کد خبر : 75432
/ 14:26
در گفتگو با دکتر محسن بادفرسا دربارۀ «انجمن دوقلوهای سرزمین خورشید» خراسان رضوی مطرح شد؛

با دوقلوها همراه هستیم

حمیده وحیدی- «انجمن دو‌قلوهای سرزمین خورشید» تنها نهاد مردمی‌ای است که در استان خراسان‌رضوی به‌صورت مستمر و دغدغه‌مند به بررسی و حل مشکلات خانواده‌های دارای فرزند چندقلو می‌پردازد.

با دوقلوها همراه هستیم

حمیده وحیدی- «انجمن دو‌قلوهای سرزمین خورشید» تنها نهاد مردمی‌ای است که در استان خراسان‌رضوی به‌صورت مستمر و دغدغه‌مند به بررسی و حل مشکلات خانواده‌های دارای فرزند چندقلو می‌پردازد. با این انجمن، خیلی اتفاقی و به‌دلیل عملکرد خیر‌خواهانه‌شان، بی‌آنکه درگیر سر‌و‌صداهای رسانه‌ای شده باشند، آشنا می‌شویم. انجمن ‌سرزمین خورشید، خانواده‌ای است که ۵هزار عضو دارد و هریک از اعضا با جدیت به‌دنبال حل مشکلات یکدیگر هستند. با دکتر محسن بادفرسا، دبیر و مؤسس انجمن گفتگو کرده‌ایم و امیدواریم این صحبت‌ها بتواند به خانواده‌های دارای فرزند چندقلو، که از فعالیت این انجمن بی‌اطلاعند، کمک کند.

چه شد که به فکر تأسیس انجمن مردمی سرزمین خورشید افتادید؟ کارتان را از چه زمانی آغاز کردید؟
بنده در سال‌های‌٨٧ تا ٨٩ مدیر هنری انجمن دو‌قلوهای استان البرز بودم. آن زمان، تنها انجمنی که برای چند‌قلوها در ایران فعال بود، به پایتخت محدود می‌شد و به‌دلیل بعد مسافت، خانواده‌های دیگر استان‌ها نمی‌توانستند از امکانات مجموعه استفاده کنند. خیلی‌ها نیز از فعالیت این انجمن بی‌اطلاع بودند. بنابراین در سال‌٨٩ طرح یاسین را در کشور برگزار کردیم تا بتوانیم به خانواده‌های بیشتری کمک کنیم و نشاط اجتماعی را برایشان به ارمغان بیاوریم. بر‌اساس تحقیقات فراوانی که آن زمان انجام دادم، متوجه شدم جامعۀ آماری دوقلوها و چندقلوها، گرچه مشکلات فراوانی متحمل می‌شوند، جزو خانواده‌های شاداب ایرانی به شمار می‌آیند. اگر کمی دقت کنید این احساس به ما نیز منتقل می‌شود؛ یعنی وقتی افراد دوقلو یا سه‌قلو را مشاهده می‌کنیم، ناخود‌آگاه لبخندی به لبمان می‌آید، سپس به سختی‌های زندگی این افراد می‌اندیشیم.
این مسئله در سطح بالاتر نیز مطرح است؛ بر‌اساس تحقیقات مفصل متوجه شده‌ایم مردم، اشتیاق زیادی برای شرکت در مراسم ازدواج‌های دو‌قلویی دارند. خانواده‌های دارای فرزندان چندقلو دچار مشکلات فراوانی هستند که خانواده‌های معمولی کمتر به آن مشکلات نگاه می‌کنند. سال‌٨٩ با اجرای طرح یاسین، خواهان ایجاد فضایی تعاملی برای رفع مشکلات خانواده‌های دارای فرزند چندقلو شدم. برمبنای این طرح، باید همۀ استان‌ها به‌طور جداگانه انجمن دوقلوها و چند‌قلوها را راه‌اندازی کنند تا نیازی به رفت‌و‌آمد آن‌ها به پایتخت نباشد. آن زمان بنده ساکن تهران بودم. به مشهد آمدم و در حرم امام‌رضا(ع) از حضرت خواستم اگر قرار است در این راه خدمتی کنم، به مردم مشهد باشد. برایم خیلی عجیب بود که کارهای اداری خیلی سریع انجام گرفت و قصۀ کار ما در انجمن دو‌قلوها آغاز شد. به‌این‌ترتیب نوروز‌٩١ بنرهای انجمن دو‌قلوها در تمام شهر نصب شد.
105659.jpg

شما آغازگر راه جدیدی بودید که در گذشته هیچ تجربۀ اجرایی در مشهد نداشت. در آغاز راه، با چالش و مشکل مواجه نشدید؟
در قدم‌ اول، کسی نمی‌توانست باور کند که این انجمن قرار است کارهای بزرگی انجام دهد، اما من و همۀ دوستان امیدوار بودیم، چرا‌که می‌دانستیم این انجمن با هدف درستی راه‌اندازی شده و قصد دارد خانواده را به نشاط اجتماعی و سطح روحی مناسبی برساند. ما کارمان را در شهری شروع کردیم که منسوب به امام‌رضا(ع) و فرزندشان حضرت جواد(ع) بود، پدر و پسری که محبتشان شهرۀ تمام عالم است. عشق بین این خانواده در دیگر افراد نیز ریشه دارد. پس ما هم باید سعی می‌کردیم دوستی و الفت بین خانواده‌ها را بیشتر کنیم. خانواده‌های دارای فرزند چندقلو، یکی‌یکی به ما مراجعه کردند و خودشان مبلّغ ما شدند. جالب است بدانید که جمعیت آماری ما هم‌اکنون نزدیک به ۵هزار نفر رسیده است. چندی پیش، یکی از مسئولان، که مهمان ما در مجموعه بودند، با شوخی می‌گفتند: شما خودتان همین الان یک خانوادۀ بزرگ هستید که نیاز به کمیسیون دارید!

به خانواده‌هایی که فرزندان چند‌قلو دارند چه خدماتی ارائه می‌دهید؟
ما در چند بخش به این افراد کمک می‌کنیم. در مرحلۀ اول خدمات قبل‌از تولد ارائه می‌شود، یعنی اگر خانواده‌ای ازطریق سونوگرافی متوجه شود که قرار است صاحب چند فرزند شود در کارگروه «قبل‌از تولد» قرار می‌گیرد. بسیاری از پزشکان معتبر استان درزمینۀ هزینه‌های درمانی و مددکاری در دوران بارداری، به این خانواده‌ها مشاوره می‌دهند و کمک می‌کنند. مرحلۀ دوم، کارگروهی است که از بدو تولد تا دو‌سالگی به خانواده‌ها خدمت ارائه می‌کند. این مرحله، سخت‌ترین و در‌عین‌حال مهم‌ترین دوره برای خانواده‌های دارای فرزند چندقلوست. خانواده‌ها در این دوره بیش‌از هرچیز دغدغۀ تهیۀ شیر خشک و پوشک بچه‌ها را دارند که ما سعی می‌کنیم در این زمینه به آن‌ها کمک کنیم.

انجمن چند‌قلوها خدمات رایگان نیز در‌اختیار افراد قرار می‌دهد؟
این مسئله بستگی به خانواده‌ها دارد؛ اگر بدانیم خانواده‌ای دچار مشکلات اقتصادی شدید است، شیر خشک و پوشک به‌صورت رایگان در‌اختیار قرار می‌گیرد. اما به‌طور کلی سعی داریم به‌صورت قرض‌الحسنه‌ کار کنیم و کالا‌ها به‌صورت تعاونی و با قیمت مناسب‌تر در‌اختیار افراد قرار گیرد. کارگروه‌های مختلفی در انجمن دوقلوها فعال هستند که متخصصان آن به‌صورت جهادی کار می‌کنند و می‌کوشند مشاوره‌های رایگان در‌اختیار افراد قرار دهند. تیم مددکاری ما با خیران زیادی در مشهد مرتبط است و حتی‌الامکان مشکلات افراد را به گوش کسانی که توانایی کمک دارند، می‌رساند. خاطر‌نشان می‌کنم که مرحلۀ تحصیل چندقلوها نیز برای ما بسیار اهمیت دارد. ما معتقدیم حضور چند‌قلوهای موفق و تحصیل‌کرده در جامعه، انگیزۀ زندگی و نشاط را در اجتماع بیشتر می‌کند؛ بنابراین در این مرحله نیز درکنار خانواده‌ها هستیم. در ایام انتخاب رشته، بهترین مشاوران به خانواده‌ها خدمات رایگان ارائه می‌دهند. هنگامی‌که بچه‌ها مشکلات درسی دارند نیز پشتیبانشان هستیم و در دوران نوجوانی چندقلوها، خانواده‌هایشان را از فراز و فرودهای تحصیل آگاه می‌کنیم. همچنین ستاد ازدواجی تشکیل داده‌ایم تا موانع و مشکلات این افراد را بر‌طرف کند. نمونه‌های بسیار زیادی نیز از کمک و همراهی در تهیۀ جهیزیه و برگزاری مراسم عروسی، در کارنامۀ کاری‌مان است.

این انجمن برای پیشبرد اهدافش بودجه‌ای نیز دریافت می‌کند؟
خیر، می‌دانید که انجمن‌های مردمی هیچ ردیف بودجه‌ای ندارند؛ اما من با افتخار می‌گویم تمام مسئولان استان خراسان‌رضوی از ما حمایت می‌کنند. همین‌جا از همۀ مدیران و خیران مشهد تشکر می‌کنم که به ما لطف بسیار دارند. روزنامۀ شهرآرا بارها مشکلات خانواده‌های دارای چندقلو را پوشش داده است که همین موضوع باعث شده خیران برای کمک پیش‌قدم شوند. بنده بارها به مسئولان گفته‌ام که باید یکدیگر را درک کنیم، و اگر در این مسئله ناتوانیم، یکدیگر را ترک کنیم! وقتی خانواده‌ای یک‌باره صاحب دو یا سه‌فرزند می‌شود، یعنی توانش را باید دو‌برابر و سه‌برابر کند.

فکر می‌کنید مهم‌ترین کاری که توانسته‌اید در این انجمن برای خانواده‌های دارای فرزندان چند‌قلو انجام دهید، چه بوده است؟
یکی از اقداماتی که در انجمن چندقلوها صورت می‌گیرد، که شاید کمتر دربارۀ آن صحبت شده باشد، تعاملی است که بین خانواده‌ها به وجود می‌آید. خانواده‌ها در جلسات و کارگاه‌های آموزشی با هم آشنا می‌شوند و چه از لحاظ اقتصادی و چه فرهنگی به هم کمک می‌کنند. ما چشم‌انتظار بودجه نیستیم، بلکه می‌دانیم در‌کنار تعامل با مردم مشکلاتمان حل خواهد شد؛ به‌خصوص این مسئله در زمان تولد چندقلوها بسیار اهمیت دارد. خانواده‌ای بود که هزینۀ ۵٠‌میلیونی تولد فرزندانش به کمک خیران تأمین شد. از برکات خوب این انجمن، درک متقابل افراد است و اینکه همگی حال هم را می‌فهمند.

چرا مکان انجمن شما شبیه حسینیه است و مشابه مکان‌های اداری نیست؟
این کار عمداً صورت گرفته است. اصلا سیستم کاری ما کاملا مردمی است. دیوار‌کشیدن در این مکان بسیار راحت است، اما ما نمی‌خواهیم بین ما و دیگران فاصله ایجاد شود. هیچ‌کس در اینجا حقوقی دریافت نمی‌کند و تمام نیروها خادم امام رضا(ع) هستند و در‌جهت ترویج مهربانی کار می‌کنند. مردم بی‌واسطه با ما درارتباط هستند و اگر کسی کاری داشته باشد، همه از آن مطلع می‌شویم. ما از شهرهای دیگر نیز مراجعه و تماس داریم‌. برای تولد و ازدواج افراد مراسمی برپا می‌کنیم تا به‌این بهانه، افراد به هم کمک کنند. از‌طرفی تمام ایمان ما به خداست و نمی‌گوییم خودمان کاری می‌کنیم. فقط پنج‌سال از عمر انجمن می‌گذرد و ۵هزار عضو دارد. امیدوارم که در دیگر شهرها نیز این تعامل برقرار باشد تا خانواده‌های دارای چندقلو، آسیب روحی و اقتصادی کمتری متحمل شوند.

برنامۀ شما در آینده چیست؟
امسال در شب ولادت امام رضا(ع) تمام دوقلوهای ایران رأس ساعت٨ رو به امام رضا(ع) صلوات خاصۀ حضرت را خواندند. این طرح توسط سرویس‌های مجازی به اشتراک گذاشته شد. همان روز بچه‌های انجمن به حرم رفتند و نایب‌الزیاره شدند. در آن ساعت، تمام موبایل‌ها روشن بود. همچنین در روز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) به‌صورت وسیع اطلاع‌رسانی شد که، هر دو‌قلویی در ایران که با دو‌قلویی ازدواج کرده‌است، ماه‌عسلشان را مهمان ما خواهند بود. خیران و آستان قدس رضوی، بانیان این کار بزرگ هستند. از تریبون روزنامۀ شما نیز استفاده می‌کنم و از مجامع خبری و رسانه‌ای می‌خواهم که این خبر را به گوش همۀ مردم ایران برسانند تا بتوانیم زیارت امام رضا(ع) را به این افراد هدیه دهیم. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی