کد خبر : 75485
/ 21:37

هزاران پناهجوی خسته ،بیمار و گرسنه روهینگیا در انتظار کمک

هزاران پناهجوی خسته ،بیمار،وحشت زده و گرسنه روهینگیا که از بیم جان پس از کیلومتر ها پیاده روی در جنگل ،کوه و با عبور از مرزها خود را به بنگلادش رسانده اند در انتظار کمک غذایی ،بهداشتی و سرپناه هستند.

هزاران پناهجوی خسته ،بیمار و گرسنه روهینگیا در انتظار کمک

این افراد پس از حمله نظامیان و بودائیان افراطی که از دو هفته پیش آغاز و منجر به کشته و مجروح شدن چند هزار نفر از مسلمانان شد با پای پیاده و با استفاده از قایق های ماهیگیری از ایالت راخین میانمار به بنگلادش گریختند.

تعدادی از این افراد که پس از ساعت ها و حتی روزها گرسنگی خود را با قایق های چوبی ماهیگیری به سواحل جنوب شرقی بنگلادش می رسانند ،با خیل عظیم پناهجویان مواجه می شوند.

این افراد که از مردان ،زنان ،کودکان ، نوزدان و افراد سالخورده تشکیل شده پس از رسیدن به ساحل به علت گرمای زیاد ، از دست دادن آب بدن و بیماری نیاز به مراقب فوری دارند.

به گفته مقامات محلی بنگلادش به علت پر بودن بیمارستان ها و کمبود امکانات بهداشتی نه تنها امکان بستری شدن این افراد وجود ندارد بلکه امکان اسکان در اردوگاهها نیز امکانپذیر نیست .

'سلیم الله' پدر و نان آور یک خانواده هشت نفره، هفته گذشته به همراه خانواده خود از ایالت راخین میانمار به بنگلادش فرار کرد.

سلیم الله چهل ساله از خشونت و قتل عام مسلمانان روهینگیا از سوی بودایی های ملی گرا و افراطی و ارتش میانمار فرار کرده است .

وی از زمانی که وارد بنگلادش شده به علت پر بودن اردوگاهها به همراه خانواده اش در کنار جاده در منطقه کاگس بازار سرگردان است.

سلیم الله می گوید ما چاره ای جز گذران زندگی درکنار جاده نداریم چرا که ظرفیت اردوگاهها پر شده و غذایی به جزء چند یسکویت و مقداری نان که توسط امدادگران داده نداریم .

این وضعیتی است که دهها هزار پناهجوی روهینگیا مانند 'سلیم الله' که از میانمار به بنگلادش فرار کرده اند با آن روبرو هستند. آنها مجبور به زندگی در کنار جاده ها به دلیل پر بودن ظرفیت اردوگاههای نجات بدون غذا و آب آشامیدنی هستند.

مقامات بنگلادشی اعلام کرده اند که در یک هفته گذشته حدود ۱۰۰ کودک در منطقه صفر مرزی در شرایطی غیر بهداشتی و بدون نظارت پزشکی متولد شده اند.

یک پزشک محلی بنگلادشی می گوید در صورتی که این کودکان از کنار جاده ها به بیمارستان منتقل نشوند،مرگ آنها حتمی است .

'خالده بیگم'یک پناهجوی روهینگیا نیز گفت که من به همراه همسر و فرزند تازه متولد شده ام از ترس نیروهای امنیتی میانمار از ایالت راخین به بنگلادش پناه آورده ایم .

وی افزود:ارتش و نیروهای افراطی بی رحمانه با به آتش کشیدن روستاها ،افراد را زنده زنده در آتش می سوزانند.

خالده گفت که ما نیاز فوری به غذا داریم و درصورتیکه شیر به فرزندم نرسد،جان خود را از دست می دهد.

پیش از آغاز موج جدید خشونت ها در میانمار، بنگلادش حدود ۵۰۰ هزار پناه جوی روهینگیا را در اردوگاه های نجات در منطقه کاگس بازار و دیگر بخش این کشور اسکان داده بود .

وزیر امور خارجه بنگلادش روز گذشته اعلام کرد خشونت های میانمار که باعث آوارگی ۷۰۰ هزار مسلمانان روهینگیا شده ،نسل کشی است.

'محمود علی' اظهار کرد این وضعیت چالش هایی را از لحاظ تامین سرپناه و ارائه کمک های بشر دوستانه بوجود می آورد.

به گفته وی حدود سه هزار مسلمان روهینگیایی در خشونت های اخیر کشته شده اند.

سازمان ملل در گزارشی اعلام کرده از زمان آغاز خشونت ها در دو هفته گذشته در میانمار ۲۹۴ هزار نفر مسلمان روهینگیا به بنگلادش پناهنده شده اند.

تخمین زده می شود که دهها هزار نفر دیگر هم در داخل راخین آواره شده باشند.

میانمار که عمدتا بودایی است مسلمانان روهینگیا را به رسمیت نمی شناسد و آنها را'بنگالی' و مهاجران غیر قانونی بنگلادشی می نامد.

سازمان های بشر دوستانه اعلام کرده اند که مردمی که در مرز های میانمار و بنگلادش سرگردان هستند به غذا و داروی فوری نیاز دارند.

براساس این گزارش تعداد زیادی از مسلمانان روهینگیا که مورد اصابت گلوله و یا براثر انفجار مین مجروح شده اند نیازمند بستری فوری در بیمارستان دارند.

به گفته مقامات پزشکی بنگلادش، از دو هفته گذشته تاکنون ۸۶ نفر از مسلمانان روهینگیا که بر اثر برخورد گلوله و یا انفجار مین مجروح شده اند در بیمارستان های منطقه چیتاگونگ بستری شده اند. براساس گزارش های منتشر شده دستکم ۸۹نفر از پناهجویان نیز به هنگام عبور از رودخانه غرق شده اند.

دولت بنگلادش هفته گذشته اعلام کرد ارتش میانمار برای جلوگیری از بازگشت پناهجویان روهینگیا به این کشور مناطق مرزی با بنگلادش را مین گذاری کرده است.

یک مقام سازمان ملل در بنگلادش اعلام کرد سازمان های امدادی و طرفدار حقوق بشر برای کمک به پناهجویان روهینگیایی به ۷۷ میلیون دلار کمک نیاز دارند.

'شیخ حسینه' نخست وزیر بنگلادش روز گذشته اعلام کرد کشورش به ارائه کمک به پناهجویان روهینگیا ادامه می دهد.

وی از دولت میانمار خواست در اولین فرصت زمینه بازگشت پناهجویان را فراهم کند.

دولت بنگلادش خواستار ایجاد منطقه ای امن برای مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین میانمار شده است .

دولت میانمار یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از مسلمانان ساکن در ایالت راخین این کشور را تبعه این کشور نمی داند و از هرگونه حقوق اجتماعی محروم کرده است.

میانمار همچنین گزارش های سازمان ملل و منابع مستقل در خصوص کشتار بیش از یک هزار نفر از مسلمانان در چند روز گذشته توسط نظامیان میانمار را رد کرده است.

در هفته های اخیر براثر حمله ارتش و بودایی های افراطی به مسلمانان روهینگیایی در این کشور، دستکم ۴۰۰ نفر کشته شده اند.

این حمله از سوم شهریور پس از حمله گروهی مسلح به پایگاههای ارتش و مراکز پلیس میانمار در راخین آغاز و منجر به حمله گسترده نیروهای دولتی به مسلمانان شد.

گفته می ‌شود در این مدت بیش از ۶۰ هزار خانه متعلق به مسلمانان روهینگیا توسط نیروهای دولتی میانمار و بودایی های تندرو به آتش کشیده شده است.

به گفته دولت بنگلادش ،میانمار از سه روز پیش بخشی از مرزهای خود با این کشور را برای جلوگیری از بازگشت مسلمانان 'روهینگیایی'که از خشونت های اخیر در میانمار به بنگلادش گریخته اند، مین گذاری کرده است.

دولت میانمار پیش از این با رد گزارش بازرسان سازمان ملل در خصوص اتهامات تجاوز گروهی ،شکنجه ، آتش سوزی و کشتار توسط نیروهای امنیتی علیه مسلمانان روهینگیا،مانع ورود بازرسان سازمان ملل و انجام گروه حقیقت یاب سازمان ملل شده است.

 

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی