کد خبر : 75471
/ 15:03
معاون استاندار برای افزایش بودجه و حل مشکلات ، ارتقای ساختار مدیریتی و تقسیمات جدید شهرستان مشهد را پیشنهاد داد؛»

نیاز مشهد به ساختار استان شهر

چند وقتی است موضوع تقسیم‌بندی جدید شهر مشهد به نقل داغ محافل خبری و رسانه‌ای تبدیل و به‌عنوان یک مطالبه ازسوی مسئولان اجرایی دومین کلان‌شهر ایران مطرح شده است.

نیاز مشهد به ساختار استان شهر

بنیامین یوسف‌زاده- چند وقتی است موضوع تقسیم‌بندی جدید شهر مشهد به نقل داغ محافل خبری و رسانه‌ای تبدیل و به‌عنوان یک مطالبه ازسوی مسئولان اجرایی دومین کلان‌شهر ایران مطرح شده است. داستان این مطالبه نیز به ساختارهای نه‌چندان‌کارآمدی برمی‌گردد که سال‌های سال گریبان‌گیر تقسیماتی و اداری این شهر بوده و معضلات زیادی را در ابعاد مختلف هم برای ساکنان و هم اداره‌کنندگان و مدیران اجرایی آن به وجود آورده است. شاه‌بیت صورت‌جلسۀ اخیر شورای اداری شهرستان مشهد نیز بر پایۀ همین موضوع و لزوم توجه مسئولان کشوری بر ایجاد تقسیمات جدید پایتخت فرهنگی جهان اسلام استوار بود. ساختاری که دچار ابهام است
به گزارش شهرآرا، معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی در این جلسه که در محل سالن جلسات فرمانداری مشهد برگزار شد، با ابراز گلایه از ابهاماتی که در روند ساختار اداری، تقسیماتی و انسانی این شهر وجود دارد، گفت: «با اینکه خراسان رضوی ۸درصد جمعیتی کشور را دربرمی‌گیرد، اما هیچ‌گاه مرز اعتبارات این استان از ۶درصد بیشتر نرفته است.».
سیدجواد حسینی با بیان اینکه به‌دلیل همین ابهامات و پیچیدگی‌ها، ساختار اداری شهرستان مشهد حتی از بعضی از شهرستان‌ها ضعیف‌تر است، افزود: «بسیاری از بافت‌های شهری به‌دلیل عدم مداخلات مؤثر، تبدیل به بحران شده است و در کنار آن ترافیک، آلودگی هوا و آلودگی‌های صوتی، و بحران آب، از دیگرمشکلات شهری است.». وی با تأکید بر اینکه مشهد و حواشی آن ظرفیت دو تا سه شهرستان جدید را دارد که بتواند بهتر سامان‌دهی شود، یادآور شد: «درهمین‌راستا ارتقاء ساختار را پیگیری جدی خواهیم کرد.».
معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی همچنین از واژه‌ای جدید درخصوص تعریف مشهد پرده برداشت و گفت: «باید مشهد را یک "استان‌شهر" دید و برای همین در قدم اول، فرماندار از سطح عادی به معاون استاندار ارتقاء یافته و به‌صورت فرمانداری ویژه درآمده است.». وی در تفسیر مفهوم استان‌شهر در جهان اذعان کرد: «مدیریت‌های استان‌شهری، مدیریت‌ قوی‌تری می‌طلبد که بدون شک مشهد باید یک مدیریت استان‌شهری داشته باشد؛ چراکه باوجود موقعیت بین‌المللی‌اش نتوانسته‌ابم متناسب با آن ساختار اداری و تقسیماتی ایجاد کنیم.».
حسینی با بیان اینکه تنها در سال گذشته ۱۲۹ شخصیت داخلی و ۶۹ مهمان خارجی دارای حفاظت به مشهد آمده‌اند، گفت: «برای بعضی از شهرستان‌ها حتی یکی از این رفت‌وآمدها سخت و سنگین است.».
معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی خاطرنشان کرد: «باید با همۀ محرومیت‌ها بر ایجاد سرمایه و سلامت اجتماعی تمرکز کنیم و بتوانیم آن را تولید کنیم.».
ابلاغ حکم شهردار مشهد در مراحل پایانی
حسینی همچنین در جریان این مراسم در جمع خبرنگاران در واکنش به سؤالی پیرامون چندوچون روند ابلاغ حکم شهردار جدید مشهد ازسوی وزیر کشور، گفت: «این حکم در مراحل اداری خود به سر می‌برد و به‌طورقطع در آینده‌ای نزدیک ابلاغ خواهد شد.». درهمین‌راستا فرماندار مشهد نیز در ادامۀ صحبت‌های معاون استاندار از معرفی شهردار جدید این شهر در روز پنجشنبه این هفته خبر داد.
با تقسیمات جدید، مردم متضرر نمی‌شوند
اما محمدرحیم نوروزیان، فرماندار مشهد نیز که دل پری از وضعیت نابسامان تقسیم‌بندی فعلی شهر مشهد دارد، در این جلسه گفت: «با سیستم بودجه‌ریزی فعلی، راهی جز تقسیم‌بندی مشهد وجود ندارد و تجربیات گذشته همچون تقسیماتی که در طرقبه و شاندیز انجام شد، نشان می‌دهد که در صورت تقسیمات جدید، مردم به‌هیچ‌وجه متضرر نخواهند شد.».
وی ادامه داد: «در مشهد مشکلات عدیده‌ای داریم و در همۀ بررسی‌ها و پیگیری‌ها به این نتیجه رسیدیم که اگر درمورد این کلان‌شهر با رویکرد و اجماع ملی به آن رسیدگی نکنیم، مشکلات به‌سختی حل می‌شوند.». فرماندار مشهد با بیان اینکه یکی از راهکارها این است که ساختارهای اداری خود را تقویت کنیم، تصریح کرد: «به‌عنوان‌مثال، برخی سازمان‌ها ساختار اداری مشخصی ندارند و برخی از ادارات با نواحی و مناطق مختلفی که دارند، یک نفر به‌صورت کامل نمی‌تواند پاسخ‌گو باشد.».
وی با تأکید بر اینکه نیازمند اجماع ملی برای حل مسائل مشهد هستیم، اضافه کرد: «یکی از راه‌های کم‌هزینه و سهل برای این مهم، تقویت ساختارهای اداری مهم این کلان‌شهر است که هنوز با وضعیت 70 سال پیش کار می‌کنند.».
نوروزیان تصریح کرد: «باید در ساختارهای مشهد تجدیدنظر شود، چراکه به‌عنوان‌مثال، متأسفانه بیشترین جرائم خراسان رضوی و پیچیده‌ترین پرونده‌ها در مشهد اتفاق می‌افتد و این امر مستلزم توجه جدی است.». وی تصریح کرد: «امسال ۲میلیاردو۸۳۱میلیون تومان به توسعۀ پایگاه‌های بسیج مشهد اختصاص یافته که برای امنیت شهر بسیار مهم است.».
فرماندار مشهد خاطرنشان کرد: «متأسفانه در گذشته شهرداری‌ها و دهیاری‌ها درزمینۀ جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز به‌شدت کم‌کار بوده‌اند که باید جلوی این‌گونه بی‌توجهی‌ها گرفته شود.». وی یادآورشد: «بااین‌حال در کنار اقدامات دستگاه‌های امنیت‌ساز بسیاری از دستگاه‌های خدماتی و اجرایی همچون آب، برق و گاز، پروژه‌های ارزشمندی را برای خدمات‌رسانی به شهروندان مشهدی انجام داده‌اند که خود به ارتقاء امنیت کمک کرده است.».
نمایندۀ مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با بیان اینکه مشهد شهری ملی است و همه بر آن اذعان دارند، گفت: «این نگاه ملی نیازمند ارتقاء تشکیلات ادارات است.».
سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی افزود: «وقتی مشهد شهری بین‌المللی است، باید ساختارهای متناسب برای آن دیده شود و قوانین مقررات مربوطه هم در این حوزه مشخص باشد که این امر خود نیازمند مطالعۀ جامع است و قبل از اینکه این ساختارها اصلاح شود، باید بررسی‌های لازم انجام شود.».
وی ادامه داد: «موضوع آب و انرژی نیز در مشهد باید به‌طورجدی در دستورکار قرار گیرد، زیرا دشت مشهد وضعیت فوق‌بحرانی دارد و درحال خشکیدن است.». 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی