• خانه
  • خراسان رضوی
  • از ابتدای سال 96، بیش از 41 میلیارد تومان هبه توسط شورای چهارم تصویب شده است
کد خبر : 75468
/ 13:18
در سومین جلسه علنی شورای شهر مشهدمقدس عنوان شد؛

از ابتدای سال 96، بیش از 41 میلیارد تومان هبه توسط شورای چهارم تصویب شده است

در سومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس مطرح شد: در 5 ماه نخست سال 96، بیش از 41 میلیارد تومان هبه توسط شورای شهر به تصویب رسیده که این مبلغ، بیش از حد مجاز است.

از ابتدای سال 96، بیش از 41 میلیارد تومان هبه توسط شورای چهارم تصویب شده است

از ابتدای سال 96، بیش از 41 میلیارد تومان هبه توسط شورای چهارم تصویب شده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، سومین جلسه علنی شورای شهر مشهد صبح امروز و در محل تالار شهر برگزار شد.

محدرضا حیدری، رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس در ابتدای این جلسه ضمن تشکر از سازمان فرهنگی شهرداری برای برگزاری جشن های دهه امامت و ولایت در سطح شهر، اظهارداشت: شورا پنجم و شهرداری چنین رویکردی را در مناسبت های ملی و مذهبی خواهد داشت.

حیدری با بیان اینکه برپایی چنین مراسم هایی نقش بسزا و موثری را در زمینه تکریم شعائر مذهبی داراست، تصریح کرد:

با توجه به اینکه در آغاز راه هستیم، ممکن است مشکل و نواقصی در برپایی این جشن ها وجود داشته باشد ولی سعی ما برگزاری بدون حاشیه چنین مراسم و نیز توسعه آنها در تمامی زمینه ها و حوزه هاست.

وی در ادامه افزود: در روز های گذشته که جشن های متعددی برگزار شد، مردم نیز به صورت خودجوش مراسم ها بسیار با شکوهی را اجرا نمودند؛ این رویکرد مردمی ارزشمند است و باید آن را در تمامی مناسبت های ملی و مذهبی توسعه بخشیم.

حیدری حرکات مردمی را دارای بقاء و دوام بیشتری دانست که به دستگاه های دولتی متکی نیست.

وی با اشاره به سالروز شهادت آیت ا... طالقانی، گفت: از مفاهیم محوری در اندیشه این شهید والامقام، موضوع شورا و نظام شورایی بود و در روز های آغازین انقلاب ایشان تاکید جدی بر این موضوع داشت.

یادش گرامی

رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس همچنین روز سینما را به فعالان این حوزه که افتخارات بزرگی در صحنه های بین‌المللی پدید آوردند نیز تبریک و تهنیت گفت.

وی همچنین از قرائت فرازهای نهج البلاغه در آغاز هر جلسه علنی خبرداد و گفت: نامه امام علی(ع) به مالک اشتر شامل مباحث مدیریت شهری و مملکت داری است و این گفته ها را در جنبه فردی و تصمیم‌گیری های خود لحاظ کنیم.

حیدری با بیان اینکه امام علی(ع)،‌انسان های تحت مدیریت را در دین و یا انسانیت برادر یکدیگر می‌داند، تصریح کرد: جهان اسلام از قتل عام مسلمانان میانمار ناراحت است و شورای شهر مشهدمقدس نیز ضمن محکوم نمودن این فاجعه تلخ انسانی، خواستار ممانعت نهاد های بین المللی از ادامه این اتفاقات است.

در ادامه این جلسه، طر ح ها و دستورکار های سومین جلسه علنی شورا به بحث و بررسی گذاشته شد.

نخستین دستور این جلسه به دریافت تسهیلات شهرداری از بانک های شهر و تجارت اختصاص یافت که کلیات آن با 13 رای و به اتفاق آرا تصویب شد.

نماینده شهرداری در پاسخ به سوال محمد حاجیان شهری مبنی بر اینکه مدت بازپرداخت و نرخ سود این تسهیلات به چه میزان است، گفت: مدت وام 6 ماه بوده که تا یک سال قابل تمدید بوده و نرخ سود تسهیلات نیز 18 درصد است.

دومین دستور کار جلسه با موضوعیت مخالفت فرمانداری مشهد با لایحه دریافت 3 درصد سهم آموزش و پرورش بود و حیدری در این زمینه اظهارداشت: آموزش و پرورش نهادی توسعه‌ای و زیر بنایی است؛ این مصوبه در اکثر کلانشهرها و شهرهای کوچک نیز اجرایی شده و این عوارض پرداخته می‌شود.

وی افزود: شهرداری برای عملکرد 4 سال گذشته خود مبلغی حدود 52 میلیارد تومان به آموزش و پرورش بدهکار شده و دیوان محاسبات و دیوان عدالت اداری بخاطر همین امر شکایت کرده‌اند؛

حیدری با بیان اینکه بحران و چالش های بسیاری پیش روی آموزش و پرورش است، افزود: در سطح شهر با مدارسی مواجه هستیم که از کمترین امکانات برخوردارند.

دیگر دستورکار سومین جلسه علنی شورای شهر به موضوع «هبه زمین واقع در میدان صاحب الزمان به هیات امناء زائرسرای ارزان قیمت» اختصاص پیدا کرد که در توضیح این طرح، گندمی گفت: مساحت این زمین 700 مترمربع است؛ فرمانداری موضوع را بررسی کرده و گفته شورای شهر در دوره قبل خود بیش از 2درصد حد قانونی را در قالب هبه، هزینه کرده و دیگر مجاز نیست.

گندمی با بیان اینکه 2 درصد از بودجه شهرداری که معادل 23 میلیارد تومان می‌باشد را می‌توانیم هزینه کنیم، افزود: در حال حاضر بودجه هبه شده توسط شورای چهارم در سال جاری 19 میلیارد تومان بیش از این عدد بوده و بخشی نیز فاقد عدد رقم است.

وی اظهارداشت: اعتراض هیئت تطبیق به این مصوبه را وارد می‌دانیم و معتقدیم مصوبه شورای شهر باید ابطال شود.

در نهایت پس از رای‌گیری اعضاء،‌ نظریه کمیسیون برنامه و بودجه به شرح ذیل تصویب شد:

با عنایت به بررسی هزینه‌کرد شهرداری محترم و تعهدات بوجود آمده در پنچ ماهه اول سال جاری، اعتراض هیات محترم تطبیق مصوبات مبنی بر واگذاری و هبه مازاد از سقف مقرر در بند 7 فصل سوم بخشنامه بودجه سال 96 شهرداری های کشور، اعتراض وارد می‌باشد و شورای شهر مشهدمقدس از مصوبه خود عدول می‌نماید.

«تخصیص اعتبار برای ستاد اربعین حسینی شهرداری مشهدمقدس و اعزام نیروی انسانی و 200 دستگاه اتوبوس» دستور کار بعدی جلسه علنی شورا بود.

حیدری رئیس شورای شهر مشهدمقدس، گفت: شورا هیچکدام از ارقام شورای قبل را تایید نکرده‌ و قرار است شورای پنجم برنامه اش را ارائه کند که هنوز هیچ مبلغی به تصویب نرسیده است.

امیر شهلا،‌ در این زمینه اظهارداشت: برگزاری اربعین در عراق و کربلا یک خیزش و همایش مردمی،‌ مردم عراق است؛ شهروندان عراقی با بهترین امکانات در دسترس خود، سعی در استقبال از زائران اربعین حسینی را دارند.

شهلا افزود: سبک و سیاق این حرکت عظیم نباید با اختلال همراه شود و کاری نکنیم که از حالت مردمی خود خارج شود؛ شهرداری مشهد نباید عوارض شهر خود را در خارج از مرزهای شهری مشهد هزینه نماید.

وی با بیان اینکه این کمک های مالی باید در دهه پایانی ماه صفر و شهادت امام رضا(ع) که شهر مشهد میزبان خیل عظیم شیفتگان رضوی است،‌ هزینه شود، گفت: حرکت خودجوش اربعین باید‌ خودجوش باقی‌ بماند و از هزینه‌کرد شهر مشهد، برای مشهد استفاده شود.

در نهایت شهرداری مشهد مکلف شد در راستای وظایف محوله دستورالعمل وزارت کشور درخصوص اربعین حسینی(ع)، نسبت به اجرای بندهای این مصوبه اقدام نماید.

1- دریافت اعتبارات و هزینه‌کرد مراسم پیاده روی اربعین حسینی از دولت محترم وفق بند (الف) ماده قانون 97 برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران

2- تهیه برنامه اجرایی مدنظر حداکثر ظرف مدت 15 روز و ارائه این برنامه جهت تصویب در کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و زیارت با حق حضور و رای اعضاء شورای اسلامی شهر مشهد

3- افتتاح حساب به منظور جمع‌آوری کمک های مردمی و تشویق و ترغیب مردم شریف مشهد جهت مشارکت در برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم پیاده‌روی اربعین

4- ارائه گزارش مالی و عملکرد ستاد اربعین شهرداری مشهد مقدس حداکثر ظرف مدت 2 ماه پس از پایان ماموریت یاد شده در مراسم اربعین حسینی(ع)

5- شهرداری مشهد برنامه خود را در رابطه با خدمات به زائرین رضوی در آخر ماه صفر را ارائه نماید.

پنجمین دستور کار جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس با موضوع مساعدت در پرداخت عوارض صدور پروانه مدرسه علمیه حضرت فاطمه زهرا(س) مطرح شد که ضمن وارد دانستن اعتراض هیات تطبیق، شورای شهر از مصوبه خود در این خصوص عدول کرد.

اعضای شورای شهر مشهدمقدس در این جلسه پس از اصلاح برخی از مصوبات دفترچه ضوابط محاسبات درآمدی، به موضوع احداث جایگاه های توزیع بنزین تک سکویی در سطح شهر مشهد پرداختند.

در این خصوص، اعضا پس از تبادل نظر،‌ ضمن تغییر جزئی نظریه کمیسیون امور اقتصادی، با آن موافقت نمودند.

متن نظریه به شرح ذیل است:

با لایحه شهرداری مشهدمقدس موضوع مشارکت در پروژه احداث جایگاه توزیع سوخت تک سکویی در سطح شهر با واگذاری احداث و بهره برداری آن به بخش خصوصی از طریق مزایده و با تخصیص حداقل 30 درصد از کارمزد شرکت فرآورده های نفتی با شهرداری از ابتدا با شرایط ذیل موافقت گردید:

1- شهرداری مشهد نسبت به تهیه آنالیز اقتصادی، برآورد اولیه تهیه اسناد مزایده جایگاه های تک سکو اقدام نماید.

2- شهرداری مشهد موظف است از طریق فراخوان عمومی شرکت های دارای صلاحیت را شناسایی و ازبین آنان از طریق مزایده سرمایه‌گذار انتخاب نماید. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی