• خانه
  • خراسان رضوی
  • نطق پیش از دستوررئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران طوس شورای اسلامی شهر مشهد
کد خبر : 75467
/ 13:18

نطق پیش از دستوررئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران طوس شورای اسلامی شهر مشهد

ریاضی رئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران طوس در سومین جلسه صحن علنی شورا، نطق پیش از دستور خود را قرائت کرد .

نطق پیش از دستوررئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران طوس شورای اسلامی شهر مشهد

نطق پیش از دستوررئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران طوس شورای اسلامی شهر مشهد

"به نام خداوند جان و خرد"

با سلام و عرض ادب خدمت حضار محترم و مردم عزیزم

امروز بیستم شهریور ماه هزار و سیصد و نود و شش شمسی، در سومین جلسه علنی شورای پنجم، مفتخرم پاره ای از عرایضم را به استحضار اعضاء محترم، مسئولین و مردم عزیز شهر مشهد مقدس برسانم.

من به عنوان عضو کوچکی از شورا به مردم شهرم و نمایندگی آن افتخار می کنم. شهری که در آن به دنیا آمده ام، زیسته ام و امیدوارم در همان جا نیز جان به جان آفرین تسلیم کنم. شهری که باید دوست داشت و هر شهروند آن به مشهدی بودن خود افتخار کند. شهری که سخن گفتن از ظرفیت ها، زیبایی ها و توانمندی های آن در پیشگاه خردمندان و فرهیختگانی اینچنین دشوار است. چرا که اصلا:

برادر جان خراسان است اینجا

سخن گفتن نه آسان است اینجا

از آن جهت به نام مشهد و عشق مشهد سخن را آغاز کردم که فکر می کنم راه آبادانی آن، عشق ورزیدن، دوست داشتن، همدلی کردن و عزم راسخ برای پیشرفت و سازندگی ست. خواستم یادآوری کنم که ما صرفاً شهروند دومین کلان شهر ایران نیستیم و ما صرفاً شهروند پایتخت معنوی ایران هم نیستیم . اگر چه هر دوی این عناوین صحیح است ولی حق مطلب را ادا نمی کند. انگار با نامیدن خود با چنین عناوینی می خواهیم به پایتخت نشینان بگوییم که ما نیز هستیم. ما ساکنان" توس و تابران و مشهد" چنین نمی پسندیم . بگذار تمام ایران بدانند که ما مردمان" عزیزترین شهر" این سرزمینیم . پیشنهاد می کنم از این پس مشهد مقدس را با صفت " گرامی ترین شهر ایران" بخوانیم. چرا که نه؟ کدام شهر ایران بدین سان و با این عظمت نماد دین و فرهنگ ایرانی ست؟ شهری که در سایه امام هشتم شیعیان به فردوسی پاک زادش می نازد. در حق چنین نازیدنی همین بس که مقام معظم رهبری در حق فردوسی فرموده اند:

" اول انقلاب، عده ای از مردم با اخلاص رفته بودند قبر فردوسی را در توس خراب کنند؛ وقتی من مطلع شدم، چیزی نوشتم و فوراً به مشهد فرستادم؛ که آن را بردند و بالای قبر فردوسی نصب کردند. نمی دانم الان هم هست یا نه. بچه های حادی که به آن جا می رفتند، چشمشان که به شهادت بنده می افتاد لطف می کردند و می پذیرفتند و دیگر کاری به کار فردوسی نداشتنند! حقیقت قضیه این است که فردوسی یک حکیم است. تعارف که نکردیم به فردوسی حکیم گفتیم الان چند صد سال است که دارند به فردوسی حکیم می‌گویند. حکمت فردوسی چیست؟ حکمت الهی اسلامی...."

کسانی که امروز با فردوسی و توس می ستیزند یا ولایت را نمی شناسند و یا به فرموده رهبر از حکمت فردوسی بی اطلاعند. فردوسی هموست که خدای نامه اش را با نام خداوند جان وخرد آغاز کرد و در جای‌جای کتابش حرمت این دو گوهر را ستود. ضحاکان نامه‌ی او ماردوشانی خورنده‌ی مغز و کشنده جان آدمیان بودند و پهلوانان عزیز او سیاوشانی که پاکدامنی آنها یوسف،گذر از آتششان ابراهیم و سرنثارکردنشان در راه غیرت و شرف، حسین( ع) را تداعی می‌کند.

همه اینها اعضاء محترم شورای پنجم را ترغیب کرد که با جدیت بیشتری توجه خود را به مسئله توس و فردوسی معطوف کنند و اینچنین شد که گروه یا کمیسیون توسعه و عمران توس با اجماع کامل شکل گرفت تا به صورت مدام یکی از دغدغه های اهل شورا باشد.

این گروه دو هدف را دنبال خواهد کرد: نخست احیاء توس به عنوان کانون تاریخ، فرهنگ و ادب ملی و دوم توسعه گردشگری. این سرزمین قابلیت توصیف ناپذیری برای جلب گردشگر و همچنین افزایش زمان ماندگاری ایشان دارد که همه اینها نهایتاً موجب باز شناساندن این ناحیه و کرامات ولی نعمتش حضرت رضا (ع) به جهانیان و رونق کسب و کار مردمانش خواهد شد.

در همین مدت کوتاه که از تشکیل گروه می گذرد با سیل انبوه تأییدات، توجهات و پیشنهادات اندیشمندان، هنرمندان، متخصصین و جوانان خلاق مواجه شده ایم که دلشان برای این سرزمین مقدس متبرک می تپد و بارقه‌ای از امید را در سینه شان روشن کرده است. ما با شعار امید آمده ایم و به یاری خداوند تا آخر پیش خواهیم رفت.

آن آتشی که نمیرد همیشه در دل ماست.

علاوه بر آنکه اقدامات مفصلی برای تحقق این مهم در برنامه کار خود قرار داده ایم در حال حاضر به تحقق برنامه های کوتاه مدت زیر می اندیشیم:

1- تهیه و به تصویب رساندن سند راهبردی توسعه و عمران توس تا نقشه ای اجمالی برای ادامه راه داشته باشیم.

2- شناسایی ساختار تصمیم گیری موجود در امر توسعه توس تا برای تصویب و اجرای طرح ها با کمترین موانع بوروکراسی مواجه شویم.

3- ایجاد شرکت توسعه پایدار توس تا بتوانیم بازویی اجرایی در آستین خود داشته باشیم و ساده تر از هزار توهای اداری گذر کنیم.

4- اصلاح بودجه 96 با رویکردی فرهنگی، گردشگری تا بتوانیم هرچه زودتر با استفاده از اعتبارات تعریف شده اقدامات سند راهبردی را به ثمر برسانیم.

طی کردن این مسیر اگر چه سخت است ولی غیر ممکن نیست. امید است در جایی که هزینه یک کیلومتر قطار شهری بالغ بر دویست میلیارد تومان است، دست کم هزینه معادل دویست متر از آن از توس دریغ نشود.

سخن آخر همان سخن اول است. این خاک به جز با همدلی، تلاش و غیرت میسر نخواهد شد و همان غیرت ایرانی که دلیران ما برای آزادی خرمشهر خرج کردند مجدداً باید به کار بیاید تا توس احیا شود.

سپاس و درود

سید مسعود ریاضی مظلومی 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی