• خانه
  • یادداشت
  • تکلیف سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده چه می‌شود؟
کد خبر : 75436
/ 17:16

تکلیف سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده چه می‌شود؟

هرچیز که امنیت سرمایه‌گذاری در مشهد را تهدید کند و تمایلِ سرمایه‌گذارانِ جلای‌مشهد‌کرده‌را برای بازگشت سرکوب نماید مُخل توسعه و عمران شهر است و به‌سختی باید جلویش را گرفت

تکلیف سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده چه می‌شود؟

هرچیز که امنیت سرمایه‌گذاری در مشهد را تهدید کند و تمایلِ سرمایه‌گذارانِ جلای‌مشهد‌کرده‌را برای بازگشت سرکوب نماید مُخل توسعه و عمران شهر است و به‌سختی باید جلویش را گرفت، خواه انتشار خبرِ دستگیری ٢١ داعشی باشد که چندهفته قبل فضای رسانه‌ای را لرزاند خواه خبرِ ابطال طرح تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر، موسوم به طرح «طاش»، و ابلاغ یک طرح تفصیلی دیگر، موسوم به «مهرازان ٢»، آن‌هم پس از ١٥سال که از اجرایش می‌گذرد و بیش از ٥٥درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
شانزدهم شهریور مهندس ایزدی، معاون شهرسازی وزیر راه و شهرسازی، که در دولت دوازدهم جانشین پیروز حناچی شده برای توجیه اعضای شورا بابت دلایل آن ابطال و این ابلاغِ پرهزینه به ساختمان شورای شهر آمد تا بلکه جواب‌گوی اعتراضات گستردۀ اعضای شورا باشد. شورای پنجم پیش از شکل‌گیری رسمی در نامه‌هایی جداگانه به وزیر و معاون شهرسازی وقت او از آن‌ها خواسته بود باتوجه‌به بارِ مالی گستردۀ طرح جدید برای شهرداری اجازه بدهند شورا ابعاد این جابه‌جایی را بررسی کند. خلاصۀ ماجرا از این قرار بود که شورای عالی شهرسازی، با توجیه «حفظ هویّت میراثی و تاریخی بافت پیرامون حرم»، بدون درنظر‌گرفتن وضعیت موجود، پس از ١٥ سال که از ابلاغ و اجرای طرح «طاش» می‌گذشت و پیکربندی اکثر پهنه‌ها براساس آن شکل بسته بود، طرح را کنار می‌گذارد و طرحی جدید را جانشین آن می‌کند. با یک حساب سرانگشتی، هزینۀ این جابه‌جایی که باید از جیب مردم و شهرداری پرداخت شود ٥١٠٠میلیارد تومان تخمین زده می‌شود: حدود ١٠٠٠میلیارد اوراق مشارکت و ٤١٠٠میلیارد حقوق مکتسبۀ ذی‌نفعان.
شهرداری، براساس طرح قدیمی، با بسیاری از سرمایه‌گذاران وارد توافقاتی شده بود که با نقضش همۀ آن توافقات خودبه‌خود نقض می‌شود و شهرداری باید خسارت خلف‌وعده‌اش را بپردازد. در ابلاغیۀ جدید، راه باغ‌ها حذف شده، شارستان‌ها باز نمی‌شود و خیابان‌های شعاعیِ ٣٥متری به ١٢متری تبدیل شده، و همین‌ها برای هواشدن بسیاری از قراردادها کافی است.
در اینکه طرح قدیمی ایرادات فرهنگی و اجتماعی زیادی دارد بحثی نیست، اما نمی‌شود بعد از ١٥ سال طرحی را که بیش از ٥٥درصد پیشرفت داشته کنار گذاشت و گفت خسارت‌هایش را از محل افزایش بلیت قطار و هواپیما تأمین می‌کنیم! تکلیف سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده چه می‌شود؟! تعهدات شهرداری را چه کسی به‌گردن می‌گیرد؟! خوشبختانه دکتر شیران، نمایندۀ محترم مشهد، نیز با درک حساسیت اتفاقی که افتاده در جلسه حضور داشت و نارضایتی‌اش را گفت. مهندس ایزدی قول داد بحث‌ها را به مرکز منتقل کند و تصمیمی‌ منطبق بر نظرات نمایندگان مردم اتخاذ نماید. امیدوارم در همین ماه اول شروع‌به‌کار این غائله ختم‌به‌خیر شود!
امیر شهلا 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی