• خانه
  • یادداشت
  • سینما «دیاموند» بزرگ‌ترین سینمای خاورمیانه
کد خبر : 75506
/ 16:33

سینما «دیاموند» بزرگ‌ترین سینمای خاورمیانه

می‌گویند داستان سینما در مشهد با سینمای «اعتمادالسلطنه» در سال ١٢٨۵ خورشیدی آغاز شد، جایی‌که امروزه در خیابان ارگ به «کوچۀ ثبت» معروف است.

سینما «دیاموند» بزرگ‌ترین سینمای خاورمیانه

محمدجواد حقیقت
می‌گویند داستان سینما در مشهد با سینمای «اعتمادالسلطنه» در سال ١٢٨۵ خورشیدی آغاز شد، جایی‌که امروزه در خیابان ارگ به «کوچۀ ثبت» معروف است. این سینما را فردی روس‌تبار به‌نام «ایوانف» راه انداخت. بعد از آن تعداد سینماها در مشهد رو‌ به فزونی گذاشت. صاحبان بیشتر این سینماها ارمنی بودند و مرکز راه‌اندازی آن‌ها بیشتر در محلۀ ارگ و اطراف آن قرار داشت که از مرکز شهر دور بود. سال ١٣۴۴ دو ارمنی به‌نام‌های «وارطان پطروسیان» و «ملکوم سانطوریان» تصمیم گرفتند مجلل‌ترین سالن سینمای خاورمیانه را در مشهد بسازند.
ساختن این سینما که در خیابان «دانشگاه» فعلی بنا شد ٣ سال طول کشید. نام سینما را «دیاموند» (به‌معنای «الماس») گذاشتند. در اردیبهشت سال ١٣۴٧ سینما «دیاموند» با اکران فیلم معروف «جایزۀ بزرگ» افتتاح شد. سالن بزرگ این سینما و پردۀ وسیع آن برای مردم جذابیت فراوانی داشت و خیلی زود جایش را در‌میان شهروندان مشهدی باز کرد و مبدل به سینمای اول شهر شد. سالن سینما «دیاموند» در زمان افتتاح ٢٢٠٠ صندلی داشت، در‌حالی‌که بهترین سینمای آن روزگار تهران فقط از ظرفیتی معادل ١٨٠٠ صندلی برخوردار بود. مشهدی‌ها لذت تماشای فیلم‌هایی مانند «کتاب آفرینش»، «اسپارتاکوس»، «ده فرمان»، «لورنس عربستان» و «بر‌باد‌رفته» را با دوبله‌های کم‌نظیر آن دوران، دستگاه‌های آپارات ٧٠میلیمتری «پاناویژن» و «وایداسکرین» ساخت کارخانۀ «بایر» آلمان و صدای «استریو فونیک» در سینما «دیاموند» تجربه کردند.
این سینما از کافۀ بسیار مجللی برخوردار بود و برای سینمادوستانی که تا آن‌زمان فقط چشمشان به بوفه‌های ساندویچی‌های کثیف سینماهای دیگر افتاده بود تازگی و جذبۀ فراوانی داشت. کافۀ سینما «دیاموند» خود مکانی برای گپ‌و‌گفت‌های سینمایی بود. نام سینما «دیاموند» پس از پیروزی انقلاب اسلامی به سینما «هویزه» تغییر کرد. این سینما در سال‌های اخیر و پس از بازسازی و مرمت دوباره به یکی از بهترین مجموعه‌های سینمایی کشور تبدیل شده است.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی