لوازم‌تحریر نیز راه‌اندازی شده است که محصولات ایرانی و باکیفیتی را به مخاطبان ارائه می‌دهد.

..........................................

 

حمیدرضا عاطفی / زائری از یزد | چنین مکانی به همه معرفی شود

«دیروز از یزد رسیده‌ایم. از این شهربازی هم خبر نداشتیم. در خروجی باب‌الجواد(ع) بنر تبلیغات و عزیزی را دیدیم که بچه‌ها را به‌حضور در نمایشگاه و شهربازی دعوت می‌کرد. راستش اصلا تصور چنین فضایی را با این همه بازی و حجم عظیم موضوعات فرهنگی و معرفتی نداشتم؛ نهایت تصورم فضای کوچکی بود برای بازی و سرگرمی کودکان. این است که واقعاً باید به طراحان این شهربازی «خسته‌نباشید» گفت. به‌هرحال فضای حرم در طولانی‌مدت برای بچه‌ها خسته‌کننده است؛ بودن در چنین فضاهایی که کودکان و نوجوانان بتوانند درکنار ‌بازی و سرگرمی، با احکام دین، داستان زندگی ائمه و برخی موضوعات مرتبط با فرهنگ شهروندی آشنا ‌شوند، نه‌تنها جذاب است که در تعیین خط فکری آن‌ها برای آینده نیز بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

دیگر وجه مثبت اینجا رایگان‌بودن بازی‌هاست. بی‌تردید تأمین هزینه‌های جانبی و تفریحی برای خیلی‌از زائران مقدور نیست و رایگان‌بودن بازی‌ها، در استقبال اغلب زائران از این طرح مؤثر است. به‌نظرم باید چنین‌مکانی به همه معرفی شود. کاش وقتی کاری به این بزرگی، آن‌هم در جوار حرم آقا علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع)، انجام می‌شود، تبلیغات گسترده‌تری هم صورت بگیرد تا همه از آن بهره‌مند شوند.».

 

105600.jpg

 

حمید نبی‌دوست/ زائری از کرج | بچه‌ها را به زیارت مشتاق می‌کند

هرسال چندبار به مشهد می‌آییم. دختر بزرگم، که هشت‌سال دارد، همیشه می‌گوید: «من اول به عشق امام‌رضا(ع) و نقارۀ حرمش و بعدهم به‌امید طرح کبوترانه به مشهد می‌آیم.»؛ اما دخترم نتوانست از برنامه‌های این بخش حرم استفاده کند چون هفت‌سالش تمام شده است. از این موضوع ناراحت بود تا اینکه «شهربازی معارفی» را پیدا کردیم.وجود چنین فضایی، آن‌هم در نزدیکی حرم، برایمان غیرقابل‌تصور بود. راستش دغدغۀ همیشگی ما در سفر به مشهد، زیارت با فراغ‌بال و دل‌زده‌نشدن بچه‌ها از فضای معنوی حرم بوده و هست. برنامه‌های جذاب حرم، همچون «کبوترانه» و «شهربازی معارفی» به تحقق این امر کمک زیادی کرده است.با‌توجه‌به حجم و گستردگی کار، انتظار نیست که «شهربازی معارفی» دائمی باشد، اما با‌توجه‌به حضور میلیونی زائران و مجاوران در مشهد، چه خوب است که حداقل در ایام زائرپذیری چون نورور و تابستان، این شهربازی دایر باشد تا هم‌ خانواده‌ها با خاطری آسوده به زیارت بپردازند و هم خاطرۀ خوشی از سفر به مشهد و زیارت آقا امام‌رضا(ع) در ذهن کودکان و نوجوانان زائر نقش ببندد.یکی از نکات مثبت این شهربازی کادر فعال آن است که در اجرای بازی‌ها مشارکت می‌کنند. از آنجاکه هربازی، متناسب سن بچه‌ها طراحی شده، چنین ارتباط سازنده‌ای، شیرینی بازی‌ها را برای کودکان و نوجوانان دوچندان می‌کند.».

 

علیرضا شفیعی/ زائر اصفهانی | یک شهربازی با کلی بازی آموزنده

«بعداز چهارسال امام‌رضا(ع) دوباره ما را طلبید و توانستیم به‌همراه خانواده‌ به مشهد بیاییم. هروقت به زیارت آقا می‌آییم به‌خاطر دوری مکان‌های تفریحی‌ از حرم و محل اسکان ما، بچه‌ها را به شهربازی یا پارک‌های بزرگ مشهد نمی‌بردیم. فقط حرم بود و بخش کبوترانه‌اش که دخترکوچکم از برنامه‌های آن استفاده می‌کرد و خیلی هم راضی بود؛ اما چون دخترم بزرگ شده، امسال قبول نکردند تا از برنامه‌های بخش کبوترانه استفاده کند، برای همین می‌خواستیم برویم و در بازارهای اطراف حرم دوری بزنیم که در همین بین، تبلیغات «شهربازی معارفی» را دیدیم. به‌اصرار دخترم و از روی کنجکاوی بلیط (رایگان) تهیه کردیم و به پارکینگ حرم آمدیم. از دیدن چنین شهربازی بزرگی، آن‌هم در نزدیکی حرم جا خوردیم؛ یک‌شهربازی با کلی بازی آموزنده. اصلا یکی از نکات مثبت این نمایشگاه همین است که بچه‌ها خیلی از آموزه‌های دینی‌ و اخلاقی و‌ حقوق شهروندی و اجتماعی را درخلال بازی یاد می‌گیرند.

شاید اگر پدر در خانه یا ‌معلم در مدرسه چنین موضوعاتی را آموزش‌ دهد، اثرچندانی نداشته باشد و فرّار باشد، اما بودن در فضایی شاد، آن هم با گروه همسالان،‌ بی‌تردید تأثیر‌گذاری این آموزه‌ها را برای کودکان و نوجوانان خیلی بیشتر می‌کند.».

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی