• خانه
  • خبرهای سایت
  • حمایت از ریسک پذیری
کد خبر : 75490
/ 23:00
شهرآرا از دغدغۀ کارآفرینان تا سازمان‌دار شدن کارآفرینی گزارش می‌دهد؛

حمایت از ریسک پذیری

گفته شده است تا آذرماه، یعنی ۷۰روز دیگر، قرار است کارآفرینان هم برای خودشان سازمانی داشته باشند تا از این طریق، مشکلات و دغدغه‌های کارآفرینان به حداقل ممکن برسد.

حمایت از ریسک پذیری

خبرنگار: الهام مهدیزاده

شهرآرا آنلاین / البته حسین سلاح‌ورزی، رئیس شورای مرکزی کارآفرینان، که این خبر را دو روز قبل رسانه‌ای کرده بود، در اظهاراتی دربارۀ تبیین محورها و اهداف تشکیل سازمان عنوان کرده بود: «با تشکیل سازمان کارآفرینی، توسعۀ نهادهای مالی در راستای حمایت از کارآفرینان و صندوق‌های سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر با جدیت پیگیری خواهد شد.».

رئیس شورای مرکزی کارآفرینان، برای سندیت بخشیدن به گفته‌های خود دربارۀ قطعی بودن تشکیل این سازمان، از اخذ مجوز تأسیس سازمان ملی کارآفرینی به عنوان یک تشکل ملی و بالادستی کانون‌های کارآفرینی استانی خبر داده بود و در ادامه این را هم گفته بود که «در حال پیگیری تأسیس این سازمان تا پایان آبان‌ماه و اوایل آذرماه هستیم.».

این خبر در شرایطی مطرح شد که کارآفرینان، در هر جلسه و هرکجا که یک تربیون دیدند، از آن برای رساندن دغدغه‌های خود به گوش مسئولان استفاده کردند، دغدغه‌هایی که «حمایت مسئولان» شاه‌بیت آن بوده و هست، و اکنون نیز، با شنیدن خبر تشکیل این سازمان، این درخواست قوتی مضاعف گرفت.

 

زبانی واحد برای دغدغۀ کارآفرینان

در همین رابطه، حسین اختراعی، رئیس انجمن تحقیق و توسعۀ خراسان‌ رضوی، که خود یکی از چهره‌های فعال در عرصۀ تولیدات دانش‌بنیان است، در گفتگو با خبرنگار شهرآرا، تشکیل این سازمان با چنین رویکرد و ماهیتی (توجه خاص به حوزۀ کارآفرینان) را مطلوب و ضرورتی انکارناپذیر دانست. وی گفت: «یکی از مشکلاتی که کارآفرینان برای پیگیری امور خود در ادارات و نهادهای دولتی با آن روبه‌رو هستند نداشتن زبانی واحد است. همین مسئله، به نوعی، سبب تک‌روی و پیگیری مسائل به صورت جزیره‌ای از سوی کارآفرینان است.».

به گفتۀاختراعی، اگر این سازمان کارآفرینی آن‌گونه که قول داده‌اند آذرماه تشکیل شود، می‌تواند به بستری برای ایجاد یک گفتمان یکسان در حوزۀ پیگیری‌های کارآفرینان تبدیل شود.این کارآفرین خراسانی در ادامه پای دغدغه‌هایی که ممکن است در پی تشکیل این سازمان به فراموشی سپرده شود را نیز به گفته‌هایش باز کرد و افزود: «یکی از مشکلاتی که معمولا در پی تشکیل سازمان‌ها در کشور ایجاد می‌شود این است که اغلب این سازمان‌ها، پس از گذشت مدتی و در گذر زمان، رسالت سازمانی خود را از یاد می‌برند.».اختراعی درگیر شدن سازمان‌ها با بوروکراسی‌های اداری را یکی دیگر از مشکلات دانست و ادامه داد: «به اعتقاد ما، اگر سازمان کارآفرینی بدون توجه به این‌گونه بوروکراسی‌ها تشکیل شود و در تمام عمر فعالیت خود رسالت سازمانی خود را از یاد نبرد و همواره حامی کارآفرینان باشد، بی‌شک می‌تواند نقش مؤثری در بهبود شرایط برای کارآفرینی و پیگیری مشکلات آنان ایفا کند.».

 

بازتعریفی از کارآفرینی

رئیس انجمن تحقیق و توسعۀ خراسان‌ رضوی دغدغۀ دیگر خود در حوزۀ کارآفرینی را به نبود تعریفی مشخص از کارآفرینی گره زد. او عنوان کرد: «اغلب، کارآفرینان را صاحبان صنایع یا افرادی که به واسطۀ دارا بودن سرمایه‌ شغل ایجاد کرده‌اند می‌شناسند در حالی که کارآفرین، در تعریف حقیقی خود، کسی است که شغلی که تاکنون وجود نداشته است را با ایجاد صنعت یا دانشی نوین ایجاد کرده باشد.».

 

اعتبار کارت کارآفرینی فقط در خراسان است و بس

دربان، یکی از کارآفرینان استان، که اکنون تولیدکنندۀ لوازم مراقبت کودک در استان است، هفتۀ گذشته، در بیان دغدغه‌های کارآفرینی، نقدی به کارت‌های کارآفرینی وارد کرد. به گفتۀ این کارآفرین، با توجه به فعال بودن او در حوزۀ کارآفرینی، کارت‌ کارآفرینی به او اعطا شد.وی خاطرنشان کرد: «در گمرک یکی از استان‌های جنوبی کشور، به واسطۀ تعلل کارکنان گمرک آن استان، در ترخیص مواد اولیه مشکلی ایجاد شد. در این ارتباط، برای تسریع در امور و به منظور جلوگیری از خوابیدن خط، کارت کارآفرینی‌ام را ارائه دادم اما تنها پاسخی که دریافت کردم این بود که این کارت مربوط به استان خراسان‌ رضوی است و فقط در خراسان اعتبار دارد و بس.». 

کم و کیف سازمان کارآفرینی و آنچه قرار است با ایجاد این سازمان پیگیری شود تا دغدغه‌های مطرح‌شدۀ کارآفرینان کاهش یابد را از محمدحسین روشنک، رئیس کانون کارآفرینان استان، جویا می‌شویم.رئیس کانون کارآفرینان خراسان‌ رضوی تشکیل این سازمان را یکی از نیازهای مهم کشور برای داشتن اقتصادی پویا دانست و با بیان اهداف و محورهای مهم تشکیل این سازمان بیان کرد: «در تشکیل این سازمان، محور‌هایی نظیر شناسایی و حمایت از استعدادهای کارآفرین، رفع مشکلات و دغدغه‌های کارآفرینان، و توسعۀ کارآفرینی در کشور ملاک عمل قرار گرفته است.».

 

تشکیل سازمان به معنی حذف کانون نیست

رئیس کانون کارآفرینان خراسان‌ رضوی دربارۀ دغدغۀ کارآفرینان، که ایجاد این سازمان را به نوعی پیچ‌و‌خم‌دار کردن بوروکراسی‌های اداری موجود به واسطۀ تشکیل چارتی سازمانی می‌دانستند، این‌گونه پاسخ داد: «به‌هیچ‌عنوان قرار نیست با تشکیل این سازمان بوروکراسی‌های اداری کارآفرینان افزایش یابد یا این سازمان جایگاه فعلی کانون‌های کارآفرینی موجود در استان را بگیرد.». به گفتۀ این مقام مسئول، بناست، با تشکیل این سازمان، بستر برای حمایت‌های بیشتر از کانون‌های کارآفرینی فراهم شود.

 

رده‌بندی کارآفرینان و صدور کارت‌های یکسان 

یکی دیگر از موارد مطرح‌شده از سوی کارآفرینان بی‌اعتباری کارت‌های کارآفرینی در حوزۀ فرااستانی بود. روشنک با تأیید این مسئله عنوان کرد: «این کارت‌ها محلی و منطقه‌ای بود و حتی در استان یا فراتر از استان اعتبار نداشت. جدا از آن، امتیاز مشخصی برای این کارت‌ها تعریف نشده بود که، اگر فردی این کارت‌ها را ارائه داد، همۀ ادارات و نهادها در مواجهه با این کارت‌ها از امتیازات آن فرد آگاه باشند و آن امتیازات را به او اختصاص دهند.».وی یکی از اقداماتی که با تشکیل این سازمان پیگیری خواهد شد را سطح‌بندی کارآفرینان و صدور کارت‌هایی یکسان ذکر کرد که دارای امتیازی خاص و تعریف‌شده باشند.به گفتۀ او، بناست، پس از تشکیل این سازمان، کارآفرینان رتبه‌بندی شوند و، بر مبنای رتبۀ خود، از کارت‌هایی که در تمام استان‌ها دارای اعتبار باشد بهره‌مند شوند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی