کد خبر : 75472
/ 15:23
در مراسمی نشان« مشهد٢٠١٧ »به هنرمندان خراسانی سینما اهدا شد؛

آغاز جشن‌‌های روز ملی «سینما» از مشهد

جشن‌های روز ملی «سینما» عصر روز گذشته در مشهد، پایتخت فرهنگی جهان اسلام، آغاز شد.

آغاز جشن‌‌های روز ملی «سینما» از مشهد

جشن‌های روز ملی «سینما» عصر روز گذشته طی مراسمی‌ با حضور رئیس سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جمعی از هنرمندان سینمای کشور و استاندار خراسان رضوی در مشهد، پایتخت فرهنگی جهان اسلام، آغاز شد.
به‌گزارش «ایرنا»، سید‌جواد حسینی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی عصر دیروز در مراسم آغاز جشن‌های روز ملی «سینما» از مشهد، پایتخت فرهنگی جهان اسلام، با بیان اینکه بارگاه منور رضوی و زبان فارسی عناصر اصلی فرهنگ اصیل ایرانی هستند ادامه داد: «باید مشهد به پایتخت غنی فرهنگی در دنیا تبدیل شود.».
وی همچنین گفت: «در بحث سینما طی سال‌های اخیر از روند رو‌به‌رشدی برخوردار بوده‌ایم و صندلی‌های سینما در‌حال پرشدن است، ولی تا رسیدن به نقطۀ ایدئآل فاصله وجود دارد. در ایران به‌طور میانگین هر فرد هر ۵ سال یک بار به سینما می‌رود و سالانه ٧٠ فیلم در کشور تولید می‌شود.».
حسینی افزود: «هم‌اکنون میزان درآمد کشور از سینما به‌میزان یک‌هزارم درآمد جهان از سینماست و این درحالی است که از برترین‌های جهان در مقولۀ فرهنگ هستیم.».

امیدواریم با همدلی مدیریت شهری مسیر خدمت به سینما ادامه یابد
همچنین مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی در این مراسم گفت: «با‌توجه‌به انتخاب مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام جشن‌های روز ملی «سینما» از این خطه کلید زده شد.».سیدسعید سرابی افزود: «مشهدالرضا بهاری است در سینمای ایران. در پایتخت فرهنگی جهان اسلام گام‌های رو‌به‌جلویی نیز برای اعتلای سینمای خراسان برداشته شده است.».
وی استقبال تماشاچیان از اکران فیلم‌ها در سالن‌های سینماهای خراسان رضوی، برگزاری فاخر جشنواره‌های سینمایی و جشنوارۀ فیلم «فجر» و حضور موفق سینماگران جوان در مجامع ملی و بین‌المللی را از برجستگی‌های سینمای این خطه بیان کرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی اظهار امیدواری کرد با همدلی و تعامل بین بخش‌های مختلف حاکمیتی، مدیریت شهری و سایر بخش‌های مدیریتی درجهت خدمتگزاری به سینماگران مسیر رو‌به‌پیشرفت استوارتر از همیشه ادامه یابد.

مشهد رتبۀ نخست فعالیت‌های سینمایی را به خود اختصاص داده است
همچنین رئیس سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در مراسم آغاز جشن‌های روز ملی «سینما» از مشهد، پایتخت فرهنگی جهان اسلام، گفت: «سینما عرصۀ سیاست بازی و سیاسی‌کاری نیست. سیاسی‌کاری ظلم به این هنر و فرهنگ است.».محمدمهدی حیدریان افزود: «سینما ثابت کرده می‌تواند سفیر فرهنگی و تنها سفیر ایران در خیلی از عرصه‌‌ها باشد. فیلم‌سازان و فعالان عرصۀ سینمای ایران افزون‌بر ٣۶٠ جایزه در جشنواره‌‌های مختلف کسب کرده‌اند و سینمای ایران آمادۀ پرش به‌سوی جهانی‌شدن به‌واسطۀ مردمی‌بودن خود است.».رئیس سازمان سینمایی گفت: «در بحث جشنواره‌ها هم‌اینک جهانی هستیم. باید حرف و فرهنگ خود را از‌طریق سینما و هنر فیلم‌سازی به گوش جهانیان برسانیم.».
وی افزود: «سینما باید بازار متنوع‌تری در داخل داشته باشد، ولی هم‌اکنون در حلقۀ تنگی گرفتار هستیم. سینمای ایران نیازمند حمایت ملی و جدی است تا در این مسیر قرار گیرد.».
حیدریان ادامه داد: «سینما نیازمند پشتوانۀ جدی دولت و مجلس است و باید بیش از گذشته به سینماگران اعتماد کرد. رویکرد ما جهانی‌شدن است و به‌سمت بازار‌های جهانی خواهیم رفت.».
وی در ادامه گفت: «کلان‌شهر مشهد به‌نسبت جمعیت رتبۀ نخست فعالیت‌های سینمایی را در کشور به خود اختصاص داده است. بایداز امکانات بالقوه برای اعتلای سینما در این شهر بهره‌برداری قرار شود؛ از‌این‌رو امروز طبق توافق با استاندار خراسان رضوی قرار شد بودجه‌ای در سال ٩۶ برای آموزش‌های مهارتی، تولید فیلم و تجهیز ساختمان‌های نمایش درنظر گرفته شود. توافق‌نامه ظرف ٢ هفتۀ آتی بین استانداری خراسان رضوی و سازمان سینمایی به‌امضا خواهد رسید.».

اهدای نشان مشهد ٢٠١٧ به سعید سهیلی
همچنین در این مراسم نشان مشهد ٢٠١٧ به سهید سهیلی، کارگردان خراسانی سینما، محمدرضا صباغ، فیلم‌ساز خراسانی، امیرحسین صفرلی، فعال خراسانی در عرصۀ هنر سینما، و احمدرضا درویش، کارگردان و پیش‌کسوت مشهدی سینمای ایران، اعطا شد. در این مراسم از فیلم‌سازان برتر خراسانی نیز تقدیر شد. همچنین تندیس شهید محمد‌ابراهیم اصغرزاده گل‌باران و فیلم «٢١ روز» نیز اکران شد. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی