• خانه
  • خبرهای سایت
  • هدررفت سالانه ۹ میلیارد مترمکعب آب در ضایعات محصولات کشاورزی کشور
کد خبر : 75512
/ 21:18
مشاور وزیر جهاد کشاورزی در مشهد مطرح کرد؛

هدررفت سالانه ۹ میلیارد مترمکعب آب در ضایعات محصولات کشاورزی کشور

مشاور وزیر و مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی گفت: سالانه ۹ میلیارد متر مکعب آب در ضایعات محصولات کشاورزی هدر می‌رود.

هدررفت سالانه ۹ میلیارد مترمکعب آب در ضایعات محصولات کشاورزی کشور

عباس زارع عصر امروز در مراسم افتتاحیه نخستین جشنواره ملی فناوری آب، بهره‌وری و بازچرخانی در دانشگاه فردوسی مشهد، اظهار داشت: سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی عمدتاً در مسئله آب بوده و در این رابطه راهکارهایی به زیرمجموعه‌های این وزارتخانه داده شده است.

وی افزود: تحویل حجمی آب به مصرف‌کنندگان در یک زمان و مکان و همچنین استفاده از کلیه تکنولوژی‌ها و اصلاح الگوی مصرف آب از راهکارهای مهم در مسئله آب بوده که باید به آن توجه شود. 

مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکهباید مصرف آب را در ضایئات محصولات کشاورزی کاهش دهیم چرا که ۹ میلیارد متر مکعب در ضایعات محصولات کشاورزی آب مصرف می‌شود، خاطرنشان کرد: از جمله راهکارهای دیگر توسعه زیرساخت‌ها، تعیین شاخص‌های متناسب برای صادرات و تولید ملی، حمایت از تولیدات محصولات کشاورزی، استفاده از گیاهان کم آب به جای پر آب، استفاده از روش‌های مناسب و معرفی گیاهانی با عمر کوتاه همچون ذرت و چغندر قند می‌توان نام برد.

زارع در رابطه با صادرات شکر، گفت: به علت مصرف زیاد آب برای تولید شکر مجبور هستیم که شکر از کشورهای دیگر وارد کنیم.

 

حجتعلی شایانفر، مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی نیز در این مراسم اظهار داشت: تمرکز و مشارکت مردم در برنامه‌های بازچرخانی و بهره‌وری آب باید از جمله برنامه‌های عملیاتی باشد و در زمینه مدیریت بحران آب باید سه راهکار علمی حفظ منابع آب، سازگاری با منابع آبی و مدیریت در مصرف بهینه آب و بهداشت و سلامت آب صورت پذیرد.

وی افزود: در صورت عدم توجه به حوزه آب با مشکلات بسیاری مواجه خواهیم شد و از جمله آن افزایش مهاجرت‌پذیری از روستا به شهر بوده و در حال حاضر جمعیت شهری خراسان رضوی به ۷۵ درصد رسیده که این امر به خاطر تخلیه ۱۰۰ درصدی برخی از روستاهای استان بوده، موضوعی که نگران‌کننده است.

مدیرکل ستاد مدیریت بحران خراسان رضوی اشاره به اینکه پایداری تمدن‌ها به آب بستگی دارد، خاطرنشان کرد: تمرکز و مشارکت مردم در برنامه‌های بازچرخانی و بهره‌وری آب از دیگر برنامه‌های عملیاتی باید باشد و جشنواره ملی فناوری‌های آب، بهره‌وری و بازچرخانی به ۷ چالش در حوزه آب می‌پردازد و متاسفانه با وجود چنین چالش‌هایی توجهی به موضوع حیاتی آب نکرده‌ایم.

 

احمدرضا بهرامی، معاون پژوهش دانشگاه فردوسی مشهد نیز گفت: در موارد مختلف الگوهایی وجود دارد که در محیط زیست و موجودات زنده وجود داشته و در تمدن‌سازی هم این نکته صادق است و متغییرها و موئلفه‌های هستند که مزایای نسبی در توسعه تمدن‌ها به شمار می‌روند.

وی با بیان اینکه ایجاد تعادل و برگشت تعادل در مسئله آب کار آسانی نیست، افزود: تلاش دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری بسیاری از سازمان‌های مرتبط این که بوده در برگشت این تعادل تا حدودی نقش ایفا کند و این جشنواره را به عنوان نقطه شروعی برای افزایش بهره‌وری و بازچرخانی آب در نظر داشته باشد که البته این تنها راه چاره برای حل این مسئله نیست و باید به سراغ منابع جدیدی که کمک بزرگی به بازگشت تعادل می‌کند برویم.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه بازچرخانی و بهره‌وری آب به عنوان یکی از راه‌های حفظ تعادل مصرف آب در جامعه است، خاطرنشان کرد: باید از فانتزی بودن بیرون بیاییم و در عمل وارد مرحله اجرا شویم و در این جشنواره فنکبازاری جهت وصل شدن مخترعان به سرمایه‌گذاران فراهم شده است.

بهرامی گفت: این جشنواره با حضور ۵۶ مخترع از ۱۴ استان کشور در ۱۰ زمینه تخصصی و با حضور ۴۸ شرکت دانش‌بنیان از ۱۳ استان در ۹ زمینه و ۶ شرکت توسعه فناوری و ۱۱ شرکت خدمات فنی مهندسی برگزار شده است.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی